Jump to content

Συμπλήρωμα Χαλικιού


Recommended Posts

θα ήθελα να συμπληρώσω 2 πόντους χαλικάκι στο υπάρχον χαλίκι που έχω. Θα έχω πρόβλημα με την βιολογία και τις ''ακαθαρσίες'' του παλιού χαλικιού που ''τρέχει '' τώρα 4 μήνες αν το σκεπάσω με το νέο χαλικάκι?

Link to comment
Share on other sites

Προσεξε να μην ανακαταψεις τον βυθο γιατι μπορει να εχεις προβλημα με αυξηση αμμωνιας η Νο2,το ενυδρειο σου ειναι φρεσκο και δεν εχει σταθεροποιηθει ακομα.Αν δεις και ανακατευτει πολυ εχε ετοιμο νερο για αλλαγη.Επισης να πλυνεις πολυ καλα το νεο χαλικι ωστε να μην δημιουργηθει πολυ θωλουρα στο νερο οταν το βαλεις μεσα.

Link to comment
Share on other sites

Προσεξε να μην ανακαταψεις τον βυθο γιατι μπορει να εχεις προβλημα με αυξηση αμμωνιας η Νο2,το ενυδρειο σου ειναι φρεσκο και δεν εχει σταθεροποιηθει ακομα.Αν δεις και ανακατευτει πολυ εχε ετοιμο νερο για αλλαγη.Επισης να πλυνεις πολυ καλα το νεο χαλικι ωστε να μην δημιουργηθει πολυ θωλουρα στο νερο οταν το βαλεις μεσα.

Εχεις δίκιο. Θα είμαι ιδιαίτερα προσεκτικός. Έχεις να προτείνεις κάποια συγκεκριμένη κοκομετρία? Δεν θυμάμαι τι έχει τώρα αλλά είναι μίγμα από πολύ ψιλό χαλικάκι με λίγο μεγαλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

Αν μιλαμε για φυτεμενο,η ιδανικη κοκκομετρια ειναι 1-2 mm,δηλαδη ψιλο χαλικακι.Το χοντρο δεν βοηθα τα φυτα να φτιαξουν καλο ριζικο συστημα.

Link to comment
Share on other sites

Αν μιλαμε για φυτεμενο,η ιδανικη κοκκομετρια ειναι 1-2 mm,δηλαδη ψιλο χαλικακι.Το χοντρο δεν βοηθα τα φυτα να φτιαξουν καλο ριζικο συστημα.

:bigemo_harabe_net-117:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...