Jump to content

Αυτοματη Αναπληρωση Νερου


Recommended Posts

Στη δική μου αναπλήρωση απο waterwaves κόλλησε χθες το φλοτερ! Πάλι καλα που έτυχε να είμαι μπροστα και δεν πλημμυρισαμε!

Link to comment
Share on other sites

δλδ να κατι που δεν μπορω να φανταστω,να κολλησει το φλοτερ να μην ειμαι εκει και τρεχα γυρευε,δλδ σκεφτομαι να συνεχισω να το κανω η ιδια οπως το κανω για να εχω 100% το κεφαλι μου ησυχο και οταν χρειαστει να λειψω να χωσω τον ξαδερφο μου να το κανει αυτο για μενα αφου ουτως η αλλως τον χωνω οποτε χρειαστει να λειψουμε :P δε ξερω ειμαι σε μια σκεψη γενικα γιατι φοβαμαι τα παρελκομενα του να χαλασει κατι το οποιο μπορει να κανει μια πιο εκτεταμενη ζημια(πχ. νερο σε ξυλινο πατωμα να μεινει και να τρεχω για αλλα μετα).

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει αυτο μπορει να συμβει,οχι πολυ ευκολα ομως.Πατατες ολοι εχουμε φαει κατα καιρους.Τα εχει το χομπι αυτα.Εχω σφουγκαρισει εγω πατωματα... :bigemo_harabe_net-134:

Link to comment
Share on other sites

μωρε να το σφουγγαρισω ναι,αλλα καποια στιγμη ειχα πλυμμυρισει κι εγω και το πατωμα ειχε φουσκωσει τοσο πολυ και αναγκαστικαμε να αλλαξουμε πατωμα και δε μπορω να φανταστω να λειπω ενα τριημερο και να πλυμμυρισει και να εχω παλι τα ιδια. μπορει να παθω συγκοπη.

Link to comment
Share on other sites

Θα βαζεις τον Κυριακο να σφουγγαριζει και θα του λες...Κυριακο μου εγω σου ελεγα,την ακριβη να παρουμε :bigemo_harabe_net-64:

ΥΓ Πλακα σου κανω βεβαιως :bigemo_harabe_net-134:

Link to comment
Share on other sites

χαχαχαχαχαχχαχαχαχαχα και θα μου λεει κατι που μου λεει πολυ συχνα,εισαι παλαβηηηηηηηηηηηηηηηη και καπου καπου μου λεει,αααα εσυ εισαι και ψυχασθενης....!

Link to comment
Share on other sites

Αλλαξατε πατωμα? :o

Πολυ ταλαιπωρια οντως ρε παιδια.

Αν δεν κανω λαθος υπαρχουν αναπληρωσεις με ασφαλεια και σε περιπτωση που κολλησει και δεν αναπληρωνει

αλλα και σε περιπτωση που κολλησει και δουλευει συνεχως.Λογικα θα ειναι και πανακριβη.

Δεν γνωριζω ομως καποιον που να χρησιμοποιει μια για να σας πω κατι παραπανω.

Έγινε επεξεργασία - mad23
Link to comment
Share on other sites

ω ναι,αλλαξαμε πατωμα,ειχε φουσκωσει τοσο πολυ που το κρεβατι μου εφτανε στους ωμους,και δεν ειμαι και 1.50,ειμαι λιγο πιο ψηλη:PPPP

να μην αναφερω τα εξοδα αλλα ολη η ταλαιπωρια που εφαγα φτανειτο ενυδρειο το εβαλα στο γυμναστηριο(εχουμε δυο υπνοδωματια και το ενα το εχουμε κανει γυμναστηριο)και ηθελα οταν θα κανουμε γυμναστικη πρωτον να εχουμε κατι ομορφο να βλεπουμε και δευτερον ειναι ενα δωματιο το οποιο δεν χρησιμοποιειται ιδιαιτερα και εν συνεχεια δεν θα ενοχλουσαμε και τα ψαρια με φωτα το να το αλλο σε ωρες που δεν πρεπει. το πατωμα εκει ομως ειναι ξυλινο και οπως καταλαβαινετε δεν μπορω να ρισκαρω να παθουμε παλι καμια νιλα γιατι θα βγαλω τεταρταιο πυρετο.....και οχι ξυλινο,mdf praktiker γιατι το

ξυλινο ειναι πολυ ακριβο.οταν λεμε πανακριβες σε τι τιμες δλδ μιλαμε?πανω απο 200 ευρω?

Link to comment
Share on other sites

παντως υπαρχουν δικλειδες ασφαλειας που μπορεις να κανεις.. ειναι καθαρα θεμα του ποσο θα ασχοληθεις.. Μπορεις να φτιαξεις για παραδειγμα μια συνδεσμολογια με 3 φλοτερ. 2 για ελεγχο κατωτερης σταθμης ( το ενα για backup), και 1 για ελεγχο ανωτερης σταθμης (για να καλυφτεις σε περιπτωση υπερχειλισης). Το συνδυαζεις και με μια κατασκευη plexiglass να το καλυψεις, για να αποφυγεις κολληματα με σαλιγκαρια. Επιπλεον, υπολογιζεις το νερο της αναπληρωσης να μην ξεχειλισει ποτε το ενυδρειο , ακομα και να πεσει ολο.. κλπ...

Δικλειδες ασφαλειας υπαρχουν αναλογα ποσο θελεις να το μελετησεις και να το αποτρεψεις.. Το παραπανω αποτελει και extreme σεναριο με μονο επιπλεον κοστος τα φλοτερακια..

Πχ. η tunze αναπληρωση που ειναι απο τις ακριβες, πολλοι λενε οτι πρεπει να καθαριζεις συνεχεια τον αισθητηρα, αλλα εχει αρκετες δικλειδες ασφαλειας.

Απλη λυση ειναι συγκεκριμενη ποσοτητα νερου αναπληρωσης με κινδυνο μονο να ξενερισει η αντλια και να χαλασεις την αλατοτητα (ενταξει οχι και τοσο καλο), αλλα δεν πλημμυριζεις...

Τελος, extreme ιδεα No2, arduino κυκλωμα με οσες ασφαλειες γουσταρεις...

Κατ' εμε αναπληρωση με το χερι δεν ειναι λυση λογω διακυμανσεων και ειναι απαραιτητη στο θαλασσινο η αυτοματη.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...