Jump to content

Τι Είδους Άνθρακα Να Βάλω Στο Φίλτρο Μου;


Safarpn

Recommended Posts

Καλησπέρα στην παρέα!

Θα ήθελα να ρωτήσω λοιπόν εσάς τους πιο έμπειρους στο χόμπυ, τι είδους άνθρακα να βάλω στο φίλτρο μου, σφουγγάρι ή σε μορφή pellet; Έχω εξωτερικό φίλτρο EHEIM 2213 και αυτή τη στιγμή έχω άνθρακα σε μορφή pellet αλλα ήρθε η ώρα της αλλαγής του. Το σφουγγάρι προσφέρει κάτι παραπάνω ή δεν υπάρχει διαφορά; Στις συσκευασίες αναγράφεται κάθε πότε χρειάζεται αλλαγή ή θα το μαντέψω όπως κάνω και αυτή τη φορά; (τον έχω ένα μήνα τώρα)

Σημειώνω οτι το ενυδρείο μου είναι φυτεμένο ελαφρώς. Ο άνθρακας επιρρεάζει τα φυτά (ανάπτυξη, υγεία κτλ) ή οχι;

Πολλές ερωτήσεις αλλά αυτές είχα :bigemo_harabe_net-77: ....sorry!

Ευχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites

Ο άνθρακας απορροφά στοιχεία από τη στήλη του νερού. Τον βάζουμε συνήθως μετά από θεραπεία, ή όταν είναι καινούριο το ενυδρείο για μερικές ημέρες μόνο.

Εκτός των άλλων, δεσμεύει και στοιχεία που είναι απαραίτητα για την ανάπτυξη των φυτών. Για παράδειγμα αν έχει άνθρακα και ακολουθείς κάποιο πρόγραμμα λίπανσης, είναι σα να μη λιπαίνεις καθόλου (υπερβολή αλλά καταλαβαίνεις τι εννοώ) :)

Εγώ θα τον αφαιρούσα, δεν θα έβαζα άλλον και στη θέση του θα έβαζα βαμβάκι ή επιπλέον βιολογικό υλικό.

Εγώ, έχω χρησιμοποιήσει άνθρακα, μόνο κατά την έναρξη καινούριων ενυδρείων. :)

Link to comment
Share on other sites

Κατανοητό. Θα τον αφαιρέσω λοιπόν γιατι απο λιπάσματα κτλ ρίχνω φούλ.

Link to comment
Share on other sites

:bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

και εγω ανθρακα μονο στην αρχη του ενυδρειου μου εβαλα για ενα μηνα και μετα δεν ξαναεβαλα!

νομιζω και εγω καλο θα ηταν να τον βγαλεις και να συμπληρωσεις οπως ειπε και ο Δημητρης με βιολογικο υλικο η σφουγκαρια

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα. Έχω και εγώ μια αντίστοιχη ερώτηση. Έχω ένα 20λιτρο hailea με εσωτερικό φίλτρο και 2 χρυσόψαρα. Το έχω 1 χρόνο+ και δεν έχω αλλάξει ποτέ άνθρακα! σήμερα άνοιξα το κουτάκι με τον άνθρακα και τον ξέπλυνα λιγάκι. Τι προϊόν να αγοράσω; Κάπου διάβασα για κάτι δαχτυλίδια...

Link to comment
Share on other sites

Καλξσπερα. Άνθρακα να μην πάρεις καινουριο. Πάρε siporax mini για το φίλτρο. Δυστυχώς το ενυδρειακι που εχεις είναι ακατάλληλο για τα ψάρια που έχεις. :)

Link to comment
Share on other sites

Καλξσπερα. Άνθρακα να μην πάρεις καινουριο. Πάρε siporax mini για το φίλτρο. Δυστυχώς το ενυδρειακι που εχεις είναι ακατάλληλο για τα ψάρια που έχεις. :)

Ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση. Κάθε πότε πρέπει να το αλλάζω;

Για ποιό λόγο είναι ακατάλληλο; Είναι μικρό ή έχω πολλά ψάρια;

Link to comment
Share on other sites

Αν εννοεις κάθε ποτε να αλλά ζεις το βιολογικό υλικό, τοτε η απάντηση είναι μετα απο αρκετά χρόνια. Το ενυδρείο είναι ακατάλληλο λόγω λίτρων και βιολογικής υποστήριξης.

Link to comment
Share on other sites

Αν εννοεις κάθε ποτε να αλλά ζεις το βιολογικό υλικό, τοτε η απάντηση είναι μετα απο αρκετά χρόνια. Το ενυδρείο είναι ακατάλληλο λόγω λίτρων και βιολογικής υποστήριξης.

Ευχαριστώ. Ελπίζω να το βρώ στο τοπικό κατάστημα. Πόσα ψάρια πρέπει να έχω κανονικά;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ. Ελπίζω να το βρώ στο τοπικό κατάστημα. Πόσα ψάρια πρέπει να έχω κανονικά;

Σε αυτο το ενυδρειο δεν πρεπει να εχεις κανενα χρυσοψαρο,τα χρυσοψαρα θελουν 30-40 λιτρα το καθε ενα με πολυ καλο φιλτραρισμα.Στο ενυδρειο σου μπορεις να βαλεις μονο μονομαχο η να το κανεις γαριδαδικο.

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτο το ενυδρειο δεν πρεπει να εχεις κανενα χρυσοψαρο,τα χρυσοψαρα θελουν 30-40 λιτρα το καθε ενα με πολυ καλο φιλτραρισμα.Στο ενυδρειο σου μπορεις να βαλεις μονο μονομαχο η να το κανεις γαριδαδικο.

:bigemo_harabe_net-74: με απογοήτευσες η αλήθεια λίγο. Πάντως τα ψαράκια 1 χρόνο τώρα δεν έχουν πάθει τίποτα ζωή ναχουνε.... :P

Το μόνο πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι ότι κάνουν φασαρία γιατί πηγαίνουν συνέχεια στην επιφάνεια και δεν ξέρω τι να κάνω...

Link to comment
Share on other sites

Ρίξε μια ματιά λίγο στο προφίλ εδώ. Το ότι δεν έχουν πάθει τίποτα είναι σχετικό. ;) Το πρώτο πράγμα που μπορώ να σκεφτώ είναι νανισμός από τον περιορισμένο χώρο, με ότι συνεπάγεται αυτό.

Τι χρυσόψαρα έχεις ;

Link to comment
Share on other sites

Ο άνθρακας απορροφά στοιχεία από τη στήλη του νερού. Τον βάζουμε συνήθως μετά από θεραπεία, ή όταν είναι καινούριο το ενυδρείο για μερικές ημέρες μόνο.

................

Συγνώμη αλλά δεν καταλαβαίνω τη χρήση του σε νεο ενυδρείο .

Εκτός και εάν το νερό απο τη βρύση που θα χρησιμοποιήσουμε , ξέρουμε ότι κουβαλάει πράγματα που δεν τα θέλουμε .

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αλλά δεν καταλαβαίνω τη χρήση του σε νεο ενυδρείο .

Εκτός και εάν το νερό απο τη βρύση που θα χρησιμοποιήσουμε , ξέρουμε ότι κουβαλάει πράγματα που δεν τα θέλουμε .

Ακριβώς. :)

Link to comment
Share on other sites

Εκτός των άλλων, δεσμεύει και στοιχεία που είναι απαραίτητα για την ανάπτυξη των φυτών. Για παράδειγμα αν έχει άνθρακα και ακολουθείς κάποιο πρόγραμμα λίπανσης, είναι σα να μη λιπαίνεις καθόλου (υπερβολή αλλά καταλαβαίνεις τι εννοώ) :)

Εγώ θα τον αφαιρούσα, δεν θα έβαζα άλλον και στη θέση του θα έβαζα βαμβάκι ή επιπλέον βιολογικό υλικό.

+1 :bigemo_harabe_net-117:

Link to comment
Share on other sites

Ρίξε μια ματιά λίγο στο προφίλ εδώ. Το ότι δεν έχουν πάθει τίποτα είναι σχετικό. ;) Το πρώτο πράγμα που μπορώ να σκεφτώ είναι νανισμός από τον περιορισμένο χώρο, με ότι συνεπάγεται αυτό.

Τι χρυσόψαρα έχεις ;

νανισμό δεν παίζει να έχουν είναι το μόνο σίγουρο γιατί έχουν γίνει τεράστια! Δεν ξέρω την επιστημονική τους ονομασία. Είναι ένα χρυσό και ένα κίτρινο... :bigemo_harabe_net-74:

Link to comment
Share on other sites

Καλξσπερα. Άνθρακα να μην πάρεις καινουριο. Πάρε siporax mini για το φίλτρο. Δυστυχώς το ενυδρειακι που εχεις είναι ακατάλληλο για τα ψάρια που έχεις. :)

Πήγα στο pet shop στην γειτονιά μου αλλά δεν βρήκα το siporax mini. Βρήκα αυτό που βλέπετε στην φωτογραφία; Κάνει; Μήπως να το σπάσω λίγο και να το βάλω μετά στο φίλτρο ή θα το χαλάσω;

post-52021-0-07712300-1374579392_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...