Jump to content

Πρωτη Γεννα


simone

Recommended Posts

θυλικο γκαπυ φουσκωμενο εδω και αρκετες μερες, κρυβετε πισω απο το κερατοφυλο και το αρσενικο (μονο αυτο οχι τα αλλα 2 θυλικα) ειναι συνεχεια γυρο του και το πλυσιαζει απο πισω μεχρι που μαλωνουν για να φυγει και να ξανα παει σε λιγο.

εφτασε η μερα της γεννας?

δεν θα βαλω γεννηστρες θα τα αφησω και οποιο επιζησει......θα ζησει αραγε κανενα?

Link to comment
Share on other sites

Αν υπαρχουν κρυψωνες,φυσικα και θα ζησει. :)

Έγινε επεξεργασία - dpap
Link to comment
Share on other sites

πιστευω οτι δεν χωραει αλλο κερατοφυλο μεσα.....αλλα εχω διαβασει καπου οτι θελει πολλα λιτρα για να ζησουν και οχι γιατι κρυβοντε αλλα γιατι τα μεγαλα βγαζουν μια ουσια που ενοχλει τα κικρα....δεν ξερω κατα ποσο στεκει αυτο.

βασικα δεν με ενδιαφερουν οι γεννες γιατι το ενυδρειο εναι μικρο...απλα για να εχω γνωση πως ειναι η γεννα ρωταω και καμια ανανεωση που μπορει να χρειαστει.

μια ακομα ερωτηση σε περιπτωση που ησουν μικρα ποσες φορες την ημερα θελουν ταισμα??

Link to comment
Share on other sites

πιστευω οτι δεν χωραει αλλο κερατοφυλο μεσα.....αλλα εχω διαβασει καπου οτι θελει πολλα λιτρα για να ζησουν και οχι γιατι κρυβοντε αλλα γιατι τα μεγαλα βγαζουν μια ουσια που ενοχλει τα κικρα....δεν ξερω κατα ποσο στεκει αυτο.

βασικα δεν με ενδιαφερουν οι γεννες γιατι το ενυδρειο εναι μικρο...απλα για να εχω γνωση πως ειναι η γεννα ρωταω και καμια ανανεωση που μπορει να χρειαστει.

μια ακομα ερωτηση σε περιπτωση που ησουν μικρα ποσες φορες την ημερα θελουν ταισμα??

Τρεις με τέσσερις φορές τάιζα εγώ πάντα, αλλά στα 35λίτρα μικτά που τα φιλοξενείς, δεν ξέρω πόσο εύκολα θα σου ξεφύγουν οι παράμετροι.

Link to comment
Share on other sites

σιγουρα δεν με περνει για τοσο ταισμα....εχω βεβαια δυνατο φιλτρο και καλα στρωμενο αλλα δυσκολα

εχω ενα δευτερο ενυδρειο 72 λιτρα με μονο 6κορυ μεσα και φυτα..μηπως ειναι καλυτερα να μεταφερω τα μικρα οταν γεννηθουν εκει??

τα κορυ μπορουν να τα φανε?

Link to comment
Share on other sites

Τα corries σε τι συνθήκες νερού τα κρατάς ; Ρωτάω γιατί αν τα φιλοξενείς σε μαλακό νερό και χαμηλό ph, διαφοροποιούνται οι συνθήκες. :)

Για να τα μεταφέρεις πρέπει να τα πιάσεις, για να τα πιάσεις με τόσο κερατόφυλλο θα τα στρεσάρεις. Καλύτερα να τα αφήσεις ως έχουν και να μοιράσεις τη γέννα.

Επειδή όμως αυτό θα γίνεται υπερβολικά συχνά, μπορείς να σκεφτείς και την περίπτωση να κρατήσεις μόνο 2 ή 3 αρσενικά στα λίτρα σου.

Υ.Γ. Τα corries δεν θα σου φάνε τα μικρά πάντως. ;)

Link to comment
Share on other sites

ναι τα κορυ τα εχω σε μαλακο νερο μετα το σκεφτικα και εγω.....μαλλον θα αφοισω την φυση να κανει την δουλεια της και οτι επιζησει....τα λυπαμαι αλλα και σε μια φυσικη λιμνη δεν θα ζουσαν ολα.

με το ταισμα θα δω 3 φορες σε μικρες ποσοτητες λογικα με περνει τωρα ταιζω 1 αλλα ριχνω κατι παραπανω ......τα θελω στρουμπουλα.....χα.χα

για τα αρσενικα που λες το σκεφτικα οταν εβαλα τα γκαπυ.....αλλα δεν μου εκατσε καλα να στερισω απο τα αρσενικα την σεξουαλικη τους ζωη........χα.χα

και βασικα ειναι φιλος μου ο πετσοπας της πολης και μπορω να τα δινω εκει...απο μικρα να τα μεγαλωσει αυτος...απλα στην πρωτη γεννα θελω να μαθω καποια πραγματα και θα τα κρατησω να δω πως θα παει.

Link to comment
Share on other sites

ναι τα κορυ τα εχω σε μαλακο νερο μετα το σκεφτικα και εγω.....μαλλον θα αφοισω την φυση να κανει την δουλεια της και οτι επιζησει....τα λυπαμαι αλλα και σε μια φυσικη λιμνη δεν θα ζουσαν ολα.

με το ταισμα θα δω 3 φορες σε μικρες ποσοτητες λογικα με περνει τωρα ταιζω 1 αλλα ριχνω κατι παραπανω ......τα θελω στρουμπουλα.....χα.χα

για τα αρσενικα που λες το σκεφτικα οταν εβαλα τα γκαπυ.....αλλα δεν μου εκατσε καλα να στερισω απο τα αρσενικα την σεξουαλικη τους ζωη........χα.χα

και βασικα ειναι φιλος μου ο πετσοπας της πολης και μπορω να τα δινω εκει...απο μικρα να τα μεγαλωσει αυτος...απλα στην πρωτη γεννα θελω να μαθω καποια πραγματα και θα τα κρατησω να δω πως θα παει.

Συμφωνώ με το να αφήσεις τη φύση να κάνει το "παιχνίδι" της. Σκέψου για το μέλλον την λύση με τα αρσενικά. ;)

Αφού έχει petshop να τα δεχτεί , τότε είσαι οκ.

Link to comment
Share on other sites

τελικά γέννησε το ίδιο βράδυ ......... αλλά χθες είδα μόνο 2 μικρά στο ενυδρείο και τα γκαπυ οταν τα τάισα φενοταν αρκετά χορτάτα....

ειναι δυνατόν να γέννησε μονο 2 ψαράκια??

χθες λογο πρωτομαγιάς δεν ειχα αρκετό χρόνο να ασχοληθώ αλλα δεν νομίζω οτι εχει αλλα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

ειπες εχεις αρκετο κερατοφυλλο μεσα αρα δες εκει αν κρυβονται, εμενα πρωτη γεννα εκανε 7 και τωρα εχω καμια 30ρια μικρα να βολταρουν :D

Link to comment
Share on other sites

βρηκα και 3το στο φιλτρο μετα απο 2 μερες....αλλα δεν εζησε.....τα 2 παντως πανε μια χαρα και ισως καλυτερα που ειναι μονο 2 τα μικρα για να μην εχω προβλημα πορς το παρον....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...