Jump to content

Αυγά Clownfish Ocellaris


TFC

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους, είμαι νέο μέλος του aquazone και θα ήθελα να ρωτήσω αν κανείς σας έχει ασχοληθεί με την εκκόλαψη αυγών από Clown Fish. Έχω διαβάσει στο Ίντερνετ ότι χρειάζομαι σαν τροφή ζωντανούς rotifers αλλά μένω Θεσσαλονίκη και στα δύο μεγαλύτερα Pet Shops που έψαξα βρήκα κατεψυγμένη μόνο. Γνωρίζει κανείς που μπορώ να παραγγείλω από Ελλάδα και να έρθουν το συντομότερο λόγω του ότι μες στις επόμενες μέρες θα είναι ψαράκια? Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Τα έχεις απομωνόσει σε άλλο ενυδρείο με τους γονείς;Αν όχι....

Link to comment
Share on other sites

φιλε κανε ενα τηλ στο aquario εχει βημα στο φορουμ ψαξε στα καταστηματα

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον τα κλόουν σου αρχίσαν και γεννάνε θα γεννάνε συνεχώς τώρα.

Στις περισσότερες περιπτώσεις όταν αποκολούνται απο τον βράχο τα μικρά χάνονται. Παρατήρησε την πρώτη γέννα να δεις πως θα εξελιχθεί, και βλέπεις μετά.

Link to comment
Share on other sites

Σωστη η ερωτηση του greg,που θα προσπαθησεις να τα μεγαλωσεις?στο ενυδρειο σου η σε καποιο αλλο μονα τους?

Στο ενυδρειο σου θα ειναι πολυ δυσκολο εως ακατορθωτο δυστυχως.

Ενα πολυ καλο θεμα που θα σε βοηθησει ειναι το παρακατω

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=29271

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς σας ευχαριστώ όλους για τις άμεσες απαντήσεις. Δηλαδή πόσο συχνά? Σε αυτή τη φάση τα αυγά είναι προσκολλημένα σε ένα σαρκόφυτο, έχουν σχηματίσει μάτια και σήμερα έγιναν κάπως ασημί, πράγμα το οποίο δείχνει ότι πλησιάζουν από όσα έχω διαβάσει. Από ότι λοιπόν έχω διαβάσει, έχω ετοιμάσει εδώ και κάποιες μέρες ένα δεύτερο μικρό ενυδρείο και η μεταφορά θα γίνει τη στιγμή που θα εκκολαφθούν. Σκεφτόμουν αυτό που λες gregog7 αλλά διάβασα ότι δεν πρέπει αν πάρουν αέρα, οπότε φοβάμαι να μεταφέρω όλο το σαρκόφυτο. Όσο για τους γονείς, λέω να μην τους μεταφέρω ούτε αυτούς γιατί υπάρχει πιθανότητα να τα φάνε. Ακούω απόψεις και ευχαριστώ! (το βασικό θέμα μου είναι επίσης η τροφή)

Link to comment
Share on other sites

Βάζεις ένα μπολ στο ενυδρείο και πέρνεις το σαρκόφυτο μαζί με τα αυγά,δεν μπορώ να σκεφτώ άλλο τρόπο τώρα

Καλή επιτυχία....

Link to comment
Share on other sites

Αν χαλάσεις την μεριά τους και μετακινήσεις την πέτρα τους, ή αν τα πάρεις και αυτά μαζί τους σε άλλο ενυδρείο υπάρχουν πολλές πιθανότητες να τα χαλάσουν και να μην ξαναγεννήσουν

Link to comment
Share on other sites

Ναι, γενικά πιστεύω ότι προτιμώ να τα τραβήξω όταν εκκολαφθούν και εκεί να παλέψω να τα κρατήσω. Ειδικά αν γεννούν συνέχεια, πιστεύω ότι την επόμενες φορές κάτι θα καταφέρω! Σας ευχαριστώ όλους πάντως!

Link to comment
Share on other sites

Αν ησουν στην Αθηνα κατι θα καναμε... (Απο πλευρας ζωντανης τροφης εννοω) Καλη επιτυχια οτι και αν κανεις

Link to comment
Share on other sites

http://aquario.gr/live-stock/zontanes-trofes.html

εγο πειρα προσφατα απο δω απο ολες τις ζωντανες που εχει και ζοθν ακομα σιγουρα τα κοπηποδα μετα απο μισο μηνα

οποτε για δοκημασε σε 2 μερες μ ηρθαν κρητη παντος

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλος τροπος για να τα συλλεξεις αφου βγουν απο τα αυγα(συνηθως γινεται βραδυ) ειναι να βαλεις ενα μικρο φακο πανω απο το ενυδρειο

ωστε και εσυ να βλεπεις τι κανεις αλλα και αυτα να πηγαινουν προς αυτο(τα ελκει το φως).

Στη συνεχεια με ενα δοχειο(κανατα,ποτηρι κ.α) συλλεξε νερο μεσα απο το ενυδρειο στο σημειο που χτυπαει ο φακος ωστε να παρεις οσο περισσοτερα μπορεις.

Με αυτο τον τροπο(2 πολυ καλα γεμισματα μιας κανατας) ειχα συλλεξει περιπου στα 60 μικρα οταν ειχαν γεννησει τα κλοουνακια που ειχα πριν χρονια.

Εαν θες για να μπορεις να τα παιρνεις απο τους γονεις πριν βγουν μπορεις να βαλεις στο σημειο που χοσταρουν μια λεια επιφανεια(τζαμι,πλακακι κ.α)

και λιγο πριν βγουν απο τα αυγα να το αφαιρεις και να το αντικαθιστας με ενα αλλο ακριβως το ιδιο.

Και εγω στο σημειο που σε προβληματιζει ειχα κολλησει.

Οτι και να δοκιμασα(κυκλωπες,κατεψυγμενα plankton-ολα οσα βρηκα-,ολες τροφες σε μιξερ αλεσμενες) δεν το εφαγαν με αποτελεσμα στις 4-6 ημερες

να πεθαινουν :waaa:

δεν θυμαμαι εαν ο φιλος στο λινκ που σου εδωσα αναφερει τι τα ταισε.

Νομιζω παντως πως ειχε φτιαξει μονος του τροφη(εχω την εντυπωση πλανκτον,αλλα μπορει να κανω και λαθος)

Link to comment
Share on other sites

Rotifer θελουν σαν πρωτη τροφη. Και μολις το στοματικο ανοιγμα επιτρεψει την καταναλωση αρτεμιας σταματας τα ροτιφερ και περνας αρτεμια. Εν συνεχεια ξηρη τροφη. Απλα για να στηριξεις τα ψαρια θα πρεπει να εχεις ξεκινησει πριν 10 μερες περιπου καλλιεργεια ροτιφερ για να εχεις εναν ικανοποιητικο πλυθησμο μεχρι να περασουν στο σταδιο της Αρτεμιας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...