Jump to content

Diy Ψύξη Με Ψυγείο... Λαδιού.


FotisGt

Recommended Posts

Όλα σωστά όμως ξεφεύγουμε και σε εξοπλισμό και σε χρήμα.Σκοπός της κατασκευής μου είναι να διατηρήσω το κόστος χαμηλά, όσο σχεδόν θα κόστιζε και ένα σύστημα DIY με ανεμιστηράκια και να περιορίσω την εξάτμιση. Στο συγκεκριμένο θέμα θα ήθελα να συζητήσουμε αποκλειστικά την αρχική ιδέα και να γράψουμε τις παρατηρήσεις μας.Το δεύτερο σχέδιο που έχεις βάλει με τη σερπαντίνα το έχω δει σε ενυδρείο φίλου και έχω πάθει πλάκα με την απόδοση του. Ανοίγουμε ένα θέμα να το συζητήσουμε;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 68
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ξεκινάμε λοιπόν και ο θεός βοηθός. Η ώρα είναι 09:10 και μπαίνει σε λειτουργία. Θερμοκρασία 28,7°C

Link to comment
Share on other sites

η ροη του αερα ειναι απο το ψυγειο προς τους ανεμιστηρες ή το αντιθετο?

Link to comment
Share on other sites

Οι ανεμιστήρες σπρώχνουν αέρα προς το ψυγείο.Στα αυτοκίνητα είναι αντίθετα αλλά εκεί έχεις να κάνεις και με τη φορά της κίνησης.

Κάποια στιγμή μου πέρασε να το δουλέψω αντίθετα αλλά βλέπω οτι έχει καλή ροή.

Για πες τη γνώμη σου Ηλία.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, Χριστός Ανέστη!!!

Παιδιά και εγώ είχα σκεφτεί αυτή την πατέντα αλλά με ψυγειάκι υδρόψυξης επεξεργαστή PC. Όταν την είχα παραθέσει με είχαν αποτρέψει να δοκιμάσω κάτι τέτοιο γιατί η χρήση οποιουδήποτε μετάλλου σε ενυδρείο απαγορεύεται δια ροπάλου. Επίσης επειδή στο ψυγείο θα υπάρχει αυξημένη ροή η οξείδωση του μετάλλου θα είναι ακόμη πιο γρήγορη και τα αποτελέσματα του πειράματος θα είναι άμεσα και άσχημα για τους ζωντανούς οργανισμούς που φιλοξενούμε στο ενυδρείο μας.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,χρόνια πολλά!Ρίξε μια ματιά στο ποστ #22 :)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,χρόνια πολλά!Ρίξε μια ματιά στο ποστ #22 :)

Το αλουμίνιο δεν οξειδώνεται όταν βρίσκεται μέσα στο νερό; Δεν ξέρω απλά ρωτάω γιατί και εγώ είμαι της άποψης πως η χρήση μιας τέτοιας πατέντας θα έχει καλύτερα αποτελέσματα από το να έχουμε τα ανεμιστηράκια και να φυσάνε την επιφάνεια. Το καλύτερο απ' όλα πιστεύω πως θα έχουμε πολύ λιγότερη εξάτμιση. Μακάρι να είναι έτσι όπως τα λες και να είσαι σίγουρος πως θα σε ακολουθήσουμε πολλοί.... :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Το γλυκό νερό δεν το επηρεάζει έυκολα, μόνο θέμα ηλεκτρόλυσης μπορεί να παίξει.Με προσθήκη τσίγκου μπορούμε να την αποφύγουμε αλλά είναι πιο επικίνδυνο. Η ροή είναι μικρή στα τοιχώματα γιατί η επιφάνεια είναι μεγάλη οπότε πιστεύω οτι οι οργανισμοί δε θα έχουν θέμα.Αν αναλογιστούμε τι περιέχει το νερό βρύσης.....

Βέβαια οι ρουτίνες πρέπει να ακολουθούνται ούτως ώστε οποιοδήποτε ποσοστό συγκέντρωσης βλαβερών ουσιών να μειώνεται. Προσωπικά δεν το φοβάμαι.Περισσότερο κακό κάνω που καπνίζω στο χώρο του ενυδρείου παρά με την (ίσως) οξείδωση του ψυγείου.

Link to comment
Share on other sites

Το γλυκό νερό δεν το επηρεάζει έυκολα, μόνο θέμα ηλεκτρόλυσης μπορεί να παίξει.Με προσθήκη τσίγκου μπορούμε να την αποφύγουμε αλλά είναι πιο επικίνδυνο. Η ροή είναι μικρή στα τοιχώματα γιατί η επιφάνεια είναι μεγάλη οπότε πιστεύω οτι οι οργανισμοί δε θα έχουν θέμα.Αν αναλογιστούμε τι περιέχει το νερό βρύσης.....

Βέβαια οι ρουτίνες πρέπει να ακολουθούνται ούτως ώστε οποιοδήποτε ποσοστό συγκέντρωσης βλαβερών ουσιών να μειώνεται. Προσωπικά δεν το φοβάμαι.Περισσότερο κακό κάνω που καπνίζω στο χώρο του ενυδρείου παρά με την (ίσως) οξείδωση του ψυγείου.

Keep walking... ;)
Link to comment
Share on other sites

Όλα σωστά όμως ξεφεύγουμε και σε εξοπλισμό και σε χρήμα.Σκοπός της κατασκευής μου είναι να διατηρήσω το κόστος χαμηλά, όσο σχεδόν θα κόστιζε και ένα σύστημα DIY με ανεμιστηράκια και να περιορίσω την εξάτμιση. Στο συγκεκριμένο θέμα θα ήθελα να συζητήσουμε αποκλειστικά την αρχική ιδέα και να γράψουμε τις παρατηρήσεις μας.Το δεύτερο σχέδιο που έχεις βάλει με τη σερπαντίνα το έχω δει σε ενυδρείο φίλου και έχω πάθει πλάκα με την απόδοση του. Ανοίγουμε ένα θέμα να το συζητήσουμε;

Ο εξοπλισμος δεν θα ξεφυγει παν ω απο 20 ευρω με το ενυδρεικι του Jumbo, οπως προανεφερα μια που εμπεριεχει και τη αντλια γιατι αλλιως στις υψιλες θερμοκρασιες θα κσανεις λιγα πραγμσατα, δχοκιμασμενα!

Link to comment
Share on other sites

Κανά νέο Φώτη....τελικα είδες διάφορα;;;

Link to comment
Share on other sites

Ώραία πατέντα!!! Αναμένουμε αποτελέσματα...

Link to comment
Share on other sites

Φωτη καλησπερα.

Εστι οπως το εχεις τοποθετηση ο αερας ο θερμος δεν θα πεφτει στο τζαμι του

ενυδρειου και θα μεταφερει την θερμοτητα?

Link to comment
Share on other sites

Τι θόρυβο βγάζει αυτή η κατασκευή μέσα στο σπίτι γιατί πρέπει να κοιτάξουμε και αυτό, όταν το ενυδρείο βρίσκεται μέσα στο σαλόνι θα πρέπει να δούμε και το θέμα θορύβου.

Link to comment
Share on other sites

Κανά νέο Φώτη....τελικα είδες διάφορα;;;

Άλλαξα θερμόμετρο γιατί μέτραγε ότι ήθελε. Από τις 10 το πρωί μέχρι τις 12 το βράδυ έπεσε από 30,5 στους 29,8. Τουλάχιστον δεν ανέβηκε.

Αυτή τη στιγμή είναι στους 29,5.Λέω να αλλάξω τη ροή των ανεμιστήρων.

Φωτη καλησπερα.

Εστι οπως το εχεις τοποθετηση ο αερας ο θερμος δεν θα πεφτει στο τζαμι του

ενυδρειου και θα μεταφερει την θερμοτητα?

Μη φανταστείς οτι ο αέρας είναι θερμός...Μη σου πω οτι το κρυώνει κιόλας περισσότερο.Πάντως Λέω να αλλάξω τη ροή των ανεμιστήρων.

Τι θόρυβο βγάζει αυτή η κατασκευή μέσα στο σπίτι γιατί πρέπει να κοιτάξουμε και αυτό, όταν το ενυδρείο βρίσκεται μέσα στο σαλόνι θα πρέπει να δούμε και το θέμα θορύβου.

Ίδιο θόρυβο με το να δούλευαν ανεμιστηράκια. Δεν το αποφεύγεις, ακόμα και το chiller κάνει θόρυβο,εκτός αν το βγάλεις εκτός σπιτιού.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια, μην ξεχναμε οτι η θερμοκρασια πεφτει με τα ανεμηστηρακια λογο εξατμησης στα ενυδρεια μας, για αυτο προτεινα την διαβροχη του ψυγειου.

Στα μηχανακια οπου γινεται χρηση αυτων των ψυγειων, μιλαμε για μεγαλες διαφορες θερμοκρασιας μεταξυ μηχανης και του αερα περιβαλλοντως, ενω στα ενυδρεια οι θερμοκρασιες νερου του ενυδρειου με του αερα ειναι παραπλησιες.

Επισης να επισημανω πως εγω ειχα κανει χρηση ψυγειο απο air condition αυτοκινητου και μου εκοβε αρκετη ροη, εσενα Φωτη πως το βλεπεις με το συγκεκριμενο ψυγειο;

Link to comment
Share on other sites

Οι ανεμιστήρες σπρώχνουν αέρα προς το ψυγείο.Στα αυτοκίνητα είναι αντίθετα αλλά εκεί έχεις να κάνεις και με τη φορά της κίνησης.

Κάποια στιγμή μου πέρασε να το δουλέψω αντίθετα αλλά βλέπω οτι έχει καλή ροή.

Για πες τη γνώμη σου Ηλία.

Φωτη καλημερα και χρονια πολλα, με αυτην την ροη ο αερα που ψυχει το ψυγειο ειναι πιο ζεστος απο τον ατμοσφαιρικο γιατι περναει πρωτα απο τα ζεστα μοτερακια, λογο του οτι ο ογκος παροχης αερα νομιζω οτι θα ειναι οριακος (για την ψυξη του ψυγειου) ειδικα το καλοκαιρι, πιστευω οτι με αναποδη ροη θα ηταν λιγο καλυτερα τα πραγματα.

παντως σου εχω εμπιστοσυνη και ειμαι σιγουρος οτι θα βρεις τον καλυτερο συνδιασμο.

Link to comment
Share on other sites

οταν καταληξεις στο αποτελεσμα δοκιμασε και να μειωσεις την ροη του νερου μεσα απο το ψυγειο, ισως εχουμε καλυτερο αποτελεσμα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια, μην ξεχναμε οτι η θερμοκρασια πεφτει με τα ανεμηστηρακια λογο εξατμησης στα ενυδρεια μας, για αυτο προτεινα την διαβροχη του ψυγειου.

Στα μηχανακια οπου γινεται χρηση αυτων των ψυγειων, μιλαμε για μεγαλες διαφορες θερμοκρασιας μεταξυ μηχανης και του αερα περιβαλλοντως, ενω στα ενυδρεια οι θερμοκρασιες νερου του ενυδρειου με του αερα ειναι παραπλησιες.

Επισης να επισημανω πως εγω ειχα κανει χρηση ψυγειο απο air condition αυτοκινητου και μου εκοβε αρκετη ροη, εσενα Φωτη πως το βλεπεις με το συγκεκριμενο ψυγειο;

Η λύση που πρότεινες σίγουρα είναι ότι καλύτερο,άλλωστε έχω κάνει αντίστοιχη πατέντα σε intercooler αυτοκινήτου με τρόμπα υαλοκαθαριστήρων.

Το συγκεκριμένο ψυγείο δεν κόβει πολύ τη ροή.

Φωτη καλημερα και χρονια πολλα, με αυτην την ροη ο αερα που ψυχει το ψυγειο ειναι πιο ζεστος απο τον ατμοσφαιρικο γιατι περναει πρωτα απο τα ζεστα μοτερακια, λογο του οτι ο ογκος παροχης αερα νομιζω οτι θα ειναι οριακος (για την ψυξη του ψυγειου) ειδικα το καλοκαιρι, πιστευω οτι με αναποδη ροη θα ηταν λιγο καλυτερα τα πραγματα.

παντως σου εχω εμπιστοσυνη και ειμαι σιγουρος οτι θα βρεις τον καλυτερο συνδιασμο.

Δε βλέπω προκοπή,Ο αέρας στην πίσω μεριά του ψυγείου βγαίνει δροσερός πάντως.Θα κάνω μια δοκιμή να αντιστρέψω τη ροή αλλά και πάλι η διαφορά θα είναι μικρή.Η διαφορά θερμοκρασίας όπως γράφει και ο Rik είναι μικρή.

οταν καταληξεις στο αποτελεσμα δοκιμασε και να μειωσεις την ροη του νερου μεσα απο το ψυγειο, ισως εχουμε καλυτερο αποτελεσμα.

Μία η άλλη. Ο ίδιος κανόνας που ισχύει και στα βιολογικά φίλτρα. Ίσως είναι και χειρότερα με μειωμένη ροή γιατί το νερό παραμένει περισσότερη ώρα στις σωληνώσεις που είναι εκτεθειμένες στο περιβάλλον.

Χθες το βράδυ η θερμοκρασία ήταν στους 28,5 με κλειστά καπάκια.Σήμερα στους 30. :(

Έγινε επεξεργασία - FotisGt
Link to comment
Share on other sites

μήπως το ψυγείο δεν κάνει για τόσο μικρή χρήση γιατί λογικά φτιάχτηκε για να λειτουργεί με κάποια συγκεκριμένη πίεση και θερμοκρασία και δεν κάνει για τις μικρές θερμοκρασίες και πιέσεις του ενυδρείου

( δεν ξέρω αν καταλάβατε τι εννοώ μπορεί να μην το διατύπωσα σωστά )

Έγινε επεξεργασία - Χρήστος 96
Link to comment
Share on other sites

Φώτη δοκίμασε να αφήσεις μια απόσταση ανάμεσα στο ψυγείο και στους ανεμιστήρες περίπου 2-3 πόντους. Πιστεύω ότι θα κάνει καλύτερη δουλειά έτσι.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αν δεν φοβόμουν το θέμα αλουμίνιο θα δοκίμαζα κάτι τέτοιο.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αν δεν φοβόμουν το θέμα αλουμίνιο θα δοκίμαζα κάτι τέτοιο.

εγώ θα φτιάξω κάτι τέτοιο μόλις έρθουν τα πράγματα που παρήγγειλα

Link to comment
Share on other sites

εγώ θα φτιάξω κάτι τέτοιο μόλις έρθουν τα πράγματα που παρήγγειλα

Τι παρήγγειλες ακριβώς;

Link to comment
Share on other sites

Παιδια τζαμπα τον κοπο θα κανετε. Αλλες οι θερμοκρασιες στην cpu και αλλες του ενυδρειου.

Τις περασα και εγω αυτες τις ανυσηχιες και αν ειναι να γινει οντως κατι μονο με την υδρωνεφωση ισως να καταφερουμε κατι, μια που περαν της θερμοκρασιας του περιβαλλοντος πρεπει να μπορεσουμε να υπερνικησουμε και τις θερμοκρασιες που προσθετουν και οι διαφορες θερμαντικες πηγες οπως ο φωτισμος, αντλια νερου, κλπ..........

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...