Jump to content

Ασπρα Στιγματα Και Βαθουλοματα Σε Pearl Gourami!!!!!


Recommended Posts

Μη βάλεις στο ενυδρείο bactopur direct και να κάνεις μια καλή αλλαγή νερού και κάρβουνο για να φύγει το παλιό φάρμακο .

Το bactopur direct που λέει ο ebenos μπορείς να το χρησιμοποιήσεις με μπάνια 20 - 30 λεπτά 2 φορές την ημέρα .

Νίκο δεν είμαι σίγουρος οτι θα κάνει δουλειά το φάρμακο , αλλά δεν έχω και κάτι καλύτερο να προτείνω πέρα απ το να συμπληρώσω τα κλασικά για βελτίωση του ανοσοποιητικού .

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστω παιδια θα κανω αυτο θα αλλαξω 50% νερο και ανθρακα!!!!

Link to comment
Share on other sites

τελικα ομος τι μπωρει να ειναι αυτο που εχει;καμια βακτηριακη μολυνση;

Link to comment
Share on other sites

Μη βάλεις στο ενυδρείο bactopur direct και να κάνεις μια καλή αλλαγή νερού και κάρβουνο για να φύγει το παλιό φάρμακο .

Το bactopur direct που λέει ο ebenos μπορείς να το χρησιμοποιήσεις με μπάνια 20 - 30 λεπτά 2 φορές την ημέρα .

Νίκο δεν είμαι σίγουρος οτι θα κάνει δουλειά το φάρμακο , αλλά δεν έχω και κάτι καλύτερο να προτείνω πέρα απ το να συμπληρώσω τα κλασικά για βελτίωση του ανοσοποιητικού .

Εννοείτε και του το τόνισα και παραπάνω να κάνει χρήση του φαρμάκου μόνο σε ενυδρείο καραντίνας και όχι στο κεντρικό! Όπως είδες δεν γνώριζα ότι είχε ήδη αρχίσει κάποια θεραπεία και όπως σωστά λες πρέπει να την διακόψει και να κάνει αλλαγή νερού και χρήση άνθρακα μιας που φανίζομαι ότι έχει πνίξει το ενυδρείο στα φάρμακα!

Στον αντίποδα όμως κάτι πρέπει να κάνουμε με το ψάρι μιας που από την φωτογραφία προσωπικά διακρίνω πολλαπλές και προχωρημένες βακτηριάσεις! Πρότεινα την χρήση μιας ταμπλέτα σε 50 λίτρα νερού καραντίνας ελπίζοντας σε μια πιθανή βελτίωση πριν αυξήσουμε την δοσολογία και προβούμε σε μπάνια!

Link to comment
Share on other sites

βακτιριασεις λες τελικα να ειναι;;;; θα αλλαξω το νερο και θα βαλω και ανθρακα τον ανθρακα ομος για ποσο καιρο;

Link to comment
Share on other sites

τελικα ομος τι μπωρει να ειναι αυτο που εχει;καμια βακτηριακη μολυνση;

Πολλά μπορεί να είναι!

Το σημαντικότερο η ποιότητα του νερού και το ανοσοποιητικό του ψαριού!

Θυμάσαι και εσύ ότι αντιμετώπισες προβλήματα και παλιότερα!

Link to comment
Share on other sites

ναι οντος ειχα προβληματα και παλιωτερα ενταξει μολις εχω νεοτερα σχετικα θα ενημερωσω ευχαριστω πολυ για την βοηθεια σας παιδια!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εχω πολλα χρονια που δεν φιλοξενω ποια αυτο το ειδος ψαριου, αλλα απο οτι θυμαμε γενικος ειναι αρκετα ευαισθητα ψαρια και σε μεγαλο βαθμο παρουσιαζουν αρκετα ευκολα βακτηριακες μολυνσεις και καρκινοματα.

Πολλες συχνες αλλαγες και μικροτερο πλυθησμο θα βοηθησει αρκετα.

Οταν γινοταν καλα το ψαρι με το που καθυστερουσες καποια αλλαγη νερου εκαναν την εμφανηση τους παλι τα σημαδια;

Εν ολιγης αυτο που εννοω ειναι πως το ψαρι ειναι αρπαγμενο και εκει που εχει πληγωσει κατα καιρους, εκει γινεται παλι στα ιδια σημεια οι πληγες.

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν καθυστερω ποτε την αλλαγη ειμαι τυπικος πολυ σε αυτο το θεμα αυτο που παρατηρω ομος ειναι οταν εκανα θεραπεια γινωταν καπως καλυτερα μετα απο 2-3 εβδομαδες (απο την θεραπεια) ξαναγινωταν λιγο πιο χαλια ποτε ομος δεν ειχαν φυγει τελιως τα σημαδια απλα καλυτερευαν!!!

Link to comment
Share on other sites

Γιατι σε εκεινα τα σημεια πια εχει αποκτηση ευαισθισια και εχουν φυγει φανταζομε και τα λεπια οπου τον προστατευανε.

Η αλλαγη νερου που αναφερεις ανα 15 μερες με τοσα ψαρια και σε τοσα λιτρα δεν επαρκει με το συγκεκριμενο ψαρι σε αυτη την κατασταση. Εν ολιγης θελει περισσοτερο φροντιδα πια σε σχεση με τα υπολοιπα και θα εχεις παντα θεμα.

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

επομενος καλο θα ηταν να αλλαζω νερο καθε εβδωμαδα για να ανανεονεται το νερο πιο συχνα αυτο θα κανω θα αλλαζω πιο συχνα το νερο και θα αυξησω την ποσοτητα αλλαγης στα 100 λιτρα αλλαζα 25 τορα θα αλλαζω κατι παραπανω!!!!! σε ευχαριστω για την συμβουλη σου!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...