Jump to content

Αναγνώριση Φύλου Kribensis


yiazoo

Recommended Posts

Παιδιά καλησπέρα,

δημοσιεύω και εδώ το θέμα μου μπας και βρω απαντήσεις. Έχω αυτά τα 2 εδώ και κάτι μέρες. Το πρώτο υποτίθεται ότι είναι το αρσενικό και το δεύτερο το θηλυκό. Έχω παρατηρήσει ότι το θηλυλο κυνηγάει το αρσενικό ενώ θα έπρεπε να γίνεται το αντίθετο.

Τι λέτε; Είναι όντως έτσι όπως τα λέω ή λάθος;

Ευχαριστώ

ΥΓ. Μέγεθος είναι περίπου 5εκ η κυρία και 4 ο κύριος

Αρσενικό

post-23292-0-59555700-1368710734_thumb.jpg

Θηλυκό

post-23292-0-31467200-1368710742_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Όντως φαίνονται για αρσενικό/θηλυκό. Κιχλίδες είναι οπότε είναι φυσιολογικό να υπάρχουν τσαμπουκάδες.

Το σωστότερο θα ήταν να έπαιρνες μια 5άδα και να έβγαινε ζευγάρι. Άστα να προσαρμοστούν λίγο καιρό και λογικά θα τα βρούνε. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Δεν ξέρω αν έχεις ακόμα πρόβλημα, αλλά εμένα μου φαίνονται και τα 2 για αρσενικά.

Το 1ο είναι σίγουρα. Το 2ο δείχνει περισσότερο για κύριος παρά για κυρία :)

Πάντως από δικές μου παρατηρήσεις το πολύ κηνυγητό πέφτει μεταξύ ψαριών ιδίου φύλου.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν έχεις ακόμα πρόβλημα, αλλά εμένα μου φαίνονται και τα 2 για αρσενικά.

Το 1ο είναι σίγουρα. Το 2ο δείχνει περισσότερο για κύριος παρά για κυρία :)

Πάντως από δικές μου παρατηρήσεις το πολύ κηνυγητό πέφτει μεταξύ ψαριών ιδίου φύλου.

+1000
Link to comment
Share on other sites

εμένα μου φαίνεται ότι είναι αρσενικό -θηλυκό .

απο δικιά μου εμπειρία το αρσενικό κυνηγάει συνέχεια και με τα τσαμπουκά το θηλυκό μέχρι να ζευγαρώσουν .τα χρώματα του αρσενικού είναι πάρα πολύ έντονα ενώ του θηλυκού πιο ξέθωρα .απο το ζευγάρωμα και μετά γίνεται ακριβώς το αντίθετο .ο δικός μου έφτασε στο σημείο να έχει μισή ουρά και να είναι έτοιμος να τα παίξει απο τα σούτια που άρπαζε.

οπότε άσε το καιρό να περάσει λίγο και θα δείς .

όλα αυτά ξαναλέω απο προσωπική μου εμπειρία .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...