Jump to content

2 Ερωτησεις


Recommended Posts

Καλησπερα και απο μενα νικο!

Χωρις κανενα απολυτως ιχνος ειρωνειας και επιθετικοτητας θελω να σταθω σε αυτο που ειπες

"Στο ερώτημα σου λοιπόν απαντώ πως το θαλασσινό είναι 1 και η χρήση της γίνατε μερικούς μήνες τώρα!"

Αν δεν σου ειναι κοπος γινε λιγο πιο συγκεκριμενος οσον αφορα στο "μερικους μηνες" σε παρακαλω.

Το γεγονος οτι την εχεις χρησιμοποιησει με επιτυχια στο γλυκο και για αυτα τα ετη δεν κανει επιτυχημενη την χρηση της και στο θαλασσινο.

Το θαλασσινο ειναι τελειως διαφορετικο και αυτο ισχυει για πολλους λογους τους οποιους θα τους ανακαλυψεις στην πορεια και σε βαθος χρονου.

Αρκετου χρονου θα ελεγα.Αυτο ισχυει για ολους μας δεν το λεω για σενα,μην το παρεις στραβα.

Οντως εχω προσωπικη εμπειρια με το θεμα και ο λογος που τη χρησιμοποιησα ηταν συγκεκριμενος.

Θα αναφερθω και σε αυτο στο ποστ που ετοιμαζω ωστε να ειναι ολα συγκεντρωμενα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 61
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλησπερα και απο μενα νικο!

Χωρις κανενα απολυτως ιχνος ειρωνειας και επιθετικοτητας θελω να σταθω σε αυτο που ειπες

"Στο ερώτημα σου λοιπόν απαντώ πως το θαλασσινό είναι 1 και η χρήση της γίνατε μερικούς μήνες τώρα!"

Δεκτό, και χαίρομαι που θα γίνει ένας όμορφος και εποικοδομητικός διάλογος!

Αν δεν σου ειναι κοπος γινε λιγο πιο συγκεκριμενος οσον αφορα στο "μερικους μηνες" σε παρακαλω.

Από 27 Μαρτίου Μιχάλη, 2,5 μήνες περίπου! Δεν θυμόμουν να σου πω ακριβώς και για να σου απαντήσω όσο συγκεκριμένα θέλεις κοίταξα το θέμα μου! :)

Το γεγονος οτι την εχεις χρησιμοποιησει με επιτυχια στο γλυκο και για αυτα τα ετη δεν κανει επιτυχημενη την χρηση της και στο θαλασσινο.

Συμφωνώ! Βέβαια μέχρι στιγμής δεν έχω αντιμετωπίσει πρόβλημα ούτε στο θαλασσινό!

Το θαλασσινο ειναι τελειως διαφορετικο και αυτο ισχυει για πολλους λογους τους οποιους θα τους ανακαλυψεις στην πορεια και σε βαθος χρονου.

Αρκετου χρονου θα ελεγα.Αυτο ισχυει για ολους μας δεν το λεω για σενα,μην το παρεις στραβα.

Καθόλου στραβά! Και εδώ συμφωνώ!

Οντως εχω προσωπικη εμπειρια με το θεμα και ο λογος που τη χρησιμοποιησα ηταν συγκεκριμενος.

Θα αναφερθω και σε αυτο στο ποστ που ετοιμαζω ωστε να ειναι ολα συγκεντρωμενα.

Θα έχει μεγάλο ενδιαφέρων η άποψη σου!

Link to comment
Share on other sites

Φιλε odis καλησπερα,

Διαβαζοντας ολο το θεμα απο τη αρχη και βλεποντας και τις φωτο που παραθετεις εχω να κανω μονο δυο σχολια..

-Το σιγουρο ειναι οτι πρεπει να προμηθευτεις τεστακια salifert και να κανεις μετρησεις να δουμε τι γινετε.

-Επισης σιγουρο ειναι οτι ο βραχος σου ειναι σε κακη κατασταση.Απο ολες τις αποψεις (βιολογιας,pest κτλ) και αν δεν εχεις τον χρονο να ασχοληθεις δυσκολα θα μπορεσεις να τον επαναφερεις σε καλη κατασταση.

Εαν οντος θες να το στρωσεις το μικρακι σου θα πρεπει να ξοδεψεις καποια χρηματα και λιγο χρονο.

Παρε εσυ την οποια αποφαση κ εδω ειμαστε.

Υγ: Αυτο που θα εκανα εγω σε τετοια κατασταση θα ηταν ενα ολικο restart με νεκρο βραχο κτλ ή αυτο που προτεινε ο bababrilios στο πρωτο ποστ ,αν και δε νομιζω να πετυχει 100%.

Έγινε επεξεργασία - Giovanni
Link to comment
Share on other sites

Ο βράχος είναι σε άσχημη κατάσταση και εγώ κλείνω προς το restart και άδειασμα καθάρισμα το ενυδρείο με πρόγραμμα ίσως και μπάνιο τον βράχο με Χλωριούχο Λανθάνιο(LαCl3.7H2O).

και εκτός θέματος..

Δεν ξέρω κάποιο δημόσιο ενυδρείο χωρίς τυπική αποστείρωση όπως UV ή όζον.Όπως και κάθε εισαγωγέας ζωντανών που σέβεται τους πελάτες του και κρατάει τα ζωντανά σε καραντίνα. Από εκεί και έπειτα είναι στην κρίση του καθένα αν θα τους χρησιμοποιήσει ή όχι σε οικιακό ενυδρείο.Υπάρχουν χομπίστες που τους θεωρούν άχρηστους και υπάρχουν χομπίστες που τους θεωρούν απαραίτητους.Ξέρω παιδιά που δεν μπορούνε να ζήσουν χωρίς κάποιο μέσο αποστείρωσης και για ψυχολογικούς λόγους...έχω δει ενυδρεία να ξεστήνονται και άλλους να κλαίνε με μαύρο δάκρυ και δεν τους κατηγορώ...ότι θέλει ο καθένας κάνει.

Πάντως μετά απο 4-5 χρόνια εντατική χρήση UV λαμπτήρα σε reef,δεν είδα διαφορά εκτός από την ασφάλεια που μου παρείχε σε ψυχολογικό επίπεδο.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε odis καλησπερα,

Διαβαζοντας ολο το θεμα απο τη αρχη και βλεποντας και τις φωτο που παραθετεις εχω να κανω μονο δυο σχολια..

-Το σιγουρο ειναι οτι πρεπει να προμηθευτεις τεστακια salifert και να κανεις μετρησεις να δουμε τι γινετε.

-Επισης σιγουρο ειναι οτι ο βραχος σου ειναι σε κακη κατασταση.Απο ολες τις αποψεις (βιολογιας,pest κτλ) και αν δεν εχεις τον χρονο να ασχοληθεις δυσκολα θα μπορεσεις να τον επαναφερεις σε καλη κατασταση.

Εαν οντος θες να το στρωσεις το μικρακι σου θα πρεπει να ξοδεψεις καποια χρηματα και λιγο χρονο.

Παρε εσυ την οποια αποφαση κ εδω ειμαστε.

Υγ: Αυτο που θα εκανα εγω σε τετοια κατασταση θα ηταν ενα ολικο restart με νεκρο βραχο κτλ ή αυτο που προτεινε ο bababrilios στο πρωτο ποστ ,αν και δε νομιζω να πετυχει 100%.

απο pest ειμαι φουλ οκ αλλα απο αποψη βιολογιας τι ενωεις?

βλεπεις τππτ που δεν βλεπω? και δεν το λεω ιρωνικα πρως θεου απλα απο εμπιρια δεν εχω και πολυ

Link to comment
Share on other sites

γιατι ειναι σε ασχημη κατασταση? εξηγηστε μου λιγο

Link to comment
Share on other sites

Απλά ο βράχος σου είναι μπουκωμένος...

Και να καθαρίσεις με κάποιο εργαλείο χέρια κτλ...ακόμα και να τον στεγνώσεις..πάλι θα πετάξει όλα αυτά (NO3-PO4)που μάζευε τόσο καιρό στο νερό σου και θα γίνει ένας φαύλος κύκλος....Γιαυτό προτείνω και το χημικό τρόπο που τα πετάει όλα έξω...

Εκτός από αυτό έχεις και παράσιτα που δεν φεύγουν με αντιφώσφορο...

Ότι και να κάνεις σου εύχομαι καλό κουράγιο.

Link to comment
Share on other sites

Ο βράχος είναι σε άσχημη κατάσταση και εγώ κλείνω προς το restart και άδειασμα καθάρισμα το ενυδρείο με πρόγραμμα ίσως και μπάνιο τον βράχο με Χλωριούχο Λανθάνιο(LαCl3.7H2O).

και εκτός θέματος..

Δεν ξέρω κάποιο δημόσιο ενυδρείο χωρίς τυπική αποστείρωση όπως UV ή όζον.Όπως και κάθε εισαγωγέας ζωντανών που σέβεται τους πελάτες του και κρατάει τα ζωντανά σε καραντίνα. Από εκεί και έπειτα είναι στην κρίση του καθένα αν θα τους χρησιμοποιήσει ή όχι σε οικιακό ενυδρείο.Υπάρχουν χομπίστες που τους θεωρούν άχρηστους και υπάρχουν χομπίστες που τους θεωρούν απαραίτητους.Ξέρω παιδιά που δεν μπορούνε να ζήσουν χωρίς κάποιο μέσο αποστείρωσης και για ψυχολογικούς λόγους...έχω δει ενυδρεία να ξεστήνονται και άλλους να κλαίνε με μαύρο δάκρυ και δεν τους κατηγορώ...ότι θέλει ο καθένας κάνει.

Πάντως μετά απο 4-5 χρόνια εντατική χρήση UV λαμπτήρα σε reef,δεν είδα διαφορά εκτός από την ασφάλεια που μου παρείχε σε ψυχολογικό επίπεδο.

Άρα δεν είδες να προκαλεί και κάτι αρνητικό! Σωστά?Γιατι αυτο ειναι το ζητουμενο μας!

Έγινε επεξεργασία - ebenos
Link to comment
Share on other sites

Εμενα παλι δεν μου αρεσουν καθολου τα restart.Κανε το ταξιδι μαζι με το ενυδρειο σου.Παρε καμια γαριδουλα για τις απτεσιες,τεστακια για να δεις που βρισκετε το νερο σου,διορθωσε τυχον αστοχιες σε αυτο...Γενικως παρε εμπειριες κανοντας ομως και την διαδρομη.Καλη συνεχεια φιλε :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Εμενα παλι δεν μου αρεσουν καθολου τα restart.Κανε το ταξιδι μαζι με το ενυδρειο σου.Παρε καμια γαριδουλα για τις απτεσιες,τεστακια για να δεις που βρισκετε το νερο σου,διορθωσε τυχον αστοχιες σε αυτο...Γενικως παρε εμπειριες κανοντας ομως και την διαδρομη.Καλη συνεχεια φιλε :bigemo_harabe_net-64:

Συμφωνώ, και να προσθέσω….

Γέμισε με εμπειρίες από αυτή την κατάσταση προετοιμάζοντας έτσι τον εαυτό σου για το επόμενο! Οι ατυχίες είναι σχολείο για όλους μας!

Link to comment
Share on other sites

Άρα δεν είδες να προκαλεί και κάτι αρνητικό! Σωστά?Γιατι αυτο ειναι το ζητουμενο μας!

χεχεχε το ζουμί...

Την φορούσα στην έξοδο του σάμπ προς το display και ειλικρινά ωρίμασε πιο γρήγορα το σάμπ απο το κυρίως ενυδρείο...Ακόμα και με λίγες ώρες λειτουργία μου χάριζε μια φοβερή διαύγεια στο νερό..Στο τέλος την χάρισα σε έναν δισκά καθώς έκλεισα απο στόκ και έκλεισα το ενυδρείο...

ΙΜΟ Αν έφτιαχνα τώρα ενυδρείο με μεγάλα ακριβά ψάρια σίγουρα θα έτρεχα μια UV στην καραντίνα.Γενικά καλό είναι να υπάρχει και αυτή η επιλογή.

Έγινε επεξεργασία - Alexpsycho
Link to comment
Share on other sites

Εμένα θα με συγχωρέσετε γιατί νύσταξα και έχασα και τον Μιχάλη! :bigemo_harabe_net-101:

Αύριο η συνέχεια….

Άντε, καληνύχτα σας…. :bigemo_harabe_net-145:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αυτό που θα σου προτείνω φιλαράκι είναι να ξεκινήσεις με την πλάτη!Ξύστρα και να γίνει γυαλί!Μετά σιφώνι τον αραγωνίτη να φύγει ότι έχει κάτσει επάνω του και τέλος τον βράχο,που κατά την ταπεινή μου γνώμη θα του έδινα πόδι και θα έβαζα άλλον.....αν θελήσεις νεκρό,έχω μπόλικο που κάθετε και είναι σε υπεράριστη κατάσταση!

Link to comment
Share on other sites

Καλο ειναι το φιλικο κλιμα,το χιουμορ και τα σχεδον απαραιτητα σπαμ αλλα καποια πραγματα ειναι σοβαρα και ειναι ωραιο να γινονται και καποιες εποικοδομητικες συζητησεις.

Μια uv θα σας βοηθούσε εσάς που κάνατε αλλαγή νερού από την θάλασσα!

Οχι απλα δεν θα βοηθησει αλλα απο τη στιγμη που ενας απο τους λογους που κανουν αλλαγη απο τη θαλασσα-οσοι φιλοι συνχομπιστες κανουν-

ειναι η βιοποικιλια του φρεσκου ζωντανου θαλασσινου νερου,θα κανει κακο.

Εαν καποιος χρησιμοποιησει uv για να σκοτωσει τους παθογονους οργανισμους-και να το κανει σωστα- θα πρεπει να αφησει

το Θ.Ν να τρεχει με τη uv τουλαχιστον 1-2 ημερες.

Με δεδομενο οτι το νερο θα το φιλοξενησουμε σε εναν απλο κουβα-δεξαμενη χωρις να υπαρχει κατι το οποιο μπορει να προσφερει προστασια-καταφυγιο στα βακτηρια θα τα νεκρωσει ολα μεσα σε αυτο το διαστημα οπως και τους παθογονους οργανισμους.

Αρα αχρηστευεται το ζωντανο θαλασσινο νερο.

Για να μη σου αλλοιωσω το ποστ θα χρησιμοποιησω κοκκινα γραματα ωστε να ξεχωριζουν τα γραφομενα μου.

Επιζω να μου επιτρεπεις.

Εκεί ακριβώς είναι που έχετε ορισμένοι παρεξηγήσει την uv λάμπα!

Η λάμπα αποστείρωσες όπως είναι κατασκευασμένη να λειτουργεί καταστρέφει μόνο τους παθογόνους μικροοργανισμούς χωρίς να προκαλεί κάποιο πρόβλημα στα ωφέλεια βακτήρια, πόσο μάλλον στα θρεπτικά που δεν έχουν καμία σχέση μαζί της!

Δυστυχως αυτο ΔΕΝ ισχυει.

Η uv ΔΕΝ μπορει να κανει διαχωρισμο στα ωφελιμα και στα μη ωφελιμα βακτηρια...τα σκοτωνει ολα χωρις εξαιρεση.

Αυτο ειναι κατι πολυ κακο για τα reef συστηματα αφου ειναι γνωστο πως τα βακτηρια ειναι απαραιτητα για πολλους λογους και ενας απο αυτους

ειναι οτι αποτελουν τροφη για τα κοραλια.

Μην ξεχνάμε πως για αυτό το σκοπό κατασκευάστηκε και συγκεκριμένα ξεκίνησε για να καλύψει τις ανάγκες των θαλασσινών ενυδρείων, στην πορεία ακολουθησε και η χρήση της σε ενυδρεία γλυκού νερού! Επίσης αξίζει να σου αναφέρω αν και φαντάζομαι ότι το γνωρίζεις ότι σε παγκόσμιο επίπεδο είναι από τους standard εξοπλισμούς για ένα θαλασσινό ενυδρείο!

Επισης ΔΕΝ ισχυει.

Ειναι ελαχιστα τα συστηματα που χρησιμοποιουν uv και πολυ περισσοτερο ΔΕΝ ειναι στον standard-απαραιτητο εξοπλισμο.

Στα ενυδρεια μελλων μας μπορεις να δεις οτι δεν χρησιμοποιει σχεδον κανενας αν οχι σιγουρα κανενας uv και ομως ολα τα ενυδρεια πηγανουν παρα πολυ καλα.

Και αν αντιμετωπισουν καποια προβληματα δεν ειναι απο τη ΜΗ χρηση uv.

To ιδιο ισχυει και στο εξωτερικο το οποιο ομολογω πως παρακολουθω πολυ.

Ειναι ελαχιστα τα ενυδρεια που εχω δει να εξακολουθουν να δουλευουν με uv και αν το κανουν ειναι ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ συστηματα και οχι reef ενυδρεια

ΕΙΔΙΚΑ ΑΠΑΙΤΗΤΙΚΑ REEF δεν χρησιμοποιουν.

Ακομα και στις ελαχιστες περιπτωσεις που θα τη χρησιμοποιησουν σε reef θα ειναι υπο προυποθεσεις(οχι 24/7,με πολυ λιγα w ωστε σχεδον να υπολειτουργει)

Φυσικά θα πρέπει εμείς σαν κάτοχοι που ήμαστε να διατηρούμε κάποιες ισορροπίες στα ενυδρεία μας παρεμβαίνοντας και οι ίδιοι ανεξαρτήτως εξοπλισμού!

Τι εννοώ! Εννοώ πως αν κάποιος εξοπλισμός του ενυδρείου μας μπορεί να μας το τουμπάρει αυτός δεν είναι άλλος από το skimmer! Έχεις δει θαλασσινό ενυδρείο χωρίς skimmer η μήπως δεν είναι ικανό να μας στεγνώσει το ενυδρείο μας από θρεπτικά από την μια στιγμή στην άλλη?

Επισης ΔΕΝ ισχυει.

Υπαρχουν πολλα επιτυχημενα ενυδρεια που λειτουργουν ΧΩΡΙΣ skimmer και μαλιστα με πολυ καλα αποτελεσματα.

Και μαλιστα,για να μην μπαινω στον κοπο να βαζω λινκ,εχω δουλεψει και εγω ο ιδιος 2 ενυδρεια για 4 και για 2 μηνες(το τωρινο) χωρις skimmer και πραγματικα το ενυδρειο

δεν ειχε κανενα προβλημα και πηγαινε πολυ καλα(τουλαχιστον με τα δικα μου ταπεινα κριτηρια).

Nαι μπορει ενα skimmer να στεγνωσει ενα ενυδρειο εαν υπερκαλυπτει τα λιτρα μας η αποδοση του αλλα ΔΕΝ θα γινει απο τη μια στιγμη στην αλλη.

Επισης ειναι κατι που μπορουμε να αποφυγουμε-ακομα και αν ειμαστε στα πρωτα σταδια ενασχολησης μας με το χομπυ- απλα παρατηρωντας τα κοραλια

μας.

Η uv σε σχεση με το skimmer δεν εχουν καμια σχεση σαν εξοπλισμος.Η uv μπορει να μας προκαλεσει πολυ περισσοτερα προβληματα(αναλογα το ενυδρειο)

ΔΕΝ εχει τουμπαρει ποτε κανενα ενυδρειο απο τη λειτουργεια του skimmer...ισως απο την παυση της λειτουργειας του χωρις να το αντιληφθουμε αλλα ποτε

απο την λειτουργεια του.

Εν ολίγης, εμείς ήμαστε αυτοί ακλουθώντας κάποιες συγκεκριμένες μεθόδους και τακτικές ρουτίνες που καλούμαστε να ισορροπήσουμε όλον αυτό τον ``επίφοβο`` εξοπλισμό ώστε να μην μας δημιουργήσει προβλήματα!

Εδώ μερικές πληροφορίες για την αποτελεσματικότητα της!

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=20849&hl=tuberculosis&fromsearch=1

Οι πληροφοριες αυτες ειναι εξαιρετικες αλλα στο ενυδρειακο κομματι εχει ελαχιστες πληροφοριες και στο θαλασσινο δεν ανεφερεται πουθενα.

Σωστο ομως οτι σκοτωνει σπορους αλγης και παθογονους οργανισμους.

Στις αρνητικες επιπτωσεις δεν κανει αναφορα,απλα αναφερει τη χρησιμοτητα της uv.

Επισης το αρθρο γραφτηκε τον οκτωμβριο του 2008!

5 χρονια πριν.....!Ξερεις νικο ποσοι μυθοι,"μονοδρομοι".συνταγες επιτυχιας,μεθοδοι,εξοπλισμοι εχουν ξεθωριασει-καταριφθει-ξεπεραστει αποδειχτει οτι ΔΕΝ

δουλευουν?Ποσα αρθρα εχουν ξαναγραφτει με νεες πληροφοριες και δεδομενα αφου δοκιμαστηκαν σε βαθος χρονου?

Παρα πολλοι.....συντομα παραδειγματα αποτελουν το dsb,το φιλτρο αμμου,κανονες για watt ανα λιτρο,βραχο ανα λιτρο,berlin method οπου στουμπωναμε ολοι τα ενυδρεια μας

με βραχο και τα καναμε νταμαρια...κτλ κτλ κτλ

Κλείνοντας θα ήθελα να σου πω πως προσωπικά τα τελευταία 3 χρόνια κάνω συνεχείς χρήση τέτοιας λάμπας σε όλα μου τα ενυδρεία (γλυκά και θαλασσινό) χωρίς κανένα πρόβλημα!Νικο εισαι ακομα στο πρωτα σου βηματα στο θαλασσινο(2,5 μηνες οπως ανεφερες) για να πεις οτι δεν σου εχει δημιουργησει προβληματα.

Στο λεω πολυ φιλικα οτι ακομα δεν εισαι σε θεση να ξεχωρισεις ποτε...εαν και γιατι θα σου δημιουργησει προβλημα η uv.

Επισης η επιτυχια ενος εξοπλισμου στο γλυκο δεν σημαινει αυτοματως επιτυχια και στο θαλασσινο η' το αντιθετο.

Προσωπικά δεν έχω ακούσει η διαβάσει κάτι που να παραπέμπει ότι η συγκεκριμένη συσκευή προκαλεί προβλήματα!

Όλα αυτά εντελώς φιλικά Στάθη!

Οντως χρησιμοποιησα uv για περιπου ενα μηνα(αν θυμαμαι καλα) στο παρακατω ενυδρειο για προληπτικους λογους ωστε

να ειμαι σχετικα ησυχος οσον αφορα ασθενειες με τον πρωτο μου αχιλλεα.

101109_214958_zps4ac4f8bc.jpg

Οπως βλεπεις το ενυδρειο εχει ελαχιστα κοραλια και γι'αυτο δεν με ενδιεφερε να χρησιμοποιησω uv.

Επισης ηταν παρα πολυ μικρη για τα λιτρα μου και απλα την εβαλα για το δικο μου ψυχολογικο κομματι παρα για ουσια,μηπως και βοηθησει

εστω και λιγο.(την εχω ακομα...5w ειναι...την χαριζω σε αγγελια εδω και μππορει 6 μηνες και δεν την θελει κανεις)

Επισης ξερεις οτι για να δεχτω η' για να απορριψω κατι μου αρεσει να το δοκιμασω πρωτα.

Κατα την ταπεινη μου αποψη η uv ισως ειναι χρησιμη σε μια καραντινα και δεν κανει κακο σε ενα fish only.

Ακομα και ετσι ομως δεν θα τη χρησιμοποιουσα σιγουρα σε καραντινα και θα το σκεφτομουν σε ενα fish οnly.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια διαβαζοντας τα παραπανω εχω την αισθηση,πως παει να ξεφυγει αλλο ενα θεμα.Νικο ξερεις πως σε εχω σε μεγαλη εκτιμηση,αλλα τα πραγματα ειναι ακριβως οπως τα λεει ο Μιχαλης.Τα ιδια προσπαθησα να σου πω και εγω ποιο πανω με μια δοση χιουμορ,αλλα ειναι ετσι ακριβως τα πραγματα.Αλεξ που και εσυ γνωριζεις και ποιο καλα ισως τι αποψη εχω για εσενα,νομιζω πως δεν ειναι αυτη η αποψη σου για το θεμα σιγουρα...Μην κολλατε βρε παιδια,μια παρεα ειμαστε :bigemo_harabe_net-146:

ΥΓ Πανω που θα κοιμομουνα τωρα... :bigemo_harabe_net-134:

Link to comment
Share on other sites

Στάθη δεν έχει ξεφύγει κανένας.

Απλά πριν μερικά χρόνια είτε το πιστεύεις είτε όχι οι UV αποστειρωτές ή το όζον ήταν βασικό κομμάτι του εξοπλισμού.Κάνε μια βόλτα στα TOTM του RC της προηγούμενης 10ετίας και μέτρα πόσα χρησιμοποιούσαν αποστειρωτές.Συμφωνώ οτι δεν είναι απαραίτητοι αλλά υπάρχουν πολλά άτομα που τους χρησιμοποιούν και σήμερα.

Και θα ξαναγράψω οτι δεν γνωρίζω κανένα public aquarium που να μην χρησιμοποιεί αποστειρωτές.

Απο την άλλη οι σύγχρονες αντιλήψεις και οι εντατικές βακτηριακές δεν συμβαδίζουν με την χρήση UV ή όζον γιατί καθυστερούν πολύ την εξάπλωση/πολλαπλασιασμό βακτηριακών πληθυσμών και αυτό είναι πρόβλημα.

Δεν υπάρχουν στερεότυπα στο κάθε reef ενυδρείο και πόσο μάλλον στην χρήση UV ή όχι.Αν η λάμπα δουλεύει στην κατάλληλη ροή εξολοθρεύει και πλαγκτονικούς οργανισμούς οπότε κόβεις τροφή για τα κοράλλια αλλά κάνει και καλά πράγματα όπως απομάκρυνση άλγης σταδιακή αποστείρωση περιβάλλοντος ..δλδ δεν είναι άχρηστη αν αυτό υποστηρίζεις.

Απο την άλλη δεν μπορείς να πείσεις κάποιον που έχει μάθει να ζει με αυτή να την βγάλει...και το έχω προσπαθήσει πολλές φορές...σου δίνω και παράδειγμα φανατικού UVάκια...(aiolos)και αν θέλεις την γνώμη μου δεν έχει και άδικο,όπως και πολλά ακόμα παιδιά που χρησιμοποιούν UV.

Link to comment
Share on other sites

Φυσικα ο καθενας ειναι ελευθερος να κανει οτι θελει με το ενυδρειο του...και στο τι ζωντανα θα βαλει και στο τι εξοπλισμο θα χρησιμοποιησει

κτλ κτλ .Απο εκει ξεκιναμε.... :thumbup:

Τουλαχιστον για εμενα το οτι τα public aquariums χρησιμοποιουν uv δεν ειναι κριτηριο για να βαλω και εγω στο ενυδρειο μου.

Τελειως διαφορετικα δεδομενα,εξοπλισμοι,ογκος,απαιτησεις και συστηματα γενικοτερα.

Αρχικα δεν χρησιμοποιουν ολα uv και οσα χρησιμοποιουν δεν το κανουν στα ενυδρεια υφαλου.

Κυριως στα fish only κανουν χρηση της γιατι χρησιμοποιουν θαλασσινο νερο στις δεξαμενες τους οποτε και δεν ξερουν τι θα ερθει εκει μεσα.

Kαι το κανουν γιατι δεν τους ενδιαφερουν τα βακτηρια που θα χαθουν η' το πλανκτον(ουτε καν τους οργανισμους που τα χρειαζονται-καταναλωνουν δεν εχουν)....ενα κλειστο μικρο συστημα οπως τα οικιακα-ειδικα αν εχει κοραλια- τα εχει περισσοτερο αναγκη αυτα τα οποια αφαιρει μια uv.

Ναι της προηγουμενης 10ετιας τα tomt χρησιμοποιουσαν uv....οπως χρησιμοποιουσαν και dsb,berlin method,φιλτρο βυθου, κτλ κτλ...

Αλλα σε ΑΥΤΗ τη δεκαετια ειναι ελαχιστα αυτα που χρησιμοποιουν uv....σε βαθος χρονου αποδειχτηκε πως στα περισσοτερα

οικιακα ενυδρεια στην καλυτερη δεν θα κανει κακο(γιατι θα υπολειτουργει) η' θα στερει τα ωφελιμα βακτηρια και το πλανκτον(εστω αυτο το ελαχιστο

που εχουμε στα ενυδρεια μας).

Ο ορος tomt σημαινει tank of the month-για τα παιδια που δεν το γνωριζουν- και απονειμεται απο το reefcentral στα καλυτερα ενυδρεια του μηνα.

Μπορειτε να ριξετε μια ματια στο λινκ πουειναι πιο κατω για να καταλαβετα για τις απαιτησεις και το επιπεδο των ενυδρειων που παιρνουν

το βραβειο.

Οι συμμετεχοντες ειναι απ'ολο τον κοσμο και προς τιμην μας το βραβειο το εχουν παρει και ενας σιγουρα ελληνας...ισως και δευτερος.

Τα tomt πλεον τα οποια κανουν χρηση uv ειναι ελαχιστα...και για να μιλησουμε με αριθμους τα τελευταια 5 χρονια(2009-13) και σε συνολο 44 ενυδρειων tomt ΜΟΝΟ 3 κανουν χρηση uv!!!41 οχι....

Και μαλιστα ο ενας θα τη σταματαγε αφου θα εβαζε biopellets και ταυτοχρονη χρηση τους με uv αποφευγεται.

To link ειναι εδω να τσεκαρει οποιος θελει τους αριθμους και το επιπεδο των ενυδρειων...

http://reefkeeping.com/joomla/index.php/totm-list

Επισης οπως ανεφερα και πριν ακομα και εδω στα ενυδρεια μελων δεν υπαρχει καποιος που να κανει χρηση της uv και τα περισσοτερα ενυδρεια

δεν αντιμετωπισαν το παραμικρο προβλημα.

Επισης υπαρχουν πολλοι αλλοι τροποι να απομακρυνουμε-μειωσουμε την αλγη στα ενυδρεια μας χωρις να αφαιρουμε ωφελιμα βακτηρια και πλανκτον απο τα ενυδρεια μας...μερικοι απο αυτους ειναι καποια υγρα,αντιφως,συχνες αλλαγες νερου,chaeto,ats,λιγοτερα ταισματα,πολυ καλο σκιμμαρισμα κτλ.

Δεν ειναι λογος να χρησιμοποιησουμε uv το να θελουμε να απαλλαγουμε απο τις αλγες.

Επισης τα καταστηματα τα οποια δουλευουν uv(οσα και αν ειναι αυτα) στα ενυδρεια τους(σε οσα εχω δει προσωπικα και δεν ειναι λιγα),δεν τα εχουν ενωμενα με αυτα που φιλοξενουν τα κοραλια.

Οι περισσοτεροι βεβαια χρησιμοποιουν φαρμακα για την αντιμετωπιση ασθενειων και παρασιτων(χαλκος κ.α)

Το να μην κανει κατι κακο(εξοπλισμος,μεθοδος φιλτρανσης κτλ) ΔΕΝ ειναι λογος να το χρησιμοποιησουμε-εφαρμοσουμε....το να ΜΗΝ ειναι απαραιτητο ομως ειναι λογος να ΜΗΝ το χρησιμοποιησουμε ειδικα εαν μιλαμε για κατι που εχει και αρνητικα αποτελεσματα....σε μικρο η' μεγαλο βαθμο.

Και για να τελειωσω οπως αρχισα.....ο καθενας ειναι ελευθερος να κανει οτι θελει με το ενυδρειο του. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην παρέα!

Αρχικά θα ήθελα να παρακαλέσω κάποιον συντονιστή που έχει δικαιώματα στην κατηγορία αν θέλει να μεταφέρει τους διαλόγους που αφορούν την λάμπα αποστείρωσης σε ένα νέο θέμα με τίτλο ``τα υπέρ και τα κατά της λάμπας UV`` και για να μην χαλάμε αλλο το θέμα του φίλου αλλά και για να μπορέσουμε να συνεχίσουμε να καταθέτουμε τις απόψεις μας!

@Μιχάλης (mad23)

Φυσικά και σου επιτρέπω να χρησιμοποιείς κόκκινα γράμματα αν και λίγο αυτά τα κεφαλαία ΔΕΝ μου βγάζουν τα μάτια δεν υπάρχει όμως κανένα πρόβλημα!

@clooyn

Στάθη μου καλημέρα! Ξέρεις ότι τα αισθήματα είναι αμοιβαία και δεν υπάρχει λόγος να ανησυχείς πως μπορεί το θέμα να ξεφύγει (από πλευράς μου τουλάχιστον) ξέρεις ότι ειμαι χαμηλών τόνων! Ισα ισα που προσπαθούμε να κάνουμε μια εποικοδομητική συζήτηση που θα έχει πολύ μεγάλο ενδιαφέρων για το φόρουμ!

@Μιχάλης (mad23)

Αν μου επιτρέπεις έχω 2 ερωτήσεις:

Στην μια θα ήθελα να σε ρωτήσω ποιο είναι το συμπέρασμα που βγάζεις εσύ από αυτά που έγραψα στην αρχική μου δημοσίευση προς τον clooyn και η δεύτερη είναι αν γνωρίζεις να μου αναφέρεις περιστατικά που η UV δημιούργησε πρόβλημα με την χρήση της και ποια ήταν αυτά γιατί τα ωφέλει της και την δυνατότητα αποστείρωσες της νομίζω ότι τα διέκρινες και εσύ ο ίδιος!

Ήδη υπάρχει μια αναφορά από τον αλεξη για συνεχείς απροβλημάτιστη χρήση της επί 5 χρόνια για να μην πάρουμε την δικια μου εμπειρία με την χρήση της που μετραει μόνο 2,5 μήνες (στο θαλασσινό ενυδρείο)!

Καλό θα ηταν να μας πουν και άλλοι φίλοι μας αν την έχουν δοκιμάσει και για πόσο χρονικό διάστημα!

Έγινε επεξεργασία - ebenos
Link to comment
Share on other sites

Μιας που ο Αλέξης αναφέρθηκε στο όνομά μου ως φανατικού UVακια !!!

Ναι την χρησιμοποιώ, αν και όχι 24/7, αλλά αρκετά συχνά.....

Αυτό που παρατήρησα (στο δικό μου ενυδρείο) όσο καιρό την χρησιμοποιώ δεν είχα προβλήματα όσον αφορά τις ασθένειες ψαριών, ενώ παλιότερα που δεν την είχα σε λειτουργία για πολύ μεγάλο χρονικό διάστημα, εμφανιζόταν διάφορες ασθένειες.

Όσον αφορά τα κοράλλια δεν παρατήρησα ακραίες καταστάσεις, (θετικές ή αρνητικές), αλλά γενικά χρησιμοποιώ βακτήρια πιο συχνά τώρα, απ ότι όταν δεν είχα την UV σε λειτουργία.

Δεν είναι σε θέση όμως να να συμβουλέψω κάποιον το αν θέλει να την έχει στο ενυδρείο του ή όχι, και αυτό γιατί πριν μερικούς μήνες (και για πολύ καιρό) το ενυδρείο μου πήγαινε σφαίρα με την UV, αλλά εδώ και 2-3 μήνες δεν πάει !!!
Δεν το αποδίδω στη UV, αλλά από την άλλη, δεν μπόρεσα να κατανοήσω ποιοι άλλοι παράγοντες φταίνε για την φάση που περνάει τώρα.... απλά την αποδέχτηκα και το αφήνω να κάνει τον κύκλο του....μάλιστα σκέφτομαι να το στήσω από την αρχή, μιας και θα αντικαταστήσω τη γυάλα σε λίγο καιρό !!!

Link to comment
Share on other sites

@clooyn

Στάθη μου καλημέρα! Ξέρεις ότι τα αισθήματα είναι αμοιβαία και δεν υπάρχει λόγος να ανησυχείς πως μπορεί το θέμα να ξεφύγει (από πλευράς μου τουλάχιστον) ξέρεις ότι ειμαι χαμηλών τόνων! Ισα ισα που προσπαθούμε να κάνουμε μια εποικοδομητική συζήτηση που θα έχει πολύ μεγάλο ενδιαφέρων για το φόρουμ!

Σταθακο μου λυπάμαι αλλά πρέπει να αναιρέσω τα παραπάνω μιας που συνεχίζοντας την πρωινή μου περιήγηση στα θέματα του φόρουμ με λείπεις μου διαπιστώνω μια διαφορετική πρόθεση για διάλογο!

Εγώ σταματώ εδώ την συζήτηση!

Καλημέρα σας και καλή συνεχεία! :bigemo_harabe_net-146: :bigemo_harabe_net-146: :bigemo_harabe_net-146:

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και απο μενα!

Οσον αφορα στις ερωτησεις σου...

Για την πρωτη δεν καταλαβα τι ακριβως με ρωτας,το συμπερασμα μου γι'αυτα που λες στο εχω πει ηδη :)

Για τη δευτερη εχω να σημειωσω πως σε οσα γραφω δεν αμφισβητω πουθενα την αποστειρωτικη ιδιοτητα της uv!

Αυτο που αμφισβητω με επιχειρηματα,δεδομενα,παραδειγματα και αναλυτικα ειναι το ποσο απαραιτητη-χρησιμη-ουσιαστικη ειναι στα reef ενυδρεια

Νομιζω πως σου απαντησα σε ολα ηδη.

Το θεμα ηταν να ακουστουν ολες οι αποψεις-εμπειριες και ακουστηκαν...ο καθενας ειναι υπευθυνος γι'αυτα που υποστηριζει οπως και ο καθενας

με τη σειρα του ειναι υπευθυνος γι'αυτα που θα υιοθετησει και εφαρμοσει στο ενυδρειο του αφου πρωτα φιλτραρει τα γραφομενα και την προελευση τους.

Οπως ανεφερα παραπανω ο καθενας κανει οτι θελει με το ενυδρειο του :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Έχοντας επισκεφτεί μερικά public aquariums όπως London Aquarium,Aquadom Berlin, l’Oceanografic Valencia και τελευταία Κων/πόλη Turkazoo την τελευταία 5ετία θέλω να αναφέρω οτι παντού υπήρχε σύστημα αποστείρωσης είτε όζον είτε UV.Ο λόγος είναι η βιοποικιλότητα που υπάρχει απο όλα τα μήκη και πλάτη του πλανήτη και η αποφυγή μετάδοσης ασθενειών μεταξύ του πληθυσμού κάθε ενυδρείου,και ακόμα παραπάνω σε Reef ενυδρεία.Δεν νομίζω όλα αυτά τα ενυδρεία να παίρνουν νερό από την θάλασσα καθώς υπάρχουν πολλά προβλήματα όπως μόλυνση των υδάτων,διαφορά αλατότητας και θερμοκρασίας.

Αναφερόμενος σε τεχνικές όπως Berlin..τεράστιο θέμα και μάλιστα η χρήση ζωντανού βράχου και σκίμερ(που γύρισε σελίδα στο χόμπι και όχι μόνο) την κάνει την πιο δημοφιλή μέθοδο σήμερα.Ότι έχει ζωντανό βράχο και σκίμμερ είναι Berlin.-

DSB είναι στα γούστα του καθενός να έχει υπόστρωμα ή όχι,όπως και τα καλά και τα αρνητικά που έχει η κάθε επιλογή.Και όχι ότι κάνουμε εμείς είναι το σωστό όλα τα άλλα λάθος...δεν υπάρχουν τέτοια πράγματα στα ενυδρεία καθώς ο στόχος που ο καθένας ορίζει για την περίπτωση του μπορεί να επιτευχθεί με πολλούς τρόπους.

Φίλτρο άμμου έχω δει σε εισαγωγέα που έχει ίσως τα πιο όμορφα και υγιή ψάρια που έχω δει ποτέ σε πετ σοπ και τα κρατάει σε πολύμηνη καραντίνα και UV αποστειρωτή πριν πωληθούν.

Έχοντας κάνει εντατική χρήση για αρκετά χρόνια (>4)δεν είχα side-effects σε κανένα ενυδρείο απο την χρήση UV.Όπως νομίζω και κανένας άλλος.

Υπάρχει η πεποίθηση ότι ειπώθηκαν ασυναρτησίες και ο καθένας έχει το δικαίωμα να γράφει ότι θέλει...λέγοντας τον άλλο άσχετο με μικρά γράμματα...και αυτό δεν τιμάει κανέναν.

Υπάρχει η σωστή χρήση και η λάθος χρήση...για να δουλέψει σωστά ένας UV αποστειρωτής πρέπει να δουλεύει στην σωστή ροή που ορίζεται απο τον κατασκευαστή και στην σωστή ισχύ για να προλαβαίνει να αποστειρώνει(οχι μόνο παθογόνων αλλά και σπόρων)δια μέσω ακτινοβολίας.

Επίσης για το τέλος θα προσθέσω οτι η χρήση UV για έναν μήνα και χωρίς τις προδιαγραφές που ορίζει ο κατασκευαστής,δεν μπορεί να οδηγήσει σε ασφαλή συμπεράσματα παρά μόνο στην ψευδαίσθηση κάποιας ασφάλειας.Οπότε καλό θα είναι να φιλτράρουμε αυτά που διαβάζουμε και αυτά που αναπαράγουμε δια μέσω ενυδρειακών φόρουμ και όχι προσωπικής εμπειρίας.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικη μου αποψη....επειδη ετρεχα Fish Only περιπου 1 χρονο.....δουλευα παραλληλα UV.....ο λογος αυτον που αναφερεται πιο πανω.....να εχω ενα αποστειρωμενο συστημα......χωρις ασθενειες.....αλγες και τα λοιπα!!!Αυτην την στιγμη που το ξανα στησα reef δεν χρησημοποιω....κριση του καθενος ειναι παιδια το αν θελει να το δουλεψει!!επειδη βλεπω οι αποψεις διυστανται..........

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...