Jump to content

Αλλαγή Λαμπτήρων Σε Δισκοενυδρείο


iliascryptic

Recommended Posts

Παιδιά καλημέρα θέλω την βοήθεια σας,έχω ένα ενυδρείο κάπου στα 486 λίτρα καθαρά φυτεμένο με δίσκους..

οι λάμπες μου είναι οι εξής..

1. 2 λάμπες sera plant colour T8 38w 4.900kelvin η μία

2. 1 λάμπα jbl solar tropic T8 38w 4000kelvin

3. 1 λάμπα dennerle topical super colour plus T8 38w

4. 1 λάμπα dennerle trocal amazon day T5 54w

5. 1 λάμπα dennerle trocal special plant T5 54w

6 στο σύνολο....το ενυδρείο έχει ύψος 60cm καθαρά ,οι λάμπες ανάβουν σταδιακά και σβήνουν σταδιακά 9-10 ώρες.

το θέμα μου είναι πρώτον οτι έχω θέμα με άλγες γεγονός που πιστέυω οτι από τον φωτισμό προκαλείτε,από φιλτρανση ειμαι super...

και δεύτερον ούτε αiσθητικα μου αρέσει ο υπάρχον φωτισμος...στα φυτά εχει πέσει ο ρυθμός αναπτυξης που είχαν αν και δεν είναι και τα πιο δύσκολα και έχω και co2....θα ήθελα να μου προτεινετε 4 λάμπες που θα αλλάξω για καλύτερο αποτέλεσμα τις 2 t5 dennerle

θα τις κρατήσω είναι σχετικα καινούργιες.....η αν πρέπει να ανεβάσω και τα watt ανα λίτρο, τώρα είμαι στα 0,55/λίτρο.

thank u!! :cheers:

Έγινε επεξεργασία - iliascryptic
Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να είμαι ειδικός στο θέμα των φυτών, θα σου έλεγα πως οι 6 λάμπες μου ακούγονται υπερβολή για δισκοενυδρείο.

Τόσο φώς δεν στρεσάρει τα ψάρια σου?

Έχουν αρκετές κρυψώνες με σκιά?

Τι ψάρια έχεις και τι φυτά?

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα...οι δίσκοι είναι 5 και έχω και 7 coridoras...επείδη ειναι σχετικα ζουγκλα τα ψάρια έχουν πολλες κρυψώνες,τα φυτά είναι ευκολα ειδικα οι 15 Vallisneria κάνουν αρκετη σκια...;εχω Echinodorus ,Anubias,Cryptocoryne,και αλλα 2-3 ειδη που δεν θυμαμαι πως λεγονται....αλλα γρηγορης αναπτυξης....

Link to comment
Share on other sites

Τα φυτα που εχεις δεν ειναι και πολυ απαιτητικα στο φως

Στους δισκους παντως δεν αρεσει και πολυ το φως να ξερεις

Περιμενε και απαντησεις απο φυτεμενους

Link to comment
Share on other sites

Ο φωτισμος μπορει να ειναι ενα θεμα εαν οι λαμπες σου εχουν φαει τα ψωμια τους, αλλα απο εκει και περα παιζουν και πολλοι αλλοι παραγωντες οσον αφορα τις αλγες.

Συμπληρωσε την φορμα εαν θες και περιεγραψε αν τυχων τελευταια εγιναν καποιες μετατροπες η προσθηκες.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=69926

Link to comment
Share on other sites

το ενυδρειο τρεχει στα 6 χρονια αλλαγες δεν εχουν γίνει,τους δίσκους τους εχω 5 χρονια,αυτο που θελω να πειραματιστω ειναι να ανεβω απο 0.5w/l στα 0.85w/l (εδω παιζουν ενυδρεια στα 1w/l με γκαζον και δισκους και δεν έχουν θεμα) αν δω οτι φρικαρουν οι δίσκοι πέφτω πάλι ,απο λάμπες τι να βαλω arcadia,dennerle,sera,jbl εχετε κανενα συνδιασμο να μου προτεινετε.??thanks

Link to comment
Share on other sites

Εγω αυτο που θα σου πω ειναι οτι τα περισσοτερα φυτα δεν αντεχουν στις θερμοκρασιες που θελουν οι δισκοι..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...