Jump to content

2 Ερωτησεις


Recommended Posts

Πραγματικα δεν βρισω νοημα στο να δωθουν εξηγησεις για το τι ειναι dsb,φλιτρο αμμου κτλ!

Η κουβεντα δεν αφορα σε αυτα αλλα στη uv...

Επισης αυτα αναφερθηκαν ως μεθοδοι και εξοπλισμοι οι οποιοι θεωρουνται ξεπερασμενοι για διαφορους λογους οπως και η ιδια η uv.

Εχουν μεινει καποια χρονια πισω...

Τα χρησιμοποιουν ακομα και τωρα καποιοι?....ναι αλλα πλεον ειναι ελαχιστοι και η μειοψηφια.

Για τα public aquariums η αληθεια ειναι καπου στη μεση οποτε επισης δεν υπαρχει νοημα για περαιτερω αναφορες(τουλαχιστον απο την πλευρα μου)

Η χρηση της uv θα κριθει επιτυχημενη αναλογα τον τυπο του ενυδρειου σε μεγαλυτερο βαθμο και σε δευτερη μοιρα περναει η διαρκεια.

Δεν μπορει να κριθει επιτυχημενη επειδη δουλεψε 10 χρονια σε ενα fish only η' σε χαμηλων απαιτησεων ενυδρειο(τυχαια παραδειγματα)

Απλα τα πραγματα... (1) η uv αφαιρει απο το νερο βακτηρια και πλανκτον τα οποια ενα reef ενυδρειο(ειδικα τα συγχρονα) χρειαζεται

και (2)ενα ενυδρειο(ειτε reef ειτε fish only) μπορει να λειτουργησει επιτυχημενα,χωρις ασθενειες,παρασιτα και αλγες και χωρις αυτην.

αρα 1+1=η uv δεν ειναι απαραιτητη.

Δεν χρειαζεται να εχεις προσωπικη εμπειρια για να αποφυγεις κατι το οποιο με βαση τον τροπο λειτουργειας του και το ενυδρειο που τρεχεις,δεν εχει να σου προσφερει κατι.

Ειναι πολυ καλο να δοκιμαζουμε πραγματα πριν τα απορριψουμε η' δεχτουμε αλλα αυτα που γνωριζουμε εξ'αρχης οτι δεν εχουν να μας

προσφερουν τιποτα δεν χρειαζεται ουτε να τα πληρωσουμε αλλα ουτε και να τα συντηρουμε.

Αρα αφου δεν ειναι απαραιτητη και ειναι στην κριση του καθενος τι θα κανει....επαναλαμβανω και τονιζω,οπως εχουν πει οι περισσοτεροι,πως ο καθενας ειναι ελευθερος να λειτουργησει το ενυδρειο του με οποιο εξοπλισμο και μεθοδο εκεινος θελησει.

Υποδειξεις δεν εγιναν απο κανεναν...αποψεις αναφερονται.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 61
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

......

Αναφερόμενος σε τεχνικές όπως Berlin..τεράστιο θέμα και μάλιστα η χρήση ζωντανού βράχου και σκίμερ(που γύρισε σελίδα στο χόμπι και όχι μόνο) την κάνει την πιο δημοφιλή μέθοδο σήμερα.Ότι έχει ζωντανό βράχο και σκίμμερ είναι Berlin.-

DSB είναι στα γούστα του καθενός να έχει υπόστρωμα ή όχι,όπως και τα καλά και τα αρνητικά που έχει η κάθε επιλογή.Και όχι ότι κάνουμε εμείς είναι το σωστό όλα τα άλλα λάθος...δεν υπάρχουν τέτοια πράγματα στα ενυδρεία καθώς ο στόχος που ο καθένας ορίζει για την περίπτωση του μπορεί να επιτευχθεί με πολλούς τρόπους.

Φίλτρο άμμου έχω δει σε εισαγωγέα που έχει ίσως τα πιο όμορφα και υγιή ψάρια που έχω δει ποτέ σε πετ σοπ και τα κρατάει σε πολύμηνη καραντίνα και UV αποστειρωτή πριν πωληθούν.

Έχοντας κάνει εντατική χρήση για αρκετά χρόνια (>4)δεν είχα side-effects σε κανένα ενυδρείο απο την χρήση UV.Όπως νομίζω και κανένας άλλος.

Υπάρχει η πεποίθηση ότι ειπώθηκαν ασυναρτησίες και ο καθένας έχει το δικαίωμα να γράφει ότι θέλει...λέγοντας τον άλλο άσχετο με μικρά γράμματα...και αυτό δεν τιμάει κανέναν.

Υπάρχει η σωστή χρήση και η λάθος χρήση...για να δουλέψει σωστά ένας UV αποστειρωτής πρέπει να δουλεύει στην σωστή ροή που ορίζεται απο τον κατασκευαστή και στην σωστή ισχύ για να προλαβαίνει να αποστειρώνει(οχι μόνο παθογόνων αλλά και σπόρων)δια μέσω ακτινοβολίας.

Επίσης για το τέλος θα προσθέσω οτι η χρήση UV για έναν μήνα και χωρίς τις προδιαγραφές που ορίζει ο κατασκευαστής,δεν μπορεί να οδηγήσει σε ασφαλή συμπεράσματα παρά μόνο στην ψευδαίσθηση κάποιας ασφάλειας.Οπότε καλό θα είναι να φιλτράρουμε αυτά που διαβάζουμε και αυτά που αναπαράγουμε δια μέσω ενυδρειακών φόρουμ και όχι προσωπικής εμπειρίας.

Τα γραφόμενα σου με βρίσκουν απόλυτα σύμφωνο. Σιγουρα υπάρχει η σωστή χρηση κ η λαθος χρηση. Σε ολα τα πράγματα. Ποσο μαλλον σε μια λαμπα UV. Δεν εχω δουλέψει ποτε UV σε ενυδρείο αλλα επειδη τυχαινει η πρεσσα (εκτυπωτικη) που δουλεύω στο εργοστασιο να εχει 6 λαμπες UV της ταξης του 1kW η καθεμια για το στεγνωμα των μελανιών και την αποστείρωση της ετικέτας που θα κολληθεί πανω σε φαγωσιμο προϊόν, εχω να πω πως ειναι μια παρα μα παρα πολυ επικίνδυνη συσκευή και η χρηση της πρεπει να γίνεται πολυ προσεκτικά.

Οσο για το τι κανει, εργαστηριακες μετρησεις που εχουν γινει σε αυτοκόλλητες ετικέτες που προορίζονται για φαγώσιμα προϊόντα και αφου περασαν απο ακτινοβολία UV, ηταν εντελώς αποστειρωμενες απο οποιασδηποτε μορφης ζωη.

Edit:

Αρα ξερουμε οτι η UV σκοτωνει καθε μορφης ζωη, ειτε καλη ειτε κακη...διακρισεις δεν κανει.

Ομως οι ιδιες εργαστηριακες μετρησεις εδειξαν οτι αποστειρωση επήλθε μονο στον πανω μερος της ετικέτας, οχι ομως και στο κατω μερος οπου ηταν η κολλα που βρεθηκαν αρκετα ζωντανα βακτηρια κτλ.

Που θελω να καταληξω... πως η UV σκωτονει μονο οτι βρει μπροστα της, δηλ μονο οτι υπάρχει στο νερο που περναει απο μεσα της και πιθανον λεω, οχι τις αποικιες που ζουν στον βραχο. Θα νεκρωσεις την επιφάνεια ενος βραχου αν τον εκθεσεις σε ακτινοβολια UV.

Έγινε επεξεργασία - Giovanni
Link to comment
Share on other sites

Τα γραφόμενα σου με βρίσκουν απόλυτα σύμφωνο. Σιγουρα υπάρχει η σωστή χρηση κ η λαθος χρηση. Σε ολα τα πράγματα. Ποσο μαλλον σε μια λαμπα UV. Δεν εχω δουλέψει ποτε UV σε ενυδρείο αλλα επειδη τυχαινει η πρεσσα (εκτυπωτικη) που δουλεύω στο εργοστασιο να εχει 6 λαμπες UV της ταξης του 1kW η καθεμια για το στεγνωμα των μελανιών και την αποστείρωση της ετικέτας που θα κολληθεί πανω σε φαγωσιμο προϊόν, εχω να πω πως ειναι μια παρα μα παρα πολυ επικίνδυνη συσκευή και η χρηση της πρεπει να γίνεται πολυ προσεκτικά.

Οσο για το τι κανει, εργαστηριακες μετρησεις που εχουν γινει σε αυτοκόλλητες ετικέτες που προορίζονται για φαγώσιμα προϊόντα και αφου περασαν απο ακτινοβολία UV, ηταν εντελώς αποστειρωμενες απο οποιασδηποτε μορφης ζωη.

Φαντάζομαι πως η λάμπα που χρησιμοποιείς θα είναι διαφορετική από αυτή ενυδρειακής χρήσης και όταν λέω διαφορετική εννοώ για το μήκος κύμματος που εκπέμπει η κάθε μία.

Link to comment
Share on other sites

Τα γραφόμενα σου με βρίσκουν απόλυτα σύμφωνο. Σιγουρα υπάρχει η σωστή χρηση κ η λαθος χρηση. Σε ολα τα πράγματα. Ποσο μαλλον σε μια λαμπα UV. Δεν εχω δουλέψει ποτε UV σε ενυδρείο αλλα επειδη τυχαινει η πρεσσα (εκτυπωτικη) που δουλεύω στο εργοστασιο να εχει 6 λαμπες UV της ταξης του 1kW η καθεμια για το στεγνωμα των μελανιών και την αποστείρωση της ετικέτας που θα κολληθεί πανω σε φαγωσιμο προϊόν, εχω να πω πως ειναι μια παρα μα παρα πολυ επικίνδυνη συσκευή και η χρηση της πρεπει να γίνεται πολυ προσεκτικά.

Οσο για το τι κανει, εργαστηριακες μετρησεις που εχουν γινει σε αυτοκόλλητες ετικέτες που προορίζονται για φαγώσιμα προϊόντα και αφου περασαν απο ακτινοβολία UV, ηταν εντελώς αποστειρωμενες απο οποιασδηποτε μορφης ζωη.

Φαντάζομαι πως η λάμπα που χρησιμοποιείς θα είναι διαφορετική από αυτή ενυδρειακής χρήσης και όταν λέω διαφορετική εννοώ για το μήκος κύμματος που εκπέμπει η κάθε μία.

Ενα ειναι το φασμα Φίλιππε. UV . Ειναι ακριβώς το ίδιο.

Link to comment
Share on other sites

Ενα ειναι το φασμα Φίλιππε. UV . Ειναι ακριβώς το ίδιο.

Το φάσμα είναι ολόκληρη περιοχή από μήκη κύμματος... όπως είπες είναι ένα. Αλλά η λειτουργία μπορεί να περιορίζεται σε συγκεκριμένη περιοχή του φάσματος.

Όσο μικρότερο το μήκος κύμματος τόσο πιο επικίνδυνο. Επίσης το φάσμα της UV χωρίζεται σε 3 περιοχές, UVA (315-400nm), UVB (285-315nm) & UVC (40-280nm). Δεν εκπέμπουν όλες οι λάμπες σε ολόκληρο το φάσμα.

Αν λοιπόν η λάμπα που έχεις εσύ εκπέμπει σε UVC είναι πιο επικίνδυνη από κάποια που εκπέμπει σε UVA

Link to comment
Share on other sites

Ενα ειναι το φασμα Φίλιππε. UV . Ειναι ακριβώς το ίδιο.

Το φάσμα είναι ολόκληρη περιοχή από μήκη κύμματος... όπως είπες είναι ένα. Αλλά η λειτουργία μπορεί να περιορίζεται σε συγκεκριμένη περιοχή του φάσματος.

Όσο μικρότερο το μήκος κύμματος τόσο πιο επικίνδυνο. Επίσης το φάσμα της UV χωρίζεται σε 3 περιοχές, UVA (315-400nm), UVB (285-315nm) & UVC (40-280nm). Δεν εκπέμπουν όλες οι λάμπες σε ολόκληρο το φάσμα.

Αν λοιπόν η λάμπα που έχεις εσύ εκπέμπει σε UVC είναι πιο επικίνδυνη από κάποια που εκπέμπει σε UVA

Μιας κ με εβαλες σε σκεψεις.... και ειμαστε εντελως off topic σου παραθετω τα στοιχεία. Τι συμπερασμα βγαζεις εσυ απο αυτο?

"The light output of a typical medium pressure mercury arc UV lamp operating at 120 watts per cm is shown here. The majority of current inks and coatings are cured by exposure to energy at the 254nm and 365nm regions."

http://www.heraeusamba.com/uv-lamp-technical-information.html

Ειναι το ίδιο με μια ενυδρειακη ή οχι? 365nm είναι .

Έγινε επεξεργασία - Giovanni
Link to comment
Share on other sites

Λογικά ναι!!! Και με άφησες άφωνο μπορώ να πω που στα 365nm δημιουργεί τόση ζημιά! (πράγματι βγήκαμε εντελώς off topic)

Link to comment
Share on other sites

Μην ξεχνας ομως οτι δουλευουν στα 1kW..

Link to comment
Share on other sites

Λογικά ναι!!! Και με άφησες άφωνο μπορώ να πω που στα 365nm δημιουργεί τόση ζημιά! (πράγματι βγήκαμε εντελώς off topic)

Αφωνοι εμειναν κ ολοι αυτοι που νομιζαν επι ποσα χρόνια οτι οι ετικέτες ειναι αποστειρωμενες ενω απο την πλευρά της κολλας υπηρχαν εκατομμύρια βακτηρια. Τελικα ελυσαν το πρόβλημα φτιαχνοντας ειδικες κολλες.

Τωρα οσο αφορα το ενυδρειο δεν εχω δουλέψει ποτε και δεν εχω γνωμη.

Link to comment
Share on other sites

Καλά και εγώ δεν τις έχω δουλέψει απλά μου κίνησε το ενδιαφέρον αυτό που είπες για βιομηχανική χρήση!

Link to comment
Share on other sites

Φυσικα... η UV ακτινοβολία εχει πολλες χρήσεις στην βιομηχανία... δεν ανακαλύφθηκε για τα ενυδρεία... :)

Link to comment
Share on other sites

Λόγω ότι το θέμα ξέφυγε από τις αρχικές ερωτήσεις, (οι οποίες απαντήθηκαν), προσωρινά κλειδώνει μέχρι να μεταφερθούν οι δημοσιεύσεις που αφορούν την UV σε άλλο ειδικό θέμα….και το συνεχίζουμε εκεί.

Έτσι όπως εξελίσσεται θα αρχίσουμε να μιλάμε για τα φυτά και για το ΔΝΤ !!!

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...