Jump to content

Εσωωτερικό Φίλτρο Προτεινομενο


Konstantinos83

Recommended Posts

Καλησπέρα και καλή εβδομάδα σε όλους! Θα ήθελα παρακαλώ την συμβουλή-πρότασή σας για ένα εσωτερικό φίλτρο που να χωράει και μηχανικό και βιολογικό για 43.5 λίτρα καθαρά 54 μικτά. Εχω τώρα δύο μικρά (το ένα μηχανικό το άλλο βιολογικό) Δυστυχώς εξωτρικό δεν έχω χώρο. Είναι δύσκολο. μελλοντικά δεν υπάρχει σχέδιο μεγαλύτερου ενυδρείου. Αν υπάρξει θα είναι το πολύ 60 - 70 Λίτρα.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

γιατί δεν πας σε κρεμαστό φίλτρο

Link to comment
Share on other sites

Κρεμαστο διαβασα και εδω μέσα ότι είναι λίγο δύσκολο όσον αφορα την λειτουργία σε περίπτωση που κοπεί το ρευμα.

Link to comment
Share on other sites

Κρεμαστο διαβασα και εδω μέσα ότι είναι λίγο δύσκολο όσον αφορα την λειτουργία σε περίπτωση που κοπεί το ρευμα

ναι υπάρχει αυτό το πρόβλημα αλλά μόνο εάν υπάρχει τεράστια εξάτμιση ή εάν κοπεί το ρεύμα για μέρες

Link to comment
Share on other sites

χμμμμμ κοίταξε, έχω το ενυδρειο χωρίς καπάκι....το πόσο χαμηλα κατεβαίνει η εισαγωγη εξαγωγή νερού από το φίλτρο δεν ξέρω αλλά εξατμίζεται περίπου 2 λίτρα τις 3-4 μερες.

Λες να έχει πρόβλημα όταν λέιψω διακοπές? δεν ξέρω.... κρεμαστό πια εταιρία? το eheim που πόσταρε ο κλεοβουλος είναι συμαζεμενο και λιγότερο χώρο θα πίασει από τα 2 που ήδη εχω

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλά άμα βάλει κρεμαστό μέσα δεν θα φαίνεται τίποτα

πόσο καιρό θα πας διακοπές αν πας καμιά βδομάδα θα είσαι οκ εάν το γεμίσεις καλά το ενυδρείο

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλά άμα βάλει κρεμαστό μέσα δεν θα φαίνεται τίποτα

πόσο καιρό θα πας διακοπές αν πας καμιά βδομάδα θα είσαι οκ εάν το γεμίσεις καλά το ενυδρείο

δεν διαφωνω οτι το εσωτερικο ειναι γκουμουτσα!

αν και θα εμπιστευτω καλυτερα ενα εσωτερικο τεσπα γουστα ειναι αυτα!

επιλογες πολλες :sarcasm::sarcasm:

Link to comment
Share on other sites

δεν διαφωνω οτι το εσωτερικο ειναι γκουμουτσα!

αν και θα εμπιστευτω καλυτερα ενα εσωτερικο τεσπα γουστα ειναι αυτα!

επιλογες πολλες :sarcasm::sarcasm:

εε φυσικά γούστα είναι αυτά

εγώ έλεγα για κρεμαστό γιατί δουλεύω 2 κρεμαστά φίλτρα εδώ και 2 χρόνια και δεν είχα πρόβλημα με εξάτμιση ή με την μη επανεκκίνηση μετά από διακοπή ρεύματος κτλ

Link to comment
Share on other sites

εε φυσικά γούστα είναι αυτά

εγώ έλεγα για κρεμαστό γιατί δουλεύω 2 κρεμαστά φίλτρα εδώ και 2 χρόνια και δεν είχα πρόβλημα με εξάτμιση ή με την μη επανεκκίνηση μετά από διακοπή ρεύματος κτλ

αφου τα δουλευεις τοσο καιρο εισαι ειδικος στα κρεμαστα :sarcasm::sarcasm::sarcasm:

εγω μονο εσωτ εχω δουλεψει!

Link to comment
Share on other sites

αφου τα δουλευεις τοσο καιρο εισαι ειδικος στα κρεμαστα :sarcasm::sarcasm::sarcasm:

εγω μονο εσωτ εχω δουλεψει!

μην υπερβάλουμε κιόλας :bigemo_harabe_net-126: απλά έχω μια καλή γνώση πάνω στον τρόπο λειτουργίας

Link to comment
Share on other sites

Η καλυτερη προταση.

Link to comment
Share on other sites

ΩΩΩ! πολυ παάντηση! :bigemo_harabe_net-64: γενικά αν εμπιστευεσαι τα κρεμαστα λεω να πάω κατα εκει....το νερο το εχω 3 εκ. κάτω. ε ναι καμια βδομαδα...στην τελικη έχω και κάποιον να ρίξει κανα μπυκάλι με λίγο αντιχλωριο... για φαι τα πλατυ θα την παλεψουν οταν ερθει η ώρα? η οπωσδηποτε ταιστρα? κρεμαστο πόσο βάθος περιπου έχει η εσαγωγή εξαγωγη? το ύψος μου είναι 30 μικτα

Link to comment
Share on other sites

Καλο το κρεμαστο αλλα προσωπικα δεν το συγκρινω με το bio power 160.

Για σουπερ φιλτρανση!

http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=2658

Link to comment
Share on other sites

για φαι τα πλατυ θα την παλεψουν οταν ερθει η ώρα? η οπωσδηποτε ταιστρα? κρεμαστο πόσο βάθος περιπου έχει η εσαγωγή εξαγωγη? το ύψος μου είναι 30 μικτα

τα πλάτυ μια χαρά θα είναι απλά πριν φύγεις θα κανείς μια καλή αλλαγή νερού και θα ίσε οκ για το κρεμαστό παντός στα λικ λέει διαστάσεις

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Ευχαριστώ για την καθοδηγηση! :) Τελικα μόλις πήρα το aquaball 180 Eheim. http://www.eheim.com/en_GB/products/technology/internal-filters/aquaball-180

Υποθέτω ότι και μελλοντικα θα με καλυψει αν χρειαστει μεγαλυτερο ενυδρειο. Χωραει στο ενυδρειο και είανι και συμαζεμενο. Επειδη πρόκειται να κανω την αλλαγη των φίλτρων. Πως να γίνει? σε νερο ενυδρειου στηβω το σφουγκαρι το παλιο και βαζω το βιολογικό μου στον ένα κάδο? εχει τρεις! και οι τρεις περιεχουν σφουγκαρι. Που είναι σωστό να μπεί το bioball μου? και το παλιο και να προσθεσω και καινουριο. Ευχαριστώ. Την ροη θα την βάλω στο κατωτερο όριο και θα έχω το spraybar. 43,2 λιτρα καθαρα και 10 πλατυ. συντομα θα γινουν 1/7 και κλεισαμε εκει....

Link to comment
Share on other sites

Και κάτι ακόμα...το φίλτρο ξεπλενεται πριν τη χρήση? η θα γίνει ούτως η αλλως μολις μπει στο νερο ενυδρειο οπως λεω από πάνω?

Link to comment
Share on other sites

καλω θα ηταν να το πληνεις το φιλτρο χωρις βεβαια με σαπουναδες , μονο νερακι!

τις βιομπαλες βαλτες στην μεση δλδ να εχει σφουγγαρια πριν και μετα!

αν εχεις ηδη βιολογικο υλικο απο τα προηγουμενα φιλτρα βαλτο μεσα στο καινουργιο φιλτρο και εισαι κομπλε!

αν δεν ειχες βιολογικο υλικο βαλτο να δουλευει παραλληλα για κανα μηνα!(και λιγοτερο αλλα να εισαι σιγουρος)

α και καλοριζικο νομιζω πολυ καλη επιλογη!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! ΝΑ σαι καλά! Ευχαριστώ... Ναι έχω από το άλλο φίλτρο λίγο βιολογικό κεραμικό είναι. Θα συμπληρώσω αν χωράει επιπλέον και θα ρίξω και λίγα βακτηρια. Αυτά όλα σε νερό ενυδρείου έστι? μόνον ξεπλημα στην αρχη σε βρυση. σωστά? Ευχαροστώ και πάλι. Να σαι καλά. την ροή λέω να την βάλω κάτω από την μέση γιατι έιναι για 80 και άννω το φίλτρο. Καλό μεσημέρι!

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ! μολις κάνω την τροποποίηση θα στειλω! εχει και κλαδεμα....αστα...απο αυριο λογικά

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι! Τελικα παρέμειν ασε αυτο το eheim αλλα στο μικρό μοντέλο γιατι το αλλο όσο και να το ρύθμισα ήταν δυναμίτης! ;)

Τελικα πήρα το 60 με ένα κάδο επιπλέον! πολυ καλι επιλογή και ευχαριστώ! απλα όταν το έβαλα προσπαθησα να μην τα ριμαξω στην βιολογία όπως και εσεις προτεινατε. Λογικά καλα θα τα πήγα...καλου κακου αλλαξα και κάτι 5 - 7 λιτρα για ανανέωση και έριξα και κανα 10ml βακτήρια που μου έιχαν απομείνει. 2 μέρα σήμερα κια όλα κομπλε. ουτε θώλομα ούτε πρόβλημα τα ψαράκια....έκανα μέτρηση..... τα νιτρικα είανι στο 25 από εκει που ζήτημα να έπιανα το 10 που και που αν ταιζα λίγο παραπάνω και η αμμωνία (αντί να ανέβει με τα 2 μωρά πλατυ που έχω ως επιπλέον πλέον σατ 9 πλατυ) είναι στο 0.5 Στο πρόγραμμα είναι αυτιο η μεθάυριο να διώξω τα 2 από τα τρία αρσενικα και να έχω πλέον μόνιμα 1/7. Συμπεριλαμβανομένου ότι ότι γεννιέται θα το δίνω σε πετσοπ όταν θα ναι και κανα μήνα για να μπορέσω και να τα πιάσω ;)

Τί λέτε να έγινε? υπάρχει κάτι για αν διορθωθέι? φυτα έχω και ριζα και απόλα

Έγινε επεξεργασία - Konstantinos83
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...