Jump to content

Poly Reef!


spartansem

Recommended Posts

Καλησπέρα στην παρέα!Το ενυδρείο που θα γίνει παρουσίαση είναι του φίλου μου Πολύβιου!Εδώ kostaskappa με το account του πολύβιου,να ανεβάσω φωτογραφίες μιας και ο πόλυ δεν μπορεί!

Όλο το setup και τον εξοπλισμό θα σας τον πει ο ίδιος,μιας και εγώ δεν ξέρω ακριβώς τι παίζει!Ένα έχω να πω.Το ενυδρείο είναι χάρμα οφθαλμού και χαίρει άκρας υγείας και ομορφιάς!

Παραθέτω φωτογραφίες και αναμένω τον Πολύβιο για τα περαιτέρω!

image-151.jpg

image-152.jpg

image-153.jpg

image-154.jpg

image-155.jpg

image-156.jpg

image-157.jpg

image-158.jpg

image-159.jpg

image-160.jpgimage-161.jpg

image-162.jpg

image-163.jpg

image-164.jpg

image-165.jpg

image-166.jpg

image-167.jpg

image-168.jpg

image-169.jpg

image-170.jpg

image-171.jpg

image-172.jpg

image-173.jpg

image-174.jpg

image-175.jpg

image-176.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία τα ζωντανά του ενυδρείου, απο κοραλίνη σκίζει και ο αραγωνίτης πεντακάθαρος, ένα όμως δεν μου άρεσε προσωπικά και αφορά το setup, έχει πολύ μαζεμένο βράχο απο την δεξιά πλευρά και απο αριστερά κενό.

Link to comment
Share on other sites

Πανεμορφο το ενυδρειου του φιλου Πολυβιου !! εμενα ο βραχος μου αρεσει ετσι οπως ειναι ... εχει στιλ ... δεν ειναι κατι το συνηθισμενο οπως τα περισσοτερα ενυδρεια .... απο χρωμα και ζωντανα ουτε καν σχολιαζω !!! :bigemo_harabe_net-64: :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Ο βράχος είναι έτσι στημένος και μπορώ να πω κι εμένα πως μου αρέσει πολύ!Είναι περίεργο setup και δίνει μπόλικο χώρο για κολύμπι και απλωτές!Τα ζωντανά μιλάμε δεν υπάρχουν....φοβερή ανάπτυξη και χρώματα ολοζώντανα!Το ενυδρείο είναι φοβερά καθαρό από detritus και πίσω του υπάρχει ένα refugium που ούτε ο ίδιος δεν ξέρει τι έχει μέσα από κοπιποδοαμφίποδα!Που να βάλεις και κανένα σοβαρό φωτιστικό Πολύβιε............

Έγινε επεξεργασία - kostaskappa
Link to comment
Share on other sites

Κύριε ταχυδρόμε θα μπει να απαντήσει στις ερωτήσεις μετά τις 9...τώρα δουλεύει το παλικάρι μας!

Ευχαριστουμε Κ Κωστα

Παντως μου φαινεται απ το aquascape οτι εχεις βαλει λιγο το χερακι σου

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστουμε Κ Κωστα

Παντως μου φαινεται απ το aquascape οτι εχεις βαλει λιγο το χερακι σου

Όχι...το αντίθετο έχει γίνει...!Ο πολύβιος είναι δάσκαλος μου....και μάλιστα από τους καλύτερους!!!

Link to comment
Share on other sites

ωραιος και ο πολυβιος.......και εσυ βεβαια κωτσαρι!!Τα σπαει ο υφαλος του....και το στησιμο ωραιο......εις ανωτερα!!!ρε το ipad δες φωτο που βγαζει......φιλε αποτυπωνει ακριβως τα χρωματα του ενυδρειου!!!!

Link to comment
Share on other sites

Φανταστικό!!! Έλα στο swap....σε εκλιπαρω!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα και απο μενα.ειμαι ο Πολυβιος ο κατοχος του ενυδρειου το οποιο παρουσιασε ο πολυ καλος φιλος Κωστας που τον ευχαριστω πολυ για τις φωτο και τα σχολια.ευχαριστω και τα υπολοιπα παιδια για τα σχολια τους.Το ενυδρειο ειναι καθαρος ογκος νερου 290 λιτρα.200 λιτρα το main και 90

το refiugium.απο εξοπλισμο εχουμε και λεμε.κυκλοφορια 2 κυκλοφορητες coralia 3000lt/h και μια tunze 6045 4500lt/h.μια αντλια 1500lt/h που στελνει στο refiugium το οποιο ειναι υπερυψομενο πισω απο τον τοιχο οπου βρησκεται το ενυδρειο και απο εκει βαρυντικα επιστρεφει στο main.Φωτισμος:1 ΑΤΙ blue plus 39w ,1 ΑΤΙ purple plus 39w, 2 m λεντοταινια μπλε απλη 28w, 1 μετρο λεντοταινια λευκη warm 14w και μια λεντοταινια του 1 μετρου λευκο ψυχρο 14w και αυτη.Στο refiugium εχω 8 κιλα ζωντανο βραχο και απο φωτισμο μια 18w τ8 λαμπα η οποια μενει 24 ωρες αναμενη και φωτιζει την caulerpa peltata που αναπτησετε σαν τρελη.τελος μετα τον χωρο της και πριν την υπερχηληση εχω εγκαταστηση ενα reactora carbon της aqua medic και ενα skimeraki redsea air lift berlin διοτι εδω και 2 μηνες εχω εντατικοποιηση λιγο το ταισμα. Το στησιμο του βραχου εγινε με σκοπο 1ον την δημιουργια ενος υφαλου με sps και zoa στην δεξια μερια του ενυδρειου ψηλα και χαμηλα να υπαρχουν lps και καποια discosoma μακρια απο τα sps, 2ον απλετος χωρος για τον Αcanturus nigritans που εχω για να νιωθει ανετα και 3ον οσο το δυνατον λιγοτερη συγκεντρωση detritus δεξια και αριστερα.

Link to comment
Share on other sites

Πολυβιε χαθηκαμε ρε.Εχω και καιρο να περασω απ το μαγαζι,αλλα θα σου ερθω μια βολτιτσα συντομα :)

Link to comment
Share on other sites

πολυ ωραιο φιλαρακι περηπιοιμενο μπραβο

ωραια χρωματα και ωραια ζωντανα

το refiugium για να καταλαβω ειναι hang on? για δωσε καμια φωτο να παρουμε καμια ιδεα :P

Link to comment
Share on other sites

Καταπληκτική ιδέα το νερο να χύνεται απο το refugium στο main tank.

Έχεις και κάποιον μανδαρινο να κανει πάρτι απο την τροφή που πέφτει ή ολα τα καλουδια πηγαίνουν στα κοραλια ;

Και το στήσιμο επίσης μου άρεσε !! Αλλα κάτι μου θυμίζει, κάτι μου θυμίζει. Που θα παει θα το θυμηθώ.

Καλός μας ήρθες και καλη συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

πολυ ωραιο φιλαρακι περηπιοιμενο μπραβο

ωραια χρωματα και ωραια ζωντανα

το refiugium για να καταλαβω ειναι hang on? για δωσε καμια φωτο να παρουμε καμια ιδεα :P

Άκουσες refugium εσύ και θες φωτογραφίες!:D

Θα βγάλω κι αυτό να ανεβάσω! ;)

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο πολυβιε :bigemo_harabe_net-64:

Ευχαριστουμε για τις φωτο.

Πανεμορφο το ενυδρειο σου και να το χαιρεσαι.

Link to comment
Share on other sites

Πανέμορφο!!!! Και μου αρέσει πολύ το στήσιμό του!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...