Jump to content

Βοηθεια Με Hygrophila Difformis


Recommended Posts

καλησπέρα! έχω εδω και 3 εβδομάδες φυτέψει στο ενυδρείο μου το συγκεκριμενο φυτό(hygrophila difformis) αλλά δεν βλέπω να παίρνει με τίποτα τα πάνω του! έχω κανει κάτι λάθος? μήπως πρέπει να το κλαδεψω από πάνω για να φουντώσει? τα μισά από αυτά που πηρα τα έχω πετάξει γιατί είχαν χαλάσει!

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιείς κανένα λιπασματάκι?

Link to comment
Share on other sites

χρησιμοποιώ το flourish μια φορά την εβδομάδα!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ όταν το είχα το φυτό και έβλεπα να ψηλώνει και να πετάει "aerial" ρίζες, έκοβα εκεί που σου έχω σημειώσει στην φωτογραφία.

post-47796-0-92478700-1369410007_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

προτείνεις να το κόψω εκεί δηλαδή? μέσα θα έχει βγάλει ρίζα τώρα?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα το έκοβα. :)

Link to comment
Share on other sites

οκ φίλε μου θα το δοκιμάσω και βλέπουμε!

Link to comment
Share on other sites

Οσον αφορά το κλάδεμα μην το φοβάσαι όπως σου το λέεει ο φίλος dpap. Συνήθως αυτές τις ριζούλες που βλέπεις στο πλάι τις βγάζει το φυτό προσπαθώντας να προσλάβει περισσότερα θρεπτικά συστατικά από τη στήλη του νερού. Από νιτρικά πως είσαι? Η difformis είναι φυτό γρήγορης ανάπτυξης και τα θέλει τα νιτρικά της.

Έγινε επεξεργασία - SOTIRIS
Link to comment
Share on other sites

Μια λαμπιτσα ακομη θα βοηθαγε παντως.

Link to comment
Share on other sites

Τι νιτρικα εχεις

μόλις έκανα μέτρηση No3=12.5

Link to comment
Share on other sites

ερώτηση....χρησιμοποιώ το seachem flourish μια φορά την εβδομάδα για λίπανση! έχω και το flourish excel,μπορω να το χρησιμοποιώ και αυτό σαν λίπανση? αν ναι, κάθε ποτέ?

Link to comment
Share on other sites

ερώτηση....χρησιμοποιώ το seachem flourish μια φορά την εβδομάδα για λίπανση! έχω και το flourish excel,μπορω να το χρησιμοποιώ και αυτό σαν λίπανση? αν ναι, κάθε ποτέ?

Σπάσε τη δόση του flourish μέρα παρά μέρα. Για το excel , εξαρτάται από τα φυτά που έχεις, δεν το αντέχουν όλα.

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν τα έκοψα από κάτω και τα ξανάφυτεψα! ας περιμένουμε τώρα να δούμε αν θα τα καταφέρουν να μεγαλώσουν!!

Link to comment
Share on other sites

Μην ανυσηχείς θα μεγαλώσουν, αλλά απλά να ξέρεις πως όταν τα φυτά ψηλώνουν αρκετά δημιουργούν σκιά με αποτέλεσμα το κάτω μέρος τους να μην φωτίζεται επαρκώς, και έτσι το φυτό συνήθως ρίχνει τα κάτω φύλλα του. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Κανε οτι σου ειπε ο Δημητρης πιο πανω με την λιπανση,το excel δεν ειναι λιπασμα αλλα οργανικος ανθρακας,δηλαδη co2.

Ισως φταινε και τα νιτρικα σου γιατι αυτο το φυτο ειναι ρουφικτρα,αν δεν εχεις πολλα νιτρικα δεν μεγαλωνει και επισης αν εχεις λιγα τα ρουφαει ολα και τα υπολοιπα φυτα πεινανε,,

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

τελικά το φυτό απ'οτι βλέπω δεν υπάρχει περίπτωση να επανερθει.κάθε μέρα που περνάει γέρνει ολο και πιο πολύ.αυτό πάντως που έχω παρατηρήσει είναι οτι καίγεται ο κορμός του!

Έγινε επεξεργασία - JOHN1801
Link to comment
Share on other sites

κόψε το flourish excel

Link to comment
Share on other sites

Τι φωτισμός υπάρχει στο ενυδρείο ;

Link to comment
Share on other sites

Συνεχίζει να μην πηγαίνει καλά το φυτό ;

Link to comment
Share on other sites

εγώ πάντως δεν βλέπω πρόοδο.ξερω πως η hygrophila difformis είναι φυτό ταχείας ανάπτυξης,σε εμένα πάντως μένει στάσιμο!

Link to comment
Share on other sites

2 λάμπες WAVE T8 (90cm) 30+30watt.διάρκεια φωτισμού 10ωρες!

Αυτες οι λαμπες σε ποσα λιτρα ειναι?

Τι κελβιν ειναι οι λαμπες?

Ποσο νιτρικα εχεις τωρα?

Καθε ποτε αλλαζεις νερο?

Το ξερω ειναι πολλες οι ερωτησεις αλλα χρειαζομαστε οσες περισσοτερες πληροφοριες μπορουμε.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...