Jump to content

Κατασκευή Θάλασσα…


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους!!!! Σεπτέμβρη ετοιμάζομαι να αρχίσω την κατασκευή του νέου μου ενιδρύου αλλά έχω προβληματιστεί με πολλά θέματα, και ζητώ την βοήθεια σας για να καταλήξω κάπου!!

Τα standard είναι οι διαστάσεις 1.30 χ 75Μ χ 65Υ με κόντρες πάνω κάτω η βάση που θα γίνει από ξύλο και θα ντυθεί στα χρώματα του σπιτιού και ότι πάνω από το ενυδρείο θα κλιστεί με γυψοσανίδα.

Το ενυδρείο θα είναι μεσοτοιχία οπότε θα φαίνετε από 3 πλευρές.

Τα θέματα μου τώρα είναι τα εξής: κόλλημα γυάλας… έχω έναν τζαμά που για να κολλήσει τα τζάμια(γενικά)χρησιμοποίει μια ιδική κόλα που δεν ξεκολλά με τίποτα!! Το αποτέλεσμα είναι πιο καλό και από εργοστασιακό!! Βέβαια πρέπει να του περάσω σιλικόνη για την πλήρη στεγανοποίηση τις γυάλας. Να κάνω αυτό η να πάω σε κατασκευή από κάποιον ποιο έμπειρο??

Υπερχείλιση…. Είμαι ανάμεσα σε εξωτερικό μπαλκόνι και σε τρύπες στον πάτο του ενυδρείου.. ακούω γνώμες!!

Σαμπ… τι? Ats και ένα υποδεέστερο skimmer?? Η ένα skimmer τουμπανο και ένα κλασικό σαμπ??

Κυκλοφορία!!! Στην αρχή σκαφτόμουν να παίξω με 2 W40… μετά μου έβαλε κάποιος μια ιδέα να παίξω με την αντλία επιστροφής!! Δηλαδή να βάλω μια μεγάλη αντλία, υπολογίζω περίπου στα 10000Λ και να την χωρίσω με σωληνώσεις να βγαίνει σε 4 σημεία.

Περιμένω γνώμες προτάσεις και γενικά ότι θέλετε να συζητήσουμε!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλη αρχη σου εύχομαι.!

Κολλα το ενυδρειο σε κάποιον εμπειρο.

Κλασσικό σαμπ με τουμπανο σκιμερ.

Δυο W40 ... πρωτον γιατι η κυκλοφορία δεν μπορει να ειναι μονοπλευρη μονοδιαστατη και σταθερα στοχευμενη και δευτερον γιατι σε αυτο τον τομεα η vortech κάνουν παπαδες.

Αντε και με το καλο...

Ααααα ... ΟΧΙ ξυλινη βαση.. μονο κοιλοδοκο... κ στο λεω εγω που εχω ξύλινη βάση.

Έγινε επεξεργασία - Giovanni
Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο να το κολλήσεις αποκλειστικά με σιλικόνη και να αφήσεις την ιδέα μιας πανίσχυρης κόλλας.

Τρύπες στο πάτο προϋποθέτουν και πύργο για να κρύψεις τους σωλήνες(εγώ προτιμώ τις τρύπες είτε στα πλαϊνά είτε στο πίσω στην προκειμένη περίπτωση στο πλαϊνό που δεν θα φαίνεται.

Αν χρησιμοποιήσεις την αντλία επιστροφής και την διαχωρίσεις σε περισσότερους σωλήνες για να μοιράσεις την κυκλοφορία απλά θα έχεις περισσότερες ροές στην επιφάνεια αν θέλεις να έχεις ροές ανάμεσα στο βράχο θα πρέπει να τρυπήσεις τον πάτο και να εγκαταστήσεις σωλήνες με μία αντλία που να δουλεύει εξωτερικά(και εκτός σαμπ)και να είναι και "γαϊδούρι" και να μην έχει σχέση με το σαμπ εκεί θα βάλεις άλλη

Νομίζω πως με μία αντλία επιστροφής και δυο 40αρες θα είσαι οκ.

το σαμπ μπορείς να το βγάλεις μπαλκόνι αν είσαι δίπλα με όλα όμως τα επακόλουθα, κρύο το χειμώνα, ζέστη το καλοκαίρι.

Ats ή καλό σκιμμερ, εγώ θα έλεγα και τα δύο και refugium(επιλέγεις τον συνδυασμό εγώ χρησιμοποιώ καλό σκίμμερ και refugium)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους!!!! Σεπτέμβρη ετοιμάζομαι να αρχίσω την κατασκευή του νέου μου ενιδρύου αλλά έχω προβληματιστεί με πολλά θέματα, και ζητώ την βοήθεια σας για να καταλήξω κάπου!!

Τα standard είναι οι διαστάσεις 1.30 χ 75Μ χ 65Υ με κόντρες πάνω κάτω η βάση που θα γίνει από ξύλο και θα ντυθεί στα χρώματα του σπιτιού και ότι πάνω από το ενυδρείο θα κλιστεί με γυψοσανίδα.

Το ενυδρείο θα είναι μεσοτοιχία οπότε θα φαίνετε από 3 πλευρές.

Τα θέματα μου τώρα είναι τα εξής: κόλλημα γυάλας… έχω έναν τζαμά που για να κολλήσει τα τζάμια(γενικά)χρησιμοποίει μια ιδική κόλα που δεν ξεκολλά με τίποτα!! Το αποτέλεσμα είναι πιο καλό και από εργοστασιακό!! Βέβαια πρέπει να του περάσω σιλικόνη για την πλήρη στεγανοποίηση τις γυάλας. Να κάνω αυτό η να πάω σε κατασκευή από κάποιον ποιο έμπειρο??

Υπερχείλιση…. Είμαι ανάμεσα σε εξωτερικό μπαλκόνι και σε τρύπες στον πάτο του ενυδρείου.. ακούω γνώμες!!

Σαμπ… τι? Ats και ένα υποδεέστερο skimmer?? Η ένα skimmer τουμπανο και ένα κλασικό σαμπ??

Κυκλοφορία!!! Στην αρχή σκαφτόμουν να παίξω με 2 W40… μετά μου έβαλε κάποιος μια ιδέα να παίξω με την αντλία επιστροφής!! Δηλαδή να βάλω μια μεγάλη αντλία, υπολογίζω περίπου στα 10000Λ και να την χωρίσω με σωληνώσεις να βγαίνει σε 4 σημεία.

Περιμένω γνώμες προτάσεις και γενικά ότι θέλετε να συζητήσουμε!!!

Η ειδικη κολλα σε καμια των περιπτωσεων δεν θα κανει τη δουλεια της σιλικονης.Δηλαδη εκτος κολλησης και στεγανοποιησης,να αναλαβει και τις ανοχες-καμπυλωσεις λογω πιεσης,με αποτελεσμα καμια σχεση με εργοστασιακο οπως αναφερεις.

Τα εργοστασιακα χρησιμοποιουν κι αυτα μονο σιλικονη.Κατι ξερουν :D

Link to comment
Share on other sites

Καλό ξεκίνημα, απο κόλλα μόνο σιλικόνη πολύ καλής ποιότητας ενυδρειακή και ο λόγος αυτός που προαναφέρθηκε παραπάνω, υπερχείλιση προσωπικά προτιμώ στα πλάγια με μια κλίση για αποφυγή θορύβου απο το κατέβασμα, στο σαμπ έχω και σκίμμερ και ATS με καταπληκτική δουλειά απέναντι στην άλγη, κυκλοφορία σαν τις Vortech δεν έχει, φοβερή ροή και γκατζετάκι.

Link to comment
Share on other sites

Η ειδικη κολλα σε καμια των περιπτωσεων δεν θα κανει τη δουλεια της σιλικονης.Δηλαδη εκτος κολλησης και στεγανοποιησης,να αναλαβει και τις ανοχες-καμπυλωσεις λογω πιεσης,με αποτελεσμα καμια σχεση με εργοστασιακο οπως αναφερεις.

Τα εργοστασιακα χρησιμοποιουν κι αυτα μονο σιλικονη.Κατι ξερουν :D

Να κάτι που δεν είχε περάσει από το μυαλό μου!!!

Ευχαριστώ παιδιά για τις συμβουλές ελπίζω ότι θα βγει κόσμημα. Θα επανέλθω με προσχέδια…!!!

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα πρώτα να σου ευχηθώ καλη αρχη και ολα να πανε κατ ευχήν.

Ξεκινώντας απο τις διαστάσεις. Το μήκος είναι μια χαρα , το πλάτος είναι τέλεια, αν και στο δυπλευρο θέλεις άπλα και απο τις δυο μεριές αλλα νομίζω ότι θα τα καταφέρεις. Στο ύψος εχω έναν ενδοιασμό, και με όριο το 60 θα ήταν αρκετό. (Δεν έχεις και το μπόι του reef keeper )

Εξωτερικό μπαλκόνι θα ήταν το καλύτερο για μένα απο την τρύπα στον πάτο. Και φυσικά τρύπα στον τηχο και ολα έξω ( ο clooyn τα έχει στο μπαλκόνι και γω στο μπάνιο ) δεν φαντάζεστε τι ευκολία και καθαρο το Σπιτι που θα μπορείς να έχεις.

Συλικονη κατάλληλη είναι μόνο αυτη με την ένδειξη "ενυδρειακη" όλες οι άλλες μπορει να έχουν τα οποία τοξικά και σίγουρα δεν κάνουν ούτε για βατράχια. Δεν υπάρχει λόγος να πας σε κάτι που δεν το γνωρίζει κανένας μας, και να μην κοιμάσαι το βράδυ!!!

Οσο για την κυκλοφορία προσωπικά εχω δυο 40αρες αλλα ειμουν στο τσακ να πάρω 4 τουνζε κοντρολαριστες με τον κοντρολερ για να εχω πιο μιρασμενη την κυκλοφορία παντού. Ειδικά τωρα που ψιλό στοκαρω σίγουρα θα έλεγα για 4 τουνζε. Στην δικια σου πάλι την περίπτωση όπου και να τις βάλεις θα φαίνονται γιατι δεν θα έχεις πλάτη.

Εδω είναι καθαρά θέμα αισθητικό και το αφήνω πάνω σου.

Ανέφερες Γυψοσανηδες, να πρωτιμησεις ανθυγρες (αν το λέω σωστά ;) αυτές που είναι για μπάνια και εξωτερικούς χώρους. Να είναι με ανοιγομενα τα δυο πλαϊνα σαν το καπό του αυτοκίνητου. Και πάλι τρύπα στο ντουβαρι με μοτέρ εξαερισμου για να σωσεις το Σπιτι απο υγρασίες. Αφου μπορείς γιατι όχι.

Αυτα τα ολίγα για αρχη!!

Και πάλι με το καλο.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω και εγω για την "μπαλκονατη υπερχειληση" γιαννη!

Μαζι με την καταλληλη τοποθετηση των κυκλοφορητων θα σε βοηθησει πολυ στο να μη μαζευεις φιλμ στην επιφανεια

αλλα και σε ενα μικρο η μεγαλο βαθμο(αναλογα το μεγεθος της) στην οξυγονωση του νερου.

Οπως και στο να μη χρησιμοποιησετε κολλα.

Για ολα τα υπολοιπα εχουν δωσει πολυ καλες συμβουλες τα παιδια :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!!! Για το κόλλημα δεν θα το κάνω το πείραμα θα πάω σε σιλικόνη με τον κλασικό τρόπο για να κοιμάμαι ήρεμος…!!!

Όσο για την κυκλοφορία σας παραθέτω ένα πρόχειρο σχέδιο για το πώς το έχω στο μυαλό μου.

m5qw.jpg[/img]

Uploaded with ImageShack.us

Η ¨μακρινή¨ επιστροφή όπου είναι η μοναδική που θα είναι πολύ κοντά στην επιφάνια του νερού, λογικά θα έχει και ποιο χαμηλή ροη λόγο απόστασης και προορίζετε για να ¨σπάει¨ το φιλμ

Link to comment
Share on other sites

Το σχέδιο στα αριστερά είναι το πλαϊνό του ενιδρύου που θα ακουμπά στον τοίχο, και αυτές οι γραμμές είναι οι σωλήνες τις επιστροφής

Link to comment
Share on other sites

Are you ********* insane :bigemo_harabe_net-134: τις επιστροφές όχι τόσο μέσα στο νερό όταν θα γίνει διακοπή θα σου αδειάσουν όλο το ενυδρείο

mode edit

********

Έγινε επεξεργασία - mad23
Link to comment
Share on other sites

Are you ********* insane :bigemo_harabe_net-134: τις επιστροφές όχι τόσο μέσα στο νερό όταν θα γίνει διακοπή θα σου αδειάσουν όλο το ενυδρείο

Εννοείτε!Είσαι τρελοοοοοοοοοσσσσσς;;;;;Τις επιστροφές στην επιφάνεια!Μην μαζεύεις νερά κρίμας......

mode edit

***********

Έγινε επεξεργασία - mad23
Link to comment
Share on other sites

Με μια βαλβίδα αντεπιστροφής έχει λυθεί αυτό το θέμα

Link to comment
Share on other sites

Με μια βαλβίδα αντεπιστροφής έχει λυθεί αυτό το θέμα

και αν κολησει?

Link to comment
Share on other sites

Μπορούμε να μάθουμε γιαυτο τη βαλβίδα αντεπιστροφης; Έχω το μπαστουνι spray bar της eheim για επιστροφή κ δν θέλω να μου κατεβάζει τοσο νερό στο σαμπ.

Link to comment
Share on other sites

Πχ http://www.toolspro.gr/catalog/product_info.php?manufacturers_id=13&products_id=583

Αν βιδώνει στην άκρη του στομιου του μπαστουνιου ειμαστε Οκ;

Έγινε επεξεργασία - vales_red
Link to comment
Share on other sites

Ότι υπάρχει περίπτωση να κολλήσει υπάρχει! Αλλά με μια δικλίδα ασφαλείας νομίζω θα είναι οκ.. πχ δεύτερη βαλβίδα η κάποιο φλοτερακι σαν extra ασφάλεια. Υπάρχουν λύσεις στην περίπτωση που κολλήσει κάτι!

Το θέμα μου είναι αν έτσι όπως θα είναι οι σωλήνες θα κάνουν κυκλοφορία!!

Link to comment
Share on other sites

Πχ http://www.toolspro.gr/catalog/product_info.php?manufacturers_id=13&products_id=583

Αν βιδώνει στην άκρη του στομιου του μπαστουνιου ειμαστε Οκ;

Για την συγκεκριμένη δεν ξέρω να σου πω.. λογικά κάνει αλλά δεν μπορώ να στο εγγυηθώ!!

Να έχεις στο μυαλό σου ότι όταν βάζεις τέτοιες βαλβίδες κόβεις λίγο από την ροη λόγο αντίστασης τις βαλβίδας

Link to comment
Share on other sites

Ότι υπάρχει περίπτωση να κολλήσει υπάρχει! Αλλά με μια δικλίδα ασφαλείας νομίζω θα είναι οκ.. πχ δεύτερη βαλβίδα η κάποιο φλοτερακι σαν extra ασφάλεια. Υπάρχουν λύσεις στην περίπτωση που κολλήσει κάτι!

Το θέμα μου είναι αν έτσι όπως θα είναι οι σωλήνες θα κάνουν κυκλοφορία!!

Βρε παλικάρι μου τι την θες την επιστροφή εκεί κάτω;;;;;Στοχευμένη κυκλοφορία θα έχεις,κάτι που κατ εμέ δεν είναι και πολύ καλό!Βάλε δύο εποστροφές λίγο πιο μέσα από την επιφάνεια,ρίξε επάνω κ;ι δύο βορτεκιές και τέλος.....τι τις θες τις βαλβίδες και τις σωληνώσεις.........;

Link to comment
Share on other sites

Όχι και απο μένα για την αντεπιστροφη.

Και ΑΝ τελικά βάλεις να μην είναι χαλκινη.

Και για πιο λόγο δεν σου φτάνει η μια επιστροφή;

Με όλες αυτές τις γωνίες και το μήκος μια 5αρα αν σου γυρνάει 2000λιτ την ώρα θα είσαι μια χαρα. Αν βάλεις πιο πολλές επιστροφές μόνο μπελάδες θα έχεις.

Μπορείς μάλιστα να βάλεις και τις δυο vortech σε εκείνο το τζαμι και με το κατάλληλο mode και το ανάλογο στήσιμο του βράχου να είσαι υπέρ καλλημενος απο θέμα κυκλοφορία!

Link to comment
Share on other sites

Όχι και απο μένα για την αντεπιστροφη.

Και ΑΝ τελικά βάλεις να μην είναι χαλκινη.

Και για πιο λόγο δεν σου φτάνει η μια επιστροφή;

Με όλες αυτές τις γωνίες και το μήκος μια 5αρα αν σου γυρνάει 2000λιτ την ώρα θα είσαι μια χαρα. Αν βάλεις πιο πολλές επιστροφές μόνο μπελάδες θα έχεις.

Μπορείς μάλιστα να βάλεις και τις δυο vortech σε εκείνο το τζαμι και με το κατάλληλο mode και το ανάλογο στήσιμο του βράχου να είσαι υπέρ καλλημενος απο θέμα κυκλοφορία!

Πές τα να αγιάσει το στόμα σου μωρέ!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...