Jump to content

Πως Να Σταθεροποιήσουμε/κολλήσουμε Τις Πέτρες Μας ??


Lamprosk

Recommended Posts

Όλοι μας σχεδόν στην πρώτη προσπάθεια για να κάνουμε reef αλλά και γενικά θαλασσινό ενυδρείο αγοράσαμε τις πέτρες μας και τις βάλαμε ‘’χύμα’’ μέσα δημιουργώντας ένα υποτυπώδες aquascape χωρίς να έχουμε σκεφτεί τα μελλοντικά προβλήματα που μας περιμένουν!

Έτσι λοιπόν αφού ωρίμασε το ενυδρείο μας και η τρέλα ανέβηκε στα ύψη βάζαμε ,βάζαμε βάζαμε κοράλλια και στο τέλος δεν τα χωράγε , τα στριμώχναμε και πάνω στο στρίμωγμα και στο κόλλημα στις πέτρες έπεφταν πέτρες , κουνούσαν , χάλαγε το aquascape και τα νεύρα μας γινόταν τσίτα! Ξυπνάμε το πρωί και τα ζωάκια μας (goby , ολοθούριοι) είχαν γκρεμίσει τον τόπο !

Για να αποφύγουμε αυτά τα προβλήματα λοιπόν λέω να αναφέρουμε τους καλυτέρους και ασφαλέστερους τρόπους να κολλήσουμε/σταθεροποιήσουμε τις πέτρες μας πριν είναι αργά!

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο θέμα !!!

Link to comment
Share on other sites

Αντε βρε παιδια,

πανω στην ωρα και χρειαζομαι την εμπειρια σας

για να μη γινει καμμια ζημια!!

Link to comment
Share on other sites

:bigemo_harabe_net-64: Ναι πολύ την θέλουμε αυτήν την βοήθεια .... παλιοί και νέοι!

Δεν βλέπω όμως συμμετοχές!

Link to comment
Share on other sites

Αφού δεν βλέπω συμμετοχές απο τους παλαιότερους, να πω εγώ σαν νεότερος τι κάνω.

Αν και δεν δένω τα κομμάτια μεταξύ τους με ταιρ απς, ούτε τα κολλάω με κόλλα, μόλις βάζω τα βράχια μέσα στο ενυδρείο έχω ήδη ένα στήσιμο στο μυαλό μου και προσπαθώ να το προσωμοιώσω. Έτσι βγαίνει πιο εύκολα. Τα "κουμπώνω" μεταξύ τους κάτι σαν παζλ ώστε να μην κινούνται και σε περίπτωση σεισμού, γοβιού να μην πέσουν!

Οι περισσότεροι βασικά αυτό κάνουν! Αλλά είναι ντροπαλο φαίνεται! :bigemo_harabe_net-134:

Αυτός είναι ο απλός τρόπος. Βασικά ο αφρικάνικος! :bigemo_harabe_net-126:

Ενδαφέρον θα έχει να μας πουν άλλα άτομα που ακολουθούν διαφορετικούς τρόπους! :bigemo_harabe_net-146:

Link to comment
Share on other sites

Μια καλή λύση και αρκετά σταθερή ειναι να τρυπήσουμε τον βράχο και μεσα στην τρύπα να περάσουμε σωλήνες pvc. Καλο θα ειναι αν κάποιος το έχει κάνει και εχει φωτογραφικό υλικό να το μοιραστεί μαζι μας!

Τι κάνουμε όμως οταν ο βράχος ειναι ζωντανός και δεν θέλουμε να ψοφήσουν ολοι οι μικροοργανισμοι που εχει πάνω?

Παναγιώτη αυτη ειναι η πιο κοινή λύση! :bigemo_harabe_net-82:

Link to comment
Share on other sites

ετσι το έκαν κι εγώ...αλλά μετά από λίγο με τις εργασίες για να κολησω κοράλια και ειδικά όταν έχεις μικρά και ελαφρια κομμάτια και με τα ζωντανά να κόβουν βόλτες δεν ρισκάρεις..έτσι .εβαλα στις ενώσεις λίγη κολλά δύο στοιχείων για να χω το κεφάλι μου ήσυχο... γιατι αν έπεφταν...τον ηπιαμε

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τα έχω δέσει με tireups.

Με αυτά όμως υπάρχει ο κίνδυνος κάποια στιγμή να κοπούν από το κάψιμο της αρμύρας.

Στο επόμενο ενυδρείο τον βράχο θα τον κάνω με την τεχνική των σωλήνων pvc.

Μου φαίνεται πολύ πιο σταθερή κατασκευή.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που έχω κάνει εγώ είναι τρύπημα τον βράχο και πέρασμα με tireups αλλά σε 2 σημεία για να είναι πολύ ποιο σταθερό το αποτέλεσμα. αφού στήσω όλο τον βράχο η κάποια μεγάλα κομμάτια ,έξω από το ενυδρείο πάντα για να μπορώ να κινούμε ποιο εύκολα, περνώ με κόλα σε κάποια ¨επικίνδυνα¨ σημεία και καλύπτω και τα δεματικα.

Link to comment
Share on other sites

Τι κόλλα χρησιμοποιείς?

Link to comment
Share on other sites

Τι κόλλα χρησιμοποιείς?

Αυτή που είναι σαν πλαστελίνη και είναι ροζ… έχω κολλήσει και δεν μου έρχεται το όνομα :bigemo_harabe_net-69:

Link to comment
Share on other sites

:P Είναι η δυο συστατικών .... βγάζουν πολλές εταιρίες (tunze,dd κλπ. )

Link to comment
Share on other sites

Με τσιμεντο ταχειας πηξεως τις isomat ετσι εχω φτιαξει το δικο μου μπορειςνα το δεις Λαμπρο στην παρουσιαση μου δεν επειρεαζει το ph και κανενα προβλημα στα ζωντανα.ειναι καταλληλο για δεξαμενες ποσιμου νερου

Link to comment
Share on other sites

Κατα την ταπεινη μου αποψη πρεπει να λαβουμε υπ'οψην μας και το εαν η βραχοκατασκευη μας θα μπει σε

ενυδρειο που δουλευει ηδη η' σε ενυδρειο που ξεκιναει.

Εαν ξεκιναει τωρα το ενυδρειο ειναι πολυ καλη λυση και το τσιμεντο ταχειας πηξεως.

Οταν στεγνωσει μπορει να κρατησει πολυ βαρος και ειναι ετοιμο σε λιγοτερο απο 5 λεπτα(και πολυ λεω :) )

Το εχω χρησιμοποιησει αρκετες φορες και με πολλα καλα ξεπλυματα δεν μου δημιουργησε το παραμικρο προβλημα.

Ουτε καν στο Ph.

Βραχια κολλημενα με ταχειας πηξεως(το τσιμεντο ειναι τα γκρι σημεια στη μεση των φωτο)

cim011_zpsabcb0e07.jpg

cim010_zps60ecfe10.jpg

Το απλο τσιμεντο(portland) με ειχε δυσκολεψει πολυ στο κολλημα των βραχων και μου πηρε 1+ μηνα να ερθει το Ph σε

κανονικα επιπεδα.Μετα δεν ειχε καποιο αλλο προβλημα.Ειναι και αυτο μια λυση.

Καλη λυση στο ξεκινημα του ενυδρειου αλλα θελει πιο πολυ δουλεια και τα καταλληλα εργαλεια ειναι οπως ειπαν τα παιδια και το τρυπημα του βραχου

και να περασουμε σωληνες pvc.

Αυτο ομως δεν το ειχα βρει καλο γιατι πρωτον χαλας τον βραχο και δεν εχεις και πολλες επιλογες για αλλαγες στο μελλον

και ολοι γνωριζουμε οτι σιιιιγουρα θα κανουμε 4-5 στησιματα πριν να καταληξουμε καπου :rolleyes:

Επισης εαν γινει η τρυπα σε λαθος κομματι μπορει να σπασει μετα απο λιγο καιρο και να τα βρουμε ολα κατω.

Ακομα ειναι δυσκολο και να μην φαινονται καθολου τα Pvc που θα χρησιμοποιησουμε.

Τα δεματικα δεν θα τα προτεινα σε κανεναν παιδια γιατι οπως ειπε και ο μακης μετα απο λιγο καιρο(ειδικα εαν ειναι τα λεπτα)

σπανε ακομα και με ενα μικρο τραβηγμα.Την εχω πατησει ;)

Ισως εαν βαλουμε 4-5 στο καθε τρυπημα να κανουμε δουλεια αλλα θα φαινεται αρκετα και ειναι και ασχημο(προσωπικη αποψη)

Οι φωτο ειναι πριν κοπουν,απλα επειδη εβαλα πιεση να κολλησω ενα κοραλι :umm: (παλαιοτερο ενυδρειο)

101008_210214_zpsc4bc8080.jpg

101008_210204_zpsa6aa7515.jpg

Οπου δεν τα δει φως δεν θα πιασουν κοραλινη και θα φαινονται παντα,οπως και αυτα που θα πιασουν παλι θα φαινονται

101008_210732_zps8c64cbbd.jpg

Η καλυτερη κατα την γνωμη μου λυση για ενυδρειο που τρεχει ηδη η' και για καποιο που ξεκιναει ειναι η εποξικη.

Δυστυχως ομως αυτο εχει μεγαλο κοστος,που μπορει να ξεπερασει και τα 50-100 ευρω αναλογα και το ενυδρειο.

Για μικρα κομματια ειδικα πυργακια ομως ειναι οτι πρεπει...π.χ

cim019_zps9c5287c2.jpg

οι ενωσεις(τα πορτοκαλι σημεια)

cim015_zps4798c196.jpg

Προσωπικα καποια βραχια τα κολλησα με εποξικη και καποια με τσιμεντο ταχειας πηξεως και το κοστος δεν ξεπερασε τα 30-40 ευρω.

Στο κοστος βεβαια παιζει ρολο και τα συνολικα λιτρα του ενυδρειου αλλα και τα σχηματα των βραχων που θα ενωσουμε.

Σε ενα μικρο σχετικα ενυδρειο ιδανικη επιλογη ειναι η εποξικη.

Ενα αλλο κολπο χωρις κοστος ειναι η' να στηριζουμε μεγαλα-πλατια κομματια βραχου σε μικροτερα αλλα αυτο θελει

καλες επιλογες στα κομματια.

Έγινε επεξεργασία - mad23
Link to comment
Share on other sites

Ωραιος ο Μιχαλης!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...