Jump to content

Το Πρώτο Μου Ενυδρείο.....


Safarpn

Recommended Posts

Διαστάσεις: 80 x 40 x 50
Όγκος: 110 λιτρα (καθαρά)
Φυτά: 1 Anubia Lanceolata, java moss, 1 Narrow leaf Java fern (περιμένω κι άλλα από παραγγελίες)
Ψάρια: 2 χρυσόψαρα (μετά από επίμονη απαίτηση του γιού μου, ......δε μπορούσα να κάνω αλλιώς)
Διακοσμητικά υλικά: χαλίκι, 2 ενυδρειακά ξύλα, 4 πέτρες (Δυστυχώς δε μπορώ να βρω πουθενά ρίζες)
Φωτισμός: 2 λαμπες 28W - 6800 kelvin
Διάρκεια φωτισμού: 8 ωρες
Φιλτράρισμα: EHEIM 2213 με κεραμικο μακαρονι, σφουγγάρια, υαλοβάμβακα, άνθρακα
Θερμοστάτης: Wave 25W (δανεικός, περιμένω τον 150άρη)
Κυκλοφορητής: Wave 700lt/h
Αεραντλία : Tetratec Air Pump ASP 150
Λίπανση:florena της Sera
Παροχή CO2: οχι
Το στρώσιμο ξεκίνησε την 1/4/2013 με χρήση αντιχλωρίου (στις απαιτούμενες ποσότητες από τον κατασκευαστή) και βακτήρια-μικροοργανισμούς(στις απαιτούμενες ποσότητες από τον κατασκευαστή) Wave Refresh

Παράμετροι: Οι μετρήσεις στα παρακάτω γίνονται με στικάκια εντός της αμμωνίας, που γίνεται με υγρά τεστ.

pH:7.5
Γενική σκληρότητα (GH): >21
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 8
Αμμωνία (ΝΗ3): 1mg
Νιτρώδη (ΝΟ2): 0
Νιτρικά (ΝΟ3): 10
Αλλαγές νερού: μια φορα, 30% (μαλλον δεν έπρεπε να την κάνω στο στρώριμο, ε ;)
Θερμοκρασία:25

Ακούω τις παρατηρήσεις σας για τυχόν λάθη μου και γνώμες για το τι είδους ψαράκια να βάλω μέσα οταν έρθει η ώρα. Ευχαριστώ:


Link to comment
Share on other sites

Αλλαγες νερουμε τετοια αμμωνια,καλως την εκανες.Ψαρια δεν επρεπε να βαλεις τωρα μεχχρι να στρωθει το ενυδρειο σου.Σταματα να ταιζεις για μερικες μερες,κανε αλλαγη νερου ξανα,με τα αντιστοιχα βακτηρια,και ας ελπισοτμε να πανε ολα καλα

Και τα χρυσοψαρα,γενικα με τα φυτα δεν τα πανε και πολυ καλα :)

Έγινε επεξεργασία - kixlidatos
Link to comment
Share on other sites

Λέω να επιστρέψω τα χρυσόψαρα στο κατάστημα, ούτως ή άλλως θα τα επέστρεφα λίγο πριν φέρω τους νέους κατοίκους (που δεν έχω ακομα ιδέα τι είδους θα είναι). Πόσες μέρες χωρίς τροφή θα είναι καλά να τα αφήσω; 2 είναι καλά; Το νερό εν τω μεταξύ είναι ελαφρώς θολό (γαλακτώδες αλλα σε πολύ ελαφρά μορφή). Η αμμωνία να φταίει;

Link to comment
Share on other sites

Λέω να επιστρέψω τα χρυσόψαρα στο κατάστημα, ούτως ή άλλως θα τα επέστρεφα λίγο πριν φέρω τους νέους κατοίκους (που δεν έχω ακομα ιδέα τι είδους θα είναι). Πόσες μέρες χωρίς τροφή θα είναι καλά να τα αφήσω; 2 είναι καλά; Το νερό εν τω μεταξύ είναι ελαφρώς θολό (γαλακτώδες αλλα σε πολύ ελαφρά μορφή). Η αμμωνία να φταίει;

Μπορει να φτεει η αμμωνια,αλλα μπορει και να εβαλες παραπανω βακτηριδια,η επειδη ειναι καινουργιο οκομα.Το προβλημα σου ειναι η αμμωνια.Ποτε εκανες τελευταια αλλαγη νερου?Μην φοβασαι ,τα ψαρια αντεχουν αφαγαωτα πολλες μερες.Καθημερινα τεστ,για να δεις αν εχεις πτωτικη πορεια στην αμμωνια.

Link to comment
Share on other sites

Αλλαγή νερού έκανα το περασμένο Σάββατο, ένα 30%. Βακτηρίδια έβαλα ακριβώς όσα έλεγε η συσκευασία για τα λίτρα μου. Μάλλον η αμμωνία θα φταίει ..... και εγώ, που όπως κάθε αρχάριος βιάζομαι να τα δώ ολα σε σύντομο χρόνο. Θα κάνω τις μετρήσεις μου και θα δω πως πάει. Απο τα ξύλα πάντως δεν είναι γιατί οταν τα είχα πρωτοβάλει, το νερό είχε κιτρινίσει από τις τανίνες και δε μπορούσα να το βλέπω έτσι. Τα έβγαλα και τώρα τα έχω σε λεκάνη με νερό το οποίο αλλάζω τακτικά. Αφού τα έβγαλα ξεκιτρίνισε αλλα η θολούρα έμεινε. Καλώς ή κακώς είμαι τελειομανής και δε μπορώ να βλέπω θολούρες και τέτοια, χαλιέμαι. Αυτό που μπορώ να κάνω είναι υπομονή και να το παρακολουθήσω. Ξέρω οτι υπάρχουν σκευάσματα για ξεθόλωμα του νερού αλλά θέλω να γίνουν όλα με τη σειρά τους και θέλω να τα αποφύγω.Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου.

Link to comment
Share on other sites

προσπαθησε να μηδενισεις τις τιμες της αμμωνιας! με αλλαγες νερου ,ταισμα ελαχιστο, και να προσθετεις βακτηρια

τα ψααρια αντεχουν 2 και 3 μερες χωρις φαγητο

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου καλως ηρθες.

Οι τανινες και η θολουρα καποια στιγμη φευγουν μην αγχωνεσαι! Εξαλλου δεν φτιαχνεις πιτα αν δεν ανοιξεις φυλο λενε στο χωριο μου! Ας στρωθει με το καλο και μετα αν δεν εχεις λιπασματα και τετοια μπορεις να βαλεις ανθρακα για λιγες μερες για να φυγει η κιτρινιλα απ τα ξυλα!

Το θεμα ειναι η αμμωνια οπως λεει και ο κιχλιδατος! Κοιτα να ριξεις την αμμωνια που ειδικα τα χρυσοψαρα παραγουν μπολικη και ολα τα αλλα θα ρθουν. Δυστυχως ή ευτυχως στα ενυδρεια πρεπει να εχεις υπομονη!

Link to comment
Share on other sites

Έχω οπλιστεί με αρκετή υπομονή γιατί ξέρω οτι στο συγκεκριμένο χόμπυ χρειάζεται πολλή. Άνθρακα έχω βάλει ήδη στο φίλτρο σχεδόν από την έναρξη της λειτουργίας του ενυδρείου. Σας ευχαριστώ όλους και όταν θα ερθει η ώρα θα ζητήσω τα φώτα σας για τα ψάρια που θα βάλω. :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

σε καποιες μαρκες ανθρακα πρεπει να τον αλλαζουμε περιπου καθε μηνα γιατι μετα χανει τις ιδιοτητες του!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...