Jump to content

Sos Ξεκληρίστηκε Το Ενυδρείο Μου!


Recommended Posts

Καλησπέρα σας!!! Είναι η πρώτη φορά που γράφω στο φόρουμ και γενικά η πρώτη φορά που ασχολούμαι με αυτό το όμορφο χόμπυ. Από τον περασμένο Φεβρουάριο που ξεκίνησα το ενυδρείο όλα κυλούσαν ομαλά, μέχρι την προηγούμενη εβδομάδα που αρχίσανε τα ψαράκια να ψοφάνε ενα-ενα....σε διάστημα 15 ημερών έχουν ψοφίσει 6 ψάρια! Τα περισσότερα από αυτα δεν παρουσιάσανε κάποιο σύμπτωμα όπως κομμένη ουρά ή πτερύγια, σημάδια ή κηλίδες στο σώμα τους... Έριξα και ένα υγρό σαν θεραπεία αλλά το κακό συνεχίζεται. Υπάρχει περίπτωση να τα έβλαψε το "λίπασμα" για τα φυτά??? Περιμένω με αγωνία τις απόψεις κ τις συμβουλές σας!!! Ευχαριστώ!!! :waaa:

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ηρθες στο Aquazone menia....

Λυπάμαι για τις απώλειες σου,στο ενυδρειο σου έκανες τεστ αμμωνίας?

Θυμασαι τι μπορει να έκανες λιγες μερες πριν αρχίσουν να ψοφάνε?

τι θερμοκρασία ειχε το νερό?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, καλώς σας βρήκα! Έκανα για νιτρικά, για ph, πήγα και λίγο νεράκι στο pet shop και μου είπαν πως όλα είναι φυσιολογικά... τώρα που ανέβηκε η θερμοκρασία περιβάλλοντος παρατήρησα ότι η θερμοκρασία του ενυδρείου ανάβηκε ένα βαθμό μόνο (25C) μπορεί αυτό να είναι πρόβλημα? Γενικά δεν περναει κάτι άλλο από το μυαλό μου, είμαι ιδιαίτερα προσεκτική.

Link to comment
Share on other sites

Μια μεγάλη αλλαγή νερού θα βοηθήσει αρκετά όπως και συνέχιζε να κάνεις τεστ αμμωνίας και νιτρικών.

Θα πρέπει να παρατηρείς την συμπεριφορά που έχουν τα ψάρια που έχουν επιβιώσει στο ενυδρείο...

Το να ρίξεις κάποιο φάρμακο χωρίς συγκεκριμένα συμπτώματα αντί για καλό μπορεί να επιδείνωσε την κατάσταση στο ενυδρείο σου...

Link to comment
Share on other sites

Είχα παρατηρήσει οτι ήταν ήσυχα, σαν κουρασμένα... Ναι, μια αλλαγή καλή θα την κάνω και σκέφτομαι για ένα διαστημα να μην ριξω το υγρό για τα φυτά.

Link to comment
Share on other sites

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ : Αιφνίδιος και υπεράριθμος θάνατος ψαριών.

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- Λίτρα: 80
- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά): εσωτερικό φίλτρο
- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ): 5 μήνες
- Ψάρια (είδη και αριθμός): 1 αγγελόψαρο, 2 gourami, 2 θυλικά gabi και 1 αρσενικό, 2 νανο-κιχλίδες, 2 γατόψαρα, 4 neon tetra, 3 rummynose tetra και 1 πλακόστομο.
- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ): τάϊσμα 1φ/ημερα, αλλαγή νερού κάθε 7 ημέρες.

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- PH:
- KH:
- GH:
- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία):
- ΝΟ2 (νιτρώδη):
- ΝΟ3 (νιτρικά):
- Θερμοκρασία: 25C
ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:
-Υγρά Τεστ: http://www.aquaticlifeaquariums.com.au/contents/media/sera_nh4_nh3_test.jpg
-Strips: http://www.creativepumps.com.au/zpumps/water_test_kits/quickstick1.jpg
-Ηλεκτρονικά: -

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ
- Είδος Ψαριού: gourami, gabi, γατόψαρo, rummynose tetra και πλακόστομος.
- Ιστορικό Ψαριού:
- Συμπτώματα που παρουσιάζει (Περιττώματα, χρωματισμός ψαριού, όρεξη, αναπνοή, κινητικότητα κλπ): δεν αποκολλούνταν τα περιττώματα από κάποια ψαράκια, μειωμένη κινητικότητα, απομονωμένα από τα υπόλοιπα ψάρια και κρυμμένα κοντά στο φίλτρο.
- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου:

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα)
-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε: http://www.petcumulus.gr/products/CAT-84/2376-1-12812.jpg
-Δοσολογία: 4ml/ημέρα
-Χρόνος Χρήσης: 4ημέρες
-Αναλυτική περιγραφή:

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:
(Το σημαντικότερο-απαραίτητο στοιχείο σε μια διάγνωση είναι οι φωτογραφίες)
1. (img) ...photo1... (/img)
2. (img) ...photo2... (/img)

ΓΕΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ:

Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωρίζω κάποια πράγματα... :bigemo_harabe_net-58:και δυστυχώς δεν πρόλαβα να τα βγάλω φωτογραφίες γιατί εξωτερικά τουλάχιστον δεν έβλεπα κάτι ανησυχιτικό...

Έγινε επεξεργασία - menia_cc
Link to comment
Share on other sites

Τι ειδους λιπασμα βαζεις;

Link to comment
Share on other sites

1)Δεν εχεις μετρησεις ΝΗ3-ΝΗ4,ΝΟ2,ΝΟ3 το οτι σου ειπαν απο το πετ σοπ οτι ολα ειναι ενταξει δεν μου λεει τιποτα.

2)Η ψαροσυνθεση του ενυδρειου σου ειναι ενας αχταρμας.

Κανε μετρησεις και διαβασε ποια ψαρια μπορουν να συμβιωσουν.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Το λίπασμα είναι αυτό: http://i992.photobucket.com/albums/af43/drbig/gFlourish.jpg

δεν αποφάσισα μόνη μου τι ψαράκια να βάλω, με συμβουλέψανε υποτίθεται στο pet shop :headonwall: και τις μετρήσεις τις κάνω με δοκιμαστικό σωληνάκι στο οποίο ρίχνω τις σταγόνες του κιτ και απλά περιμένω να αλλάξει το χρώμα, δεν μπορώ από αυτή τη διαδικασία να γνωρίζω πόσο ακριβώς είναι όλα αυτά... μήπως να πάρω κάποιο ηλεκτρονικό?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και απο εμένα. Δυστυχώς όπως σου ειπαν και τα παιδιά, το ενυδρείο σου είναι ακατάλληλο για αυτά τα ψαράκια που σου πρότειναν. Βάλε αγγελία να τα δώσεις σε κάποιον που μπορεί να τα φιλοξενισει, ενημερωσουσου εδώ μέσα για τις σωστές κινήσεις που πρεπει να κανεις, ώστε να φτιάξεις ενα σωστο ενυδρείο που θα το χαίρεσαι εσύ και τα ζωντανά που θα επιλέξεις. :)

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και καλως ηρθες!

Εχεις κανει πολλα λαθη και εχουν ως αντικρτιπο να ψωφανε τα ψαρια σου.

Για να πουμε τι μπορει να φτιαει χρειαζομαστε μετρησεις αμμωνιας,νο2 και νο3.

Τα ψαρια σου ειναι τελειως ακαταλληλα και θα πρεπει να τα αποχωριστεις αν δεν θες να συναχισουν τα προβληματα και να στησεις ενα σωστο ενυδρειο με τα καταλληλα ψαρακια.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή φίλη,

Όπως βλέπεις οι γνώμες όλων είναι στο ίδιο πνεύμα.

Το pet shop που σε προμήθευσε με τα ψάρια ή δεν ήθελε να ασχοληθεί και να σε κατευθύνει ή απλά δεν ήξερε.

Είναι πολύ βασικό να αποφασίσεις τι είδους ενυδρείο και τι είδους ψάρια θέλεις να διατηρήσεις στο ενυδρείο σου. Εδώ παίζει ρόλο και η δική σου επιθυμία και οι δυνατότητες που σου παρέχει ο εξοπλισμός σου (ενυδρείο, φίλτρο, φωτισμός κλπ).

Κάνε λοιπόν μια καλή αλλαγή νερού στο ενυδρείο σου (για να κερδίσουμε λίγο χρόνο) και προσπάθησε να διαβάσεις μέσα στο forum όσο περισσότερα θέματα γίνεται για τις σχετικές επιλογές που έχεις.

Πρέπει το συντομότερο δυνατόν να επιλέξεις ποιά απο τα ψάρια σου θέλεις να κρατήσεις ώστε να κινηθείς ανάλογα. Ίσως τα guppies ή τις νανο κιχκίδες με τα tetra ? Εσύ ξέρεις τι σου αρέσει. Όλα μαζί όμως δεν γίνεται. Το αγγελόψαρο σίγουρα πρέπει να φύγει και για λόγους συμβατότητας με τα guppy αλλά και λόγω των δικών του αναγκών.

Δεν ξέρω πως είναι το νερό στην περιοχή σου, αλλά αυτός μπορεί να είναι και ένας βασικός παράγοντας που θα σε βοηθήσει την σχετική επιλογή σου

Εμείς είμαστε εδώ να σε καθοδηγήσουμε και να σε βοηθήσουμε.

Απλά να θυμάσαι πως χρειάζεται αρκετό διάβασμα στην αρχή και να μην φοβάσαι να ρωτάς.

Θα ήθελα να πω και κάτι ακόμη στους φίλους που είχαν την διάθεση να βοηθήσουν την νέα φίλη μας στο forum.

Ας είμαστε λίγο πιο ανεκτικοί με όλους αυτούς που ξεκινάνε σήμερα στο χόμπυ μας και κάνουν και σίγουρα θα συνεχίσουν να κάνουν λάθη.

Λάθη κάναμε όλοι μας στην αρχή, και εγώ τουλάχιστον ακόμη και σήμερα συνεχίζω.

Είναι φανερό πως από το κατάστημα δεν μπήκαν στον κόπο να τις εξηγήσουν όλα όσα θα έπρεπε, ή για (να είμαι απόλυτα δίκαιος) ίσως και εκείνη να μην είχα διάθεση να ακούσει. Έχω τύχει σε Pet shop που να προσπαθεί να εξηγήσει ο ιδιοκτήτης τα πως και τα γιατί και ο πελάτης να θέλει το δικό του.

Στο τέλος πήρε ότι ήθελε και πήγε στο καλό, ίσως και λίγο ψιλοχαλασμένος με το μαγαζί που του πήγαινε κόντρα στις επιθυμίες του.

Μην με παρεξηγήσετε, αλλά ήμασταν πάντα ανεκτικοί με τους νέους στο χόμπυ μας και ίσως αυτός είναι ο λόγος του μεγάλου αριθμού μελών του forum.

Ας μην το αλλάξουμε αυτό.

Ελπίζω να μην παρεξηγηθούν τα λεγόμενα μου μιας και δεν έχω πρόθεση να θίξω κανέναν ή να κάνω τον έξυπνο.

Φιλικά,

Κωνσταντίνος

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα menia,

εγώ δεν θα αναφερθώ στην ψαροσύνθεση και στις μετρήσεις (όπως σωστά αναφέρθηκαν οι παραπάνω)

Μήπως έτυχε να ανακατέψεις τον βυθό τώρα τελευταία ή να έκανες κάποια μεγάλη αλλαγή στη διακόσμηση;

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχην σας ευχαριστώ πολύ όλους που ασχολείστε με το πρόβλημα μου!

filfilip αρκετά πετραδάκια στο βυθό μετακινήθηκαν στην προσπαθειά μου να ξανα φυτεψω τα κλωναράκια από ένα φυτό που είχαν μετακινήσει τα ψαράκια ...... αλλά εδώ που τα λέμε δεν ήταν η πρώτη φορά...

Πάντως δεν περίμενα τα αποτελέσματα μιας κακής ψαροσύνθεσης να φανούν τόσους μήνες μετά (φανταζόμουν πως από τις πρώτες μέρες θα είχαμε ιστορίες..), παρόλα αυτά σίγουρα ξέρετε πολλά περισσότερα από μένα οπότε το ρίνχω στο διάβασμα για να μάθω περί συγκατοίκησης.....

Link to comment
Share on other sites

Εχεις πολλα ψαρια για τα λιτρα του νερου (ιδιως για σκαλαρια και πλεκο ειναι τελειως ακαταλληλο το ενυδρειο), που σιτιζονται στο ελαχιστο, αδυναμη φιλτρανση, δεν κανεις μετρησεις (ΝΗ3 ΝΟ2 ιδιως σε ανωρυμο ενυδρειο - στα τεστ υπαρχουν οδηγιες, με υγρα τεστ κανουμε και οι περισσοτεροι για καλυτερα - ποια τεστ εχεις?), μαλλον ειναι ανεπαρκεις οι αλλαγες, εκανες θεραπεια με myxazin (που περιεχει Formaldehyde και formalin που επηρεαζουν βιολογια φιλτρου αν ειναι ανωριμη ή ανεπαρκης και που σημαινει οτι ηδη ειχε προβλημα το ενυδρειο αφου αναγκαστηκες να χρησιμοποιησεις φαρμακο).

Αυτα ειναι τα δεδομενα κατα την αποψη μου κι αυτα πρεπει να διορθωσεις.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Καλο ειναι να μας περιγραψεις και λιγο το φιλτρο σου και τη υλικα περιεχει. Επισης πς μας ποτε εβαλες μεσα την τελευταια φουρνια ψαριων μεσα στο ενυδρειο σου και ποια ηταν αυτα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...