Jump to content

Απορίες Σχετικά Με Ιδιοκατασκευή Παροχής Co2.


Safarpn

Recommended Posts

Καλησπέρα. Το ενυδρείο μου είναι:

1. 105 καθαρών λίτρων

2. Εύκολα φυτά (6 Anubias, 3 Vallisneria, αρκετή Egeria Densa, 1 Limnophyla Sissiliflora και δυο - τρια αλλα που δε θυμάμαι ποια είναι)..... είμαι στη φάση που το φυτεύω ακόμα και πρόκειται να βαλω κι άλλα φυτά

3. Φωτισμός με 2x28W 6800K για 9 ώρες

4. Λιπάσματα : Flourish

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 51
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

....συνέχεια.....

Flourish Sheachem, Flourish Iron, Sera Florena και ταμπλέτες Sera

Η ερώτησή μου είναι αν μια ιδιοκατασκευή παροχής CO2 θα έκανε δουλειά στο ενυδρείο μου. Μπορώ να την τοποθετήσω στο ντουλάπι κάτω από το ενυδρείο ή πρέπει να μπει πάνω από την επιφάνεια του νερού; (μαλλον μπορώ αν βάλω βαλβίδα, ναι;)

Ευχαριστώ και συγνώμη που από λάθος διακόπηκε το αρχικό ποστ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβα τι ακριβως θελεις να κανεις?Εννοεις αυτο?

Αν ναι,μπορεις να το φτιαξεις και να το βαλεις στο ντουλαπι σου αλλα εχω 2 κρισιμες ερωτησεις να σου κανω.

1)Το χειμωνα τι θα κανεις με την θερμοκρασια του μειγματος?Αν πεσει κατω απο 20 τοτε σταματαει η παραγωγη,

2) Με τι τροπο θα κανεις την διαχυση του co2?

Τα φυτα που γραφεις δεν χρειαζονται ολα αυτα τα λιπασματα,ειναι πολυ ευκολα.

Επισης το sera florena αν δεν κανω λαθος ειναι γενικο λιπασμα και ειναι το ιδιο με το flourish.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό σκέφτηκα να κάνω, ναι. Δεν είχα σκεφτεί όμως με την πτώση της θερμοκρασίας τι θα κάνω. Να πέσει η θερμοκρασία τόσο εύκολα κάτω από 20; Μπορεί μονο οταν θα λείψω από το σπίτι για μέρες. Έχεις να προτείνεις κάτι;

Για τη διάχυση εννοείς τη σκάλα φαντάζομαι. Με αυτό τον τρόπο θα την κάνω. (Για τα λιπάσματα το περίμενα ότι θα ήταν τα ίδια, απλά τώρα μου το επιβεβαίωσες).

Link to comment
Share on other sites

Για να κρατήσεις τη θερμοκρασία, μπορείς να βάλεις το μπουκάλι σε Κούβα μαζί με θερμοστάτη.

Link to comment
Share on other sites

Για να κρατήσεις τη θερμοκρασία, μπορείς να βάλεις το μπουκάλι σε Κούβα μαζί με θερμοστάτη.

Σωστοοοοοοοος!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Κουβά εννοούσα, αλλά και στην Κούβα καλές θερμοκρασίες έχει. :) (ο δαίμων του κινητού...)

Για την διάχυση, προτείνω αυτό που έχει φτιάξει ο rastafarian.

Το έχω δοκιμάσει και τα αποτελέσματα είναι πάρα πολύ καλά.

Link to comment
Share on other sites

Ε πες κι εμένα τι ειναι αυτό!.....αυτό που έχει βάλει παραπάνω; Το έχω δει. Αυτό θα κάνω.

Έγινε επεξεργασία - Safarpn
Link to comment
Share on other sites

Η καλυτερη λυση για τον χειμωνα ειναι αυτη που σου ειπε ο Δημητρης,δηλαδη κουβα με θερμοστατη και το μπουκαλι μεσα.

Για διαχυση και η σκαλα κανει δουλεια αλλα με την πατεντα που εχω φτιαξει εχω μεινει ευχαριστημενος με καλυτερα αποτελεσματα απο την σκαλα.

Link to comment
Share on other sites

Κάτι σαν αυτό που έχεις φτιάξει δεν ειναι και ο γυαλινος διαχυτήρας που κυκλοφορεί ευρέως στο Ίντερνετ; Εχει κι αυτό ένα μικρό σφουγγαρια κι για να σπάει τις φυσσαλίδες αλλα διάβασα ότι θέλει κάποια πίεση για να δουλέψει, που το DIY δε την έχει.

Έγινε επεξεργασία - Safarpn
Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν εχει καμια σχεση η πατεντα μου με τον γυαλινο διαχυτη,αυτος δεν εχει σφουγγαρι αλλα κεραμικο υλικο με πολυ μικρες φυσαλιδες που θελει πολυ πιεση για να βγουν,πραγμα που το diy co2 δεν βγαζει οπως σωστα λες και εσυ,οπωτε τον γυαλινο τον ξεχνας,ειναι μονο για ολοκληρομενο συστημα co2 με μπουκαλα.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά για να μη κάνω τσάμπα κόπο και ξεκινήσω να τα κάνω όλα αυτά, για τα λίτρα μου κάνει; θα προσφέρει τίποτα ή τσάμπα θα καίει η λάμπα που λέμε;

Link to comment
Share on other sites

Ναι στα λιτρα σου κανει,οπωτε ξεκινα την κατασκευη.

Link to comment
Share on other sites

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=64857 .Αυτό λέω για διάχυση.

Αναφέρεις εδώ ότι κάνουμε μια τρύπα στο πάνω μέρος της ποτίστρας που θα μπει ένα κομμάτι σωλήνας αεραντλίας το οποίο θα ενώσουμε με τον κυκλοφορητή στην είσοδο που έχει για να μπει οξυγόνο, αν ο κυκλοφορητής μας δεν έχει έξοδο για οξυγόνο γίνεται η πατέντα; η μήπως υπάρχει άλλος τρόπος; ευχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites

Κατα πασα πιθανοτητα δεν θα δουλεψει σωστα αν δεν υπαρχει το επανω σωλινακι.Οταν μενει co2 μεσα στην ποτιστρα αυτο το σωλινακι το τραβαει και το ξαναβγαζει απο την εξοδο του φιλτρου παλι στην ποτιστρα για διασπαση,δηλαδη κατι ανακυκλωση.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό δεν γίνεται.

Η θα εχεις συνεχομενη παροχή ή θα βγάζεις το σωληνακι από το μπουκάλι και θα χάνεται το co2 στον αέρα.

Αλλά για πόσο καιρό θα το κάνεις αυτό?Μετά θα βαρεθεις.Αφηνέ το όλη νυχτα έτσι και αλοιως ειναι μικρή η παραγωγή διοξειδιου ώστε να φτάσει να σου δημιουργήσει πρόβλημα στα ζωντανά.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό δεν γίνεται.

Η θα εχεις συνεχομενη παροχή ή θα βγάζεις το σωληνακι από το μπουκάλι και θα χάνεται το co2 στον αέρα.

Αλλά για πόσο καιρό θα το κάνεις αυτό?Μετά θα βαρεθεις.Αφηνέ το όλη νυχτα έτσι και αλοιως ειναι μικρή η παραγωγή διοξειδιου ώστε να φτάσει να σου δημιουργήσει πρόβλημα στα ζωντανά.

Συμφωνω!

Αλλα το αν θα παθουν κατι τα ζωντανα ειναι σχετικο,γιατι αν βαλεις περισσοτερη μαγια απ οτι λεει η συνταγη παραγει περισσοτερο co2,το εχω κανει και τα ψαρια μου την ακουσαν...οπωτε προσοχη στο μειγμα!

Αν θελεις το βραδυ μπορεις να βαζεις μια αεραντλια να δουλευει,αλλα αν το μειγμα ειναι σωστο τοτε δεν εχεις να φοβασαι κατι.

Τα diy co2 δουλευουν 24,δεν υπαρχει τροπος να τα κλεινεις!

Επισης κατι αλλο σημαντικο,το μπουκαλι να ειναι απο αναψηκτικο,μη κανεις κανενα αστειο και βαλεις απο νερο γιατι απο την πιεση θα κανει μπαμ!

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται τέτοιο μπουκάλι θα βάλω. Το μείγμα σε ένα 2λιτρο πόσο θα μου κρατάει περίπου; Κάποιοι που έχουν δυο μπουκάλια, το κάνουν μονο για περισσότερο μείγμα ή για άλλο λόγο; (Οχι ότι θα το κάνω, δε χωράει άλλο το ντουλάπι ειδικά με τον Κούβα που θα βάλω με το θερμοστάτη)

Link to comment
Share on other sites

Για 2λιτρο δεν ξερω να σου πω,εγω 1,5 λιτρο εφτιαχνα και το αλλαζα καθε 10 μερες για να μη προλαβαινει να πεφτει πολυ και εχω πολλα σκαμπανεβασματα γιατι μετα ερχονται οι αλγες.Αυτο ειναι το κακο του diy,οτι δεν εχει σταθερη παραγωγη και καθε μερα πεφτει σιγα σιγα με αποτελεσμα να ερχονται οι αλγες αρκετες φορες,Στο 2λιτρο ειναι αλλες οι δοσολογιες του μειγματος που θα πρεπει να τι υπολογισεις συμφωνα μ αυτες του 1.5 λιτρου.

Αυτοι που βαζουν 2 μπουκαλια σε σειρα το κανουν νομιζω για περισσοτερη παραγωγη,ισως να κραταει και παραπανω το μειγμα.

Link to comment
Share on other sites

Και τα λιτρα και η φυτομαζα οπως καιβοι υπολοιποι παραγοντες που ηδη ειπε ο φιλος ραστα επηρεαζουν θετικα η αρνητικα το μειγμα και τη διαρκεια του.τον χειμωνα ακομη χειροτερα και λογω θερμοκρασιας.

Mobile klaz speaking...

Link to comment
Share on other sites

Και τα λιτρα και η φυτομαζα οπως καιβοι υπολοιποι παραγοντες που ηδη ειπε ο φιλος ραστα επηρεαζουν θετικα η αρνητικα το μειγμα και τη διαρκεια του.τον χειμωνα ακομη χειροτερα και λογω θερμοκρασιας. Mobile klaz speaking...

Γι αυτο του ειπαμε το κολπο με τον κουβα και το θερμοστατη αγαπημενε μου δασκαλε. :bigemo_harabe_net-146:

Link to comment
Share on other sites

Για 2λιτρο τι δοσολογίες πρέπει να βάλω; Αναφέρονται κάπου στο forum ή να το αναζητήσω αλλού; Λέω να βάλω 2λιτρο.

Έγινε επεξεργασία - Safarpn
Link to comment
Share on other sites

Γι αυτο του ειπαμε το κολπο με τον κουβα και το θερμοστατη αγαπημενε μου δασκαλε. :bigemo_harabe_net-146:

Εεεετσι!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...