Jump to content

Veliferum Εχει Φουσκωσει


Recommended Posts

Παιδια καλησπερα σημερα παρατηρησα το veliferum να εχει κατσει σε μια γωνια και πηγα απο κοντα και ειδα το ψαρι να εχει φουσκωσει ολο του το σωμα και τα ματια του να εχουν πεταχτει προς τα εξω!τι ειναι αυτο?να πω επισης πως τα υπολοιπα ψαρια ειναι μια χαρα και τρωνε.ξερεις κανεις τι να κανω?

Link to comment
Share on other sites

Εξωφθαλμιαση βλεπω και πιθανη νηκτικη κυστη..

Πως κολυμπαει το ψαρι ? το βλεπεις να πλαγιαζει?

Ενυδρειο καραντινα εχεις?

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν πλαγιαζει απλα παει απο γωνια σε γωνια και καθεται ακινητο!εχω καραντινα ναι τι λες να το μεταφερω η θα το στρεσαρω?

ξερεις αν ειναι επικινδυνο για τα αλλα ψαρια και πως προηλθε αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Συνηθως φταει η εισαγωγη αερα απο το στομα κατα την προσπαθεια ληψης της τροφης με αποτελεσμα να φουσκωνει η νηκτικη κυστη,αλλα και απο πιθανη μολυνση..Εαν ειναι αυτο.. που μαλλον ειναι..

Νομιζω πως πρεπει να το μεταφερεις στην καραντινα ασχετα αν ειναι επικυνδινο ή οχι για τα αλλα ψαρια και να βγαλεις μια πιο καθαρη φωτο.

Αφου το βαλεις στην καραντινα και μεχρι να δεις τι θα κανεις μπορεις να βαλεις λιγο aloe vera για να μεινει ηρεμο.

Εφοσον δεν γνωριζουμε 1000% την αιτια και κατα συνεπεια την ασθενεια, μια γενικη και ταυτοχρονη θεραπεια με διαφορα αντιβιοτικα και αντιβακτηριακα φαρμακα θα ηταν οτι καλυτερο αν θες να σωθει το ψαρι,αρκει να μην ειναι σε προχωρημενο σταδιο.Απο ποτε ειναι ετσι? Τα ψαια σε προχωρημενο σταδιο νηκτικης κυστης δεν αντεχουν για πολλες μερες.Δοκιμασε και flagyl στην καραντινα ισως του κανει καλο.

Link to comment
Share on other sites

το μετεφερα σε καραντινα πριν απο λιγο!το ψαρι gio σημερα εγινε ετσι το μεσημερι χτες και το πρωι ηταν μια χαρα!

δυστυχως δεν εχω ουτε flagyl ουτε αλοη...ο χρονος θα δειξει!

Link to comment
Share on other sites

Αμα το εβαλες στην καραντίνα με σκοπο να μην κανεις τπτ τοτε ειναι σχεδον σίγουρο οτι δε θα την παλεψει αν εχει κατι σοβαρο!

Link to comment
Share on other sites

μπραβο ρε βασιλη για τον τροπο που αντιμετωπιζεις και αγαπας το ψαρακι :thumbup:

η καραντινα ηταν στημενη η την εβαλες σημερα λειτουργεια?

δυστυχως δεν μπορω να σε βοηθησω γιατι δεν εχω αντιμετωπισει κατι παρομοιο αλλα ελπιζω να πανε ολα καλα με το ψαρακι.

ενημερωσε μας για την εξελιξη της υγειας του

Link to comment
Share on other sites

μπραβο ρε βασιλη για τον τροπο που αντιμετωπιζεις και αγαπας το ψαρακι :thumbup:

η καραντινα ηταν στημενη η την εβαλες σημερα λειτουργεια?

δυστυχως δεν μπορω να σε βοηθησω γιατι δεν εχω αντιμετωπισει κατι παρομοιο αλλα ελπιζω να πανε ολα καλα με το ψαρακι.

ενημερωσε μας για την εξελιξη της υγειας του

Ουτε εγω είμαι ο ειδικος Μιχάλη μου και επίσης ουτε εγω εχω αντιμετωπισει κατι παρομοιο και το κακο επισης είναι οτι δεν εχω και καραντινα ( κατι που κανονικα ολοι πρεπει να εχουμε ) για τέτοιες καταστάσεις.Μπραβο στον Βασίλη λοιπόν που είναι οργανωμένος ας ελπίσουμε ολα να πάνε καλα.

Link to comment
Share on other sites

Άστε ρε όλοι τα ξέρεται όλα.

Η μάνα του της έκανε τη ζουζουνιά με puffer. :bigemo_harabe_net-74:

:hysterical: :hysterical: ..νικο μου κανεις δεν τα ξερει ολα φιλε!

Γιαννη μου η καραντινα κατα την ταπεινη μου αποψη ειναι πιο σημαντικη απο πολλα πραγματα,αλλα ποιος την κανει!

Ειδικα στην εποχη που ζουμε.

Οσο σημαντικη και να ειναι θελει εξοδα για να τρεξει και τωρα κοιταμε και τα τελευταια w που θα βαλουμε στα ενυδρεια μας.

και τα τελευταια ευρω που ξοδεψουμε στο χομπυ μας. :(

Γι'αυτο ειπα,οπως κ εσυ μπραβο στον βασιλη που την εστησε.

Εισαι δεν εισαι ειδικος εκανες μια προσπαθεια να βρεις τι ειναι,μακαρι να ειναι αυτο που λες και να βελτιωθει η υγεια του

ψαριου :bigemo_harabe_net-146:

πως ειναι σημερα το ψαρακι βασιλη?

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλημερα...ενω το πρωι το ψαρι ηταν σταθερα οπως χτες πριν απο λιγο που γυρισα απο το φαρμακειο για ενα φαρμακο που μου προτεινανε δυστυχως το ψαρι δεν τα καταφερε...2,5 χρονια το ειχα και δεν ειχε δημιουργησει ποτε προβλημα.

μιχαλη ναι ειχα καραντινα ετοιμη γιατι ατυχιες του παρελθοντος με κανανε προληπτικο και σκεφτηκα οτι καλυτερο ειναι να προσεχω και μια καραντινα παρα να χασω και αλλα ψαρια σε μια στραβη.αλλα και παλι στραβες συμβαινουν.

Link to comment
Share on other sites

τωρα ετοιμαζω για καλο και για κακο μια αλλαγη νερου γιατι δεν ξερω αν υπαρχει κινδυνος και για τα υπολοιπα!ειναι μεταδοτικο ξερει κανεις?

Link to comment
Share on other sites

Λυπάμαι πολύ Βασίλη... :(

Link to comment
Share on other sites

Λυπάμαι πολύ Βασίλη... :(

gio σ ευχαριστω πολυ παντως βοηθησες πολυ!τουλαχιστον το μετεφερα οπως μου ειπες και γλυτωσα και τα αλλα!

Link to comment
Share on other sites

Άστα να πάνε… κοίτα το νέο ενυδρείο τώρα μπας και σου φύγει ο καημός…

Link to comment
Share on other sites

Αν και νομίζω πως το πρόβλημα στο ψαρακι προϋπήρχε αλλα ηταν ανιχνεύσιμο με γυμνο ματι απο εχθες, σιγουρα ηταν καλη κινηση που το μετεφερες στην καραντινα και μια αλλαγη νερου μονο καλο θα κάνει, ή τουλάχιστον δεν εχεις κατι να χασεις αμα την κανεις. Εύχομαι να μην εχεις αλλα προβλήματα φιλε μου!

Link to comment
Share on other sites

Λυπαμαι για το ψαρακι σου βασιλη.

Δυστυχως ειναι μεσα στο προγραμμα.Τουλαχιστον δεν προκληθηκε απο δικο σου λαθος,ισα ισα προσπαθησες να το σωσεις.

Ξαναλεω μπραβο σου για την καραντινα :thumbup:

Την αλλαγη νερου να την κανεις,ποτε δεν κανει κακο οπως ειπε κ ο γιαννης.

Link to comment
Share on other sites

Το flagyl τι φαρμακο ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Το flagyl τι φαρμακο ειναι?

Ειναι μετρονιδαζολη, ενα αντιβιοτικο το οποιο μπορουμε να προμηθευτουμε απο το φαρμακειο.Δεν υπαρχει στα pet shop,κανονικα ειναι για ανθρωπινη χρηση αλλα εχει αποδειχθει οτι βοηθαει πολυ σε διαφορες ασθενεις των ψαριων μας,ειτε αυτα ειναι γλυκου νερου ειτε θαλασσινου.

Link to comment
Share on other sites

Κρίμα για το ψαράκι!

Όλοι μας έχουμε χάσει ψάρια και αυτό είναι απο τα χειρότερα του χόμπυ, αλλά πάμε μπροστά!

Εστίασε στα καλά που πρόκειται να συμβούν και όλα θα πάνε καλά!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...