Jump to content

Βοήθεια Για Μετρήσεις Ph


Recommended Posts

Καλησπέρα. Τα ψάρια που έχω επιλέξει να βάλω στο ενυδρειο μου θέλουν μαλακό νερό. Το νερό της βρύσης μου έχει ph 8 μετρημένο με της τεστ της sera. Πριν από τρεις εβδομάδες, κατα την αλλαγή νερού (30 λίτρα) που κάνω κάθε εβδομάδα, έβαλα 10 λίτρα απιονισμένο και 20 νερό βρύσης. Αμέσως μετά αγόρασα μονάδα όσμωσης και στις τελευταίες δυο αλλαγές νερού, έβαλα 18 λίτρα όσμωσης και 12 λίτρα βρύσης. Λογικά το ph θα έπρεπε να πέσει έστω και λίγο έτσι δεν είναι; Σήμερα, 5 ώρες μετά την αλλαγή νερου, το μέτρησα και πάλι και με έκπληξη διαπίστωσα ότι είναι ακόμα στο 8. Κάνω κάτι λάθος; Μετά από το απιονισμένο και το όσμωσης που έβαλα, γιατί δείχνει πάλι 8;

Link to comment
Share on other sites

Αν το τεστ που χρησιμοποιείς για να κάνεις μετρήσεις είναι σωστό (τσεκαρισέτο), ψάξε μήπως φταίει κατι άλλο από το ντεκορ σου. (ασβεστολιθικό χαλίκι)? η αν στο παρελθόν έχεις χρησιμοποιήσει buffer.

Link to comment
Share on other sites

Κάνε μια μέτρηση στο νερό της όσμωσης.

Link to comment
Share on other sites

Οταν ξανά βγάλω θα ξανακάνω. Με τα στριπς που έκανα τεστ μια φορά στο νερό της όσμωσης έβγαλε αναμενόμενα αποτελέσματα. Το ph δηλαδή σε μηδενικά επίπεδα, έτσι νομίζω τουλάχιστον γιατί το χρώματα που φάνηκε στο χαρτάκι, δεν υπήρχε σαν ένδειξη στο κουτί, ήταν πολυ απαλό το χρωμα γι' αυτό λέω ήταν μηδενικό.

Link to comment
Share on other sites

Παρε υγρα τεστ. Υπαρχει μεγαλη αποκλιση με τα χαρτακια.

Link to comment
Share on other sites

Μετρα και kh.gh,πρωτα πεφτουν αυτα και μετα το ph..

Link to comment
Share on other sites

Είναι λογικό πάντως, το νερό που βγαίνει από την όσμωση να είναι δύσκολα μετρήσιμο.

Link to comment
Share on other sites

Παρε υγρα τεστ. Υπαρχει μεγαλη αποκλιση με τα χαρτακια.

Υγρά τεστ έχω, το λέω στην αρχή. Είχα χαρτάκια αλλα σήμερα πήρα τα υγρά. Μέτρησα νερό βρύσης και βγάζει 8, στο καπάκι μετράς και του ενυδρειου (αφού ήδη έχω κάνει χρήση όσμωσης 2 φορές και χρήση απιονισμενου 1 φορά) και μου βγάζει πάλι 8.

Link to comment
Share on other sites

Μετρα και kh.gh,πρωτα πεφτουν αυτα και μετα το ph..

Η αλήθεια είναι ότι kh και gh, έπεσαν λίγο από τα νούμερα που ήταν πριν αρχίσω όσμωση. Λογικά σύντομα θα έρθει και η σειρά του ph;...δε γνώριζα ότι έρχεται τελευταίο αυτό. Ευχαριστω...άρα λογικό είναι αυτό που συμβαίνει.

Link to comment
Share on other sites

Λογικοτατο ειναι αυτο που συμβαινει,πρωτα πεφτουν οι σκληροτητες και μετα παρασηρετε και το ph.Αυτα θα πρεπει να μετρας σε πρωτη φαση.:)

Link to comment
Share on other sites

Εγινε ωρε παιδιά. Ευτυχώς υπάρχει και η πείρα, να διορθώνει ή να καθησυχάζει την ασχετοσύνη. Άιντε να δούμε τι θα γίνει στο μέλλον....θα βάλουμε τα ψάρια καμιά φορά ή θα θαυμάζουμε μόνο τα δικά σας ενυδρεία!!! Ευχαριστώ για τη μετάδοση γνώσεων όλο αυτό το καιρό που σας πρίζω τα σκώτια.

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο τοσα χρονια δεν εχουμε συκωτια φιλε...μας τα επρηξαν και τα εσκασαν αλλοι στο παρελθον,οποτε μη μασας...

Mobile klaz speaking...

Έγινε επεξεργασία - klaz
Link to comment
Share on other sites

Μετρα και kh.gh,πρωτα πεφτουν αυτα και μετα το ph..

Δεν μπορω παρα να συμφωνισω με τον Κωστη και βεβαια τα παραγωμενα οξεα αποο τα αποβλητα των ψαριων η καποιας τυρφη θα βοηθησει στο να πεσει γρηγοροτερα το ΡΗ.
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...