Jump to content

Ξεκιναω Ενα Update Σιγα-Σιγα Για Το Nano


inpense

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 94
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μου θυμίζει πράσινη τριχοειδή άλγη (hair).

Tι αντιφώς χρησιμοποιείς? Το λεπτο η το χοντρό? Και πώς το βάζεις μεσα? Υπάρχει καλή κυκλοφορία μέσα στο φίλτρο?

Επίσης, ερημίτες θα κάνουν καλή δουλειά. Με 2,3 απο αυτούς πιστεύω θα δεις αποτέλεσμα. Αλλά να ξέρεις ότι ίσως αν βάλλεις να αντιμετωπίσεις πρόβλημα με τα νασαριους.

Link to comment
Share on other sites

Μου θυμίζει πράσινη τριχοειδή άλγη (hair).

Tι αντιφώς χρησιμοποιείς? Το λεπτο η το χοντρό? Και πώς το βάζεις μεσα? Υπάρχει καλή κυκλοφορία μέσα στο φίλτρο?τον χοντρο σε καλτσα και εχω ριξει την καλτσα μεσα στο σαμπ στο σημειο που κατεβαινει η υπερχειληση

Επίσης, ερημίτες θα κάνουν καλή δουλειά. Με 2,3 απο αυτούς πιστεύω θα δεις αποτέλεσμα. Αλλά να ξέρεις ότι ίσως αν βάλλεις να αντιμετωπίσεις πρόβλημα με τα νασαριους.

Link to comment
Share on other sites

Μου θυμίζει πράσινη τριχοειδή άλγη (hair).

Tι αντιφώς χρησιμοποιείς? Το λεπτο η το χοντρό? Και πώς το βάζεις μεσα? Υπάρχει καλή κυκλοφορία μέσα στο φίλτρο?τον χοντρο σε καλτσα και εχω ριξει την καλτσα μεσα στο σαμπ στο σημειο που κατεβαινει η υπερχειληση

Επίσης, ερημίτες θα κάνουν καλή δουλειά. Με 2,3 απο αυτούς πιστεύω θα δεις αποτέλεσμα. Αλλά να ξέρεις ότι ίσως αν βάλλεις να αντιμετωπίσεις πρόβλημα με τα νασαριους.

Σε καλό σημείο τότε είναι.

Αν δεν δεις αποτέλεσμα με την μείωση της φωτοπεριόδου θα σου πρότεινα αντιφώσφορο αλουμινιου για λίγες μέρες.

Απο μετρήσεις πως πάς?

Σε τι πλαίσια είναι?

Link to comment
Share on other sites

εχω να κανω μετρησεις καμια 20 αρια μερες

Ίσως εκεί βρίσκεται η αιτία του προβλήματος.

Βέβαια αν έχεις νιτρικά και φοσφωρικά δεν θα είναι μετρήσιμα λόγω τόσων αλγών μέσα.

Κάνε αυτά που έχουν ειπωθεί και αν δεν δεις αποτέλεσμα (γιατί η υπόθεση άλγη δεν είναι κάτι εύκολο και γρήγορα αντιμετωπίσιμο) βλέπουμε! :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

καταρχην σε τι υψος ειναι το φως ?αυτο δεν κανει dim μονο του?βαλε καμια σαλιαρα η τον blenny,θα σε βοηθησουν επισεις εχεις νιτρικα πολλα και φωσφωρικα μετρησε λιγο σε παρακαλω.υπαρχει και περιπτωση το φως να ειναι πολυ δυνατο για το ενυδρειο για αθτο σε ρωταω απο την αρχη.

Link to comment
Share on other sites

μετρηση no3 απο 2 εως 5

το φως το υψος απο 23 εκ και εδινε 100% καποιες ωρες

τωρα το κατεβασα και το μεγιστο ειναι 60%μπλε 60%ασπρο

και ντιμαρεται απο τισ 10 το πρωϊ και πεφτει κατα τις 10 το βραδυ

Link to comment
Share on other sites

κρατησε το ως εξης, 10 14 16 20 22

Α- 0 50 70 30 0

Β- 1 50 70 70 0

πολυ δυνατο το razor θελει προσοχη,ειδικα 60 βατ λεντ σε 60 λιτρα!

Link to comment
Share on other sites

το κατεβασα στο 60% και σταδιακα αρχιζω και βλεπω διαφορα και στα ψαρια που σουάτσαρουν πιο ανετα και στην αλγη

και σε συνδυασμο με εβδομαδιαιες μικρες αλλαγες που θα κανω απο δω και περα(10 λιτρα) πιστευω οτι θα την βρω την ακρη σιγα σιγα

Link to comment
Share on other sites

Καλα εκανες και το μειωσες φιλε inpense :thumbup:

Οπως ειπε και ο νικος πιο πανω κανε μια μετρηση φωσφορικων ωστε να εχεις μια πιο ολοκληρωμενη εικονα.

Στα νιτρικα εισαι μια χαρα.

Οι συχνες αλλαγες που θα ξεκινησεις θα σε βοηθησουν παρα πολυ!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

σκεφτομαι να κανω μια αναβαθμιση και να μπω στην διαδικασια για μεγαλυτερο ενυδρειο

η αρχικη σκεψη ηταν για ενα ενυδρειο 1,20χ65ή70χ55ή60 αλλα λογω χωρου στο σπιτι η σκεψη εμεινε σκεψη

το μεγιστο μηκος που εχω ειναι 1 μετρο και τωρα σκεφτομαι τισ διαστασεις οπως πριν 65ή 70χ55-60

σκεφτομαι να τρεξει με ats.με βαση το 1 μετρο μηκος τι πιστευετε οτι θα ειναι καλες διαστασεις

και εαν θα εχω περιοσρισμους σε φωτα(σκεφτομαι ατι sunpower dimmable αλλα δεν ξερω διαστασεις)

το nano λογικα θα μεινει οπως ειναι για καραντινα κατα 90% εκτος και εαν η συντροφος αρχισει τρελη μουρμουρα

και δωθει)

ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

H ιδεα να εχεις στο ενυδρειο ATS ως συστημα φιλτρανσης με βρισκει απολυτως συμφωνο.

Τερμα οι αλγες στο display. Μονο στο scrubber.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...