Jump to content

Sos Νέος Στο Είδος


Recommended Posts

Καλησπέρα στην μεγάλη παρέα.
Σήμερα χωρίς να το θέλω απέκτησα ένα ψάρι από ένα αναπάντεχο τρόπο.
Δουλεύω σε μεγάλη αλυσίδα super market και σήμερα το πρωί κατά τις 6 παραλάβαμε όπως κάθε μέρα τα φρέσκα ψάρια.
Κατά της 19:45 έβαζα τα τελευταία καβούρια που είχαν μείνει σε ένα πελάτη, με την άκρη του ματιού μου είδα ένα ψάρι μέσα στο felizol τον καβουριών
(το οποίο δεν έχει νερό) να κουνιέται, λέω δεν γίνετε παίζουν τα μάτια μου, το ακουμπάω και κουνιέται πάλι .
βάζω σε ένα μπολάκι νερό και το βάζω μέσα... κολύμπαγε κανονικά. Έπαθα σοκ τέλος πάντων να μη πολυλογώ το πήρα σπίτι μου και θέλω να το κρατήσω και να το σώσω
αλλά δεν ξέρω τι ψάρι είναι και τι πρέπει να κάνω γενικότερα.

Oποιαδήποτε πληροφορία για αυτό το ψάρι θα ήταν πολύτιμη.

post-53822-0-29868200-1366485562_thumb.jpg

post-53822-0-28697600-1366485565_thumb.jpg

post-53822-0-00790900-1366485568_thumb.jpg

post-53822-0-38352800-1366485571_thumb.jpg

post-53822-0-55337700-1366485574_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σαλιαρα ειναι.Το πιθανοτερο Salaria basilisca

μπραβο Στρατο απο το σωμα του εκει με πηγαινε αλλα το στομα του με μπερδευε.πολλα μπραβο :bigemo_harabe_net-122: :bigemo_harabe_net-122:

Link to comment
Share on other sites

Δες εδω φιλε μου καποιο απο τα παιδια που εχουν μεσογειακο ενυδρειο,μηπως υπαρξει ενδιαφερον :)

Link to comment
Share on other sites

σαλιαρα ειναι οντως. Αφησε την στην θαλασσα. Εκτος οπως λεει ο Διας αν την θελει κανεις στο μεσογειακο του.

Link to comment
Share on other sites

Όντως. Ότι είναι να κάνεις πάντως κάντο γρήγορα, γιατί κρίμα είναι το ζωντανό. Το νερό να φανταστώ είναι γλυκό έ?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια το παλληκαρακι με το ψαρι ειναι κολλητος μου και τον συμβουλεψα να συμβουλευτει το φορουμ. Τελικα μετα απο πολυωρες διαβουλευσεις αποφασισαμε το ψαρακι να επιστρεψει στην φυση αν αντεξει μεχρι το πρωι! Παντως το ψαρι οχι μονο survivor ειναι αλλα και rambo. Εκτος οτι αντεξε χωρις νερο τοσες ωρες ηταν και αναμεσα σε δεκαδες καβουρια και ομως την εβγαλε καθαρη!

Link to comment
Share on other sites

μπραβο ρε παιδια για το σεβασμο και το ενδιαφερον που δειξατε για το ψαρακι! :bigemo_harabe_net-64:

μακαρι να τα καταφερει και να γυρισει σωο

Link to comment
Share on other sites

Πλακα στην πλακα ειναι σε γλυκο νερο αυτη τη στιγμη. Μπορουμε να ριξουμε αλατι μηπως και αντεξει και αν ναι ποσο;

Link to comment
Share on other sites

Πολλά μπράβο για το ενδιαφέρον σας να βοηθήσετε το ψαρακι! Μακάρι να ήταν όλοι έτσι

Link to comment
Share on other sites

Πολλές φορές όταν πάω για ψάρεμα και πέφτει στο αγκίστρι μερικών καμιά σαλιάρα ή κανένα γουβί αντί να το πετάξουν μέσα το αφήνουν έξω να ψοφήσει, αλλά και ούτε που προσέχουν να βγάλουν το αγκίστρι μαλακά. Πολλές φορές τα αποκεφαλίζουν κιόλας. Λες και δεν έχουν ψυχή. Μόνο και μόνο που μπήκατε στην διαδικασία να το σώσετε είστε αξιέπαινοι!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...