Jump to content

Διάχυση CO2


Recommended Posts

Θα ήθελα να ρωτήσω να μου πείτε από την εμπειρία σας σχετικά με την διάχυση του CO2 από μπουκάλα.

Μέχρι να φτιάξει κανείς ή να αγοράσει αντιδραστήρα όπου θα διαλύεται το CO2 εντελώς και από ότι έχω διαβάσει μπαίνει σε σειρά με την εκροή του φίλτρου (εισαγωγή στο ενυδρείο), τι από τα δύο που θα αναφέρω έχει καλύτερη απόδοση?

Να χρησιμοποιήσεις μια σκάλα Hagen (σε αυτή την περίπτωση δεν έχεις πλήρη διάλυση της φυσσαλίδας στο νερό) ή να το βάλεις στην εισροή του φίλτρου (από το σημείο που ρουφάει το φίλτρο)? Στην δεύτερη περίπτωση φαίνεται ότι το CO2 διαλύεται όλο μια και δεν βγαίνει καθόλου στη μορφή φυσσαλίδας από το φίλτρο, ΑΛΛΑ μήπως υπάρχει πρόβλημα στα βακτήρια που υπάρχουν μέσα στο φίλτρο? Μήπως περνώντας μέσα από το φίλτρο κάνει κακό στα διάφορα συστατικά ή και αποικίες βακτηριδίων του φίλτρου?

Αναφέρω αυτούς τους δύο τρόπους μόνο, γιατί αυτά υπάρχουν έτοιμα :blush:

Αναφέρω το συγκεκριμένο θέμα καθαρά από λόγους περιέργειας και για να μαζέψω κάποιες γνώμες ανθρώπων που έχουν χρησιμοποιήσει τη μία ή την άλλη μέθοδο.

Thanx everybody

Link to comment
Share on other sites

Εγώ κάνω διάχυση μέσω του φίλτρου (eheim 2213) και δεν αντιμετωπίζω κανένα πρόβλημα. Όπου υπάρχει σταθερή παροχή όπως π.χ. 1 φυσαλίδα/ανά 2-3 sec το CO2 διαλύεται εύκολα. Στη δική μου περίπτωση όταν ο controller δίνει παραπάνω διοξείδιο (για αρκετή ώρα πολλές φυσαλίδες) τότε ένα μέρος το βγάζει σχετικά αδιάλυτο. Άλλα φίλτρα έχω ακούσει ότι δεν αντιδρούν το ίδιο καλά και κρατάνε μέσα αέριο (ξενερίζουν).

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το έχω εφαρμώσει σε ένα Ecco 2231. Δεν ξενερίζει αλλά δεν βλέπω και διαφορά για να είμαι ηλικρινής.

Έγινε επεξεργασία - istellas
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...