Jump to content

100Lt-Γνώμες Για Ριζική Αλλαγή


nontasth

Recommended Posts

Καλησπέρα κι απο μένα.Δεκτή κάθε γνώμη για την δημιουργία.

Επείδη το φίλτρο είναι εσωτερικό και και έχω σκοπό να το βγάλω καθώς και τα αφρολέξ και για να κερδίσω χώρο και να βάλω εξωτερικό φίλτρο σκοπέυω να κάνω ριζική ανακάινιση.

1)Θέλω την γνώμη σας για το υπάρχον ενυδρείο.(αν βάλω κι αλλα φυτά πιστέυω θα κλείσει και δεν θα μπορώ ούτε να το καθαρίζω).

2)Τι εξωτερικό φίλτρο προτείνεται (να είναι αθόρυβο και μικρό μέγεθος λογο σαλονιού και <<παντόφλας>>

3)Σε ψάρια θα αποφασίσω τι θα μπει ανάλογα την ανακαίνιση.

Γενική κατηγορία ενυδρείου
Κοινωνικό

Γενικές Πληροφορίες
Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ):80x30x45
Συνολικά Λίτρα:100
Sump (λίτρα):

Οργανισμοί
Φυτά:Java moss , Americana ,Κερατόφυλλο
Ψάρια:Guppy-1 αρσενικό 3 θυληκά 1 νεογέννητο , 5 Neon(καποιο απο τα δύο θα φύγει μολις αποφασίσω)
Άλλα είδη:σαλιγκάρια λαθρπιβατες

Διακοσμητικά υλικά
Φόντο:Διακοσμιτικό αφρολεξ πετρωμα
Πέτρες:1
Ξύλα:2
Άλλα διακοσμητικά :
Υπόστρωμα:Λευκό ψιλόκοκκο
Βυθός:

Φωτισμός
Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος):1 T8 18W
Διάρκεια φωτισμού:10 ώρες

Υποστήριξη οργανισμών
Φίλτρανση: BIOBOX 2 (Σφουγγάρι ,Φουλ ΣΙΠΟΡΑΧ,Ενυδρειακό Βαμβάκι) , ενα μικρό φίλτρο με ενυδρειακό βαμβάκι.
Θέρμανση/ Ψύξη:EasyKlim 100
Λίπανση:
Παροχή CO2:
Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις:
Διατροφή:


Παράμετροι
pH:7,5
Γενική σκληρότητα (GH):11
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):15
Αμμωνία (ΝΗ3):0
Νιτρώδη (ΝΟ2):0
Νιτρικά (ΝΟ3):0
Φωσφορικά (PΟ4):
Μέση Θερμοκρασία (°C):26-27

Συντήρηση
Αλλαγές νερού:20% κάθε βδομάδα
Προετοιμασία νερού/πρόσθετα:αντιχλωριο prime
Άλλες ρουτίνες συντήρησης:βακτηρια Api Prime stress

Φωτογραφίες:

post-54933-0-52565700-1371197763_thumb.jpg

post-54933-0-59337000-1371197767_thumb.jpg

post-54933-0-86661100-1371197769_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Φιλαρακι προσωπικα το ενυδρειο σου μου αρεσει αρκετα. Αν εσυ θελεις ομως οπωσδηποτε να αλλαξεις αυτα που λες, η δικια μου ιδεα ειναι η εξης: Μην βγαλεις τα φελιζολ και στην θεση του φιλτρου βαλε η φοντο να καλυψει το κενο η καποιο φυτο. Θα δημιουργηθει η αισθηση οτι εισαι σε φαραγγι. Ξαπλωσε το αριστερο ξυλο, βαλε και κανα δυο φυτα ακομη οπως μια βαλισνερια σε καμια γωνια η καμια ανουμπια η εχινοδορο η μικροσοριουμ. Φτιαξε και την ψαροσυνθεση σου και πιστευω θα σαι πρωτος.

Καλη συνεχεια.

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι απο μένα.Δεκτή κάθε γνώμη για την δημιουργία.

Επείδη το φίλτρο είναι εσωτερικό και και έχω σκοπό να το βγάλω καθώς και τα αφρολέξ και για να κερδίσω χώρο και να βάλω εξωτερικό φίλτρο σκοπέυω να κάνω ριζική ανακάινιση.

1)Θέλω την γνώμη σας για το υπάρχον ενυδρείο.(αν βάλω κι αλλα φυτά πιστέυω θα κλείσει και δεν θα μπορώ ούτε να το καθαρίζω).

2)Τι εξωτερικό φίλτρο προτείνεται (να είναι αθόρυβο και μικρό μέγεθος λογο σαλονιού και <<παντόφλας>>

3)Σε ψάρια θα αποφασίσω τι θα μπει ανάλογα την ανακαίνιση.

Εαν ήμουν στην θέση σου πρώτα θα αποφάσιζα ποια ψάρια μου αρέσουν και ταιριάζουν στα λίτρα μου, και μετά σιγά σιγά θα τους διαμόρφωνα το κατάλληλο περιβάλλον.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα δεν θα το πειραζα μια που απο την μια δεν εχεις να κερδισεις κατι το ιδιαιτερο σε λιτρα και απο την αλλη ειμαι υπερ των εσωτερικων φιλτρων γιατι με τα εξωτερικα ποτε δεν ξερεις ποτε θα βρεις το σαλονι σου λιμνη. Μπορεις να καμουφλαρεις το κεντρικο σημειο οπου βρισκεται το φιλτρο με πολλα και διαφορα ειδη φυτων και ριζες και να μην ενοχλει καθολου οπτικα και οσο για τα ψαρια που εχεις καλο ειναι να διαλεξεις αν θελεις να μπλεξεις με τυρφες η οσμωση η να δημιουργησεις ενα ωραιο συνολο με καποια ζωοτοκα.

Link to comment
Share on other sites

Ότι πρέπει για Ταγκανικα

Έχεις πλάτη, άμμο έτοιμος σου λέω είσαι...

Φίλτρο δες σε eheim , fluval

Έγινε επεξεργασία - samilias21
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα δεν θα το πειραζα μια που απο την μια δεν εχεις να κερδισεις κατι το ιδιαιτερο σε λιτρα και απο την αλλη ειμαι υπερ των εσωτερικων φιλτρων γιατι με τα εξωτερικα ποτε δεν ξερεις ποτε θα βρεις το σαλονι σου λιμνη. Μπορεις να καμουφλαρεις το κεντρικο σημειο οπου βρισκεται το φιλτρο με πολλα και διαφορα ειδη φυτων και ριζες και να μην ενοχλει καθολου οπτικα και οσο για τα ψαρια που εχεις καλο ειναι να διαλεξεις αν θελεις να μπλεξεις με τυρφες η οσμωση η να δημιουργησεις ενα ωραιο συνολο με καποια ζωοτοκα.

Να βρώ το σαλόνι μου λίμνη?Για δώσε λίγο λεπτομέρεια?

Πώς δηλαδή.Τι πρέπει να προσέξω.Προτέινετε μου ένα εξωτερικό φίλτρο για 100 λίτρα!

Link to comment
Share on other sites

http://petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=2972

http://petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=2854

http://petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=2174

http://petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=2609

Τα δυο πρωτα ειναι τα ποιοτικα μοντελα και τα αλλα δυο τα οικονομικα κινεζικα που απο την μια ειναι σχετικα αξιοπιστα αλλα τα υλικα κατασκευης ειναι κατοτερης ποιοτητας.

Ολα τα εξωτερικα περαν της τιμης μπορουν καποια στιγμη να εχουν καποια διαρροη. Συνηθως με τον καιρο αλιωνεται η φλατζα τους μεταξυ της κεφαλης και του καδου η καποια εσωτερικη φλατζα στην κεφαλη μεσα. υπαρχουν στην αγορα και οι φλατζες τους αν και καποιες φορες πρεπει να περιμενουμε και αρκετο καιρο αλλα το θεμα ειναι πως σε περιπτωση διαρροης εαν εισαι παρον εχει καλος αλλα εαν λειπεις τοτε μπορει να γινει η στραβη. Κατα τα αλλα εχουν και καποιο σχετικο κοστος βεβαια.

Στα υπερ τους ειναι οτι διαθετουν ευρηχωρους καδους για την σωστη φιλτρανση και εξηκωνομουμε λιγο χωρο απο το ενυδρειο μας.

Link to comment
Share on other sites

ok.Με κατατόπισατε κι ευχαριστώ.Ήμουνα στην πρώτη επιλογή έτοιμος και μου το επιβεβαιωσες.

Παμε λοιπόν για Fluval 206.Απο θόρυβο ξέρει κανείς πως πάει?Κάνει σαν τα εσωτερικά?

Ο ανακυκλωτής που έχω ... http://www.achat-aquarium.fr/achat/produit_details.php?id=1646&catid=504

να τον αφήσω μέσα για ανατάραξη?

Link to comment
Share on other sites

Ειναι σχεδον αθορυβα. Θα σου προτεινα πριν βγαλεις τελιως το εσωτερικο αστο να δουλεψει για κανενα μηνα και το εξωτερικο μαζι ταυτοχρονα και μετα βγαζεις οτι εχει το εσωτερικο απο βιολογικο υλικο και το προσθετεις και αυτο στο εξωτερικο.

Link to comment
Share on other sites

Είναι αρκετά αθόρυβο επίσης αν βάλεις το βιολογικό υλικό απευθείας στο εξωτερικό δεν χρειάζεται να τα έχεις να δουλεύουν και τα 2 μαζι!

Μια φορά το χρόνο αλλάζεις φλατζα και είσαι οκ άλλωστε έχει μικρό κόστος!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...