Jump to content

Παρουσιάσεις Guppies


panosdiver

Recommended Posts

Σε ευχαριστω!!!

Βαζω 3 φωτο απο τα γκαπακια μου,οι δυο μαλλον ειναι σε ενδιαφερουσα αλλα δεν ξερω ποτε να περιμενω τη γεννα!!!

post-53000-0-56452100-1367144222_thumb.jpg

post-53000-0-25436300-1367144231_thumb.jpg

post-53000-0-48417700-1367144239_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Επισης για γενικη αποψη του ενυδρειου,δεν ειναι και οτι καλυτερο αλλα σιγα σιγα θα το φτιαξω,εχω κρατησει και τα ψευτικα φυτα καθαρα λογο επικυμενων γεννων για κρυψωνες.Οσο μεγαλωνουν οι 2-3 ριζουλες κερατοφυλλο που εχω δεξια θα τα αρεωνω.Επισης εχω σκοπο να βαλω ενα ξυλο αντι για το διακοσμιτικο αλλα αυτο θα γινει μαλλον μετα το Πασχα.

post-53000-0-97051700-1367144605_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωράιο το ενυδρείο σου Τάσο και βλέπω οτι τα μωράκια σου θα έχουν σημεία να κρυφτούν στα φυτάκια ας είναι και ψεύτικα (καλύτερα βέβαια να ήταν αληθινά) μακριά από τις θηλυκές που έχουν καλό χώρο να σουλατσάρουν αστρεσάριστες.. Ωραίες και οι θηλυκές σου. Έχω και εγώ μια ίδια κιτρινόμαυρη η οποία μπορεί να δώσει πολύ ωραία αρσενικά.

Link to comment
Share on other sites

Aka68 tnks που έβαλες και τους γονείς. Τρομερός ο αρσενικός. Η θηλικιά αν μπορώ να καταλάβω δεν είναι καθαρή κίτρινη. Σαν να έχει και λίγο μπλε ανοιχτό..(στο πάνω πτερύγιο και λίγο χαμηλά στην ουρά) Οπωσδήποτε θα μας δείξεις φωτογραφιές οταν διαμορφωθούν τα μωρά να δούμε τι έγινε με τα γονίδια. Πια επικρατούν τελικά και από πιο. Από το αρσενικό ή το θηλικό και σε πιο ποσοστό...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ρε παιδια κανεις αλλος δεν εχει φωτο γιατι με ενδιαφερει η μεταβισει των χρωματων απο γενια σε γενια

Θα αναβασω και εγω καμια φωτο απο τα δικα μου μες το σκ αν προλαβω

Link to comment
Share on other sites

πολύ ωραία τα ψαράκια σου φίλε μου!! εγώ έχω 1 μήνα περίπου τα γκαπυ μου αλλά δεν

μου εχουν γεννήσει ακομα..

Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι που βλέπω ενδιαφέρον για τη γενικότερη μετάδωση των χρωμμάτων στις νέες γεννιές των μικρών μας φίλων. Σίγουρα το να βγάλουμε κάποια συμπεράσματα για επικρατη και υπολειπομενα γονίδια είναι μια χρονοβόρα διαδικασία κατα την οποία θα πρέπει να είμαστε πολύ τυπικοί στις διαδικασίες μας και να κρατάμε πολύ καλό ιστορικό. Τα συμπεράσματα θα είναι σίγουρα εμπειρικά και δε θα δουλεύουν πάντα αφού οι παράγοντες που τελικά καθορίζουν το τι βλέπουμε είναι πολλοί. Δε χάνουμε όμως κάτι να συνεχίσουμε να παραθέτουμε τα αποτελέσματα των αναπαραγωγών μας και ειδικά αν ξέρουμε ποιοι ακριβώς είναι οι γονείς. Ίσως μπορέσουμε να βγάλουμε κάποιους εμπειρικούς κανόνες. Για παράδειγμα παρατήρησα πρόσφατα το εξής : Το πρώτο μου χαρέμι που ήταν από pet shop περιείχε μέσα πολύχρωμα θηλυκά, πολύχρωμα αρσενικά αλλά και έναν green cobra αρσενικό (χρωματα σώματος και ουράς κιτρινο και μαύρο). Η πρώτη γέννα έδωσε έναν ίδιο αλλά μικρότερο σε μέγεθος και με άλλο σχήμα ουράς. Τώρα τελευταία στην τέταρτη γεννιά μου εμφανίστικε πάλυ ένας ίδιος χωρίς να έχει μέσα κόκκινο ή μπλέ ή άλλα χρώματα. Το συμπέρασμα μου είναι οτι ίσως κάποια είδη ή βγαίνουν αυτούσια χρωματικά ή δε βγαίνουν ( δηλαδή βγαίνει κάτι τελείως διαφορετικό στο χρωματικό σύνολο). Τώρα όσον αφορά σχήμα και μέγεθος εδώ είναι άλλη ιστορία.. Κάποια στιγμή θα έχω καινούριο φωτογραφικό υλικό και ετοιμάζω και κάποιες παρθένες θηλυκές να τις ζευγαρώσω επιλεκτικά. Εκεί θα έχουμε καλήτερα στοιχεία πιστεύω.. Όποιος έχει υλικό ας μας βάλει να δούμε και να συνεχίσουμε την κουβέντα μας..

Link to comment
Share on other sites

Σε λιγο θα ανεβασω και τα δικα μου!την μοναδικη θυληκια που μου εχει σκοτωσει μια θυληκια και ενα αρσενικο και ειναι μονη της μαζι με τα μωρα με τα οποια τρωει και κανει βολτες μαζι!!και δεν εχει φαει ουτε ενα μεχρι τωρα!

Link to comment
Share on other sites

Ωραία η γκαπίνα σου Γιώργο. Ωραία και τα μικρά.. καλοταϊσμένα νομίζω και στα χρώματα της μαμάς. Αν είχες και τον μπαμπά θα ήταν τέλεια να έχουμε μια σφαιρική άποψη. Ελπίζω να βγουν και θηλυκά και αρσενικά. Περιμένουμε φωτό και μόλις μεγαλώσουν τα μικρά να δούμε αποτελέσματα..

Link to comment
Share on other sites

Αποστόλη μη μου πεις οτι ο green combra είναι δικός σου.. Και ειδικά από αναπαραγωγή..

Link to comment
Share on other sites

Ούτε την υπογραφή απο κάτω του κύριου δόκτορα δεν έσβησες.. Της δικές μου φωτό δε θα τις βρείς πουθενά στο δίκτυο γιατί ακριβώς είναι δικές μου.. Όπως και των άλλων παιδιών που παραθέτουν παραπάνω.. Μακάρι να είχες τέτοιο green cobra αλλά δε νομίζω και λυπάμε για αυτό.. Καλή συνέχεια..

Link to comment
Share on other sites

χαχαχαχαχαχα!!! Μούφα ο Αποστόλης! Φαίνεται οτι το γκάπυ το εχει ολόιδιο και κάποιος άλλος......

Link to comment
Share on other sites

Ωραία η γκαπίνα σου Γιώργο. Ωραία και τα μικρά.. καλοταϊσμένα νομίζω και στα χρώματα της μαμάς. Αν είχες και τον μπαμπά θα ήταν τέλεια να έχουμε μια σφαιρική άποψη. Ελπίζω να βγουν και θηλυκά και αρσενικά. Περιμένουμε φωτό και μόλις μεγαλώσουν τα μικρά να δούμε αποτελέσματα..

ολα ειναι στα χρωματα της μαμας εκτος απο ενα που βγηκε στραβο και μαυρο :bigemo_harabe_net-111: και να ειχα το αρσενικο δεν ηταν απο αυτο γιατι ηταν ειδη το ψαρι εγκυος οταν το πηρα και απο αλλο ενυδρειο..τα μικρα δεν ξερω αλλα μεσα σε μια εβδομαδα εχουν μεγαλωσει παρα πολυ..τα ταιζω 3 φορες την ημερα! :bigemo_harabe_net-82:

Link to comment
Share on other sites

Αφού έβγαλε και ένα μαύρο και δεν είναι από θέμα κάποιος πάθησης, η μαμά έχει πάει με αλήτη και όχι με καθαρόαιμο ταίρι της. Και για να βγουν ανοιχτόχρωμα τα μωρά και επειδή κυκλοφορεί ότι τα σκούρα γονίδια είναι επικρατή των ανοιχτών θεωρώ ότι ο αρσενικός ήταν σκούρος με ανοιχρώμα γονίδια στο dna του. Τώρα αν η θεωρία είναι σωστή τα ανοιχτόχρωμα μωρά έχουν μόνο ανοιχτόχρωμο dna... Μεγαλώνοντας βέβαια θα μας δείξουν.

Link to comment
Share on other sites

ναι εχεις δικιο! πιστευω σε 3-4 μηνες να εχουν βγαλει χρωματα και να φενεται αν ειναι αρσενικο ή θυληκο..μεχρι τωρα που το ενα ειναι 3 εβδομαδων και τα αλλα 2 εχουν μεγαλωσει παρα πολυ!χθες πηρα και αλλο ενα θυληκο και ενα αρσενικο θα ανεβασω φωτο σε λιγο!

το αρσενικο ειναι ακριβως σαν αυτο εδω:coral_red_guppy_male_110730a4_w1546.jpgαρα θα βαλω μονο την θυληκια σε λιγο!

Έγινε επεξεργασία - Giorgos Kk
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

:bigemo_harabe_net-74::bigemo_harabe_net-74::bigemo_harabe_net-74: Ωραίος ο παίχτης..

Πάντως για τα μικρά έχουν καλό χώρο για τον αριθμό τους και τρώνε και καλά... :bigemo_harabe_net-122:

Άντε να τα χαίρεσαι και να τα μεγαλώσεις να τα δούμε και μεγάλα...

Έγινε επεξεργασία - panosdiver
Link to comment
Share on other sites

:bigemo_harabe_net-74::bigemo_harabe_net-74::bigemo_harabe_net-74: Ωραίος ο παίχτης..

Πάντως για τα μικρά έχουν καλό χώρο για τον αριθμό τους και τρώνε και καλά... :bigemo_harabe_net-122:

Άντε να τα χαίρεσαι και να τα μεγαλώσεις να τα δούμε και μεγάλα...

σε ευχαριστω! ασε δεν τις αφηνει καθολου τις θυληκιες ησυχες....αυτη που μου εχει γεννησει τα 4 ειναι παλι ετοιμη να ξαναγεννησει πιστευω σημερα ή αυριο σιγουρα!

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο ζευγάρι φίλε γιώργο.. Άντε να δούμε και καμιά ακόμα φωτογραφία...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...