Jump to content

Diy Enυδρειο Μηκος & Πλατος


Μιχάλης

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους,

Πολλοι σκέφτονται να φτιαξουν μονοι τους ενα ενυδρειο σε διαστασεις που ταιριάζουν στο χωρο τους. Ποιο όμως ειναι το ιδανικο μεγεθος για να εχουμε μεγαλυτερη ελευθερια επιλογης ψαροσυνθεσης? Για παράδειγμα εγω σκέφτομαι να κάνω ενα με διαστασεις 105χ70χ55 400 λιτρα, αλλά το μήκος για μερικά ψάρια ειναι ακατάλληλο. Απο την άλλη τι πλεονεκτήματα προσφέρει ενα μεγάλο πλάτος? Οι απαντήσεις των πιο εμπειρων θα βοηθήσουν σίγουρα πολλούς με τις ίδιες απορίες. :)

Έγινε επεξεργασία - Μιχάλης
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 77
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αν έχεις σκοπό να το πας για reef το μεγαλύτερο πλάτος σου αφήνει περιθώρια για την δημιουργία ενός όμορφου τοπίου συν ότι το νερό οξυγονώνεται από τον κυματισμό που δημιουργείται στην επιφάνεια οπότε μεγαλύτερο πλάτος μεγαλύτερη επιφάνεια για κυματισμό τώρα αν θες να πας για fish only ένα μικρότερο πλάτος θα βοηθούσε μόνο στο να μεγαλώσεις το μήκος χωρίς να αυξήσεις τα λίτρα αλλά από την άλλη αν σκοπεύεις να βάλεις ψάρια τα οποία μεγαλώνουν πολύ, καλύτερα θα ήταν να κολυμπούσαν σε όσο το δυνατόν πιο ευρύχωρο ενυδρείο, που κατά την γνώμη μου είναι αυτό με το μεγαλύτερο πλάτος και όχι αυτό με το μεγαλύτερο μήκος.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω φιλε μου,

Το ενυδρείο όταν το κάνω θα είναι γλυκού νερού:) Προς το παρόν έχω τρέλα με τα φυτεμένα. Για reef με βλέπω στο πολύ μέλλον!

Link to comment
Share on other sites

νομιζω πως ειναι λιγο σχετικο το θεμα

εξαρταται απο το τι εχουμε σκοπο να βαλουμε μεσα

τα θαλασσινα οπως σωστα ειπε ο παραπαν :sarcasm: θελουν πλατος!

του γλυκου νομιζω πως θελουν περισσοτερο μηκος για να κολυμπανε τα ψαρια αλλα το πλατος μετα εξαρτατε απο το μεγεθος τον ψαριων που θα βαλουμε μεγαλα ψαρια μεγαλυτερο πλατος για να στριβουν!

αλλο χωρο θελει το smart για αναστροφη και αλλο το scania

Link to comment
Share on other sites

νομιζω πως ειναι λιγο σχετικο το θεμα

εξαρταται απο το τι εχουμε σκοπο να βαλουμε μεσα

τα θαλασσινα οπως σωστα ειπε ο παραπαν :sarcasm: θελουν πλατος!

του γλυκου νομιζω πως θελουν περισσοτερο μηκος για να κολυμπανε τα ψαρια αλλα το πλατος μετα εξαρτατε απο το μεγεθος τον ψαριων που θα βαλουμε μεγαλα ψαρια μεγαλυτερο πλατος για να στριβουν!

αλλο χωρο θελει το smart για αναστροφη και αλλο το scania

Συμφωνώ, για παραδειγμα θα μπορω με 70εκ πλατος να βάλω πλεκο άνετα αλλά δεν θα μπορώ να βάλω ένα γρήγορο ψάρι π.χ. μελανοταινίες που πάνε σφαίρα και θέλουν μήκος

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, Μιχαλη!

Πιστευω πως πρεπει να σκεφτεις πρωτα το τη θα φιλοξενησεις μεσα στο ενυδρειο και απο εκει και περα να σκεφτεις το τη ειναι καλυτερο σαν διαστασεις για τους οργανισμους που θελεις να φιλοξενησεις.

Παντως περα απο τις αναφορες του sammy που ειναι σωστες, οπτικα μας δεινει και ενα ατελιωτο σε εισαγωγικα βαθος οπου μπορεις να φτιαξεις ομορφα πραγματα.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου συμπολιτη μου:)

Το θέμα το άνοιξα επειδη τους επόμενους μήνες θα μετακομίσω και ο νέος χώρος με παίρνει το πολύ 1.10 μηκος, πλάτος όσο θέλω...και επειδη και άλλοι θα έχουν το ιδιο προβλημα κατα καιρους σκεφτηκα να κανω την ερωτηση. Οποτε ειμαι περιορισμενος στο 1.05-1.10. Ας πουμε οτι αφηνω την ιδεα του φυτεμενου μιας που εχω ηδη ενα, για αφρικάνικο με καλυπτουν αυτες οι διαστασεις?

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα δεν ειναι και οτι καλυτερο σαν διαστασεις αλλα ριξε μια ματια και στο βιντεο για να καταλαβει τη εννοω με το βαθος.

http://s1044.photobucket.com/user/gregog7/media/aquarium/MALAWI240L1.mp4.html

Link to comment
Share on other sites

Απο το 3:10 του βιντεου και μετα πιστευω μπορεις να παρεις μια ιδεα............

Link to comment
Share on other sites

οσον αφορα τα αφρικανικα περισσοτερο μας ενδιαφερει το μηκος !

αυτο που παρατηρω εγω στο κυβο για τα αφρικανικα ειναι οτι τα ψαρια δεν εχουν μηκος να κολυμπησουν

και επειδη μιλαμε για ακρως περιοχικα και κυριαρχικα ψαρια ειναι καλυτερα να δημιουργησουμε περισοτερα βουνα απο πετρες ωστε να μοιραστουν δεξια και αριστερα απο το να εχουμε ενα βουνο που τα ψαρια συνεχεια θα ειναι σε εγρηγορση για να προστατεψουν τον χωρο τους!

και εδω ερχομαστε το τι ψαρια θελεις να βαλεις

δλδ 140χ40χ50 =280 λιτρα ειναι καλυτερο σαν ενυδρειο για αφρικανικα απο ενα 100χ56χ50=280 λιτρα

Link to comment
Share on other sites

Οντως ο Samilias εχει δικιο, για αυτο και εγραψα παραπανω πως δεν ειναι και οτι καλυτερο..............

Το μηκος εχει παντα να κανει σαν βασικη παραμετρος γενικα στο γλυκο.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω φιλε μου,

Το ενυδρείο όταν το κάνω θα είναι γλυκού νερού :) Προς το παρόν έχω τρέλα με τα φυτεμένα. Για reef με βλέπω στο πολύ μέλλον!

Ωπ! συγνώμη φίλε τώρα το είδα πως είναι στην κατηγορία γλυκού νερού! :poster_oops:

Link to comment
Share on other sites

Απο το 3:10 του βιντεου και μετα πιστευω μπορεις να παρεις μια ιδεα............

Δικο σου ειναι?? Οντως πολυ βάθος δείχνει, ωραιο ενυδρειο:)

Link to comment
Share on other sites

οσον αφορα τα αφρικανικα περισσοτερο μας ενδιαφερει το μηκος !

αυτο που παρατηρω εγω στο κυβο για τα αφρικανικα ειναι οτι τα ψαρια δεν εχουν μηκος να κολυμπησουν

και επειδη μιλαμε για ακρως περιοχικα και κυριαρχικα ψαρια ειναι καλυτερα να δημιουργησουμε περισοτερα βουνα απο πετρες ωστε να μοιραστουν δεξια και αριστερα απο το να εχουμε ενα βουνο που τα ψαρια συνεχεια θα ειναι σε εγρηγορση για να προστατεψουν τον χωρο τους!

και εδω ερχομαστε το τι ψαρια θελεις να βαλεις

δλδ 140χ40χ50 =280 λιτρα ειναι καλυτερο σαν ενυδρειο για αφρικανικα απο ενα 100χ56χ50=280 λιτρα

Οκ παιδια, ευχαριστώ πολύ!:) Με τον χωρο εχω προβλημα στο σαλόνι. Σε άλλο δωμάτιο έχω χώρο αλλά το θέμα είναι οτι αν το φτιάξω με μεγάλο μήκος και μπεί εκτός σαλονιου θα το βλέπω μόνο εγω...Τέλος πάντων, θα δούμε. Οτι και να κάνω θα το μάθετε πρώτοι:)

Link to comment
Share on other sites

Μιχάλη ,

ότι σου είπαν και τα παιδιά. :) Προσπάθησε να εξαντήσεις το μήκος., θα σου δώσει ελευθερία στις επιλογές.

Link to comment
Share on other sites

Μιχάλη ,

ότι σου είπαν και τα παιδιά. :) Προσπάθησε να εξαντήσεις το μήκος., θα σου δώσει ελευθερία στις επιλογές.

Καλημέρα φίλε μου Δημήτρη,

Αν εξαντλήσω το μήκος που διαθέτω στο σαλόνι παω το πολυ για 110 εκ. Σε άλλο δωμάτιο φτάνω και τα 180 εκ. Αλλά δεν είναι κρίμα να το βλέπω μόνο εγώ? Αυτό με χαλάει...κατα τα άλλα θα την βρώ την άκρη :) Φιλος τζαμας μου εδωσε προσφορα 150 εκ χ 50 χ 50 10αρια τζαμια + κοντρες 50 ευρω και εχω τρελαθει! :bigemo_harabe_net-146:

Έγινε επεξεργασία - Μιχάλης
Link to comment
Share on other sites

Οκ παιδια, ευχαριστώ πολύ!:) Με τον χωρο εχω προβλημα στο σαλόνι. Σε άλλο δωμάτιο έχω χώρο αλλά το θέμα είναι οτι αν το φτιάξω με μεγάλο μήκος και μπεί εκτός σαλονιου θα το βλέπω μόνο εγω...Τέλος πάντων, θα δούμε. Οτι και να κάνω θα το μάθετε πρώτοι:)

Εγώ θελω να το μάθω πιο πριν από τους άλλους!

Να το μάθω πρώτος

Link to comment
Share on other sites

Χτύπα το τσάμπα είναι!

Υ.Γ. Αλλά να σου πω την αλήθεια αφού πας για 150 μεγάλωσε και λίγο το πλάτος στα 70 και το ύψος στα 60 και θα έχει ένα ωραίο ενυδρείο με προοπτική να το κάνει ότι θέλεις στο μέλλον. από ότι κατάλαβα δεν θα σου βγει πολύ πιο ακριβά αφού τα 50 ευρώ είναι τίποτα για τις συγκεκριμένες διαστάσεις που σου είπε ο φίλος σου.

Έγινε επεξεργασία - sammy
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θελω να το μάθω πιο πριν από τους άλλους!

Να το μάθω πρώτος

Oπως επιθυμεις:)

Link to comment
Share on other sites

Χτύπα το τσάμπα είναι!

Πολυ τσαμπα όμως... :bigemo_harabe_net-66:

Link to comment
Share on other sites

Πολυ τσαμπα όμως... :bigemo_harabe_net-66:

Δες και το Υ.Γ. όμως πιο πάνω :bigemo_harabe_net-134::bigemo_harabe_net-134::bigemo_harabe_net-134:

Link to comment
Share on other sites

Αν τελικά το κάνω σε χώρο που θα το βλέπω μονο εγω ετσι θα κάνω φίλε μου. Οσο μεγαλύτερο μπορώ...σιγα - σιγα θα πάρω και τον εξοπλισμο. Γιατί αμα βγει καμια 500αρια λιτρα θελει λεφτα για φιλτρα - καπακι-λαμπες κτλ. και ρευστο δεν παιζει και πολυ τελευταια. Αποταμιευση λοιπον:)

Link to comment
Share on other sites

Μιχαλη με το καλο να το ξεκινησεις.

Αυτο που εχω να σου πω εγω,ειναι οτι επειδη ειδα οτι το πας για φυτεμενο προτιμησε να φτιαξεις ενα low tech φυτεμενο με ευκολα φυτα.Αν το πας για high tech σ αυτα τα λιτρα τοτε θα σου βγει πολυ ακριβο.Τι εννοω,προτιμησε να βαλεις ευκολα φυτα ωστε να μη χρησιμοποιησεις υποτρωμα και πολλες λαμπες που θα σου βγουν ακριβα.Βαλε πολλα και ευκολα φυτα,πρε και ενα συστηματακι co2 με μπουκαλα και θα εισαι αρχοντας.Μη μπλεξεις με λαμπες,υποστρωματα,φουλ λιπασματα κτλ γιατι θα θελεις ενα τσουβαλι λεφτα σε τοσα πολλα λιτρα..:)

Link to comment
Share on other sites

φίλε μου έχεις φίλο που πουλάει τζάμια παράγγειλε του μερικά ακόμα και κάνε ένα σαμπ και το μόνο που θα χρειαστείς είναι μία αντλία επιστροφής. Θα σου βγει πιο οικονομικά από το να αγοράζεις εξωτερικά φίλτρα και θα έχει περισσότερο χώρο για βιολογικά υλικά. Αφού πας για diy το καπάκι θα μπορούσε να είναι απλά ένα κομμάτι από τζάμι ίσα ίσα για την εξάτμιση και να μην έχεις αποδράσεις.όσο για τα φώτα ίσως να χρειαστεί καμία λαμπα παραπάνω αλλά τίποτα το ιδιαίτερο ή εκτός και αν το θέλεις φυτεμένο ή στον μέλλον reef.

Link to comment
Share on other sites

Μιχαλη με το καλο να το ξεκινησεις.

Αυτο που εχω να σου πω εγω,ειναι οτι επειδη ειδα οτι το πας για φυτεμενο προτιμησε να φτιαξεις ενα low tech φυτεμενο με ευκολα φυτα.Αν το πας για high tech σ αυτα τα λιτρα τοτε θα σου βγει πολυ ακριβο.Τι εννοω,προτιμησε να βαλεις ευκολα φυτα ωστε να μη χρησιμοποιησεις υποτρωμα και πολλες λαμπες που θα σου βγουν ακριβα.Βαλε πολλα και ευκολα φυτα,πρε και ενα συστηματακι co2 με μπουκαλα και θα εισαι αρχοντας.Μη μπλεξεις με λαμπες,υποστρωματα,φουλ λιπασματα κτλ γιατι θα θελεις ενα τσουβαλι λεφτα σε τοσα πολλα λιτρα.. :)

Αυτό ειναι το μονο σιγουρο ραστα..Και να ηθελα να το κανω high tech δεν εχω την δυνατότητα. Αλλά κάτσε να δούμε γιατι είμαι οτι να ναι και στο τέλος μπορεί να παίξω και καμιά Αφρική :bigemo_harabe_net-134: Με εχει πιασει ενθουσιασμος μεγαλος με τα ενυδρεια και γινομαι απροβλεπτος...

Έγινε επεξεργασία - Μιχάλης
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...