Jump to content

Diy Ψύξη Με Ψυγείο... Λαδιού.


FotisGt

Recommended Posts

Καιρό είχα να ασχοληθώ με πατέντες...Τουλάχιστον για το δικό μου ενυδρείο. :)

Ξεκινάω μια απλή κατασκευή που θα λειτουργεί ως ψυκτικό για ενυδρείο 60 λίτρων.

Τα κύρια μέρη είναι ένα ψυγείο λαδιού αυτοκινήτου (εννοείται οτι έχει καθαριστεί πολύ καλά), 2 ανεμιστήρες 120mm 12V DC και ένα

τροφοδοτικό 12V DC 1A. Αν το σύστημα δουλέψει σωστά,θα προστεθεί ποτενσιόμετρο και ελεγκτής θερμοκρασίας

που δυστυχώς αυτή τη στιγμή δεν έχω να ξεμπερδεύω...

Το ενυδρείο έχει βγάλει 2 καλοκαίρια με 4 ανεμιστήρες 60mm και κρατούσε θερμοκρασία εύκολα στους 26 - 26,5°C.

Η κυκλοφορία θα γίνεται μέσω ενός Eheim 2211.

post-16491-0-70664900-1367611760_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 68
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

γιατι ψυγειο λαδιου και οχι κανονικο ή ιντερκουλερ?

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Λόγω διαστάσεων και επειδή το είχα, λύσεις υπάρχουν πολλές,η κατασκευή είναι ίδια.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά, οικονομικό και κουμπώνει ανεμιστήρας επί τόπου.Η διατομή των συνδέσμων είναι ότι πρέπει για 2211.

Link to comment
Share on other sites

πιστεύεις ότι ένα τέτοιο μπορεί να κρύωσε ένα 30αλιτρο ή θέλω διπλό ψυγείο

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν πειραματιστείς δε θα βγάλεις πόρισμα, κάτι που είναι DIY δεν έχει κανόνες.

Παίζουν πολλά ρόλο,η διαφορά θερμοκρασίας ενυδρείου- περιβάλλοντα χώρου, η ταχύτητα ροής του νερού,

οι δυνατότητες του ανεμιστήρα, η μόνωση του ενυδρείου (ανοιχτό ή αν έχει καπάκι) κλπ.

Ακόμα και στα chiller οι εταιρίες σου δίνουν μεγάλες αποκλίσεις, οπότε το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να κάνεις τα πειράματα σου

και να δώσεις τα φώτα σου. Εγώ πιστεύω σήμερα να προλάβω να ασχοληθώ.Θέλει όμως παρατήρηση τις επόμενες ημέρες για να δω τι

θα καταφέρω.

Link to comment
Share on other sites

εγώ άμα το κάνω θα κάνω 2 για να καλύψω και τα 2 30αλιτρα μου με τις γαρίδες και αν πετύχει θα κάνω και ένα με διπλό ψυγείο για το 120αλιτρο ίσα ίσα για να ρίχνει λίγο την θερμοκρασία αφού είναι ενυδρείο Αμαζονίου

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αν το προχωρήσεις θα χρειαστείς συνολικά 4 ψυγεία.Γιατί δεν του στέλνεις ένα μήνυμα στο ebay για να σου ρίξει τιμή;

Link to comment
Share on other sites

δεν θα τα πάρω και τα 4 μαζί θα πάρω πρώτα 2 να δω τι παίζει με τα μικρά ενυδρεία και μετά τα άλλα

Link to comment
Share on other sites

Άντε,ξεκίνα γιατί θα χειμωνιάσει! :P

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχα όταν με το καλό έρθουν όλα θα γίνει αναλυτική παρουσίαση

Link to comment
Share on other sites

βρε Φωτη αν σου περισσεψει καποια τουρμπινα, στο ενυδρειο θα την βαλεις και αυτη?

Link to comment
Share on other sites

έχω μια απορία το ψυγειακι που θα πάρω παίρνει σωληνάκι με διάμετρο 9,5 χιλιοστών υπάρχει κάποιο φίλτρο που να παίρνει λάστιχο τέτοιου μεγέθους ή που θα βρω τέτοιο λάστιχο ;;;

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά, οικονομικό και κουμπώνει ανεμιστήρας επί τόπου.Η διατομή των συνδέσμων είναι ότι πρέπει για 2211.

Δε με προσέχεις... :bigemo_harabe_net-55:

Η σωλήνα εξόδου του 2211 είναι 9/12 (9mm εσωτερική με 12mm εξωτερική)

Σ'άρεσε;

Link to comment
Share on other sites

βρε Φωτη αν σου περισσεψει καποια τουρμπινα, στο ενυδρειο θα την βαλεις και αυτη?

Έχω μια Κ03-024, με ένα μοτέρ υαλοκαθαριστήρων στη wastegate μπορούμε να το κάνουμε wave maker?

Έγινε επεξεργασία - FotisGt
Link to comment
Share on other sites

Δε με προσέχεις... :bigemo_harabe_net-55:

Η σωλήνα εξόδου του 2211 είναι 9/12 (9mm εσωτερική με 12mm εξωτερική)

Σ'άρεσε;

συγνώμη δάσκαλε :( :( :bigemo_harabe_net-134::bigemo_harabe_net-134:χαχαχα

Έγινε επεξεργασία - Χρήστος 96
Link to comment
Share on other sites

Έτοιμος ο πύραυλος!

Για αντικραδασμικά κολλήθηκαν κομμάτια από σωληνάκι αεραντλίας σχισμένα στη μέση.

P5048891_zps943c7105.jpg

Τοποθετήθηκαν οι ανεμιστήρες (Για προσωρινό το πήγαινα αλλά έπιασε καλά και βλέπω να μένει μόνιμα...)

P5048896_zps87f984b0.jpg

Τοποθετήθηκαν σωληνώσεις και πλέγμα (Αυτό θα αντικατασταθεί με πιο πυκνό γιατί δεν είναι πολύ ασφαλές,αλλά τα μαγαζιά κλείσανε...)

P5048899_zps07e53895.jpg

Και όλα μπήκαν στη θέση τους.

P5048902_zps2f7d9301.jpg

Δοκιμές από αύριο,τη νύχτα που πέφτει η θερμοκρασία δεν έχει νόημα.Απόψε θα δουλέψει χωρίς ανεμιστήρες.

Η θερμοκρασία αυτή τη στιγμή είναι 28,4°C.

Αύριο μόλις τεθεί σε λειτουργία θα κρατάω μετρήσεις ανά 2 ώρες, να δούμε τι κάναμε.

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο ρε Φώτη. Και δείχνει αρκετά διακριτικό για DIY. Μακάρι να πάνε όλα καλά. ;)

Link to comment
Share on other sites

Φωτη το νερο που θα περνα μεσα απο το ψυγειο μετα θα πεφτει στο ενυδρειο; Καταλαβαινεις οτι υπαρχει καποιο θεμα με τα μεταλλα το νερο και τα ζωντανα.

Απο την αλλη θα σου προτεινα στην θεση των απλων ανεμηστηρων να βαλεις καποιον ο οποιος θα εχει υδρονεφωση μπροστα η οποια θα υγραινει το ψυγειο εξωτερικα και σε συνδιασμο και με τον αερα του ανεμιστηρα να παγωνει περισσοτερο το ψυγειο επιτυνχανοντας χαμηλωτερες θερμοκρασιες του στοιχειου.

5569-3.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο ρε Φώτη. Και δείχνει αρκετά διακριτικό για DIY. Μακάρι να πάνε όλα καλά. ;)

Αυτό να το πεις στη γυναίκα μου που της έχω κάνει την κουζίνα μηχανοστάσιο γκαζάδικου!Χαχαχαχαχαχαχα!

Όλα καλά θα πάνε, να σκάσει αποκλείεται,να χάσει αποκλείεται, το πολύ πολύ να το σουτάρω από το μπαλκόνι. :)

Link to comment
Share on other sites

Ρικ δε νομίζω οτι θα δημιουργηθεί πρόβλημα καθώς είναι κατασκευασμένο από αλουμίνιο.Παλαιότερα είχα "κόλλημα" με οτιδήποτε μεταλλικό έρχεται σε επαφή με το ενυδρείο,πλέον έχω αλλάξει τα δεδομένα στο μυαλό μου όσον αφορά την "αποστείρωση" του νερού. Ας κάνω ένα βήμα μπροστά,ξέρω οτι ίσως γίνει κάτι και βλάψω οργανισμούς αλλά πρέπει κάποια στιγμή να ξεπεράσουμε κάποια όρια.

Καλή η ιδέα για ψεκασμό νερού αλλά θα γίνει λίμνη από την υγρασία.Σε εξωτερικό χώρο θα έδινε ρέστα,αλλά θα σπαταλούσα και νερό.

Link to comment
Share on other sites

Ρικ δε νομίζω οτι θα δημιουργηθεί πρόβλημα καθώς είναι κατασκευασμένο από αλουμίνιο.Παλαιότερα είχα "κόλλημα" με οτιδήποτε μεταλλικό έρχεται σε επαφή με το ενυδρείο,πλέον έχω αλλάξει τα δεδομένα στο μυαλό μου όσον αφορά την "αποστείρωση" του νερού. Ας κάνω ένα βήμα μπροστά,ξέρω οτι ίσως γίνει κάτι και βλάψω οργανισμούς αλλά πρέπει κάποια στιγμή να ξεπεράσουμε κάποια όρια.

Καλή η ιδέα για ψεκασμό νερού αλλά θα γίνει λίμνη από την υγρασία.Σε εξωτερικό χώρο θα έδινε ρέστα,αλλά θα σπαταλούσα και νερό.

Καταλαβαινω τη εννοεις και καλα κανεις που το δοκιμαζεις και βλεπουμε σε μια δευτερη φαση το θεμα περι μεταλλων. Οσο για την υδρονεφωση φτιαξε το συστημα μεσα σε ενα ενυδρειακι τυπου jumbo ( αδειο εννοειτε) για τυχων νερα που μπορουν να υπαρξουν, αν και το περισσοτερο θα εξατμιζεται οπως καταλαβαινεις.

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

Η ιδεα ειναι η παρακατω πανω κατω. Το νερο το αναπληρωνουμε στο δοχειο καθε τοσο μια που λογο εξατμισης θα μειωνεται η σταθμη.

Πιστευω πως ετσι θα εχουμε καλυτερη και μεγαλυτερη ψυξη, ειδικα για μεγαλυτερα ενυδρεια.

PsiUpsilonXiEta_zps920702d9.jpg

Το υπολοιπο κυκλωμα με τις σωληνωσεις που πανε απο το ψυγειο στο ενυδρειο που θελουμε να ψυξουμε δεν εουν μπει στο σχεδιακη.

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

Οσο αφορα την ψυξη του κυριους ενυδρειου, η σκεψη μου ηταν να φτιαξουμε μια σερπαντινα, ακομα και απο χαλκο η οποια θα εμπενε μεσα σε ενα μικρο ενυδρειακι και το οποιο θα ειναι γεματο με νερο χωρις να αναμειγνιεται ομως με του κυριου ενυδρειου, ετσι ωστε να μεταδωσουμε την ψυξη στο κυριως ενυδρειο χωρις τον φοβο καποιας τοξικης δηλητηρίασης καποιου μεταλλου.

SenzaTitolo2_zpsf32e9c2b.jpg

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...