Jump to content

Θανατος Γκάπυ Και Εξαφάνιση Πλάτυ


Μιχάλης

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους και χρόνια πολλά,

σήμερα συνέβη κάτι πολύ παράξενο στο ενυδρείο μου. Ενα αρσενικό γκάπυ πέθανε και ενα επίσης αρσενικό πλάτυ ''εξαφανίστηκε'' και δεν το βρίσκω πουθενα.

Τον θάνατο του γκάπυ τον δικαιολογώ γιατι μάλωνε συνεχεια με άλλο αρσενικο γκάπυ και πιθανόν να στρεσαρίστηκε πολύ. Ειχε 2-3 ημέρες που κρυβότανε. Το πλάτυ ομως κανα 2 ωρες πριν χαθει ηταν πολυ δραστηριο και μάλιστα κυνηγούσε μια θυλυκιά με μανία...:)

Να συμπληρώσω επίσης οτι οι μετρήσεις μου είναι μια χαρά: αμμωνια-0, νιτρώδες-0 και νιτρικά 10 καθώς και αλλαγές νερου σταθερες κάθε Κυριακή 30% εκτός απο αυτή την εβδομάδα που εκανα αλλαγη Σάββατο. Επίσης δεν έχω παρατηρήσει κάποια ορατή ασθενεια. Ολα φαίνονται καλά στο ενυδρείο.

Δεν μπορώ να φανταστώ τι μπορεί να έγινε, όποιος μπορεί και γνωρίζει ας βοηθήσει.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει περίπτωση να πήδηξε ;

Εχει κάποιο άνοιγμα το ενυδρείο ;

Link to comment
Share on other sites

το καπάκι εχει δυο μικρές τρύπες παιδια, για να ριχνω την τροφή και επειδη αρχισαν οι ζεστες τις αφησα ανοικτες. Ειναι πολύ δυσκολο ομως να πηδηξε απο εκει...

Link to comment
Share on other sites

Για ψάξε καλύτερα ............ εκτός και εάν υπάρχει γάτα στο σπίτι .

Link to comment
Share on other sites

Γάτα υπήρχε Σταμάτη αλλά μας άφησε και αυτη πριν ενα μηνα μετα απο 12 χρόνια. :( Εψαξα και στο πάτωμα αλλά τιποτα...τι να πω!

Έγινε επεξεργασία - Μιχάλης
Link to comment
Share on other sites

Παράξενο .... !!!!

Δεν πιστεύω να φαγώθηκε απο ψάρι γιατι η αρχή θα είχε γίνει με τα Γκάμπυ που είναι μικρότερα σε μέγεθος .

Link to comment
Share on other sites

Το πλάτυ ητανε 5 μηνων, δεν ηταν πλήρως ανεπτυγμενο. Αλλά και πάλι θα το τρώγανε σε μόλις 2 ωρες? Στις 18:00 σημερα το απογευμα το ειδα μια χαρά και στις 20:00 το έψαχνα...

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω πως το πλατυ σου πεθανε οπως και το γκαπυ. Το πλατυ το εφαγαν το γκαπυ δεν προλαβαν...

Αν και σε 2 μονο ωρες μου ακουγεται καπως περιεργο αλλα αφου δεν υπαρχει στο ενυδρειο ειναι η μονη εξηγηση.

Έγινε επεξεργασία - math01141
Link to comment
Share on other sites

αν δεν βρισκεις ψαρι ειναι φαγωμενο...

να πηδηξε εξω δυσκολο!

υγ θυμησε μου τι οργανισμους εχεις μεσα?μονο πλατυ και γκαπυ?

Link to comment
Share on other sites

αν δεν βρισκεις ψαρι ειναι φαγωμενο...

να πηδηξε εξω δυσκολο!

υγ θυμησε μου τι οργανισμους εχεις μεσα?μονο πλατυ και γκαπυ?

Γειά σου Ηλία,

Μέσα στο ενυδρείο είχα 5 πλάτυ, 5 γκάπυ, 2 σαλιγκαρια zebra και πολλούς λαθρεπιβάτες. :) Τιποτα άλλο. Ακόμα και σημερα έψαχνα για κανα μισάωρο αλλά τζίφος. Μυστήρια πράγματα :nuke: Τωρα είναι 4 πλάτυ και 4 γκάπυ

Έγινε επεξεργασία - Μιχάλης
Link to comment
Share on other sites

Πιστευω πως το πλατυ σου πεθανε οπως και το γκαπυ. Το πλατυ το εφαγαν το γκαπυ δεν προλαβαν...

Αν και σε 2 μονο ωρες μου ακουγεται καπως περιεργο αλλα αφου δεν υπαρχει στο ενυδρειο ειναι η μονη εξηγηση.

Και γω εκει καταλήγω φίλε μου. Δεν υπάρχει άλλη εξήγηση. Το παράξενο είναι οτι το πλάτυ που χάθηκε ήταν υγειέστατο. Ηταν το αγαπημένο μου γιατί ήταν πειραχτήρι.:) Αν πέθανε, γιατί? Σε ευχαριστώ πολύ.

Έγινε επεξεργασία - Μιχάλης
Link to comment
Share on other sites

λοιπον ψαξε στα θεματακια γιατι δεν το εχω προχειρο τωρα

το ψαρακι αφου πεθανε(προσεχε τι λεω μην παρεξηγηθω) το φαγανε τα σαλιγκαρια εχει συμβει και εχει αναφερθει και απο αλλους χομπιστες!

το γιατι πεθανε αυτο δεν μπορω να το ξερω !

αν ηταν κομπλε οι μετρησεις σου τοτε μπορει να στρεσαριστηκε...

Link to comment
Share on other sites

To έχω διαβάσει Ηλία το θεμα με τα σαλιγκάρια, σε ευχαριστώ πολύ. Αφού δεν είδα με τα μἀτια μου τι έγινε δεν θα μάθω ποτέ. Προφανώς απο ολα αυτά που λέμε κατι έγινε, να πήδηξε εξω αποκλείεται πάντως. Να σαι καλά

Link to comment
Share on other sites

Πολυ μικρό βλέπω το χρονικό διάστημα για να το φάνε τα σαλιγκάρια και να μη βρεθεί τίποτα .

Εκτός και εάν ο φίλος μας δεν το κοίταξε καλά και το βράδυ ολοκληρώθηκε η διαδικασία .

Ερωτηματικό βέβαια είναι και το ότι ήταν υγιές .

Link to comment
Share on other sites

να πηδηξε η να εφυγε απο το ενυδρειο δυσκολο το βλεπω!

μαλλον εγινε μεζες!

τωρα γιατι πεθανε δεν μπορω να ξερω!

το μονο που μπορω να σου πω ειναι αφου οι μετρησεις σου ειναι οκ αμμωνια,νιτρωδη και νιτρικα,

παρακολουθα λιγο το ενυδρειο σου να δεις μηπως εχεις τιποτα περιεργες συμπεριφορες

και ελπιζω να πανε ολα καλα :sarcasm:

Link to comment
Share on other sites

τελικά πρέπει να έχουμε και κάμερα παρακολούθησης γεγονότων ( Big brother)

Ανεξήγητα φαινόμενα !

Link to comment
Share on other sites

Πολυ μικρό βλέπω το χρονικό διάστημα για να το φάνε τα σαλιγκάρια και να μη βρεθεί τίποτα .

Εκτός και εάν ο φίλος μας δεν το κοίταξε καλά και το βράδυ ολοκληρώθηκε η διαδικασία .

Ερωτηματικό βέβαια είναι και το ότι ήταν υγιές . Αυτό με προβληματίζει πιο πολύ απο όλα Σταματη. Υπαρχει περιπτωση για κάποιο λόγο να του επιτέθηκαν τα άλλα ψάρια και να το σκότωσαν?? Αν και αυτο χλώμο το βλέπω γιατί αυτός πείραζε τα υπόλοιπα

Link to comment
Share on other sites

να πηδηξε η να εφυγε απο το ενυδρειο δυσκολο το βλεπω!

μαλλον εγινε μεζες!

τωρα γιατι πεθανε δεν μπορω να ξερω!

το μονο που μπορω να σου πω ειναι αφου οι μετρησεις σου ειναι οκ αμμωνια,νιτρωδη και νιτρικα,

παρακολουθα λιγο το ενυδρειο σου να δεις μηπως εχεις τιποτα περιεργες συμπεριφορες

και ελπιζω να πανε ολα καλα :sarcasm:Και γω αυτό ελπίζω Ηλία

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...