Jump to content

High Tech Περιφορα Επιταφιου!!!


Recommended Posts

Ειπα σημερα να παρω γυναικα και τεκνο και να παμε στον Αγιο Γεωργιο Κορυδαλλου για την περιφορα του επιταφιου.

Ωραιος επιταφιος, χολιγουντιανα παρελκομενα οπως κοριτσακια ντυμενα με μωβ μαντιλια στο κεφαλι, 3-4 πιο μικρης ηλικιας ντυμενα αγγελακια και ενας πιτσιρικας μπροστα με ενα ταλαντο (Ασχετο!)

Αυτο ομως που με σοκαρισε και με εκανε να μοιραστω μαζι σας την σημερινη μου εμπειρια ειναι οτι πισω απο τον επιταφιο ακολουθουσαν ενα τσουρμο παπαδες και αντι να ψελνουν αυτοι, ειχαν σηκωσει ενα ηχειο που επαιζε απο CD ( Μπορει και i-pod...) ψαλμωδιες!!!!!!!! Αυτοι απλα ακολουθουσαν και εννοειται δεν υπηρχε ουτε ενας ψαλτης....

Ρε παιδια ειμαι εγω υπερβολικος ή σιγα σιγα θα πρεπει να συνηθιζω στην ιδεα του ψηφιακου επιταφιου????

Ρε θα μας τρελανουν τελειως.......

Έγινε επεξεργασία - Mr_Zoo
Link to comment
Share on other sites

Και που να δεις επιτάφιο με Led.... Χεχεχεχεχεχε

Link to comment
Share on other sites

Και που να δεις επιτάφιο με Led.... Χεχεχεχεχεχε

ρε τα led τα ειδα περισυ που φτιαξατε στην εκκλησια του Σταματη!

Αυτοι ομως ψελνανε.....

Link to comment
Share on other sites

τα χουμε γ......ει ολα μου φαινετε παντως και γω ειδα σημερα πρωτη φορα λεντ σε επιταφιο μπλε και κοκκινα και ημουν ετοιμος να ρωτησω τον παπα(ρα) ποσα παρ ειναι και εαν με τα κοκκινα εχει θεμα με αλγες.

νομιζω οτι εχουμε ξεφυγει ειμαι απολυτα κατα σε ολα αυτα και ο λογος ειναι ενας ειναι ΚΗΔΕΙΑ ρεεεεεε βοδια(προς παπαδες και σχετικους)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει παίδες ναι καμιά φορά το πράγμα παραγίνεται οκ. Ναι είναι κηδεία και πρέπει να υπάρχει η σχετική σοβαρότητα, καθώς και μια από τις σημαντικότερες ημέρες στην εκκλησία γενικότερα.

Αλλά αναρωτιέμαι αν όλοι όσοι σχολιάζουν εδω πάνε στην περιφορά του Επιταφίου για να προσευχηθούν ή για να δουν και να σχολιάσουν αργότερα...

Ακόμη δεν καταλαβαίνω την επιθετικότητα πρός συγκεκριμένους ανθρώπους

(δανείζομαι....

τα χουμε γ......ει ολα μου φαινετε παντως και γω ειδα σημερα πρωτη φορα λεντ σε επιταφιο μπλε και κοκκινα και ημουν ετοιμος να ρωτησω τον παπα(ρα) ποσα παρ ειναι και εαν με τα κοκκινα εχει θεμα με αλγες.

νομιζω οτι εχουμε ξεφυγει ειμαι απολυτα κατα σε ολα αυτα και ο λογος ειναι ενας ειναι ΚΗΔΕΙΑ ρεεεεεε βοδια(προς παπαδες και σχετικους).

Νομίζω ότι λίγη σοβαρότητα δεν βλάπτει και οι κύριοι διαχειριστές πρέπει να προστατεύουν το φόρουμ από χαρακτηρισμούς και άλλα τέτοια ευτράπελα.

Link to comment
Share on other sites

Μου αρέσει αυτό γιατί ψαχνόμαστε και αναζητάμε την παράδοση και πράγματα που τα θεωρούσαμε δεδομένα...Μερικές εκκλησίες είναι πολύ hi-tech με κουμπάκια για τις καμπάνες και άλλες τέτοιες τεχνολογίες.Κάπως έτσι αρχίζουμε να καταλαβαίνουμε ότι γερνάμε και όπως ο κόσμος αλλάζει έτσι εκσυγχρονίζονται και όλα μαζί του.Δεν είναι κακό αυτό αλλά μας κάνει να αναπολούμε το παρελθόν...μοιραία έχουν εξαφανιστεί και όλες οι αλάνες που ματώναμε τα γόνατα μας όταν είμασταν παιδιά..

Link to comment
Share on other sites

Καθως ο παππους μου ηταν πρωτοψαλτης στην Οσια Ξενη της Νικαιας επι 40 χρονια και πηγαινοντας πολυ συχνα μαζι του, ετσι εμαθα, παραδοσιακα!

Ολα τα δεχομαι.............αλλα οχι να ψελνει και i-pod!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ναι έχεις δίκιο. Αλλά όταν κρίνουμε τους οποιουσδήποτε για την παρεκτρόπη τους πρέπει και εμέις να μ η ν παρεκτρεπόμαστε. Όχι τιποτα άλλο, αλλά χάνουμε και το δίκιο μας....

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ το θέμα να μη ξεφύγει σε θρησκευτικού χαρακτήρα... ας αρκεστούμε στο γεγονός της..... διακόσμησης !!!

Link to comment
Share on other sites

Βρε ένας μελαψός τύπος εκεί που έπινα καφέ πουλούσε και cd... gratest hits of the Holy Week...σπέσιαλ γκέστ Νατάτα Τοντορίντο..

Link to comment
Share on other sites

Καθως ο παππους μου ηταν πρωτοψαλτης στην Οσια Ξενη της Νικαιας επι 40 χρονια και πηγαινοντας πολυ συχνα μαζι του, ετσι εμαθα, παραδοσιακα!

Ολα τα δεχομαι.............αλλα οχι να ψελνει και i-pod!!!!!

:bowdown: :bowdown: :bowdown:

Εγω μένω σε αυτή τη φράση του Νιντάλ .

Οι χαρακτηρισμοί με ενοχλούν και όσο για τα λεντάκια δεν με ενοχλούν καθόλου , όπως δεν ενοχλήθηκαν καθόλου και οι πατεράδες μας που πέρασαν απο τα κεράκια που έβαζαν στον επιτάφιο στα λαμπάκια .

Ούτε και οι καμπάνες με ενοχλούν που έγιναν ηλεκτρικές !!!

Link to comment
Share on other sites

Η ουσία σε τέτοια σημαντικά γεγονότα της Χριστιανοσύνης, είναι να τηρούνται οι παραδόσεις.

Αν και δεν είμαι απ αυτούς που πάνε στην εκκλησία, μου αρέσει να βλέπω τον επιτάφιο με κανονική ψαλμωδία... με μπάντα, με λουλούδια και κεριά... και χωρίς led.

Link to comment
Share on other sites

Η ουσία στο όλο θέμα είναι κατα πόσο μας αγγίζουν αυτά τα κορυφαία πνευματικά γεγονότα. Κατά πόσο προσπαθούμα να τα ζήσουμε χωρίς εμπάθεια και όχι μόνο εθιμοτυπικά, αλλά ουσιαστικά, δλδ πόσο προσπαθούμε να γίνουμε καλύτεροι εμείς μέσα από αυτά. Και εγώ είμαι υπέρ της παράδοσης και μου αρέσει η κατάνυξη που προσφέρει το κερι και η ανθρώπινη φωνή όταν ψέλνει. Αλλά προσπαθώ (και μιλώ πρώτα για τον εαυτό μου) όταν δω κάτι που μου ξενίζει να το προσπερνώ και να επικεντρώνω το ενδιαφέρον μου σε άλλα πράγματα. Τα οποία στο κάτω κάτω με οφελούν περισσότερο.

Μιλάω πάντα φιλικά, χωρίς προσωπικές κόντρες (ρωτήστε τον Νιντάλ που με ξέρει) , αλλά μερικά πράγματα με στεναχωρούν και νομίζω ότι πρέπει να τα ξεκαθαριζουμε.

Link to comment
Share on other sites

Ναι έχεις δίκιο. Αλλά όταν κρίνουμε τους οποιουσδήποτε για την παρεκτρόπη τους πρέπει και εμέις να μ η ν παρεκτρεπόμαστε. Όχι τιποτα άλλο, αλλά χάνουμε και το δίκιο μας....

Συμφωνω :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

πρωσοπικα παω στον επιταφιο και φυσηκα δεν βαζω ολους τους παπαδες στο ιδιο σακη αλλα οταν βλεπω-διαβαζω κατι τετοια μου ανεβαινει το αιμα στο κεφαλι δεν ειμαι παραδειγμα πιστου αλλα μπορω να κρινω την σοβαροτητα μιας λειτουργιας,πριν μερικα χρονια ειχα δει παπαδες και κουβαλουσανε ηχεια αντι να ψελνουν λες και εβλεπα ταινια απο το μπρονξ με τους μαυρους να εχουν τα στερεο στον ωμο και να χορευουν τι να λεμε τωρα.τελος παντω εαν οι χαρακτηρησμοι μου προσβαλαν καποιον ζητω συγνωμη.

Link to comment
Share on other sites

Δεκτή η συγγνώμη .

Και το να κουβαλάνε ηχεία απο μόνο του δεν λέει τίποτα .

Το να βάλουν όμως cd αντί να λένε τα λόγια οι ίδιοι , λέει και πολλά μάλιστα .

Link to comment
Share on other sites

Δεκτή η συγγνώμη .

Και το να κουβαλάνε ηχεία απο μόνο του δεν λέει τίποτα .

Το να βάλουν όμως cd αντί να λένε τα λόγια οι ίδιοι , λέει και πολλά μάλιστα .

Άντε κι εγώ στο γάμο σου δε θα φέρω παπά,θα φέρω DJ! :bigemo_harabe_net-74:

Link to comment
Share on other sites

Δεκτή η συγγνώμη .

Και το να κουβαλάνε ηχεία απο μόνο του δεν λέει τίποτα .

Το να βάλουν όμως cd αντί να λένε τα λόγια οι ίδιοι , λέει και πολλά μάλιστα .

μα αυτο λεω cd να πεζει τους ψαλμους δηλαδη τι να πω ελεος......

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...