Jump to content

Diy Ψύξη Με Ψυγείο... Λαδιού.


FotisGt

Recommended Posts

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 68
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Παιδια τζαμπα τον κοπο θα κανετε. Αλλες οι θερμοκρασιες στην cpu και αλλες του ενυδρειου.

Τις περασα και εγω αυτες τις ανυσηχιες και αν ειναι να γινει οντως κατι μονο με την υδρωνεφωση ισως να καταφερουμε κατι, μια που περαν της θερμοκρασιας του περιβαλλοντος πρεπει να μπορεσουμε να υπερνικησουμε και τις θερμοκρασιες που προσθετουν και οι διαφορες θερμαντικες πηγες οπως ο φωτισμος, αντλια νερου, κλπ..........

Σ' αυτό που λες με το φωτισμό το έχω διαπιστώσει και εγώ και με το παραπάνω. Μόλις ανάβουν οι λάμπες ζορίζονται πολύ οι ανεμιστήρες να μου ρίξουν την θερμοκρασία. Εγώ προσωπικά τους έχω ρυθμίσει να ανάβουν στους 28 και να κλείνουν στους 27. Όταν είναι αναμμένες οι λάμπες (2Χ39 + 2Χ45 / 180 λίτρα) μένουν αρκετή ώρα οι ανεμιστήρες (4Χ80mm / 3 εισαγωγή - 1 εξαγωγή) και αφού την ρίξουν στους 27 ανοίγουν πάλι σχετικά γρήγορα σε σχέση με το πρωί που είναι σβηστές, αν και η θερμοκρασία του σπιτιού είναι 2-3 βαθμούς υψηλότερη.

Link to comment
Share on other sites

Άντε καλή επιτυχία φιλαράκι!!!

Περιμένουμε με ανυπομονησία νέα σου. Ελπίζω ευχάριστα.

Μια απορία έχω όσο αφορά τα Chillers. Τα Chillers πως ακριβώς δουλεύουν; Θέλω να πω, τι ψυγείο έχουν και ρίχνουν την θερμοκρασία. Πιθανότατα να δουλεύουν με φρεο και να ψύχουν ένα ψυγείο απ' όπου περνάει το νερό και κρυώνει αλλά αυτό το ψυγείο από τι υλικό είναι φτιαγμένο;

Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνεται θα γυρίσω στην προηγούμενη και δοκιμασμένη πατέντα. 4 ανεμιστηράκια 60άρια και όλα ρολόι. :)

Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνεται θα γυρίσω στην προηγούμενη και δοκιμασμένη πατέντα. 4 ανεμιστηράκια 60άρια και όλα ρολόι. :)

:bigemo_harabe_net-64: χαχαχα :bigemo_harabe_net-76: είναι η πιο φθηνή και αποδοτική λύση πραγματικά. Αν δεν υπήρχε το θέμα της εξάτμισης θα ήταν η ιδανική!!!!

Link to comment
Share on other sites

Έχω μηχανικό φλοτέρ με δοχείο. :)

Το μόνο κακό οτι έχουν κολλήσει από την υγρασία και θέλουν αλλαγή.

Link to comment
Share on other sites

εγώ σκέφτηκα κάτι τέτοιο και σε άλλο θέμα γιατί έχω 2 ενυδρεία 30αλιτρα τα οποία είναι ίδια και το καπάκι τούς είναι παράξενο και δεν μου αφήνουν πολύ χώρο για ανεμιστήρες. με το το ζόρι χωράνε 2 των 40 mm δεν νομίζω ότι θα κάνουν τίποτα το ενυδρείο είναι αυτό post-14047-0-43830100-1367993981_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν πρόκειται να γίνει δουλειά με τέτοια συστήματα και ο λόγος είναι ο εξής...

Αυτά τα συστήματα λειτουργούν σε επεξεργαστές-κινητήρες εσωτερικής καύσης όπου η θερμοκρασία λειτουργίας τους είναι 50-60 και 85-90 βαθμούς Κελσίου αντίστοιχα. Ο αέρας που ψύχει το ψυγείο έχει θερμοκρασία δωματίου-δρόμου το καλοκαίρι περίπου 25-40 βαθμούς. Δηλαδή υπάρχει "χώρος" της τάξεως των 25-70 βαθμών Κελσίου για να γίνει η απαγωγή της θερμοκρασίας και γιαυτό το λόγο και "δουλεύουν". Σε ένα ενυδρείο που θέλουμε θερμοκρασία max 30 βαθμών και έχουμε θερμοκρασία αέρα 25-30 βαθμούς δηλαδή 0-5 βαθμούς διαφορά για την απαγωγή δεν πρόκειται να δουλέψει για κανένα λόγο :(

Link to comment
Share on other sites

Άντε καλή επιτυχία φιλαράκι!!!

Περιμένουμε με ανυπομονησία νέα σου. Ελπίζω ευχάριστα.

Μια απορία έχω όσο αφορά τα Chillers. Τα Chillers πως ακριβώς δουλεύουν; Θέλω να πω, τι ψυγείο έχουν και ρίχνουν την θερμοκρασία. Πιθανότατα να δουλεύουν με φρεο και να ψύχουν ένα ψυγείο απ' όπου περνάει το νερό και κρυώνει αλλά αυτό το ψυγείο από τι υλικό είναι φτιαγμένο;

Όπως τα λες είναι και η λέξη κλειδί είναι τιτάνιο ;)

Link to comment
Share on other sites

Η πιο αποτελεσματικη και σιγουρη λυση δυτηχως ειναι aircondition η chiller , και η πιο φηθνη ειναι ανεμιστηρες ,στις crs μου στο 80 λιτρο εχω 2 τετοια τερατα http://www.e-shop.gr/product?id=PER.809877 , και αν δυσκολεψουν τα πραγμτα εχω αλλο ενα στην ακρη.

Η ψυξη με τους ανεμιστηρες οφειλεται στην εξατμιση του νερου, το θεμα ειναι οτι αν στο δωματιο εχει πολύ υγρασια τοτε δυσκολα θα σου κατεβασει στο ενυδρειο θερμοκρασια!

Σε γαριδαδικα κυριως και οχι μονο ειναι απαγορευτικα τα μεταλα....

Τωρα με θερμοκρασιες που πιανει, το προηγουμενο καλοκαιρι με 33 βαθμους στο δωματιο το κατεβασε στους 27... αλλα πολυ θορυβος.

Τωρα που εχει 26c μου το κατεβαζει σε 10-15 λετπα. στους 24,5.

Link to comment
Share on other sites

Η πιο αποτελεσματικη και σιγουρη λυση δυτηχως ειναι aircondition η chiller , και η πιο φηθνη ειναι ανεμιστηρες ,στις crs μου στο 80 λιτρο εχω 2 τετοια τερατα http://www.e-shop.gr/product?id=PER.809877 , και αν δυσκολεψουν τα πραγμτα εχω αλλο ενα στην ακρη.

Η ψυξη με τους ανεμιστηρες οφειλεται στην εξατμιση του νερου, το θεμα ειναι οτι αν στο δωματιο εχει πολύ υγρασια τοτε δυσκολα θα σου κατεβασει στο ενυδρειο θερμοκρασια!

Σε γαριδαδικα κυριως και οχι μονο ειναι απαγορευτικα τα μεταλα....

Τωρα με θερμοκρασιες που πιανει, το προηγουμενο καλοκαιρι με 33 βαθμους στο δωματιο το κατεβασε στους 27... αλλα πολυ θορυβος.

Τωρα που εχει 26c μου το κατεβαζει σε 10-15 λετπα. στους 24,5.

Τα ανεμιστηράκια πρέπει να μπουν σε κάποιο κουτί για να μην κάνουν θόρυβο έχω ετοιμάσει κάτι και θα το δοκιμάσω σήμερα το απόγευμα και θα ενημερώσω για το πως πήγε η πατέντα μου.

Τα δικά μου 6 ανεμηστηράκια όταν τα έβαλα είχα 61 db θόρυβο όταν δουλεύουν μετρημένα με όργανο, έχω καταφέρει να τα ρίξω μέχρι τώρα στα 41 db και προσπαθώ να τα κατεβάσω κάτω από 30 db.

σχεδόν αθόρυβα.

Link to comment
Share on other sites

Όπως τα λες είναι και η λέξη κλειδί είναι τιτάνιο ;)

Ψάχτηκα και εγώ λίγο σε ξένα φόρουμ και εταιρίες που κατασκευάζουν chillers και είδα πως τα ψυγεία τους είναι φτιαγμένα από τιτάνιο. Το τιτάνιο προφανώς δεν επηρεάζεται από το νερό και δεν υπάρχει ηλεκτρόλυση αλλά ακόμα και ένα τέτοιο ψυγείο να είχαμε (είναι πανάκριβα - πάνω από 100€/150€) δεν θα μπορούσαμε να κάνουμε δουλειά μιας και όπως είπε και ο φίλος πιο πάνω η θερμοκρασία που το φυσάμε δεν έχει μεγάλη διαφορά με αυτή του νερού που θέλουμε να ρίξουμε οπότε δεν υπάρχει ιδιαίτερη απαγωγή θερμότητας μεταξύ νερού ενυδρείου και ατμοσφαιρικού αέρα. Τελικά αν θες να αποφύγεις το πρόβλημα της εξάτμισης που δημιουργούν τα ανεμιστηράκια η μόνη λύση είναι chiller ή ένα aircondition να φυσάει το ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Για να υπάρχει ως πληροφορία. Το αποτέλεσμα δεν ήταν το αναμενόμενο όπως έγραψα παραπάνω.

Επίσης είχα τρομερές απώλειες σε red cherry! Δεν υπάρχει περίπτωση να οφείλεται σε κάτι άλλο πέραν της χρήσης αλουμινίου.

Τονίζω οτι δεν υπάρχει κάτι άλλο μεταλλικό στο ενυδρείο,ούτε ο άξονας του φίλτρου (κεραμικός) ώστε να δημιουργήσει ηλεκτρόλυση.

Απορρίπτεται. :)

Link to comment
Share on other sites

Για να υπάρχει ως πληροφορία. Το αποτέλεσμα δεν ήταν το αναμενόμενο όπως έγραψα παραπάνω.

Επίσης είχα τρομερές απώλειες σε red cherry! Δεν υπάρχει περίπτωση να οφείλεται σε κάτι άλλο πέραν της χρήσης αλουμινίου.

Τονίζω οτι δεν υπάρχει κάτι άλλο μεταλλικό στο ενυδρείο,ούτε ο άξονας του φίλτρου (κεραμικός) ώστε να δημιουργήσει ηλεκτρόλυση.

Απορρίπτεται. :)

δολοφονε.

Link to comment
Share on other sites

Δε ντρέπομαι Ηλία.Κάποιοι άλλοι "χομπίστες" κάνουν τις πάπιες και έχουν σκοτώσει το μισό ζωικό βασίλειο από την κουλαμάρα τους.

Οφείλω να το αναφέρω για να γνωρίζουν οι επόμενοι τι να αποφύγουν. :)

Link to comment
Share on other sites

Δε ντρέπομαι Ηλία.Κάποιοι άλλοι "χομπίστες" κάνουν τις πάπιες και έχουν σκοτώσει το μισό ζωικό βασίλειο από την κουλαμάρα τους.

Οφείλω να το αναφέρω για να γνωρίζουν οι επόμενοι τι να αποφύγουν. :)

γιατι να ντραπεις, εσπασες το κεφαλι σου για να τα κανεις καλυτερα απλα δεν εκατσε.

Link to comment
Share on other sites

Καλα κανεις και το αναφερεις Φωτη γιατι ετσι εχουμε και την πραγματικη εικονα των πραγματων και οχι απλα καποιες θεωριτικες υποθεσεις.

Οσο για μενα πληροφοριακα μεχρι στιγμης δεν εχω βαλει τους ανεμηστηρες και οι θερμοκρασιες στα ενυδρεια εχουν φτασει μεχρι τους 29 βαθμους το πολυ. Βεβαια οι θερμοκρασιες του περιβαλλοντως ηταν μεσα σε λογικα πλαισια μεχρι στιγμης και θα δω τη θα κανω αργοτερα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχουν πλακώσει οι ζέστες,σε λίγο θα δούμε....

Link to comment
Share on other sites

Ναι οντως, απλα καθιστερο την ψυξη οσο μπορω γιατι με αυτο τον τροπο εχω παρατηρηση οτι εχω πολυ λιγοτερα συμπτωματα εσωτερικων παρασιτων σε καποια ευαισθητα ψαρια στη συγκεκριμενη ασθενια και ο θερμοστατης μενει κουμπωμενος ολο το καλοκαιρι. Μετα ως σ'υνηθως ανεμηστηρακια......:-)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...