Jump to content

Χρηση Βακτηριδιων Σε Ενυδρειο


submarine1981

Recommended Posts

Ανοιγω αυτη την συζητηση για να κουβεντιασουμε τον τροπο που δρουν αυτα τα σκευασματα στα ενυδρεια μας. Τα καταστηματα εχουν στην διαθεση τους διαφορα βακτηρια. Προσωπικα μονο το special blend εχω χρησιμοποιησει και δεν ξερω αν οντως ειδα διαφορα στο ενυδρειο. Δηλαδη καθως το χρησιμοποιουσα η ΝΗ3,ΝΟ2,ΝΟ3 ηταν πανω κατω στα ιδια επιπεδα με τωρα που δεν το χρησιμοποιω.

Ειναι οντως απαραιτητο ή προαιρετικο στα ενυδρεια να χρησιμοποιουμε αυτα τα βακτηρια?

Εχω ακουσει απο χομπηστες να μην βαζουν ουτε σταγωνα απο βακτηρια στο ενυδρειο τους. Αλλα εχω ακουσει και χομπηστες να χρησιμοποιουν συστηματικα και να το αποκαλουν " Ειναι η τζουρα του ενυδρειου" και να τα θεωρουν απαραιτητα. Τι γινετε τελικα? τι συμβαινει στην πραγματικοτητα - πραξη περα απο την θεωρια?

Σε ενα ωριμο συστημα(ενυδρειο) πιστευεται οτι χρειαζονται αυτα τα βακτηρια? σε ποιες περιπτωσεις αραγε? οταν ειναι υπερφορτομενο το ενυδρειο με πλυθησμο? ή δεν παιζει ρολο.

Τα σκευασματα αυτα εχουν βακτηριακο πλυθησμο μεσα? ή απλα εχει θρεπτικα συστατικα για να δωσουν ενα boost στα ηδη υπαρχον βακτηρια του ενυδρειου?

Link to comment
Share on other sites

ωραιο θεμα , ας κανω την αρχη,

2 ενυδρεια εχω στησει και τα 2 με μπολι (και οσα ακομη στησω παλι με μπολι θα το κανω)

στο 1ο μου ενυδρειο αν και με μπολι μου πασαρανε μετα απο κανα μηνα ενω οι μετρησεις μου ηταν κανονικες μπουκαλακι με βακτηρια να συμπληρωνω, ομολογω πως δεν βρηκα καμια αλλαγη σε μετρησεις και ολα ηταν φυσιολογικα οπως και πριν ξεκινησω να ριχνω!

στο 2ο μου ενυδρειο (και αυτο με μπολι) δεν εριξα ουτε μια σταγονα βακτηρια , αποτελεσμα οπως και στο 1ο μου ενυδρειο φυσιολογικες μετρησεις!

αποτελεσμα

εγω δεν ειδα καμια βοηθεια απο τα μπουκαλακια

βεβαια μην ξεχναμε οτι παιζει ρολο και η ιχθυοφορτιση ,το φιλτρο, τα βιολογικα υλικα .

υγ εχω ακουσει που προτρεπουν χομπιστες να συμπληρωνουν βακτηρια και σε καθε αλλαγη νερου , ενα καλα στρωμενο ενυδρειο δεν εχει τετοιους φοβους, ακομη και οταν καθαριζουμε τα βιολογικα υλικα!

και να δωσω ενα πχ σε ενυδρειο μικρο με εσωτερικο φιλτρο μετριο και μεγαλη ιχθυοφορτιση καθαριζα το βιολογικο υλικο ανα 3 μηνες περιπου και δεν ανεβασε αμμωνια καθολου , χωρις να συμπληρωνω τιποτα!

στην περιπτωση που το στρωσιμο γινεται με αμμωνια-τροφη-ψαρια(λαθος μεγιστο) νομιζω οτι ισως εκει να χρειαζεται ωστε να επιταχυνουμε την διαδικασια της αποικιασεις ,

με αυτον τον τροπο δεν εχω εμπειρια οποτε θα περιμενω τους υπολοιπους!

Link to comment
Share on other sites

Εγω την αποψη μου σου την ειπα και αλλου.Ειμαι βεβαιως υπερ της προσθηκης βακτηριων στο συστημα εστω και επικουρικα.

Link to comment
Share on other sites

Εγω την αποψη μου σου την ειπα και αλλου.Ειμαι βεβαιως υπερ της προσθηκης βακτηριων στο συστημα εστω και επικουρικα.

και ας ειναι οι μετρησεις σου φυσιολογικες?

Link to comment
Share on other sites

αυτο που εκανε ο sam ειναι το καλυτερο μου φαινετε. Εχεις 2 ενυδρεια στο ενα χρησιμοποιεις βακτηρια και στο αλλο οχι. και απλα παιρνεις μετρησεις να δεις τι γινετε.

Και γω το εχω απορια αυτο παντος. Σε φυσιολογικες μετρησεις, βαζει καποιος αυτα τα "ζουμια" ? (με σκοπο να διατηρηθουν αυτες οι μετρησεις? ) ή δεν το πειραζεις επειδη ολα δουλευουν ρολοΐ ? ( ομως αν μακροπροθεσμα καταρευσει το συστημα? και αν γινετε αυτο.)

Link to comment
Share on other sites

και ας ειναι οι μετρησεις σου φυσιολογικες?

Σε βαθος χρονου θα σε προδωσει το συστημα.Μην περιμαινεις απο την μια μερα στην αλλη να δεις την διαφορα στις μετρησεις σου.Επιβαρυνεται σιγα σιγα :bigemo_harabe_net-134:

Link to comment
Share on other sites

Σε βαθος χρονου θα σε προδωσει το συστημα.Μην περιμαινεις απο την μια μερα στην αλλη να δεις την διαφορα στις μετρησεις σου.Επιβαρυνεται σιγα σιγα :bigemo_harabe_net-134:

αυτο το στηριζεις καπου? γνωριζεις κατι?

αν εισαι τυπικος με ρουτινες και συντηρησεις και δεν μπουκωσεις το ενυδρειο στα ψαρια γιατι να σε προδωσει το συστημα?

επισης μπορεις αν θελεις να αλλαζεις ενα 10%-20% τον χρονο βιολογικο υλικο πολυ πιο λειτουργικο βλεπω αυτο απο το να ριχνω ζουμια :sarcasm:

Link to comment
Share on other sites

Τα βακτηρια ειναι μικροβια,που δρουν επεκτατικα σε ενα ενυδρειο.Προσθετοντας λοιπον ωφελιμα βακτηρια,ανταγωνιζεσαι πληθυσμιακα τα μη ωφελιμα (κυανο κτλ).

Link to comment
Share on other sites

Τα βακτηρια ειναι μικροβια,που δρουν επεκτατικα σε ενα ενυδρειο.Προσθετοντας λοιπον ωφελιμα βακτηρια,ανταγωνιζεσαι πληθυσμιακα τα μη ωφελιμα (κυανο κτλ).

δεκτο

ειναι μια αποψη και αυτη! :sarcasm:

Link to comment
Share on other sites

αυτο το στηριζεις καπου? γνωριζεις κατι?

αν εισαι τυπικος με ρουτινες και συντηρησεις και δεν μπουκωσεις το ενυδρειο στα ψαρια γιατι να σε προδωσει το συστημα?

επισης μπορεις αν θελεις να αλλαζεις ενα 10%-20% τον χρονο βιολογικο υλικο πολυ πιο λειτουργικο βλεπω αυτο απο το να ριχνω ζουμια :sarcasm:

Φιλε μου το βιολογικο υλικο στα θαλασσινα ενυδρεια δεν εχει θεση,γιατι ειναι απο μονο του εστια νιτρικων.Αλλαγη νερου κανω καθε εβδομαδα

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα απλα αμα ολα πανε καλα στο ενυδρειο οπως αυτα του samilia και εχει βρει την ισοροπια του, τοτε γιατι να αγχοθει για το ποια ομαδα βακτηριδιων θα κυριαρχησει. Αλλα φυσικα ειναι μια αποψη και αυτη.

Link to comment
Share on other sites

επειδή το παρέθεσα και σε άλλο θέμα,εδώ μάλλον θα διαβαστεί από περισσότερους

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=41566

Link to comment
Share on other sites

Ναι (ετσι πιστευω δηλαδη :) )

Απλα εμενα προσωπικα με "βασανιζουν" αυτα που εγραψα οταν ανοιξα το θεμα και ισως ειναι ευκαιρια να κουβεντιασουμε διαφορα θεματα πανω σε αυτα καθως ο καθε χομπηστας κανει αυτα που πιστευει και που βλεπει οτι του πανε καλα στο ενυδρειο του. (Πολλες φορες μαλιστα καποια πραγματα της θεωριας που ξερουμε ερχονται σε αντιθεση με την πραξη. Ισως καποια πραγματα να μας ξεφευγουν...δεν γινετε να τα ξερουμε ολα. Καπου θα υπαρχει καποιο κενο στις γνωσεις μας. τουλαχιστον σε εμενα)

Link to comment
Share on other sites

Mεγάλο θέμα άνοιξες....

Ο όλεθρος των REEFKEEPERS παγκοσμίως εδώ και χρόνια είναι ο έλεγχος των διαλυμένων θρεπτικών ουσιών που τροφοδοτούν την ανάπτυξη άλγης και οδηγούν πετρώδη κοράλλια σε θαμπές αποχρώσεις του καφέ.Οι μεγάλες περιοδικές αλλαγές νερού,οι τεράστιες ποσότητες ζωντανού βράχου, τα βαθιά κρεβάτια άμμου, .... χιλιάδες είδη φίλτρανσης,ακριβοί αντιδραστήρες με ποσότητες ακριβών χημικών μέσων έχουν όλα προταθεί ως τρόποι για να κερδίσετε τη μάχη κατά των νιτρικών και φωσφορικών αλάτων. Όλα αυτά τα εργαλεία έχουν αξία....

Αλλά....

Κατά τη διάρκεια των τελευταίων ετών,πολλοί χομπίστες έχουν ασπαστεί μια πιο βακτήριο-κεντρική προσέγγιση χρησιμοποιώντας τις λεγόμενες «προβιοτικές μεθοδολογίες» για να χειραγωγήσουν προληπτικά τις μικροβιακές κοινότητες που εμπλέκονται σε θρεπτική επεξεργασία μέσα στα ενυδρεία τους. Σχεδόν όλες αυτές οι μέθοδοι περιλαμβάνουν την παροχή μιας πηγής οργανικού άνθρακα σαν "τροφή" και ευεργετικά βακτήρια που αναπτύσσονται σχετικά με τα νιτρικά και τα φωσφορικά άλατα. Μερικά από αυτά απαιτούν την περιοδική συμπλήρωση βακτηριακών στελεχών,και μερικά από τα πιο ενεργά συστήματα χρησιμοποιούν επίσης ορισμένα πετρώματα,που ονομάζονται ζεόλιθοι σε αντιδραστήρα ανοδικής ροής.Στα δική μου πειράματα με αυτά τα συστήματα, έχω καταλάβει ότι υπάρχει μεγάλη σύγχυση σχετικά με αυτές τις μεθόδους και μια μεγάλη περιέργεια μεταξύ της πλειοψηφίας των παιδιών που συμμορφώνονται με πιο παραδοσιακές μεθόδους.

Θα προσπαθήσω να παρουσιάσω σύντομα μια επισκόπηση των συστημάτων αυτών,άλλωστε η βασική βιολογική επιστήμη υποστηρίζει τη χρήση τους,το προστιθέμενο όφελος των βακτηρίων ως πηγή τροφής για ορισμένα κοράλλια και μερικά από τα σημαντικότερα ζητήματα εκτροφής που προκύπτουν.

Λίγο υπομονή λοιπόν και όλα θα τα βρείτε στο πιάτο σας...

Link to comment
Share on other sites

εγω παντως παντα ειχα την απορια αν οντως υπαρχουν ζωντανα βακτηρια (αυτα που θελουμε οχι οτι να ναι βακτηρια) σε ενα ζουμι κλειστο που μενει στο ραφι για Χ καιρο... υπαρχει καποιος χομπιστας που να το χει τσεκαρει με κανα μικροσκοπιο? :ph34r:

Link to comment
Share on other sites

πολυ καλο βιντεο. αρα οντως εχουν βακτηρια αυτα τα μπουκαλια. Απλα οι εταιριες εχουν βρει μια συνταγη "μυστικο" οπου μπορουν και κρατανε σε ενα κλειστο μπουκαλι ζωντανα βακτηρια. Το συγκεκριμενο προιον το εχει δουλεψει κανεις? Ξερουμε αν ριχνει τα ΝΟ3? γιατι απο την στιγμη που δεν εχει αναεροβια βακτηρια τοτε πως θα ριξει τα ΝΟ3? εκτος και αν εχει ποσοτητες οργανικου ανθρακα οπωτε με το καιρο...σιγα σιγα αναπτυχθουν μεσα στο ενυδρειο προβιοτικα βακτηρια.

Link to comment
Share on other sites

και γω πανω κατω τα ιδια πραγματα που κανει αυτος στο βιντεο κανω για δουλεια μου. Αυτο που εχω να παρατηρησω (που το αναφερει και ο ιδιος) ειναι οτι δεν δουλευει υπο στειρες συνθηκες. Απο την στιγμη λοιπον που δεν γινεται ταυτοποιησει ΠΟΙΩΝ βακτηριων αναπτησονται μετα, δεν μπορορυμε να ξερουμε τι μεγαλωνει εκει μεσα. (Επισης ελειπε το πειραμα που να κανει το ιδιο πραγμα ριχνοντας μεσα σκετο νερο και σκετο ζαχαρη/ή αλλη πηγη ανθρακα).

Δεν λεω οτι ειναι αδυνατον να ειναι οντως αληθινα ζωντανα επωφελη βακτηρια, ΑΛΛΑ εμενα αυτο το βιντεο δεν με επεισε. Πιστευω οτι αν κανεις το ιδιο πραγμα και ριξεις μεσα οποιαδηποτε τροφη βακτηριων (που μπορει ανετα να συντηρηθει σε ενα μπουκαλι για μεγαλο διαστημα) θα μεγαλωσουν 100% βακτηρια.

Θα ηταν ενδιαφερον να βαλει κανεις στο μικροσκοπιο κατευθειαν το ζουμι απτο μπουκαλι....

Μπορει να το κανω καποια στιγμη, αλλα προς το παρων δεν αγοραζω τετοια ζουμακια οποτε δεν εχω :bigemo_harabe_net-134:

Έγινε επεξεργασία - akisem
Link to comment
Share on other sites

Ακη βαλτο στο προγραμμα να το κανεις αν εχεις τον εξοπλισμο.

Παντος σε αυτο εχεις δικιο. Δηλαδη αν δεν δουλευει ο τυπος σε στειρες συνθηκες τοτε μπορει να εχει αναπτυχθει καποιο ασχετο βακτηριο εκειμεσα.

Αν δοκιμασουμε σε θαλασσινο αγαρ(ιχθυοπαθολογιας) με οσο ποιο στειρες συνθηκες γινετε και ριξουμε σκετο ζουμι απο το μπουκαλι 2-3 σταγωνες θα αναπτυχθει τιποτα αραγε? και κατα ποσο θα ειναι αξιοπιστο αυτο ομως?

Επισης βλεπω οτι π.χ το special blend γραφει οτι δουλευει μεχρι 1025 αλατοτητα. Δηλαδη το 1025 ειναι το μαξιμουμ? θα ηταν καλητερα να ειμαστε χαμηλοτερα για να εχει καλη αποδωση αυτο το σκευασμα?

Έγινε επεξεργασία - submarine1981
Link to comment
Share on other sites

Το βίντεο το έκανε ένας απλός χομπίστας χωρίς κάποια διαφήμιση....δείτε και τα υπόλοιπα βίντεο του για να καταλάβετε...απλός άνθρωπος σαν εμάς με τις ίδιες απορίες.Γιαυτό μάλιστα επέλεξα αυτό το βίντεο.

Δεν είναι κανένας ταχυδακτυλουργός.

.

Tα 2 εργαστήρια που επεξεργάστηκαν τις δειγματοληψίες βρήκαν παρόμοια αποτελέσματα δλδ πάνω από 4 είδη βάκυλων.

Τώρα στα 15 χρόνια περίπου που έχουν πέσει στα χέρια μου διάφορα τέτοια μπουκαλάκια μπορώ να πω οτι άλλα δούλεψαν και άλλα όχι.Φυσικά παίζει ρόλο και η συσκευασία,χρόνος αποθήκευσης αλλά και η ημερομηνία λήξης.Καλό είναι παίρνουμε φρέσκες και μικρές συσκευασίες.Τα 2 αυτά πάντως MB7&Special Blend είναι από τα καλύτερα που υπάρχουν και βάζω μέσα στην λίστα και Prodibio+KZ για θαλασσινό άλλα δεν έχω δοκιμάσει.Όλα είχαν εξαιρετικά αποτελέσματα.

Πάντως αν έχεις φίλε μου το εργαστήριο στα πόδια σου και κατέχεις τόσο καλά το αντικείμενο (αναγνώριση με το μάτι είναι πολύ δύσκολη υπόθεση...πρέπει να κάνεις καλλιέργεια και σε άλλα δύσκολα και ακριβά υλικά..) να σου στείλω κάτι μπουκαλάκια της korallenzucht να μου πεις τι μαγικά ζουμιά βάζουν μέσα να λύσω και εγώ της απορίες μου.

Link to comment
Share on other sites

Μια παρόμοια και πολύ ενδιαφέρουσα συζήτηση είχα ξεκινήσει εδώ και περίπου ένα χρόνο όπου ακούστηκαν πολλές απόψεις και για το γλυκό αλλά και για το θαλασσινό!

Νομίζω ότι με την εξέλιξη της κουβέντας και σε συνδυασμό με το βίντεο που παράθεσε ο Αλέξης θα βγουν ακόμα πιο ασφαλή αποτελέσματα!

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=76555

Εγώ προσωπικά συνεχίζω να χρησιμοποιώ βακτήρια σε όλα μου τα ενυδρεία σε κάθε αλλαγή νερού χωρίς κανένα πρόβλημα ως τώρα!

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα μας φίλε μου Ebenos είναι οτι παίρνουμε ζωντανά(πιο πολύ κοράλλια)που έχουν την τροφή σε αφθονία στο φυσικό τους περιβάλλον και γίνονται χοντρά και σέξι χωρίς να υπάρχει μόλυνση και τα προσαρμόζουμε σε ένα κουτί απο γυαλί.Φυσικά στη θάλασσα δεν υπάρχουν ούτε Ocean Nutricion,ούτε Omega one ούτε Reef Pearls...στο ενυδρείο μας ότι ταΐζουμε μολύνει...αναγκαστικά λοιπόν προσαρμόζουμε το τάισμα μας ώστε να μπορέσουμε να κρατήσουμε τα πάντα σε μια "ελεγχόμενη" κατάσταση.Το ότι βλέπουμε χρώματα και παράξενα κοράλλια να μεγαλώνουν σαν χόρτα σε γυάλα,είναι απλά γιατί αυτά έχουν προσαρμοστεί καλά σε συνθήκες αιχμαλωσίας...κανένας δεν έχει δει κοράλλια να αναπαράγονται σε αιχμαλωσία(ίσως ένας μόνο...)ακόμα και σε τεράστια ενυδρεία όπως στην φύση.

Εκεί μπαίνουν τα βακτήρια στο κόλπο της προσπάθειας μας να ταΐσουμε παραπάνω...(αυτό είναι το στοίχημα υγιέστερα κοράλλια με τάισμα...)και τα ψαράκια αλλά και τα κοράλλια...Μέχρι στιγμής έχουμε δει αποτελέσματα και δείχνουν να δουλεύουν όλες αυτές οι βακτηριακές εντατικές την ώρα που κάποιοι απορούν αν δουλεύουν τα βακτήρια...

Αυτό που χρειάζεται το χόμπι είναι να αυξηθεί ο χρόνος που περνάει ο χομπίστας μέσα στο χόμπι...ίσως σε 20 χρόνια να μπορεί ο χομπίστας να ταΐζει περισσότερο και να δούμε άλλα εντελώς καινούργια πράγματα...έτσι η γνώση θα μεταφέρετε σε νέους και θα αρχίζουν όλα σε άλλο επίπεδο πολύ καλύτερο απο αυτό που βρήκαμε εμείς όταν αρχίσαμε...και πόσο μάλλον αυτοί που άρχισαν πολύ πριν από μας και δεν είχαν ίντερνετ παρά μόνο βιβλία και γράμματα...

Φτάνουν πια τα ανορεκτικά Reef...

Έγινε επεξεργασία - Alexpsycho
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...