Jump to content

Ενα Απλο Ενυδρειο


mad23

Recommended Posts

Τασαρε μου,εστω και αργοπορημενα ευχαριστω για τις ευχες αδερφε:bigemo_harabe_net-162:

 

Τι να πω...δεν εχω λογια...με εχω βαρεθει:D

Παλι τα ιδια...παλι αμμος μεσα ξανα κτλ. Σε δουλεια να βρισκομαστε!Ευτυχως τα κοραλια ειναι πλεον αρκετων χρονων και ανεχονται τις χαζομαρες μου καθε λιγο κ λιγακι.

Αυτη τη φορα ομως το πηγα και ενα βημα παραπερα και αλλαξα αρκετα το aquascape το οποιο κοιτωντας καποιες φωτο παιζει να το ειχα γυρω στα 5 χρονια ετσι.

Μπορει να τους αλλαζα λιγο κλιση ισως και θεσεις αλλα ποτε δραστικες αλλαγες στα δυο νησακια.

Και τωρα μοιαζει ακομα πιο γεματο το ενυδρειο γιατι απο δυο νησια το εστησα σαν ενα,στο κεντρο το ενυδρειου και αλλαξα θεση σε κοραλια που τελικα εχουν μεγαλωσει πιο πολυ απ'οτι νομιζα:pinch:

 

Το θεμα ειναι πως ακομα και με αυτη την μεγαλη αλλαγη μετα απο μια δυο εβδομαδες παλι μου φαινοταν κατι ιδιο...οποτε μαλλον ηρθε η ωρα μου για πιο μεγαλη αλλαγη και πηρα την  αποφαση μεσα στους επομενους μηνες,πρωτα ο Θεος, να κανω το νεο ενυδρειο που ελεγα.

Εχω καταλαξηξει 100% σε διαστασεις γιατι το μελεταω καιρο.

Οι διαστασεις δεν θα μου επιτρεπουν να χρησιμοποιησω το ιδιο φωτιστικο(δοθηκε σε εξαιρετικο παιδι και μακαρι να το χαρει οσο και εγω) μου και γενικα τ5 σαν κυριο φωτισμο, οποτε ξαναγυρισα απο τωρα στα μεταλα. Εχει μεινει βεβαια και το φωτιστικο glo με τις 2x 54 το οποιο τωρα παιζει το ρολο του moonlight.Τα εχω βαλει ηδη πανω προκειμενου σε μερικους μηνες που θα γινει η αλλαγη να μην κληθουν τα κοραλια να εχουν να προσαρμοστουν και σε νεο φωτισμο εκτος απο οοοολες τις αλλες μεγαλες αλλαγες,σε ροες, σε τιμες νερου και γενικα συνθηκες.

Οποτε εβαλα ηδη 3 χ 150 w και το στησιμο στο νεο ενυδρειο θα ειναι πολυ ιδιαιτερο αφου και γενικα το ενυδρειο σαν κατασκευη θα ειναι ιδιαιτερο και ψηλο γενικοτερα,αναμεσα και σε αλλα ''κολπακια'' που εχω προσθεσει/σκεφτει γιατι μεγαλωνω και τα θελω ολα ευκολα!

 

Μολις δεσει λιγο η εικονα με το νεο στησιμο και τα κοραλια στις νεες θεσεις τους θα βαλω και φωτο η' βιντεακι:buttrock:

 

Καλα Χριστουγεννα σε ολους και με το καλο ο να ερθει ο καινουργιος χρονος:blush:

 

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

πριν 7 ώρες, το μέλος mad23 έγραψε:

Τασαρε μου,εστω και αργοπορημενα ευχαριστω για τις ευχες αδερφε:bigemo_harabe_net-162:

 

Τι να πω...δεν εχω λογια...με εχω βαρεθει:D

Παλι τα ιδια...παλι αμμος μεσα ξανα κτλ. Σε δουλεια να βρισκομαστε!Ευτυχως τα κοραλια ειναι πλεον αρκετων χρονων και ανεχονται τις χαζομαρες μου καθε λιγο κ λιγακι.

Αυτη τη φορα ομως το πηγα και ενα βημα παραπερα και αλλαξα αρκετα το aquascape το οποιο κοιτωντας καποιες φωτο παιζει να το ειχα γυρω στα 5 χρονια ετσι.

Μπορει να τους αλλαζα λιγο κλιση ισως και θεσεις αλλα ποτε δραστικες αλλαγες στα δυο νησακια.

Και τωρα μοιαζει ακομα πιο γεματο το ενυδρειο γιατι απο δυο νησια το εστησα σαν ενα,στο κεντρο το ενυδρειου και αλλαξα θεση σε κοραλια που τελικα εχουν μεγαλωσει πιο πολυ απ'οτι νομιζα:pinch:

 

Το θεμα ειναι πως ακομα και με αυτη την μεγαλη αλλαγη μετα απο μια δυο εβδομαδες παλι μου φαινοταν κατι ιδιο...οποτε μαλλον ηρθε η ωρα μου για πιο μεγαλη αλλαγη και πηρα την  αποφαση μεσα στους επομενους μηνες,πρωτα ο Θεος, να κανω το νεο ενυδρειο που ελεγα.

Εχω καταλαξηξει 100% σε διαστασεις γιατι το μελεταω καιρο.

Οι διαστασεις δεν θα μου επιτρεπουν να χρησιμοποιησω το ιδιο φωτιστικο(δοθηκε σε εξαιρετικο παιδι και μακαρι να το χαρει οσο και εγω) μου και γενικα τ5 σαν κυριο φωτισμο, οποτε ξαναγυρισα απο τωρα στα μεταλα. Εχει μεινει βεβαια και το φωτιστικο glo με τις 2x 54 το οποιο τωρα παιζει το ρολο του moonlight.Τα εχω βαλει ηδη πανω προκειμενου σε μερικους μηνες που θα γινει η αλλαγη να μην κληθουν τα κοραλια να εχουν να προσαρμοστουν και σε νεο φωτισμο εκτος απο οοοολες τις αλλες μεγαλες αλλαγες,σε ροες, σε τιμες νερου και γενικα συνθηκες.

Οποτε εβαλα ηδη 3 χ 150 w και το στησιμο στο νεο ενυδρειο θα ειναι πολυ ιδιαιτερο αφου και γενικα το ενυδρειο σαν κατασκευη θα ειναι ιδιαιτερο και ψηλο γενικοτερα,αναμεσα και σε αλλα ''κολπακια'' που εχω προσθεσει/σκεφτει γιατι μεγαλωνω και τα θελω ολα ευκολα!

 

Μολις δεσει λιγο η εικονα με το νεο στησιμο και τα κοραλια στις νεες θεσεις τους θα βαλω και φωτο η' βιντεακι:buttrock:

 

Καλα Χριστουγεννα σε ολους και με το καλο ο να ερθει ο καινουργιος χρονος:blush:

 

 

 

 

Φιλαράκι μου ότι και να κάνεις θα είναι τέλειο το μόνο σίγουρο.

Βλέπω με τα μέταλλα σε λίγο καιρό να μην χωράει το χέρι σου από την ανάπτυξη τον κοραλιων.

Το ενυδρείο πόσο μεγάλη διαφορά θα έχει από το είδη υπάρχων σε διαστάσεις?

Link to comment
Share on other sites

τρελανε μας...πάλι...

με το καλο το καινουριο εγχειρημα..και ξεκινα να γραφεις λεπτομερειες...και φυσικα φωτογραφιες..απο το τωρινο και το μελλούμενο.

καλα Χριστούγεννα

 

Link to comment
Share on other sites

Αγορι σου εύχομαι υγεία πάνω  από όλα μαζι με την ενυδρειακη σου τρελα.Λεγε τι σκέφτηκες και φυσικά τον λογο,φτιάχνω καφε....

Link to comment
Share on other sites

Οτι και να φτιαξεις Μιχαλη θα παει τρενο,και θα μας βγαλει τα ματακια.

Προχωρα τοοοοοο:thumbsu:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αδερφε σε εύχομαι όλα καλα να σου πάνε με το καινούργιο ενυδρείο !!!σηγουρα θα μας τρελάνεις όπως παντα !!!

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...
On 12/22/2017 at 9:15 AM, gmarbel said:

τρελανε μας...πάλι...

με το καλο το καινουριο εγχειρημα..και ξεκινα να γραφεις λεπτομερειες...και φυσικα φωτογραφιες..απο το τωρινο και το μελλούμενο.

καλα Χριστούγεννα

 

 

On 12/22/2017 at 10:24 AM, niknik said:

Αγορι σου εύχομαι υγεία πάνω  από όλα μαζι με την ενυδρειακη σου τρελα.Λεγε τι σκέφτηκες και φυσικά τον λογο,φτιάχνω καφε....

 

On 12/23/2017 at 7:09 AM, Δίας said:

Οτι και να φτιαξεις Μιχαλη θα παει τρενο,και θα μας βγαλει τα ματακια.

Προχωρα τοοοοοο:thumbsu:

 

On 12/24/2017 at 3:05 AM, tasso said:

Αδερφε σε εύχομαι όλα καλα να σου πάνε με το καινούργιο ενυδρείο !!!σηγουρα θα μας τρελάνεις όπως παντα !!!

Να'σται καλα παιδια καλα χριστουγεννα ,καλη χρονια και χρονια πολλα:hehe:hehe:hehe

Ειδα την ημερομηνια και μου φανηκε αστειο:usd:

 

Οπως ηδη ξερετε καποια παιδια,το ενυδρειο εδω κ περιπου ενα μηνα δεν υπαρχει πια. Δεν θα πω δυστυχως γιατι δεν χαθηκε ο αχιλλεας,πολλα κοραλια τα ειχα 8-9 χρονια οποτε τα χορτασα πριν χαθουν και τα 4-5 σπανια θα μπορεσω να τα ξαναβρω απο εξω οποτε μικρο το κακο. Αλλωστε ειμαι τοσο αναβλητικος που το μονο πραγμα που τελικα θα εμε εκανε να παρω αποφαση για το καινουργιο θα ηταν κατι τετοιο.

 

Οσα χρονια ειμαι στο χομπυ εχω παθει ζημιες στο ενυδρειο αλλα απο την αγνοια μου,τα πειραματα,φυσικους λογους aefw κτλ αλλα ποτε εξαιτιας διακοπης ρευματος η' αποτυχια εξοπλισμου κτλ.

Το σπιτι εχει δυο οροφους και εδω και αρκετο καιρο ζω στον κατω χωρις να μεταφερθει το ενυδρειο στον κατω.Αυτο τελικα ειναι και κουραστικο αλλα και αν δεν το βλεπεις καθε μερα ουτε το χαιρεσαι το ιδιο αλλα ουτε και του αφιερωνεις το ιδιο χρονο. Ο πανω οροφος εχει αλλο ρολοι απο τον κατω κατι το οποιο με εχει σωσει πολλες φορες αλλα αυτη μου κοστισε.Προς το τελος αυγουστου εγιναν αυτες οι διακοπες ρευματος απο το δικτυο της ΔΕΗ.Η πρωτη εγινε και την πηρα χαμπαρι γιατι ημουν σπιτι,ανεβηκα πανω και ολα δουλευαν μια χαρα οποτε θεωρησα οτι με εσωσε για ακομα μια φορα. Δυστυχως αφου ηρθε το ρευμα προφανως εγινε διακοπη στο αλλο δικτυο πραγμα το οποιο δεν πηρα καν χαμπαρι αφου κατω ειχα ρευμα.. Στη συνεχεια εφυγα απο το σπιτι και γυρισα πολυ αργα το βραδυ οπου και ανεβηκα για να γεμισω την αναπληρωση οπου και με το που μπηκα μυρισα θαλασσα!Ειπα να μην ανοιξω καν φωτα και να ανεβω μετα απο καμια εβδομαδα αλλα λεω αντε να τελειωνουμε μπαμ μπαμ...

Ανεβασα ξανα τον γενικο και το ματι μου επεσε πρωτα στη θερμοκρασια...34...μια χαρα.

Δεν θα ειχα προβλημα γενικα γιατι τα κοραλια ηταν παλια και πιο ανθεκτικα αλλα μαλλον ηταν ανθεκτικα για λιγοτερο απο 9-10 ωρες σε αυτη τη θερμοκρασια.

Γιατι το κακο το εκανε αυτο και οχι η ελλειψη κυκλοφοριας κτλ . Ειναι και τελευταιος οροφος και τα μαζευει ολα...ζεστη κρυο

 

Ευτυχως αρχες καλοκαιριου ειχα πειστει να δωσω τον αχιλλεα σε φιλο χομπυστα που μενει σε κοντινη χωρα στο εξωτερικο. Πειστηκα εξαιτιας του οτι το νεο ενυδρειο θα το εκανα κατω για να το χαιρομαι περισσοτερο και επειδη ο χωρος ειναι ηδη διαμορφωμενος δεν μπορω να κανω πολλα λιτρα. Σε 350-450 λιτρα δεν θα το παιδευα το ψαρακι...ειχε φτασει και στα 25 σχεδον εκατοστα,που σχεδον ταλαιπωριοταν στα σχεδον 700.

Ευτυχως γιατι τοτε πραγματικα θα με στεναχωρουσε το γεγονος.

 

Την επομενη μερα ξεκινησε ενα ωραιοτατο stn απο τις βασεις στα παραπανω κοραλια απο τα μισα.Τα αλλα μισα ειχαν απιστευτα μαζεμενους τους πολυποδες και χαμενο σε μεγαλο βαθμο το εντονο χρωμα τους.Επειδη εχω ξαναδει τετοια εργα εκοψα 5-10 φραγκ απο το καθε ενα με stn για να προλαβω καταστασεις.Την επομενη μερα ειχαν αρχισει και τα φραγκ αλλα και οσα δειχναν απλα στρεσαρισμενα να χανουν τον ιστο σε σημεια ακυρα,οχι μονο στη βαση η' στις ακρες αλλα και στη μεση των ''κλαδιων''. Κυριολεκτικα ξεφλουδιζαν εαν κουνουσα την παλαμη μου κοντα τους. Τετοιες καταστασεις δεν γυρνανε και επι τοπου ξεκινησα να τα βγαζω ολα τα κοραλια εξω ενω ταυτοχρονα αδειαζα το ενυδρειο,εχωντας τραβηξει ολες τις πριζες. 

Πηρα και πετονια και εβγαλα τα τζαμια και το ενυδρειο ειχε παψει να υπαρχει κυριολεκτικα μεσα σε κανενα δυοωρο:wacko:

Πρωτη φορα τετοια φαση οποτε καλυτερα σαν τσιρωτο,μπαμ και κατω.

 

Ειχα σκοπο να μην κανω τπτ μεχρι το επομενο αλλα βρεθηκε ο πετρακος(pit05) και με επεισε να στησω ενα μικρο που ουτε θα με ταλαιπωρει και θα reefαρει τα ματια μου:usd:

Τρεχει εδω και μερικες μερουλες με ενα ιδιαιτερο στησιματακι.Θα κανω παρουσιαση στη nano κατηγορια.

Θα εχει μεσα ενα πολυ ομορφο κλοουνακι(που εχει βγει με μια πολυ ιδιαιτερη μορφολογια χρωματικα) απο αυτα που εχει μεγαλωσει ο πετρος απο δικες του γεννες,μερικα ζωανθους,καμια ricordea και ενα μονο κοραλι που θα ειναι στον αιωρουμενο βραχο.Ελεγα να βαλω κανενα sps (staghorn η' καμια strawberry) και να την αφησω να κυριευσει το ενυδρειο αλλα δεν ξερω αν θελω  να αφιερωνω πολυ χρονο σε μετρησεις κτλ.Θελω το μικρο να ειναι ξεκουραστο.

Μετα ελεγα να βαλω καμια εφυλια που ειναι ευκολη και θα παει και το κλοουνακι αλλα μαλλον με βλεπω για bta που θα ειναι και παλι απο πετρο που εχει καμια 30αρια απο τα split.

Θα πω περισσοτερα γι'αυτο στο θεμα στα μικρα:thumbsu:

 

Τωρα το καινουργιο θα ειναι απο 350 μεχρι 450 λιτρα το πολυ αναλογα το χωρο που θα εχω στη διαθεση μου.Εχω ξεκινησει να βλεπω για τιμες τζαμιων κτλ. και σιγα σιγα 

θα το ξεκινησω:jig:

Και επειδη μεγαλωνουμε σιγα σιγα και δεν ειμαστε παιδια πια,θα το κανω οσο πιο ξεκουραστο γινεται και φυσικα απλο!

Θα ενημερωσω οταν εχω την πρωτη φωτο παιδες^_^

Link to comment
Share on other sites

οχι ρε φίλε... είπα να μας βγάλεις λίγο τα μάτια οχι να πάθουμε... πολύ κρίμα, τετοια καταστροφή...εφιάλτης

τουλαχιστον δεν το βαζεις κάτω..

και το μικρο σίγουρα θα ειναι υπέροχο αλλα και το νέο θα μας βγαλει τα μάτια με τέτοια εμπειρία... καλή αρχή με το καλό. να το απολαμβάνεις όσο πάει αλλα και εμεις...

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

να'σαι καλα γιωργαρε μου,σ'ευχαριστω για τα λογια σου!:blush:

Το μικρο ειναι πολυ μικρο,χαχα

Ειναι το πιο μικρο reef που ειχα ποτε! Ειναι 30 λιτρα,ξερεις το κλασσικο aquael. Ειχα και μικροτερο αλλα ηταν γλυκο...οποτε ειναι σαν να μην ειχα ποτε μικροτερο ενυδρειο:usd:

Εχω σκεφτει πολλες λεπτομερειες για το μεγαλο και απλα θα παρω το χρονο για να εχω σκεφτει τα παντα πριν το στησω. Σκιμμερ μονο θα φυγει(πολυ μεγαλο πια το reef octapus και σε μεγεθος αλλα και σε αποδοση),ολα τα αλλα οπως μεταλα , κυκλοφορητες κτλ θα παιξουν κ εκει.

Μαλλον θα ξαναπαω σε tunze skimmer και μαλλον το 9004.

Απλα αυτο τον καιρο αποφασιζω τι θα κανω με στησιμο. Εχω 2-3 σκεψεις στο μυαλο μου και προσπαθω να καταληξω τι θα μου αρεσε περισσοτερο.

Τεσπα...θα δουμε

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ρε φιλαράκι διαβάζοντας και έχοντας δει ότι έκανες update περίμενα άλλο... Όμως προχωρώντας χαλάστηκα πολύ. Δυστυχώς η π@υτ@ν@ η παροχος του ρεύματος πέρα ότι είναι δολοφόνοι στη χρεώση έχουν και αυτά... 

Χαίρομαι για το ψάρι όχι για τις μάνες πλέον.... Α ρε δεη 

Είσαι παλιός και σκληρός πλέον που δε σε φοβαμαι

Χαίρομαι που έστησες το μικρό και ετοιμάζεις το 400.

Να ευχηθώ καλή αρχή και στα δύο, ότι χρειαστείς μου λες ζωντανά και μη. 

Περιμένω με χαρά τα νεότερα. 

Keep reefing. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, niknik said:

Ρε φιλαράκι διαβάζοντας και έχοντας δει ότι έκανες update περίμενα άλλο... Όμως προχωρώντας χαλάστηκα πολύ. Δυστυχώς η π@υτ@ν@ η παροχος του ρεύματος πέρα ότι είναι δολοφόνοι στη χρεώση έχουν και αυτά... 

Χαίρομαι για το ψάρι όχι για τις μάνες πλέον.... Α ρε δεη 

Είσαι παλιός και σκληρός πλέον που δε σε φοβαμαι

Χαίρομαι που έστησες το μικρό και ετοιμάζεις το 400.

Να ευχηθώ καλή αρχή και στα δύο, ότι χρειαστείς μου λες ζωντανά και μη. 

Περιμένω με χαρά τα νεότερα. 

Keep reefing. 

Ευχαριστω νικολαρα μου!

Ναι φιλε ετυχως για το ψαρι...ειχα μια πολυ μεγαλη στεναχωρια και για πολυ καιρο οταν τον εδωσα αλλα οταν εγινε αυτο πραγματικα ειπα οτι τελικα ολα για καποιο λογο γινονται!

Μωρε δεν μου φταιει ακριβως η δεη.Αν δεν επαναπαυομουν οταν ηρθε στο κατω διαμερισμα το ρευμα πιστευω θα την ειχα σκαπουλαρει γιατι κατω διηρκεσε μονο δυο ωρες η διακοπη οποτε και στο πανω, πανω κατω τοσο θα ηταν.Με δυο ωρες μονο δεν θα ειχα θεμα.Αν ξαναπηγαινα να τσεκαρω θα ανεβαζα και τον γενικο οταν επανηλθε αλλα και οσο διαρκουσε θα εβαζα κανενα μπουκαλι με παγο μεσα η' θα φυσαγα εγω την επιφανεια:usd:

Γενικα δεν στεναχωριεμαι γιατι το ειδα οπως το ηθελα και και μου εδωσε αυτα που ηθελα και με το παραπανω.Δεν ειχα απωθημενα η' να ηταν μικρο το διαστημα και να εμεινα στα κρυα του λουτρου.Ευτυχως!

 

Το μικρο εχει την πλακα του και την ομορφια του και πηρα και μια δοση, μετα απο πολλα χρονια τι ωραιο συναισθημα ειναι αυτο του να στηνεις κατι καινουργιο.

Σε ευχαριστω πολυ και για τη προσφορα σε ζωντανα.Αν βαλω ανεμωνη τελικα, θα κανει τα δικα της οποτε μαλλον δεν θα σου κανω αφαιμαξη:usd:

 

Και ευκαιριας δοθεισης,επειδη αυτο το ενυδρειο ολα αυτα τα χρονια πηρε πολυ αγαπη,στηριξη και ενδιαφερον, θελω να ευχαριστησω ολα τα παιδια που εγραψαν κατι η' το εκτιμουσαν!

Ενα μεγαλο ευχαριστω!

 

  • Like 3
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 3 weeks later...

Μιχάλη χρόνια πολλά φίλε μου να  Χαίρεσαι τη γιορτή σου ,ότι  Επιθυμείς και πάντα με υγεία !!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 10/22/2018 at 4:11 PM, Digital Reason said:

Επιτελους επεστρεψες

χαχα,το λες κ ετσι:usd:

On 11/8/2018 at 11:45 AM, tasso said:

Μιχάλη χρόνια πολλά φίλε μου να  Χαίρεσαι τη γιορτή σου ,ότι  Επιθυμείς και πάντα με υγεία !!!

Να'σαι καλα ρε τασαρε μου εστω κ λιγο αργοπορημενος:bigemo_harabe_net-162:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...