Jump to content

Δεν Λεει Να Γεννησει...


tolmi6

Recommended Posts

Καλημερα!Εχω καποιες ερωτησεις μιας και ειμαι ασχετη και καινουργια με το χομπυ αυτο.Μου χαρισαν μια εγκυμονουσα molly και μου ειπε το παληκαρι που μου την εδωσε να υπολογισω σε 2-2μιση εβδομαδες να περιμενω μικρα.Πηγα κ εγω πηρα ενα μικρο ενυδρειο γυρω στα 30 λιτρα και εβαλα μεσα αυτην αλλο ενα θηλυκο ενα αρσενικο κ ενα Red cap που ειχα απο πριν σε γυαλα.ειναι σχεδον αδειο το ενυδρειο.Εχω ορεξη και διαθεση να το εμπλουτισω αλλα δεν ξερω τι να πρωτοκανω.Φοβαμαι πως εχω στρεσαρει πολυ τη μαμα και δεν θα τα βγαλει μιας και νομιζω πως εχει αργησει και η κοιλιτσα της δεν φαινεται και ετοιμη να γεννησει.Ποσο καιρο θελει?Να την βαλω σε μια γυαλα μονη της,να αγορασω γεννηστρα η πολλα φυτα.

Σημειωση: ειμαι επαρχια και δεν εχω τη δυνατοτητα να παω σε καποιο πετσοπ για ζωντανα κορραλια φυτα κ.λ.

Έγινε επεξεργασία - tolmi6
Link to comment
Share on other sites

Η εγκυμονούσα θα γεννήσει, αλλά είναι στρεσαρισμένη, όπως μπορείς να φανταστείς και εσύ. :)

Από τη στιγμή που έχεις όρεξη να ασχοληθείς με το χόμπι και να φτιάξεις ένα όμορφο ενυδρείο, έχεις αρκετό διάβασμα μπροστά σου.

Σε πρώτη φάση, να πούμε ότι το ενυδρείο είναι μικρό για τα ψαράκια που έχεις βάλει. Επίσης το χρυσόψαρο χρειάζεται άλλες συνθήκες για να ζήσει. Αυτά και άλλα πολλά μπορείς να τα διαβάσεις από τα προφίλ τους, εδώ και εδώ.

Το ενυδρείο έχει θερμοστάτη ; Είναι απαραίτητος αλλά όχι για το χρυσόψαρο, επομένως, καταλαβαίνεις ότι τα ψαράκια δεν ταιριάζουν μεταξύ τους. :)

Στο φίλτρο τι υλικά έχει μέσα ; Πρέπει να υπάρχει βιολογικό υλικό, πάνω στο οποίο θα αναπτυχθεί η βιολογία του ενυδρείου σου.

Με ποιόν τρόπο το έστρωσες ; Για να φιλοξενήσει ένα ενυδρείο τα ζωντανά μας, πρέπει να έχει γίνει ο κύκλος του αζώτου και να αναπτυχθεί η βιολογία που αναφέρω πιο πάνω.

Πολλές ερωτήσεις, πολλές πληροφορίες, αλλά αν θέλουμε να κρατήσουμε ψαράκια στο σπίτι μας, καλό είναι να είμαστε αρκετά ενημερωμένοι. ;)

Ρίξε λοιπόν μια ματιά εδώ που είναι όλα μαζεμένα :

Η Πρώτη Επαφή Με Το Ενυδρείο

Υ.Γ. Μην βγάλεις την εγκυμονούσα και μην την βάλεις σε γεννήστρα, θα την στρεσάρεις περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

Στα ειπε ολα ο dpap απο πανω!
Το μονο που θα προσθεσω εγω ειναι γενικοτερα στο ενυδρειο σου να μην προσθεσεις ποτε πραγματα που τα ψαρια δεν θα εβρισκαν στην φυση τους..Καλο ξεκινημα να εχεις και οτι χρειαστεις γραψε στο φορουμ και παντα θα υπαρχει καποιος να σου απαντησει!

Link to comment
Share on other sites

Eνταξει...ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες.Ενας φιλος, απο οπου πηρα και τα ψαρακια, μου ειπε να μου δωσει το νερακι απο το φιλτρο του που θα καθαρισει το ενυδρειο του κ προσωρινα να μου το δωσει για να το βαλω στο δικο μου για βακτηρια..(??).θα μου δωσει και ενα φυτο ζωντανο μπας και αν και ποτε γεννησει η molly να κρυφτουν τα μικρα.γνωριζει καποιος απο που μπορω να προμηθευτω ζωντανα φυτα η πρεπει να ανοιξω θεμα σε αγγελια?

Link to comment
Share on other sites

Eνταξει...ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες.Ενας φιλος, απο οπου πηρα και τα ψαρακια, μου ειπε να μου δωσει το νερακι απο το φιλτρο του που θα καθαρισει το ενυδρειο του κ προσωρινα να μου το δωσει για να το βαλω στο δικο μου για βακτηρια..(??).θα μου δωσει και ενα φυτο ζωντανο μπας και αν και ποτε γεννησει η molly να κρυφτουν τα μικρα.γνωριζει καποιος απο που μπορω να προμηθευτω ζωντανα φυτα η πρεπει να ανοιξω θεμα σε αγγελια?

Δεν θα γίνει τίποτα μόνο με το νερό δυστυχώς. Πρέπει να σου δώσει έτοιμο βιολογικό υλικό από το φίλτρο του. Το δικό σου, όμως δεν μας είπες τι υλικά έχει μέσα ;

Από ότι κατάλαβα το ενυδρείο είναι εντελώς άστρωτο. Αν είναι έτσι, τα ψαράκια κινδυνεύουν άμεσα. :(

Μετρήσεις κάνεις ;

Για το φυτό, αν έχει κερατόφυλλο, πες του να σου δώσει.

Όλα αυτά που αναφέρουμε βέβαια, δεν ισχύουν αν δεν είναι στρωμένο το ενυδρείο όπως καταλαβαίνεις.

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν το εχω στρωσει.ειναι αδειο.μονο κατι πετρες εχω βαλει απο μια γυαλα που ειχα.ειχα ενα ατυχημα βεβαια κ εσπασε με αποτελεσμα να παρω το πρωτο ενυδρειο που βρηκα μπροστα μου.τα ωραρια στην εργασια μου δεν με βολευουν για να καταφερω να αγορασω κατι απο πετσοπ ασε που εδω στην περιοχη εχουμε μονο κτηνιατρο που πουλαει λιγο απο ολα,κατι σαν μπακαλικο,κ υστερω απο εξοπλισμο.προς το παρον με ενδιαφερει να καταφερω να στρωσω το ενυδρειο και να αγορασω(μαλλον απο ιντερνετ) πετρες,βιολογικο υλικο,φιλτρα,θερμομετρα,φυτα κ τα λοιπα περιμενοντας απο καποιον απο εσας μηπως να με παραπεμψει σε καποιο site για αγορα απο internet.για να ειναι υγιη τα ψαρακια μου..

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς φίλτρο τα ψάρια κινδυνεύουν άμεσα. Θα μου πεις στο έχω πει δέκα φορές. Το θέμα είναι ότι όσο καλή θέληση και να έχεις, αν δεν είναι έτοιμο το ενυδρείο, θα έχεις προβλήματα και απώλειες, με αποτέλεσμα να απογοητευτείς.

Ρίξε μια ματιά στον τομέα των καταστημάτων για να δεις πιο σε βολεύει για να παραγγείλεις πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...