Jump to content

Από 90L --> 180L....γίνεται;


nabouhodonosour

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά! Εδώ και περίπου ένα χρόνο έχω ένα νάνο reef των 90 λίτρων και πάει πολύ καλά δόξα τω Θεώ.

Προχθές ένα φιλαράκι που παράτησε το χομπυ πριν καιρό, μου παρεχώρησε το juwel rio 180 του και με παρότρυνε να "μετακομίσω" σε αυτό.

Μαζί με το ενυδρείο, μου παραχώρησε περίπου 18 κιλά νεκρού βράχου και περίπου 15-18 κιλά νεκρού αραγωνίτη.

Αυτό που με προβληματίζει;

Θα μπορέσω να μεταφέρω από το παλιό ενυδρείο τα υπάρχοντα στο καινούριο(12 κιλά ζωντανού αραγωνίτη και περίπου 10 κιλά ζωντανού βράχου) ούτως ώστε να "ζωντανέψουν" τα νεκρά, μαζί με τα ψάρια και τα κοράλλια μου (μαλακά και ζωανθούς) χωρίς όμως να επηρεαστούν αυτά από πιθανή αύξηση νιτρικών κτλ κτλ κτλ;

Θα μπορέσει το βιολογικό φορτίο του ήδη ζωντανού βράχου και αραγωνίτη να κρατήσουν τις ισορροπίες στα διπλάσια λίτρα μέχρι να ζωντανέψουν τα νεκρά;

Περιμένω τις απόψεις σας πάνω στο θέμα, και πιθανές λύσεις για τυχόν προβλήματα που θα ανακείψουν!

Ευχαριστώ πολύ !! :bigemo_harabe_net-126:

Link to comment
Share on other sites

λοιπον η αποψη μου ειναι χωρις να ειναι κανονας πως μπορεις να το κανεις ! γιατι οχι ?? με τα ιδια ζωντανα φυσικα πιστευω θα ειναι ακομα καλυτερα ... οσο για το ζωντανεμα του βραχου σου ο χρονος θα κανει την δουλεια του .... στο ενυδρειο ολα τα αλλα μηχανημα θα ειναι ιδια (σκιμμερ κυκλοφορητες κτλ )??

τα προβληματα ισως που θα εχεις ειναι κατα την μεταφορα ... γιαυτο και θα ηταν καλο εαν μπορουσες να τα δουλεψεις παραλληλα τα δυο ενυδρεια και οταν στρωσει το 180 να τα μεταφερεις τα ζωντανα ωστε να μην στρεσαριστουν τοσο ....

οσο για την ποσοτητα βραχου και αραγωνιτη ειναι πολυ μεγαλη για να τα μεταφερεις ολα ... που θα τα χωρεσεις !! ?

εγω προτεινω να βαλλεις τα κιλα βραχου που εχεις ηδη και να συμπληρωσεις μερικα απο τα κιλα νεκρου του φιλου σου ... οσο για τον αραγωνιτη , ευκαιρια να τον ξεπλυνεις λιγο τωρα που θα κανεις την αλλαγη ....

Έγινε επεξεργασία - giannisss
Link to comment
Share on other sites

Πάρε καινούριο αραγωνίτη νεκρό και μην ασχοληθείς καθόλου με αυτόν που έχεις. Θα ζωντανέψει σε λίγο καιρό και θα έχεις γλιτώσει πολλά προβλήματα απο τον "παλιό" ζωντανό αραγωνίτη σου.

Φτιάξε καινούριο νεράκι, κανε το στήσιμο του βράχου μίξη ζωντανού(που έχεις) και νεκρού, ρίξε βακτήρια και βάλε και λίγο από το παλιό σου νερό. Προληπτικά αν θες ρίξε και κάποιο σκεύασμα τύπου "ammo lock".

Μετά ξεκίνα φωτοπερίοδο σιγά σιγά και άστο να τρέξει μόνο του, χωρίς παρεμβάσεις.

4 μετακομίσεις έχω κάνει με ακριβώς αυτόν τον τρόπο.

Link to comment
Share on other sites

Βαγγέλη τι προβλήματα θα έχω αν βάλω τον παλιό μου αραγωνιτη;; και αν βάλω την μίξη των βράχων, μπορώ να βάλω κατά τη διάρκεια της φωτοπεριοδου και τα ζωντανά; γιατί αν όχι, πως θα κρατηθεί η ισορροπία στο παλιό ενυδρείο με τα ζωντανά αφού θα βγάλω το βράχο;

Link to comment
Share on other sites

Βαγγέλη τι προβλήματα θα έχω αν βάλω τον παλιό μου αραγωνιτη;; και αν βάλω την μίξη των βράχων, μπορώ να βάλω κατά τη διάρκεια της φωτοπεριοδου και τα ζωντανά; γιατί αν όχι, πως θα κρατηθεί η ισορροπία στο παλιό ενυδρείο με τα ζωντανά αφού θα βγάλω το βράχο;

ο αραγωνιτης μαζευει βρωμια ....

Link to comment
Share on other sites

Οπως είπε ο Γιάννης μαζεύει πολυ βρώμα και με την μεταφορά του, μεταφράζεται σε άπειρα νιτρικά κτλ κτλ :)

Εννοείται πως θα βάλεις και τα ζωντανά.

Τι φωτιστικό έχεις και με τι λάμπες?

Link to comment
Share on other sites

Στο παλιό έχω 4 λάμπες Τ5 των 24w (2 λευκές 2 ακτινικές) . Στο καινούριο πρέπει να προμηθευτώ νέο φωτιστικό διότι αυτό που είχε έχει καεί.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω στο νου κάποιο συγκεκριμένο. Έλεγα να πάρω το φωτιστικό της juwel για το ριο 180 αλλά παίρνει μόνο 2 Τ5 των 45w, και το θεωρώ ελάχιστο για το μέγεθός του. Ίσως το πάρω και κάνω καμία πατέντα και προσθέσω και τις λάμπες από το παλιό για να έχω περίπου στα 200w συνολικής ισχύς. Έχεις κάποια άλλη ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

Οπότε αφού θα έχεις Τ5 σου προτείνω οι δυο λάμπες να ανάψουν στις 4 ώρες κατευθείαν(και κάθε 4-5 μέρες δίνε μια ώρα) και στις υπόλοιπες να κάνεις προσαρμογή σιγά σιγά(1 ώρα ανα εβδομάδα).

Οι ζωανθοί λογικά δεν θα πάθουν κατι με 4 ώρες την ημέρα για καμιά 15αρια μέρες, εσύ όμως θα προσπαθήσεις να αποφύγεις ανεπιθύμητες άλγες.

Link to comment
Share on other sites

ερωτηση : ποσο μηκος εχει το ενυδρειο ?? επισης απο οτι ξερω 45 watt τ5 δεν υπαρχει εχει 24 39 54 80 ....

Η Juwel έχει δικά της μήκη.

Μπορείς να βάλεις 2 Glo και να μην μπλέξεις με τις λάμπες της Juwel.

Link to comment
Share on other sites

Η Juwel έχει δικά της μήκη.δεν το ηξερα , ευχαριστω για την ενημερωση

Μπορείς να βάλεις 2 Glo και να μην μπλέξεις με τις λάμπες της Juwel. +1 παρε ΑΤΙ λαμπες !

επισης δεν μας ειπες το μηκος !!

Έγινε επεξεργασία - giannisss
Link to comment
Share on other sites

εαν ειναι 1,00 τοτε θελει 39 αρες !! αναλογα τα ζωντανα φυσικα ... 4χ39 νομιζω θα ειναι κομπλε για οτι και να βαλει .... !

Link to comment
Share on other sites

Ενα μέτρο είναι ναι. Και αυτές οι 4 24αρες που εχω είναι GLO. Λέτε να τις βάλω και αυτές;; Με πατέντες βέβαια για να στερεωθούν :bigemo_harabe_net-74:

Link to comment
Share on other sites

Ναι στο κέντρο θα μπουν, απλά αυτό που ήθελα να αποφύγω είναι τα πανάκριβα έτοιμα φωτιστικά με 4 λάμπες τ5 γιατί δεν είμαι σε φάση για ανοίγματα τέτοιους καιρούς! :bigemo_harabe_net-82:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Τι έκανες τελικά με το φωτισμό?

Έχω και εγώ το συγκεκριμένο φωτιστικό με τις 2x45w T5 και απλά κόλλησα στο κάτω μέρος του 3 ταινίες led αδιάβροχες για extra φωτισμό. Θέλουν σωστή μόνωση μονάχα για μην μπάζουν υγρασία και χαλάσουν.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και μερικές μέρες έχει βγάλει η FLUVAL φωτιστικό 4xόσα watt θες ανάλογα με το μήκος του ενυδρείου,με 4 led για moonlight.Η τιμή του δεν είναι απαγορευτική...για ψάξε λίγο!

Το φωτιστικό μοιάζει με τα διπλά Τ5 την GLO για να καταλάβεις,αλλά είναι αρκετά πιο εξελιγμένο!

Τις 24άρες κατά την γνώμη μου μην τις βάλεις καν....άνοιξε μια αγγελία και πούλα τες ώστε να μην σου κάτσει βαρύ και το καινούργιο φωτιστικό! :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...