Jump to content

Χρυσόψαρα Σε Γυάλα


Recommended Posts

Σου ειπανε να μη παρεις γιατι τα τεστ θα κοστιζουν πιο πολυ απο το "ενυδρειο" που πηρες και θα τσιναγες :) (25λιτρα δε πηρες? δεν κανει για χρυσοψαρα)

Αν παρεις τεστ κι αν εχεις προπληρωμενη καρτα (αν δεν εχεις βγαλε :)) παρε απο ebay το kit με ολα τα τεστ (εκτος gh kh)

http://www.ebay.co.uk/sch/i.html?_from=R40&_sacat=0&_nkw=api+freshwater+master+kit&_sop=15

Και για GH KH

http://www.ebay.co.uk/sch/i.html?_odkw=api+freshwater+master+kit&_sop=15&_osacat=0&_from=R40&_trksid=p2045573.m570.l1313.TR0.TRC0.Xapi+GH+KH+kit&_nkw=api+GH+KH+kit&_sacat=0

Αλλιως παρε esha τα στικακια και ενα υγρο τεστ api για αμμωνια μονο (δεν εχουν τα στικακια αμμωνιας τεστ)

Φυσικα τα στικακια ειναι πιο φτηνα αλλα θα τελειωσουν αμεσως. Τα υγρα κρατανε χρονια και ειναι και πιο αξιοπιστα

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με τα τεστ μου έκανε εντύπωση που μου είπαν ότι δεν μου χρειάζονται, γι'αυτό ρώτησα και ξαναρώτησα. Οπότε βάζω στην λίστα μου να αγοράσω τεστ για νιτρικά και νιτρώδη καθώς και βιολογικό υλικό μακαρόνι. Ούτως η άλλως θα μου χρειαστούν και για το κανονικό ενυδρείο, όταν με το καλό βρω ένα. Πότε θα πρέπει να κάνω μετρήσεις;

Το ενυδρείο ήταν καινούριο, το καθάρισα απλά με νεράκι και ένα πανάκι από αυτά με μικροίνες. Καθαριστικά δεν χρησιμοποιώ, διάβασα ότι δεν κάνει, με εξαίρεση το ξύδι, σωστά; Σωστά Τα χαλικάκια τα ξέπλυνα με νεράκι και έβαλα ένα ξύλο με μία ανούμπια. Στο φίλτρο υπάρχει ένα μπλε σφουγγαράκι και μια άσπρη θήκη με κάτι μαύρα πραγματάκια, άνθρακας; Σωστά Μου είπαν ότι πρέπει να βάλω βιολογικό υλικό μακαρόνι, μιλάμε για κάτι σαν το siporax; Επειδή το φίλτρο λογικά είναι μικρό, μπορείς να δοκιμάσεις με siporax mini

Σ'ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές, έχω δοκιμάσει 2 φορές να κάνω υγρό τεστ αμμωνίας, την πρώτη την Πέμπτη, στην... γυάλα και την δεύτερη χθες το Σάββατο στο ...νεοσυσταθέν ενυδρείο! Και τις 2 φορές βγήκαν πεντακάθαρα, αλλά με ενημέρωσαν ότι σε αυτή τη φάση δεν βγάζουν σωστές μετρήσεις.

Επειδή την γυάλα την αντικατέστησε ένα μικρό ενυδρείο, δημιούργησα νέο θέμα με τις ενυδρειο-απορίες μου εδώ: Το πρώτο μου ενυδρείο - απορίες.

Υ.Γ. Μην ανησυχείς για το χιούμορ, δεν σε παρεξηγώ, διάβασα και προηγούμενα θέματα με κοπελίτσες και κοπέλια που αρπάζονταν γιατί νόμιζαν ότι τους την λένε, οπότε καταλαβαίνω την επιφυλακτικότητά σου.

Υ.Γ. 2 Όντως μυρίζω το νερό και παρατηρώ μία οσμή, η οποία δεν ξέρω πόσο καλή ή κακή είναι. Αν είναι σαν κλούβιο αβγό, είναι κακό. Τουλάχιστον θα έχω ένα μέτρο σύγκρισης μελλοντικά.

Υ.Γ. 3 Επειδή είμαι αρχάρια και δεν έχω εμπειρία, προσπαθώ να είμαι επιφυλακτική τόσο με όσα μου λένε στα καταστήματα, όσο και στα όσα διαβάζω στο διαδίκτυο.

:)

Link to comment
Share on other sites

Ναι, 25 λίτρων πήρα ως...πρώτη βοήθεια. Εκείνη τη στιγμή τα μόνα διαθέσιμα χρήματα που είχα δεν έφταναν για κάτι μεγαλύτερο. Τώρα που τα έβγαλα από τη γυάλα στην οποία τα είχα αρχικά, ψάχνω να βρω μεγαλύτερο ενυδρείο.

Σ'ευχαριστώ για τα link, έχω Paypal οπότε είμαι ΟΚ. Για αμμωνία έχω ήδη πάρει ένα υγρό τεστ.

Ευχαριστώ για τις συμβουλές, είναι σημαντική βοήθεια για κάποιον που είναι αρχάριος.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω πως μυρίζει το κλούβιο αυγό, φαντάζομαι πως θα βρωμάει. Η οσμή που μυρίζω μου θυμίζει το biotopol, μήπως έβαλα παραπάνω δόση, γιατί σήμερα άλλαξα περίπου το 30% του νερού...

Επίσης παρατηρώ τα ψάρια, στο σώμα τους δεν βλέπω κάτι ανησυχητικό (διάβασα για τις ασθένειες και την δηλητηρίαση) και η συμπεριφορά τους είναι βελτιωμένη σε σχέση με τότε που ήταν στη γυάλα. Είναι πιο δραστήρια, συνέχεια κολυμπάνε, εξερευνούν τον χώρο, παίζουν με τις φυσαλίδες και με ό,τι βρούνε μπροστά τους. Μάλιστα η νωχελική φαίνεται να "ξύπνησε" και πλέον δεν είναι φοβιτσιάρα όπως πριν. Πού να τα βάλω και σε μεγαλύτερο ενυδρείο! :bigemo_harabe_net-77:

Link to comment
Share on other sites

Εκεί θα θα το ευχαριστηθείς και εσύ και αυτά πραγματικά. :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...