Jump to content

Αρχαριος Για Θαλλασινο Ενυδρειο


Recommended Posts

Οκ. Εννοείται ότι θα ανεβάσω φωτογραφίες. Αύριο θα βάλω τον αραγωνίτη, αλλά βράχο δεν θα βάλω ακόμα γιατί αυτή τη στιγμή δεν υπάρχει ευρώ!

Link to comment
Share on other sites

καλη αρχη και υπομονή σου ευχομαι να το χαρείς με ολη σου την καρδια αναμένουμε φωτο! τι βράχο κοιτας ζωντανο η νεκρο?

Έγινε επεξεργασία - lykourgos
Link to comment
Share on other sites

εγω παντως προτεινω ζωντανο,απο την προσφατη μου εμπειρια,δεν υπαρχει καλυτερο πραγμα καθε μερα απο το να ξυπνας και να ανακαλυπτεις και κατι καινουριο στο βραχο σου...:)

Link to comment
Share on other sites

ζωντανο βραχο θα βαλω μεσα και αργοτερα τα πρωτα μανιταρακια

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω να κανω μια ερωτηση πηρα ενα υγρο της sera marin bio reeflear αυτο ποτε το βαζω μεσα ?

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω το flubal c3 δλδ που να το ριξω δεν εχω μακαρονι εχει κατι αλλο μεσα δεν ξερω τι ειναι .

Link to comment
Share on other sites

καλημερα στο forum απο εχτες που εριξα το αλατι δεν λεει να λιωσει ακομα βλεπω ασπρακια να επιπλεουν τι γινετε ?

Link to comment
Share on other sites

εχεις κυκλοφορια? θαφυγουν, υπαρχει σκιμμερ?

Link to comment
Share on other sites

κυκλοφορια εχω το σκιμμερ δεν το εχω βαλει σε λειτουργια ακομα να το βαλω βασικα θελει να προσθεσω κιαλο αλατι αλλα περιμενω πρωτα να διαλυθει αυτο που εχει.... αα το αλατι μ ειναι tropic marine bio actif

Link to comment
Share on other sites

bioactif γιατι?

Το πάει για reef Μαργαρίτα.Εγώ φιλαράκι θα σου προτείνω το redsea για αλάτι...είναι σαν πούδρα και λιώνει σφαίρα....!;)
Link to comment
Share on other sites

ρωταω γιατι κι εγω ακομη μαθαινω και το χρησιμοποιω με την προβιοτικη που κανω. νομιζα οτι δεν χρειαζεται σε τοσο πρωιμο σταδιο αυτο δλδ..

Link to comment
Share on other sites

ρωταω γιατι κι εγω ακομη μαθαινω και το χρησιμοποιω με την προβιοτικη που κανω. νομιζα οτι δεν χρειαζεται σε τοσο πρωιμο σταδιο αυτο δλδ..

και πολύ καλά κάνεις και ρωτάς! ;)

Καλό είναι να προσθέσουμε εξ αρχής το αλάτι που θέλουμε βάσει των ζωντανών που θα φιλοξενηθούν στο ενυδρείο,ώστε να μάθουμε από νωρίς να κρατάμε σταθερές τιμές εκεί που πρέπει και να δώσουμε και ένα boost στην κοραλλίνη στην προκειμένη!

Αν μιλάγαμε για fish only,και αλάτι "κάλας" (που λέει ο λόγος) θα ήταν κομπλέ! :D

Link to comment
Share on other sites

δεν ηξερα για το αλάτι στην τύχη το πήρα για να πω την αλήθεια και ακόμα να σπάσει έβαλα και το φίλτρο να καθαρίσει η επιφάνεια και κάθε τόσο πλένω το φίλτρο μέσα στο ενυδρείο και βγάζει το αλάτι που ρούφηξε τουλάχιστον πέτυχα την αλατότητα και είμαι ακριβώς

Link to comment
Share on other sites

τις 4 τελευταίες κούπες ναι, έβγαλα 30 λίτρα από ενυδρείο έσπασα εκεί μια μεγάλη ποσότητα αλάτι με ζεστό νερό όσμωσης και μετά συμπλήρωσα στο ενυδρείο ελπίζω αύριο να έχει σπάσει τελείως και να προσθέσω επιτέλους τον αραγωνίτη και τον βράχο

Link to comment
Share on other sites

geo καλο ειναι να προσπαθησεις να διαβαζεις πρωτου αγορασεις κατι,το αλατι παιζει σημαντικο ρολο για μενα στην βιολογια της δεξαμενης σου.

να ενημερωνεσαι γενικα,ννα διαβαζεις,να ξερεις αυτο που θα μπει γιατι και τι ρολο θα παιξει,να εχεις αποψη για το καθε τι που μπαινει στο ενυδρειο σου και πες οτι τωρα που δεν εχει τπτ μεσα δεν υπαρχει θεμα,μετα οταν βαλεις ζωντανουλια και βραχο κτλ θα χρειαστει να εισαι προσεκτικος στις κινησεις σου και να προσπαθεις παντα για το καθε τι που θα επιλεγεις να γνωριζεις την χρησιμοτητα του.ο καθε ενας εχει και διαφορετικη αποψη για το τι πρεπει να γινεται στο ενυδρειο του και ολοι το κανουν με το δικο τους τροπο,αυτο δεν αναιρει βεβαια οτι υπαρχουν καποιες αρχες που ειναι ιδιες για ολους μας και απο κει και περα βλεποντας και κανοντας ο καθενας μας αποκτωντας εμπειρια,μεσα απο λαθη τις περισσοτερες φορες :)

στο λεω καθαρα απο την δικη μου πλευρα ετσι, εγω ειμαι και ψειρα και το καθε τι το τραβαω απο τα μαλλια πρωτου το χρησιμοποιησω και μεχρι στιγμης ευτυχως δεν ειχα καποια απωλεια και ολα κυλουν ομαλα στο ενυδρειακι μου.καλη επιτυχια και πολυ ασχολια με αυτο που ξεκινησες...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

έχεις δίκιο για το αλάτι διάβασα πρώτα ότι κάνει καλο και στα ασπόνδυλα και σε όλα για αυτό το πήρα ,αυτό προσπαθώ να κάνω να κρατάω μεν τις βασικές αρχές αλλα να το κάνω με τον τρόπο που θεωρώ πως θα με διευκολύνει αλλα έχω κάνει από τώρα πολλά λάθει, εχτές έριξα τον αραγωνίτη και ακόμα να ξεθολώσει τα έχω κάνει μούσκεμα ,έχει πιάσει και έναν afro στην επιφάνεια, θα φύγει αυτό ?και μέσα στον αραγωνίτη είχε ένα φακελάκι με ένα υγρό που λέγεται bio-magnet clarifier να το ρίξω μέσα όπως λέει ? και επίσης πήρα και ένα υγρό τις sera bio reefclear αυτό μου το πώλησε για βακτήρια είναι ?σας ευχάριστω πραγματικά που ασχολείστε μαζί μου είναι πολύτιμες οι συμβουλές σας ....

Link to comment
Share on other sites

Το αλατι ναι μεν πολύ καλό, άλλα έχει πηγή άνθρακα μεσα που πρεπει να ξέρεις λίγο να το διαχειριστεις. Δηλ. μειώνει τα νιτρικά κλπ. σε συνδυασμό με βακτηρία όταν όμως υπάρχει μια συγκεκριμένη αναλογία. Αν δεν υπάρχει είναι πιθανό να σου προκαλέσει προβληματα , ίσως και να ενισχύσει την έξαρση κυανού. Μη σε μπερδευω βεβαία, αν εχεις τη διάθεση να το ψαξεις. Για αρχή θα ταν καλυτερα κάποιο απο τα απλα.. Βεβαία απο τη στιγμη που το εχεις πάσο.. Απο κυκλοφορία πως πας, για το σπάσιμο εννοώ.. Αν θυμάμαι καλά δεν είχα προβλήματα στη διάλυση του.

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk 4 Beta

Link to comment
Share on other sites

ένταξη έσπασε τώρα έκανε καμια "εβγομαδα" έχω δου κυκλοφορητές μέσα βεβαια τώρα τα έχω κλειστά όλα να κάτσει καλά ο αραγωνιτης πολύ θολούρα το νερό ακόμα το υγρό που είχε μέσα ο αραγωνιτhς να το βάλω ?και βακτήρια έχω τις sera το bio reefclear βακτήρια m είπαν ότι είναι .φυσικά και θα το ψάξω από διάθεση έχω παρα πολύ αλλα λίγο απογοητεύομαι που είναι ακόμα θολο το νερό

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...