Jump to content

Τελικά Τα Άγγελοψαρα Είναι Όντος Άγγελοι Της Θάλασσας Και Δαιμονες Τον Reef Μας??


manos23

Recommended Posts

Παιδιά ανοίγω αυτο το θέμα για να γράψει ο καθένας της εμπειρίες του με κάποιο είδος από αυτά τα ψάρια. Π.χ αν είχατε πρόβλημα με τα κόραλια σας η με αλλα ζωντανά μέσα στο ενυδρείο σας!

Link to comment
Share on other sites

Ειχα regal με 5 clam μεσα και πολλα lps και για 1,5 χρονο δεν πειραξε το παραμικρο!

Τρομερο ψαρι!Το εδωσα γιατι ειχε γινει γαιδουρι.

Και στο ενυδρειο του φιλου που πηγε επισης δεν πειραξε το παραμικρο.

Στη συνεχεια και αφου ειχα καλη εμπειρια πηρα ενα δευτερο ελπιζωντας πως θα ειναι το ιδιο κυριος-α

Αμ δε...γλεντησε μια trachyphylia, μια caulastrea,μια fungia και οταν πηγε στα κλαμ που ειχα επιτελους το πηρα αποφαση να τον δωσω.

Κυριος ηταν ενα bispinosus.

Δεν τσιμπησε ποτε το παραμικρο οπως και το θυληκο melanospilus που ειχα που ηταν κυρια και δεν την ειδα ποτε να τσιμπαει κατι.

Αντιθετα ενα flame που κρατησα για συντομο διαστημα μεσα σε 1 εβδομαδα ειχε ξεκινησει να τσιμπολογαει.

Στην αρχη δεν φαινοταν να κανει ζημια στα sps αλλα μετα αρχισαν να φαινονται τα αποτελεσματα του στρες που τους προκαλουσε.

Lps δεν τσιμπαγε αλλα εχω ακουσει απο αλλα παιδια που τα γλεντησε.

Link to comment
Share on other sites

Η δική μου εμπειρία με τα αγγελόψαρα είναι καλή έως τώρα, έχω ένα flame angel εδώ και 1 1/2 χρόνο που δεν μου πειράζει τίποτα και είχα και ένα Eibli παλαιότερα που ενώ σε 'μενα ήταν Παναγία Σουμελά μόλις πήγε σε άλλο ενυδρείο συνχομπίστα του τα έκανε μαντάρα του ανθρώπου,

Link to comment
Share on other sites

Έχω Coral beuty angel 2 χρονια στο reef μου και είχα προβλημα σε μια seriatopora την οποία εξαφάνισε !!!!! Συνεχίζω να το έχω το ψάρι βάζοντας μέσα άλλες seriatopora χωρίς για την ώρα να υπάρχει προβλημα!!!!

Link to comment
Share on other sites

Πολυ χαιρομαι που δεν σου πειραζει τιποτα γρηγορη μου,ειναι πανεμορφο ψαρακι να εχεις μεσα στο ενυδρειο σου.

Τυχερος εισαι :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Σε λίγο καιρό περιμένω ένα σπάνιο angel γνωρίζω ότι είναι ρίσκο όχι τόσο για της ακροπόρες αλλα για τα κλάμ που το σύστημα μου αποτελείται μόνο από κλάμ άκρο και ζώανθους για να δούμε!

Link to comment
Share on other sites

Σε λίγο καιρό περιμένω ένα σπάνιο angel γνωρίζω ότι είναι ρίσκο όχι τόσο για της ακροπόρες αλλα για τα κλάμ που το σύστημα μου αποτελείται μόνο από κλάμ άκρο και ζώανθους για να δούμε!

Ποιο Μανο;

Link to comment
Share on other sites

Πολυ χαιρομαι που δεν σου πειραζει τιποτα γρηγορη μου,ειναι πανεμορφο ψαρακι να εχεις μεσα στο ενυδρειο σου.

Τυχερος εισαι :bigemo_harabe_net-64:

Να 'σαι καλά, η αλήθεια είναι ότι είναι θέμα τύχης αλλά κυρίως πιστεύω ότι είναι και θέμα διατροφής, αν τα δίνεις ποικιλία τροφών βοηθάει πολύ, Τέλος ο χαρακτήρας του κάθε ψαριού.

Link to comment
Share on other sites

Το pomacanthus asfur.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πεεες το βρε μανο και εγω μεχρι να απαντησεις νομιζα πως θα παρεις το conspicillatus! :sarcasm:

εισαι σιγουρος για το asfur βρε μανο?

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου Μιχάλη από ότι ξέρω δύσκολα θα ασχοληθεί με της ακροπόρες και τα ζώανθους και τα κλάμ είναι σε μεγάλο μέγεθος και ένα υπέρ που έχω είναι ότι το περιμένω σε πολύ μικρό μέγεθος! Γνωρίζω ότι αυτά τα ψάρια είναι ρίσκο!

Link to comment
Share on other sites

Στο ενυδρειο μου τα angel γινονται devils.Εχω βαλει τεσσερα διαφορετικα ειδη και βαρουσαν και τα τεσσερα.Αν και ειναι απο τα αγαπημενα μου ψαρια,το πηρα αποφαση και δεν ξαναβαζω με τιποτα

Link to comment
Share on other sites

Εγω ειχα για ενα 3μηνο μια coralBeauty η οποια το επαιζε κυρια...μετα ξαφνικα αρχισε να τσιμπολογαει μια seriatopora.. Για να το πιασω και να το δωσω μου βγηκε η πιστη και για αλλη μια φορα μερικα κοραλλια "αυτοφραγκαριστηκαν"... Δεν ξαναμπαινει επικινδυνο ψαρι μεσα!

Link to comment
Share on other sites

εγω δεν εχα ποτε μου τετεια μεγαλα αγγελοψαρα αλλα ενας γνωστος μου ειχε προβλημα με το pomacathus paru του,ωραιο ψαρι αλλα στον πρωτο μηνα τρια lps χαθηκαν μερικα sps μισοφαγομενα και υπηραν απωλειες και απο κατι πανεμορφα tridacna clams που του ειχα βρει για δωρο. ειναι κριμα να ειναι τοσο ομορφα και στο τελος να γινονται το μονο ομορφο πραγμα που απομενει στο reef σου.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Κανένα angelfish δεν είναι reef safe κ να μην φάνε από την πρώτη στιγμή κάποια στιγμή απλά τα διαλύουν όλα κ όσα μπορούν ακόμα.....από τα πιο safe είναι το coral beauty όπου κ εκεί παίζει ρόλο ο χαρακτήρας του ψαριού....επίσης ο flame σε πολλές περιπτώσεις μπαίνει σε reef αλλά παίζουν ρόλο ο αριθμός των ραβδώσεων του έχει διαφορά εάν είναι μόνος ή ζυγός κάτι το οποίο δεν θυμάμαι καλά αυτήν την στιγμή αλλά κ πάλι κατ'εμε καλύτερα όχι σε reef οι άγγελοι εκτός κ αν κάποιος δεν θα έχει θέμα να πάρει το ρίσκο....είχα 2 emperor juvenile στο παλιό reef του άντρα μου ο 1 ήταν κύριος μέχρι ένα σημείο ο άλλος απλά κόντευε να σκάσει από το φαι..... :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...