Jump to content

Sos ! Προβλημα Με Fluval Fx5


mixalis-veroia

Recommended Posts

Καλημερα φορουμιτες!

χθες παρατηρησα το σπιραλ εξαγωγης του φιλτρου μου (FLUVAL FX5) κανει συσπασεις!!!

το ανοιξα... το καθαρισα... επισης καθαρισα και την φτερωτη η οποια ηταν καθαρη ...

αλλα συνεχιζει και κανει συσπασεις και σε καποια στιγμη σταματαει και ξεκιναει μετα απο λιγο..

HELP!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Σου κανει και θόρυβο, όπως όταν έχει πάρει αέρα? Δεν έχω το συγκεκριμένο, αλλά σε όλα τα fluval που είχα, αυτός ο "σπασμός" οφειλόταν σε αέρα μέσα στο φίλτρο.

Link to comment
Share on other sites

οχι θορυβο δεν κανει... εκανε τοσο οσο και πριν δλδ...

αερα δυσκολα να εχει παρει διοτι καθαρισμο δεν κανω πρωτη φορα και παντα πριν το κλεισιμο προβλεπω να ειναι γεματος ο καδος ... ασε το γεγονος οτι εχω την εντυπωση πως το συγκεκριμενο μοντελο κανει μονο του εξαερωση...

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ και εγώ με τον Δημήτρη.Πιστεύω ότι κάπου σου κρατάει αέρα.

Link to comment
Share on other sites

δλδ τοσο καιρο δουλευε κανονικα και αρχισε να περνει αερα στα καλα καθουμενα? και αν ναι πως θα το εντοπισω αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει κατι σαν τρομπα εγω που αντιμετοπιζα το ιδιο προβλημα πατουσα εκεινο το αφηνα λιγη μετα ξανα και εστρωνε. Δες και αυτο μπορει να βοηθησει

Link to comment
Share on other sites

πολυ καλο το βιντεακι αλλα δεν καταλαβα τι πατουσες εσυ... δεν βρηκα κατι που να πατιεται και να κανει την δουλεια που μου λες...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μηπως καπου στις στεγανωποιησεις εχει κοπει καποιο λαστιχακι και περνει απο εκει... ? μπορει να ειναι κατι πολυ μικρο και ρουφαει απο εκει ...

Link to comment
Share on other sites

εχω σκασει πραγματικα γιατι δεν βρισκω κατι παραξενο... φφφφφφ..... θα κανω αλλη μια αποπειρα να το ανοιξω και να το καθαρισω ποιο διεξοδικα... τι να πω...

Link to comment
Share on other sites

Θα πάρεις ένα κουβά και θα τον βάλεις δίπλα απο το φίλτρο .

Θα κλείσεις τις βάνες και θα βγάλεις το σωλήνα της εισαγωγής απο το φίλτρο .

Θα ανοίξεις τη βάνα να τρέξει νερό στο κουβά , φυσιολογικά θα πρέπει να φύγει και ο αέρας .

Κλείνεις τη βάνα , το κομπλάρης στο φίλτρο , ανοίγεις τις βάνες και βάζεις μπρός με άδειο το σωλήνα της εξαγωγής απο νερό .

Link to comment
Share on other sites

Έχεις προσθέσει αεραντλία στο ενυδρείο πρόσφατα;

Link to comment
Share on other sites

Θα πάρεις ένα κουβά και θα τον βάλεις δίπλα απο το φίλτρο .

Θα κλείσεις τις βάνες και θα βγάλεις το σωλήνα της εισαγωγής απο το φίλτρο .

Θα ανοίξεις τη βάνα να τρέξει νερό στο κουβά , φυσιολογικά θα πρέπει να φύγει και ο αέρας .

Κλείνεις τη βάνα , το κομπλάρης στο φίλτρο , ανοίγεις τις βάνες και βάζεις μπρός με άδειο το σωλήνα της εξαγωγής απο νερό .

θα κανω αυτο που λες ... αυριο μαλλον... γιατι σημερα παλι τα εβγαλα ολα... τα εκανα λαμπικο!!! ακολουθησα πιστα το manual και ολα καλα... αλλα για 2 ωρες μονο... μετα ξανα αρχισε να χτυπαει το σπιραλ εξαγωγης... :/

Έχεις προσθέσει αεραντλία στο ενυδρείο πρόσφατα;

οχι δεν εχω πειραξει τπτ προσφατα...

Link to comment
Share on other sites

Μήπως όμως έχει μεταφερθεί η αερόπετρα και έχει πάει κοντά στο σωλήνα εισαγωγής ;

Link to comment
Share on other sites

Μήπως η σωλήνα εισαγωγής σε κάποιο σημείο ρουφάει αέρα;Έλεγξε τις ενώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως όμως έχει μεταφερθεί η αερόπετρα και έχει πάει κοντά στο σωλήνα εισαγωγής ;

τωρα που το λετε εχω αεροπετρα κοντα στην εισαγωγη αλλα αυτη βρισκεται εκει πανω απο 6 μηνες... το προβλημα βγηκε τωρα... θα δοκιμασω να την μετακινησω παντος και βλεπουμε... :)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Τελικα τζιφος παιδια μεχρι και σημερα παιδευομαι και ακρη δεν βγηκε...το πηγα και σε καταστημα της περιοχης μου και δεν μπορεσε να κανει κατι... μιλησε με τα κεντρικα στην Αθηνα της Fluval και απο εκει δεν βγηκε ακρη παλι...μονο λενε αν το εστελνα κατω Αθηνα να το δουνε αυτοι...αλλα αυτο θα παρει περα απο πολυ χρονο και χρημα οποτε δεν το βλεπω να συμφερει... μαλλον θα παω για καινουριο και αργοτερα θα κοιταξω αν θα μπορεσω να το φτιαξω να το εχω καβατζα η ακομα και να το πουλησω.

Τωρα θα ηθελα τα φωτα σας... θελω εξωτερικο φιλτρο για 450 Lt. ενυδρειο με κιχλιδες - Οσκαρ ... οικονομικο μεχρι 200 ευρω... και αν παιζει και UV φιλτρανση ακομα καλυτερα.... περιμενω απαντησεις απλα λιγο αμεσα... ηδη εχασα ενα ψαρι.... :(

Link to comment
Share on other sites

Τελικα τζιφος παιδια μεχρι και σημερα παιδευομαι και ακρη δεν βγηκε...το πηγα και σε καταστημα της περιοχης μου και δεν μπορεσε να κανει κατι... μιλησε με τα κεντρικα στην Αθηνα της Fluval και απο εκει δεν βγηκε ακρη παλι...μονο λενε αν το εστελνα κατω Αθηνα να το δουνε αυτοι...αλλα αυτο θα παρει περα απο πολυ χρονο και χρημα οποτε δεν το βλεπω να συμφερει... μαλλον θα παω για καινουριο και αργοτερα θα κοιταξω αν θα μπορεσω να το φτιαξω να το εχω καβατζα η ακομα και να το πουλησω.

Τωρα θα ηθελα τα φωτα σας... θελω εξωτερικο φιλτρο για 450 Lt. ενυδρειο με κιχλιδες - Οσκαρ ... οικονομικο μεχρι 200 ευρω... και αν παιζει και UV φιλτρανση ακομα καλυτερα.... περιμενω απαντησεις απλα λιγο αμεσα... ηδη εχασα ενα ψαρι.... :(

Eheim 2217 με διπλα βανακια, δεν εχει uv αλλα ειναι φοβερό φιλτρο και οικονομικό . Εχω 2 απο αυτά και ειμαι πολυ ικανοποιημένος .

Link to comment
Share on other sites

Τλεκικα το προβλημα λυθηκε με αγορα φιλτρου μεταχειρισμενου απο φιλο εδω στην Βεροια και συμφορουμιτη!!!

Ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας!!!

Link to comment
Share on other sites

Κριμα για το φιλτρο. Παντως λογικα απο καπου τραβαει αερα οποτε πολυ πιθανο να ειναι καμια φλατζα η δεν ξερω και εγω τη....................

Link to comment
Share on other sites

Εγγυηση δεν εχει;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...