Jump to content

Απορία Για Watt Σε Led Και Φθορίου


PanaGreco

Recommended Posts

Υπάρχει κάποια σχέση μεταξύ ισχύος μεταξύ των LED και των λαμπών φθορίου?

Εκεί που έχω μπερδευτεί είναι ότι ενώ ξέρουμε την σχέση watt ανά λίτρο που χρειαζόμαστε για τις φθορίου ισχύει το ίδιο με τις LED?

Οι LED απο ότι βλέπω βγαίνουν με πολύ λιγότερα Watt αλλά εξίσου φωτεινές ή περισσότερο με τις φθορίου (Τ5 ή Τ8).

Αν λοιπόν υποθέσουμε ότι θέλουμε τουλάχιστον 1W/liter σε φθορίου δεν θα χρειαστούμε πολύ περισσότερες LED για να έχουμε την ίδια σχέση?

Link to comment
Share on other sites

Nα εχεις στο μυαλο σου πως ενα καλο led σε σχεση με τις Τ5 ειναι ενα πρως τρια σε αναλογια στην ενταση του φωτισμου :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Nα εχεις στο μυαλο σου πως ενα καλο led σε σχεση με τις Τ5 ειναι ενα πρως τρια σε αναλογια στην ενταση του φωτισμου :bigemo_harabe_net-64:

Δηλαδή ένα φωτιστικό LED 5W είναι ισοδύναμο με 15W σε φθορίου?

Link to comment
Share on other sites

Τα βατ ειναι πολυ γενικο μετρο συγκρισεις απο ενα σημειο και μετα, δωσε βαση στα λουμεν για να μπορεσεις να βγαλεις ακρη.

Link to comment
Share on other sites

Nα συμπληρωσω οτι ειναι λαμπες φθορισμου και οχι λαμπες φθοριου που κακως λεγεται και γραφεται.

Link to comment
Share on other sites

Τα βατ ειναι πολυ γενικο μετρο συγκρισεις απο ενα σημειο και μετα, δωσε βαση στα λουμεν για να μπορεσεις να βγαλεις ακρη.

Συμφωνώ αλλά ποια έιναι η σχέση με τα λίτρα του ενυδρείου? δηλαδή σε ένα φυτεμένο ενυδρείο πόσα watt ή lumens χρειαζόμαστε και στις δύο τεχνολογίες?

Link to comment
Share on other sites

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=56782

διαβασε το σημειο π λεει για τα κελβιν και τα λουμεν.......

αναλογα μ τα φυτα π εχεις κοιτα τ θα βαλεις

Link to comment
Share on other sites

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=56782

διαβασε το σημειο π λεει για τα κελβιν και τα λουμεν.......

αναλογα μ τα φυτα π εχεις κοιτα τ θα βαλεις

Το έχω διαβάσει. Αναφέρεται σε λάμπες φθορισμού και όχι σε Led.

Link to comment
Share on other sites

οταν πας να παρεις ενα φωτιστικο λεντ θα δεις ποσα κελβιν κ ποσα λουμεν βγαζει..... εσυ θα υπολογισεις ποσα λουμεν ανα λιτρο χρειαζεσαι και πρατεις αναλογως

Link to comment
Share on other sites

Οι σχέσεις που έχουν ειπωθεί κατά καιρούς αναφέρονται σε Τ5 και γαλόνια πάνω στην έξαρση φωτισμού με λάμπες φθορισμού σε σχέση με τα διάφορα είδη κοραλλιών.

Σήμερα δεν υπάρχουν τέτοιοι κανόνες.Φυσικά το πρώτο που ζητάμε είναι απαραίτητη κάλυψη και η στρατηγική τοποθέτησης των λαμπτήρων.Παίζουν ρόλο πράγματα όπως πχ οι εκάστοτε φακοί που θα πρέπει να χρησιμοποιήσουμε για να φτάσουμε το επιθυμητό βάθος,και το επιθυμητό φάσμα που πρέπει να υπάρχει στο σύνολο για να προσφέρει χροιά στα κοράλλια.

Στην ισχύ κυριαρχεί η φωτοσυνθετική ικανότητα κοραλλιών σε σχέση με την ισχύ που δίνει ο συγκεκριμένος φωτισμός(LED).Φυσικά όλα τα LED δεν είναι ίδια όπως και η ωφέλιμη αυτή ενέργεια που μπορεί να χρησιμοποιήσει το κοράλλι σε συνάρτηση με την ισχύ του κάθε λαμπτήρα.

Προσπαθούμε να φτάσουμε στα επίπεδα του ήλιου..ότι και να βάλουμε δεν είναι τόσο δυνατό,οπότε αυτό το μειονέκτημα το καλύπτουμε με ώρες φωτοσύνθεσης μέχρι να πάρουμε ένα μεγάλο ποσοστό από αυτό που δίνει το κοράλλι και φαίνεται να δουλεύει.

Το ίδιο πρέπει να ισχύει και για εσάς του γλυκού.

Έγινε επεξεργασία - Alexpsycho
Link to comment
Share on other sites

Ελεος βρε παιδίιά :) με ποιό απλά ελληνικά δεν γίνεται.;Μέχρι στιγμής για μένα δεν έχει ειπωθεί με σαφήνεια απάντηση στο αρχικό ερώτημα.

Τελικά υπάρχει ή όχι κάποια σχέση φωτισμού ανά λίτρο?

Οσο και να διαβάζω θα πρέπει κάποιος να φέρει στην εξίσωση παράγοντες όπως:

Ογκος ενυδρειου

Υψος ενυδρείου

Είδος φυτών

Είδος ψαριών

Μήκος ενυδρειου

Διάρκεια φωτισμού

Φυτομάζα

Τεχνολογία λάμπας

Χρωμα λάμπας

Φωτεινότητα λάμπας

Φάσμα λάμπας

Ξέχασα κάτι?

Σαν πολύ δύσκολο μου φαίνεται να τυποποιηθεί αυτό.

Link to comment
Share on other sites

λοιπον θα σου πω πως το βλεπω εγω..... αλλα κ συ πρεπει να πεις τι ακριβως θες να κανεις

-Τελικά υπάρχει ή όχι κάποια σχέση φωτισμού ανά λίτρο?

Έως 30 Lumen/Lt Πολύ χαμηλός ως Χαμηλός φωτισμός
30-50 Lumen/Lt Μέτριος ως υψηλός φωτισμός
50-70 Lumen/Lt Υψηλός ως Πολύ υψηλός
>70 Lumen/Lt - Πολύ υψηλός (έως ακατάλληλος)

-Είδος φυτών

εχει να κανει με το ποσο φως απαιτητει το καθε φυτο....... αλλα θελουν δυνατο φως και αλλα οχι

-Μήκος ενυδρειου

αν το ενυδρειο σ εχει μηκος 30εκ θα βαλεις μια λαμπα 60εκ????

-Διάρκεια φωτισμού

συνηθως οσο θελουν τα φυτα ( μετα μπορεις να βαλεις κατι μονο και μονο για το ματι αλλα δεν νομιζω να θες τα φωτα ανοιχτα παραπανω ωρες)

-Τεχνολογία λάμπας

αποψη μου οτι σε βολευεις βαζεις.........

-Φωτεινότητα λάμπας = λουμεν

-Φωτεινότητα λάμπας

αν δεν κανω λαθος ειναι το ra index το οποιο πρεπει να ειναι πανω απο 8 (μπορει να το δεις 80)

αν κανω λαθος ας με διορθωσει καποιος

στο δικο μου που ειναι 30λιτρα εχω μια λαμπα 6βατ 260λουμεν 6500κελβιν......... αλλα το φυτο π εχω μεσα δεν εχει απαιτησεις

Link to comment
Share on other sites

Εδω εχει ενα πολυ καλο αρθρο!

Link to comment
Share on other sites

Εδω εχει ενα πολυ καλο αρθρο!

Όντως το άρθρο είναι πολύ καλό αν και αναφέρεται μόνο στις λάμπες φθορισμού Τ8 και Τ5.

Διαβάζοντας όμως το άρθρο μου τέθηκε η εύλογη απορία για την εγκυρότητα των οδηγιών και προτάσεων των όσων διαβάζουμε (μιλάω γενικά και όχι απο αυτο το forum).

Το άρθρο απλά επιβεβαιώνει τις απορίες που εξέφρασα στην αρχή.

Οταν λοιπόν μου έλεγαν ότι έχω λίγα έως μηδαμινά watt για το ενυδρείο μου αυτό ήταν λάθος σύμφωνα με το άρθρο?

Αρα πρέπει να βρώ φωτισμό που να αποδίδει πάνω απο 40-50Lumens/liter (στην δική μου περίπτωση με ενυδρείο ύψους 60cm) ας είναι και 5 Watt (για παράδειγμα)?

Προσωπικά μου ακούγεται ποιό σωστό αυτό.

Υπάρχει μια ασάφεια γενικά πάνω σε αυτό το θέμα εκτός αν υπάρχουν δύο σχολές και ο καθένας επιλέγει τι θα ακολουθήσει.

Link to comment
Share on other sites

Οπως θα διαβασες το υψος, περα απο τα λιτρα παιζει καθοριστικο ρολο. Απο εκει και περα εξαρτατε και πο τα φυτα που εχεις σκοπο να βαλεις μεσα και τις απαιτησεις ως προς τον φωτισμο. Δυο αλλοι σημαντικοι παραγωντες ειναι το διοξειδιο και η λιπανση σε συνδιασμο με αυτον γιατι ολα λειτουργουν σε συναρτηση μεταξυ τους και χρειαζεται καποιον πειραματισμο για να βρουμε την χρυση τομη. Ακομα και ο ογκος της φυτομαζας επιρεαζει την ολη αναπτυξη οπως και τα χαρακτηριστικα τους απο φυτο σε φυτο.

Link to comment
Share on other sites

Ελεος βρε παιδίιά :) με ποιό απλά ελληνικά δεν γίνεται.;Μέχρι στιγμής για μένα δεν έχει ειπωθεί με σαφήνεια απάντηση στο αρχικό ερώτημα.

Τελικά υπάρχει ή όχι κάποια σχέση φωτισμού ανά λίτρο?

Οσο και να διαβάζω θα πρέπει κάποιος να φέρει στην εξίσωση παράγοντες όπως:

Ογκος ενυδρειου

Υψος ενυδρείου

Είδος φυτών

Είδος ψαριών

Μήκος ενυδρειου

Διάρκεια φωτισμού

Φυτομάζα

Τεχνολογία λάμπας

Χρωμα λάμπας

Φωτεινότητα λάμπας

Φάσμα λάμπας

Ξέχασα κάτι?

Σαν πολύ δύσκολο μου φαίνεται να τυποποιηθεί αυτό.

Χαχαχα! Ωραια το εθεσες, και ναι οσο την ψαχνεις μπαινεις στις λεπτομεριες εαν εισαι μερακλης!
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποια σχέση μεταξύ ισχύος μεταξύ των LED και των λαμπών φθορίου?

Εκεί που έχω μπερδευτεί είναι ότι ενώ ξέρουμε την σχέση watt ανά λίτρο που χρειαζόμαστε για τις φθορίου ισχύει το ίδιο με τις LED?

Οι LED απο ότι βλέπω βγαίνουν με πολύ λιγότερα Watt αλλά εξίσου φωτεινές ή περισσότερο με τις φθορίου (Τ5 ή Τ8).

Αν λοιπόν υποθέσουμε ότι θέλουμε τουλάχιστον 1W/liter σε φθορίου δεν θα χρειαστούμε πολύ περισσότερες LED για να έχουμε την ίδια σχέση?

Αν θυμαμε καλα, γενικος οι λαμπες και τα απλα λεντ αποδιδουν περιπου απο 60 εως 80 λουμεν ανα βατ. Τωρα εαν πας σε ακριβα λεντ, τοτε ναι μπορεις να βρεις καλυτερες αποδωσεις αλλα εχουν οπως καταλαβαινεις και αναλογο κοστος! Το καλο με τα λεντ ειναι οτι εχουν τριπλασια ζωη αλλα απο την αλλη οι φθοριου κατεμε εχουμε καλυτερη διαχυση του φωτισμου λογω σχηματος.
Link to comment
Share on other sites

Και εδω θα καταλαβεις τα παντα για ολες τις λαμπες!

http://www.americanaquariumproducts.com/Aquarium_Lighting.html

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...