Jump to content

Πασχαλιατικα Αυγα!!!


Recommended Posts

καλησπερα και χρονια πολλα σε ολο τον κοσμο !!!αυτες τις τελευταιες αγιες μερες παρατηρησα το ζευγαρι με τα σκαλαρια μου να προσπαθουν να βρουν μερος να γενισουν και γενικα το αρσενικο να ιδιαιτερα επιθετικο προς τους αλλους κατοικους του ενυδρειου.εχω ενα 50λτ (δυστιχως δεν εχω ποιο μεγαλο αλλα εχει υψος)εβαλα νερο ενυδρειου με ενα φυλτρακι εσωτερικο και θερμοτατη τα βαλα και σημερα που γυρισα απ το φαι ειχε γεννισει η κυρια στο φιλτρο... .ενω εχω βαλει ενα κοματι πλαστικο για να παει εκει!!

εδω θελω να πω οτι το ζευγαρι εχει κανει αλλες 2 πρωσπαθειες αλλα στο κοινωνικο δεν τα καταφερανε και δυστυχως τα φαγανε.επισης ο αρσενικος ειναι ποιο μικρος απ την θυλικια παιζει ρολο στην γονοιμοποιηση!!?????και δυστιχως δεν την εχω δει ποτε να γενναει!να κανω αλλαγη νερου??ποτε πρεπει να γυρισουν τα ψαρια στο κυριος ενυδρειο??συγγνωμη που ρωταω πολλα παιδια αλλα πρωσπαθω να κανω οτι καλυτερο για τα ψαρακια!ξερω επισεις οτι εχετε τουμπανιασει απ τα ξιγγια και τα κρεατα και τα κρασια και της μπυρες οποτε χαλαρα !!!χα χα!!ευχαριστω και χρονια πολλα με υγεια σε μας και τα ψαρια μας!!

θα πρωσπαθησω για φοτο το συντομοτερο!

Link to comment
Share on other sites

Χρονια πολλα. Συγχρητηρια.

Λοιπον παμε, το 50λτ ειναι γεννηστρα;

Δεν πειραζει που γεννησε στο φιλτρο. Δεν κανεις αλλαγη νερου ακομα. Αλλαγη 2 μερες αφου αρχισουν να κολυμπανε τα μικρα 10% με προετοιμασμενο νερο. Τα ψαρια θα γυρισουν στο ενυδρειο σε κανα μηνα. Ταισμα με αρτεμια οταν τα μικρα θα αρχισουν να κολυμπανε ελευθερα καθε 3-4 ωρες. Το βραδυ αφηνε ενα φωτακι ανοιχτο για να βλεπουν τα ψαρια τα αυγα τους.

Υ.Γ. Μην απογοητευτεις αν δεν τα καταφερουν. Τωρα που ξεκινησαν δεν σταματανε.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα δυστιχως τα φαγανε τα περισσοτερα αυγα.εχουν μεινει καποια αλλα παρατηρησα οτι εχουν φαει ολα τα ασπρα και αυτα που χουν μεινει ειναι ενταξει!μαλλον δεν εχουν ουτε αυτα ελπιδα!

επρεπε να εχω ειδη δει ουριτσες στα αυγα?εχει σημασια που ο αρσενικος ειναι ποιο μικρος!??

επισης ηθελα να ρωτησω αν πρεπει να προσεξω κατι οταν γυρισουν τα ψαρια στο κυριος ενυδρειο!ασπουμε σημερα ειναι η αλλαγη μου να κανω αλλαγη και μετα να βαλω το ζευγαρι μεσα ??επισης σε ποσο καιρο περιπου μπορει να ξαναγεννισει σε 20 μερες περιπου????

ευχαριστω πολυ!!!!

Link to comment
Share on other sites

Άμα έχουν φάει μόνο τα άσπρα σημαίνει ότι έχουνε μάθει να τα ξεχωρίζουν από τα κανονικά, για τις υπόλοιπες ερωτήσεις σου δες αυτό http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=13671

και διάβασέ το όλο

Link to comment
Share on other sites

τελικα δεν εμινε τιπουα τα φαγανε ολα!εκανα αλλαγες νερου και στο μεγαλο και στη γεννηστρα λετε να τα αφησω λιγο ακομα μηπως και ξανακανουν ?

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως άμα αρχίσουν να γεννάνε μετά δεν σταματάνε, κάθε 10 μέρες θα σου γεννάνε, έτσι κάνουν και τα δικά μου

Link to comment
Share on other sites

οποτε να τα αφησω στη γεννηστρα για λιγο ακομα ?

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα να τα αφήσεις γιατί θα σου ξαναγεννήσουνε, τζάμπα στρεσάρονται απο τις μετακινήσεις, αν και το ενυδρείο είναι μικρό.... Καλή συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

αυτο λιγο με αγχωνει το 50λ !τουλαχιστων εχει υψος !ευχαριστω πολυ!ευχομαι να γινει κατι και να μην ταλαιπωρηθουν πολυ ακομα!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα στη παρεα !το ζευγαρι γυρισε στο κυριος ενυδρειο δεν μπορουσα να τα βλεπω στο 50 !υπαρχει περιπτωση αν εβαζα το αλλο σκαλαρι στο 50 να γεννουσαν στο κυριος εχω μονο corydoras !ευχαριστω και παλι

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλησπερα στα παιδια το ζευγαρι μου ξαναγεννησε ευτυχως τα προλαβα και καταφερα να τα βαλω στη γεννηστρα εχουν γεννησει ξανα πανω στο φιλτρο!εχω καποιες αποριες !αν με το καλο βγουν ουριτσες ειναι στανταρ οτι πρεπει να τα μεταφερουν επειδη δεν εχω σχιστολιθο που διαβαζω εδω αν βαλω κατι αλλο οπως ενα κοματι πλαστικο θα γινει δουλεια?σηκωσα και την θερμοκρασια στους 28-29 ειναι καλα?ειναι η 3η φορα που γεννανε ελπιζω να τα καταφερουμε!ευχαριστω εκ των προτερων οποια συμβουλη και παρατηρηση ειναι δεκτη ειμαι αρχαριος στις γεννες!!! :bigemo_harabe_net-66:

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου θα σου πω μια προσωπικη εμπειρια. Βαλε την θερμοκρασια στους 30. Εγω εκει ειδα την διαφορα και τα ψαρακια κολυμπησαν!

Τωρα για σχιστολιθο μην αγχωνεσαι. Καπου θα βρουν να τα βαλουν η μπορει και να μην τα μετακινησουν και καθολου. Τι εχει μεσα η γεννηστρα; Αν δεν εχει κατι αλλαζει το πραγμα. Εμενα μου γεννανε συνεχεια στην ανουμπια και οπουδηποτε μπορεις να φανταστεις και σχιστολιθο δεν εχω καθολου. Εχει κανενα φυτακι μεσα;

Απαραιτητο παντως το φωτακι!

Link to comment
Share on other sites

φωτακι υπαρχει ναι!δεν εχω τιποτα μεσα εκτος απο φιλτρο και θερμοστατη θα βαλω ενα κοματι πλαστικο !γεννησανε σημερα τ απογεμα αν πανε ολα καλα ποτε πρεπει να δω ουριτσες?ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Ε βαλε αν μπορεις καμια ανουμπια δεμενη σε ξυλο η κατι πλατυ τελοσπαντων σε περιπτωση που τα μεταφερουν. Ουριτσες σε 4 μερες πανω κατω. Το φιλτρο τι φιλτρο ειναι; προσεξε μην στα ρουφηξει.

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

ενα εσωτερικο φιλτρακι ειναι !μπορω να βαλω κατι απο πανω ?παντως τωρα δεν μπορω να το πειραξω εχουν γεννησει σε ολο το μηκος του !ευχαριστω φιλε sturm που βραδιατικα βοηθας!

Link to comment
Share on other sites

Αν τα μετακινησουν καλο ειναι να βαλεις ενα ψιλο δυχτακι για να μην τα ρουφηξει. Ακομη δεν εχουν προβλημα αλλα οταν θα αρχισουν να κολυμπανε. Καλυτερα ομως να ψαξεις να προμηθευτεις αεροφιλτρο και εκεινο να το κλεισεις. Α εντωμεταξυ μπερδευτηκα πιο πανω. Ουριτσες σε 2 μερες και κολυμπι 4 μερες μετα τις ουριτσες.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα στο φορουμ!!για πρωτη φορα ειδα ουριτσες ειναι φοβερο!!!και τωρα στα σοβαρα!!

εβαλα ενα κοματι πλαστικο μεσα αν θελουν να τα μεταφερουν!!πρεπει οποσθηποτε να μπει η αεραντλια ?αυτη τη στιγμη εχω μονο το spray bar του φιλτρου !αν ειναι να την βγαλω απ το κυριος!επισης το φιλτρο με τη να τι καλιψω με καποιο τουλι ισως?και ενα τελευταιο και συγννωμη !καποα τροφη να μου προτεινεται για τα νεογνα!ευχαριστωωωωωωωωωωω! :bigemo_harabe_net-134:

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο φιλαρακι συγχαρητηρια. Αεραντλια τι εννοεις; Αφου τα αεριζουν οι γονεις. Την εισαγωγη του φιλτρου καλυψε την με ενα τουλι αλλα και παλι θα ειναι πολυ δυνατο για τα μικρα. Αεροφιλτρο χρειαζεσαι.]

Τροφη αρτεμια.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα δυστιχως τα φαγανε δεν ξερω γιατι. εγω δεν τα ενοχλησα παντως !μηπως εχει να κανει με τη γεννηστρα ειναι δυστιχως 50λ !υπαρχει περιπτωση να γεννουσαν στο κυριος ενυδρειο αν εβγαζα το αλλο σκαλαρι και μεναν μονο τα corydoras??που θα παει θα το καταφερουμε!!ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...