Jump to content

Ενα Απλο Ενυδρειο


mad23

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,7k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Tο θεμα παναγιωτη ειναι πως οτι και να κανω στο ενυδρειο δεν θα μου παρει πολυ χρονο :bigemo_harabe_net-64:

Ακομα και η αλλαγη νερου,τωρα που ειναι μικρες και βδομαδιαιες(δεν προλαβαινει να μαζευτει πολυ βρωμα για σιφωναρισμα)

δεν μου παιρνει παραπανω απο 15 λεπτα.

Αυτο ηθελα και εγω ενα απλο ενυδρειο,να μην μου παιρνει πολυ χρονο στη συντηρηση,χωρις πολυ εξοπλισμο και γενικοτερα

με οσο λιγοτερα πραγματα που μπορει να πανε στραβα :)

Link to comment
Share on other sites

ενα απλο ενυδρειο....................φουλ στα sps.....με τις πιθανοτητες να παει κατι στραβα ανα πασα στιγμη χωρις λογο και αιτια εναντιον.........ενα απλο ενυδρειο αχαχαχαχαχαχαααααααα :bigemo_harabe_net-74: :bigemo_harabe_net-74: :bigemo_harabe_net-74: :bigemo_harabe_net-74: :bigemo_harabe_net-74:

:P:P

Link to comment
Share on other sites

Tο θεμα παναγιωτη ειναι πως οτι και να κανω στο ενυδρειο δεν θα μου παρει πολυ χρονο :bigemo_harabe_net-64:

Ακομα και η αλλαγη νερου,τωρα που ειναι μικρες και βδομαδιαιες(δεν προλαβαινει να μαζευτει πολυ βρωμα για σιφωναρισμα)

δεν μου παιρνει παραπανω απο 15 λεπτα.

Αυτο ηθελα και εγω ενα απλο ενυδρειο,να μην μου παιρνει πολυ χρονο στη συντηρηση,χωρις πολυ εξοπλισμο και γενικοτερα

με οσο λιγοτερα πραγματα που μπορει να πανε στραβα :)

νομιζω οτι η εμπειρια σου ειναι αυτη που σε κανει να πιστευεις οτι με ολα αυτα ειναι απλο το ενυδρειο !!!

παντως γενικα την ιδεα σου φαινεται οτι την πετυχες και νομιζω αυτο το τελευταιο εχει σημασια να ειναι κατι τοσο απλο ωστε να μην σε βασανιζει αλλα να σε ξεκουραζει ! αυτο πρεπει να ειναι ενα ενυδρειο !! :bigemo_harabe_net-134:

Link to comment
Share on other sites

ενα απλο ενυδρειο....................φουλ στα sps.....με τις πιθανοτητες να παει κατι στραβα ανα πασα στιγμη χωρις λογο και αιτια εναντιον.........ενα απλο ενυδρειο αχαχαχαχαχαχαααααααα :bigemo_harabe_net-74: :bigemo_harabe_net-74: :bigemo_harabe_net-74: :bigemo_harabe_net-74: :bigemo_harabe_net-74:

:P:P

:hysterical: :hysterical: :hysterical:

ρε απατεωνα δεν εχω sump,δεν βαζω ανθρακα κ αντιφως,το skimmer ειναι το μικροτερο δυνατο(ασχετα εαν εχω παθει

πλακα με την αποδοση του),δεν εχει ριακτρες οποιουδηποτε τυπου κ σκοπου,χωρις chiller,απλα με το βασικο εξοπλισμο και δεν σου φαινεται απλο μωρε μωρε μωρεεεε??? :P

περα απο την πλακα το αποκαλω απλο πιο πολυ γιατι μου παιρνει λιγο χρονο στρατο και δεν

μου προκαλει ιδιαιτερες σκοτουρες. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

νομιζω οτι η εμπειρια σου ειναι αυτη που σε κανει να πιστευεις οτι με ολα αυτα ειναι απλο το ενυδρειο !!!

παντως γενικα την ιδεα σου φαινεται οτι την πετυχες και νομιζω αυτο το τελευταιο εχει σημασια να ειναι κατι τοσο απλο ωστε να μην σε βασανιζει αλλα να σε ξεκουραζει ! αυτο πρεπει να ειναι ενα ενυδρειο !! :bigemo_harabe_net-134:

Σιγα την εμπειρια γιαννη μου!

Στο θαλασσινο ολοι αρχαριοι ειμαστε και δεν μπορεις να τα ξερεις ολα :)

Παντα θα συμβει κατι που θα σε εκπληξει και θα ακυρωνει καποιους "κανονες".

Στα αλλα συμφωνω απολυτα :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

ενα απλο ενυδρειο....................φουλ στα sps.....με τις πιθανοτητες να παει κατι στραβα ανα πασα στιγμη χωρις λογο και αιτια εναντιον.........ενα απλο ενυδρειο αχαχαχαχαχαχαααααααα :bigemo_harabe_net-74: :bigemo_harabe_net-74: :bigemo_harabe_net-74: :bigemo_harabe_net-74: :bigemo_harabe_net-74:

:P:P

:hysterical: :hysterical: :hysterical:

ρε απατεωνα δεν εχω sump,δεν βαζω ανθρακα κ αντιφως,το skimmer ειναι το μικροτερο δυνατο(ασχετα εαν εχω παθει

πλακα με την αποδοση του),δεν εχει ριακτρες οποιουδηποτε τυπου κ σκοπου,χωρις chiller,απλα με το βασικο εξοπλισμο και δεν σου φαινεται απλο μωρε μωρε μωρεεεε??? :P

περα απο την πλακα το αποκαλω απλο πιο πολυ γιατι μου παιρνει λιγο χρονο στρατο και δεν

μου προκαλει ιδιαιτερες σκοτουρες. :thumbup:

Κάπως έτσι είναι και το δικό μου....μακάρι....

Link to comment
Share on other sites

Γρηγορη τοσο πολυ που αγαπας αυτο που κανεις ειμαι σιγουρος φιλε οτι θα το καταφερεις και θα εχει κ διαρκεια :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Warning.....Flash Back!!!

Παιδια αφου ξεθαψα καποιες φωτο βρηκα και μερικες απο το προηγουμενο ενυδρειο(6ο στη σειρα :pirate: )

Αργοτερα ισως να βαλω και απο τα υπολοιπα 5 αλλα πολυ αργοτερα...

Και τις 2 φορες με "γλεντησαν" τα aefw(τα οποια δεν τα ευχομαι ουτε στον χειροτερο ανθρωπο που ασχολειται με ενυδρεια...)

Η πρωτη φορα....ξεκινησε minimal...

100119_214415_zps94336499.jpg

100119_214446_zps4d2b0b10.jpg

μετα οπως παντα με επιασε η ορεξη για αλλαγες...και πειραματα...

100916_213932_zps88e2893e.jpg

100916_213948_zps7e61ebe7.jpg

101015_222020_zpsa327b12a.jpg

101015_222127_zpsf6b67f8a.jpg

καπου εκει μας βρηκαν τα aefw...οτι και αν εκανα δεν ειχε αποτελεσμα οποτε ολα κουβα και restart....

Link to comment
Share on other sites

Δευτερο στησιμο του 6ου ενυδρειου..... :bigemo_harabe_net-134:

101119_204900_zpsd5d63830.jpg

101223_214135_zps19e17f18.jpg

110107_202442_zpsc6a54030.jpg

110117_195130_zpsf56931ef.jpg

110117_195203_zps7c1e20e9.jpg

110117_195214_zpsca1bd52c.jpg

110117_195224_zps98426f67.jpg

Και μαντεψτε τι με βρηκε.....aefw ξανα :bigemo_harabe_net-111:

παρολο που οοοολα τα κοραλια ντιπαριζοντουσαν με τα παντα,ιωδιο και 2 διαφορετικα επωνυμα dip...

Εκει λυγισα και ειπα να σταματησω αλλα απλα ειπα να κανω νεο ενυδρειο και να ανανεωσω τα κινητρα και την ορεξη μου...

Link to comment
Share on other sites

Βρηκα τις φωτο και ειπα να τις βαλω...σορρυ εαν κουρασαν...

Και μια τελευταια φωτο που βρηκα απο τον πρωτο μου αχιλλεα...τον "μουντζουρα" :bye2:

Τον ειχα για 6+ μηνες οταν την ειδε wrasse και αρχισε να βγανει εξω απο το νερο πηγαινοντας κοντρα στο ρευμα των κυκλοφορητων που ηταν στην πλευρα της υπερχειλησης...ωσπου μια μερα πηδηξε και βρεθηκα μεσα στην υπερχειληση... :chair:

Ευτυχως ημουν σπιτι και τον εβαλα πισω...δυστυχως ομως το ξαναεκανε οταν ελειπα και οταν γυρισα απλα τον ρουφαγε ο σωληνας της υπερχειλησης

αφηνοντας τον συνεχως εξω απο το νερο...

Τον εβαλα ξανα στο ενυδρειο αλλα μετα απο 1 ωρα λυγισε...

Ειναι ενα απο τα απειρα παραδειγματα που με εκαναν να λεω οτι στα ενυδρεια και ειδικα στο θαλασσινο μπορουν να συμβουν τα παντα..

101109_214958_zps4ac4f8bc.jpg

Αυτα με το flash back...

Link to comment
Share on other sites

Μια εμπειρια ακομα, κριμα στο ψαρι φιλε .

Link to comment
Share on other sites

Πλάκα κάνεις...

Όλα τρομερά, και πάλι aefw!!!

Τι λες τώρα... Και μετά λέω ότι έχω προβλήματα με το δικό μου!

Ε ολοι απο κατι θα εχουμε οσο καιρο ειμαστε στα ενυδρεια πανο μου δυστυχως!

Δεν ξερω ουτε εναν που να του πηγαν ολα τραινο,χωρις να αντιμετωπισει ποτε ενα προβλημα μικρο η' μεγαλο ;)

Μια εμπειρια ακομα, κριμα στο ψαρι φιλε .

Ναι νικο ετσι ειναι :thumbup:

Ο μουντζουρας ετρωγε και μπανανα :D

Μου πηρε πολυ καιρο να ξεχασω τον τσαμπα τροπο που τον εχασα.

Τεσπα αυτο ηταν 5 χρονια πριν...να ειναι καλα ο 8ball τωρα ;)

Σε λιγο καιρο θα κλεισει χρονο..φτου φτου φτου....

Έγινε επεξεργασία - mad23
Link to comment
Share on other sites

Ε ολοι απο κατι θα εχουμε οσο καιρο ειμαστε στα ενυδρεια πανο μου δυστυχως!

Δεν ξερω ουτε εναν που να του πηγαν ολα τραινο,χωρις να αντιμετωπισει ποτε ενα προβλημα μικρο η' μεγαλο ;)

Ναι νικο ετσι ειναι :thumbup:

Ο μουντζουρας ετρωγε και μπανανα :D

Μου πηρε πολυ καιρο να ξεχασω τον τσαμπα τροπο που τον εχασα.

Τεσπα να ειναι καλα ο 8ball τωρα ;)

Σε λιγο καιρο θα κλεισει χρονο..φτου φτου φτου....

καιι αλλα φτου
Link to comment
Share on other sites

Παρακολούθησα όλα τα ποστ σου. Πολύ ωραίο στήσιμο του βράχου, ωραίο το bare bottom , χωρίς σαμπ , έξυπνη η μοντιπόρα στο τζάμι, πολύ άσχημο το φελιζόλ που είχες σε αρχικό στήσιμο και άσχημο το φουλ βράχο σε κάποιο άλλο στήσιμο.

Γράψε μας αν έχεις λίγο χρόνο για παραμέτους και νιτρικά , φωσφορικά.

Άλγες στον βράχο νομίζω δεν έχεις ? Πως αφου δεν έχεις αντιφώσφορο ?

Link to comment
Share on other sites

Άλγες στον βράχο νομίζω δεν έχεις ? Πως αφου δεν έχεις αντιφώσφορο ?

Απο την στιγμή που κανει συχνες αλλαγές ( εβδομαδιαίες ) και εχει πολύ χαμηλό βιοφορτίο δεν ειναι φυσιολογικο να μην προλαβαινει να ανεβασει φωσφορικα το ενυδρειο ?

Link to comment
Share on other sites

Έχει να κάνει πιο πολύ με το τάσμα. Αν δεν έχει βαρύ φορτίο δεν θα έχει και φωσφορικά.

Επίσης αν ρίχνει πχ βοτκα(δεν θυμάμαι αν έριχνε στα προηγούμενα ποστ) θα του κατεβάζει και τα φωσφορικά.

Link to comment
Share on other sites

Το 2ο στησιμο του 6ου ενυδρείου ήταν πολυ όμορφο aquascape,ειδικά το αριστερό νησάκι,όλο στον αέρα

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου αρεσει το στησιμο το τελευταιο !! ειναι πανεμορφο .... !!! αυτο που πρεπει να συνηθισω ειναι το bare bottom :ph34r:

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου αρεσει το στησιμο το τελευταιο !! ειναι πανεμορφο .... !!! αυτο που πρεπει να συνηθισω ειναι το bare bottom :ph34r:

Πάντως βλέποντας το ενυδρείο του μιχάλη, και άλλων ενυδρείων bare bottom full sps, αν το ξαναέκανα το ενυδρείο τώρα θα το έκανα bare.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως βλέποντας το ενυδρείο του μιχάλη, και άλλων ενυδρείων bare bottom full sps, αν το ξαναέκανα το ενυδρείο τώρα θα το έκανα bare.

εμενα λιγο αραγωνιτη θα τον θελει παντα το ματι μου ... :whistling:

Οπως και να εχει το ενυδρειο του Μιχάλη ( εχει ονομα ? ) οπως πχ ο 8ball ? :bigemo_harabe_net-76: ειναι αξιοζηλευτο !! ακομα και χωρις αραγωνιτη !

Link to comment
Share on other sites

Απο την στιγμή που κανει συχνες αλλαγές ( εβδομαδιαίες ) και εχει πολύ χαμηλό βιοφορτίο δεν ειναι φυσιολογικο να μην προλαβαινει να ανεβασει φωσφορικα το ενυδρειο ?

θες να μου το εξηγησεις λιγο πιο αναλητικα αυτο φιλε gianni για να καταλαβω?

Έγινε επεξεργασία - odis
Link to comment
Share on other sites

φίλε Οντις καταρχας και εγω ερωτηση εκανα ... δεν το εθεσα σαν αποψη μου απλα ως αυτο που μπορω να αντιληφθώ εγω !

οπως και να εχει η λογικη μου , μου λεει, οτι οταν υπαρχει χαμηλο βιοφορτιο ( λιγοι οργανισμοι που να καταναλωνουν τροφη ) αυτο σημαινει οτι τα ποσα τροφης που θα προστίθενται στο ενυδρειο και περαιτέρω τα περιττώματα των ζωντανών οργανισμών θα ειναι λιγότερα , αυτο εχει ως αποτελεσμα το ''λέρωμα'' του ενυδρειου να ειναι μικροτερο απο αυτο που θα ειχε μεγαλυτερα ποσα τροφης και περιττωμάτων... τα προαναφερθεντα κατα την αποσυνθεση τους αυξανουν τα νιτρικα και τα φοσφωρικα του ενυδρειου , ετσι οταν γινεται αλλαγη νερου στο ενυδρειο ( βγαινει νερο με υψηλα ποσοστα νιτρικων και φωσφορικών και μπαινει νερο με μηδενικα ποσοστα ) αυτο εχει ως αποτελεσμα τα συνολικα ποσοστα νιτρικων και φωσφορικών γενικα στο ενυδρειο να πεφτουν . Συνεπως το νερο οταν αλλαζει συχνα σε συνδυασμο με χαμηλο βιοφορτιο επιφερει μικροτερες μεταβολες στα ποσοστα των παραπανω στοιχειων του νερου , και γενικα δεν ανεβαινουν νιτρικα και φωσφορικα ( σε ποσοστο παντα ) πανω απο το φυσιλογικο...

οπως και να εχει ουτε γκουρου ειμαι ουτε γνωστης του θαλασσινου ενυδρειου και ελπιζω ετσι οπως τα εξεφρασα να σε βοηθησα να καταλαβεις αυτο που πιστευω, εαν κανω καπου λαθος παρακαλω να με διορθωσει καποιος για να μαθω και εγω ...περα απο αυτο ας παραμεινουμε στο οτι ο Μιχαλης συντηρεί ενα παρα πολυ ωραιο ενυδρειο ! :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

ok λογικο ακουγεται αλλα κατι ακομα εμενα που στρωνει τωρα το ενιδριο γιατι εχω εξαρση αλγων αφου δεν εχω <<λερωμα>>?

σηγνωμη αν χαλαω το θεμα αλλα εχω αποριες...

και οντος ο φιλος μας εχει τρομερο ενιδριο χαιρεαι να το βλεπεις!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...