Jump to content

Για Τους Diy Κατασκευαστες Ενυδρειων...


nicpapa

Recommended Posts

Λοιπόν σκέφτομαι να αφησω το 180λιτρο μιας και δεν με χωράει πλέον και να πάμε σε περισότερα λιτρα... για φουλ φυτεμένο μιλάμε.
Οι διαστάσεις που σκέφτομαι ειναι 120cm μήκος , 50-55 υψος και 70 cm βάθος.
Ερωτησεις τωρα..
Το ενυδρειο θα γινει χωρις επάνω κοντρες, δεν τις θέλω , μιας και θα ειναι ανοικτο, κάτω θα βάλω δεν με πειράζει.
Για πάχος τζαμιου 12mm .
Το aquatools υπολογιζει χωρις τι κοντρες το παχος του τζαμιου?
Για προτεινεται καμια καλη σιλικονη....
Απο φιλτρανση σκεφτομαι για sump , μια ερωτηση μονο τι γινεται σε περιπτωση διακοπης ρευαματος , θα συνεχιζει να κατεβαζει νερο απο το ενυδρειο  αλλα η αντλια θα ειναι κλειστη , λογω του διακοπης ρευματος ,  πως αποφευγεται αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Αμα βάλεις το δείκτη ασφαλείας στο 6-7 δε νομιζω οτι θα χρειαστείς κόντρες σε αυτό το ύψος

Εγώ θέλω να σε ρωτησω όμως μιας και εχεις εμπειρία στα φυτεμένα και ετοιμαζομαι να φτιαξω ενα ...το sump δεν θα σου δημιουργήσει πρόβλημα με το co2 ?

Link to comment
Share on other sites

Αμα βάλεις το δείκτη ασφαλείας στο 6-7 δε νομιζω οτι θα χρειαστείς κόντρες σε αυτό το ύψος

Εγώ θέλω να σε ρωτησω όμως μιας και εχεις εμπειρία στα φυτεμένα και ετοιμαζομαι να φτιαξω ενα ...το sump δεν θα σου δημιουργήσει πρόβλημα με το co2 ?

Στο 5 που το εβαλα μου εβγαζε το 12mm στο 6-7 παει 13-14 μμ αντιστοιχα.

Με το co2 γιατί να σου δημιουργησει πρόβλημα ? Δεν το εχω δοκιμάσει κιολας σε sump , αλλα νομιζω θα ειναι καλυτερο μια και θα μπορεις να δωσεις περισοτερο co2 λογω της περισσότερης οξυγωνοσης του νερου, ετσι θα ειναι και γρηγοροτερη μετά το κλεισιμο των φωτων η εξοδος του απο το νερό .

Ασε που τα βάζεις ολα στο sump και δεν φαινεται τιπτα στο ενυδρειο..

Link to comment
Share on other sites

Με 12αρι τζαμι δε νομιζω να χρειαζεσαι κόντρες

Για το sump λέω γιατί λογο της αναταραξης απο την υπερχείλιση δεν θα φεύγει το co2 ?

Link to comment
Share on other sites

Να σε ρωτησω και κάτι άλλο . έβαλα σήμερα σε ενα 60 λίτρο μπουκάλα και έχω diy μετρητή φυσαλίδων με περιπου 3/sec επειδή δεν έχω ουτε κοντρολερ ουτε τίποτα άλλο και δεν κλείνει το βράδυ λες να έχω πρόβλημα στα ψάρια ;

Link to comment
Share on other sites

Θα το υπολογίσεις μεσω drop checker η μεσω του ph..

Αν δεις στην τελευταια φωτο , περα απο τα 2 ecco pro 2036 που του εχω , εχω προσθεσει αλλο ενα κρεμαστο φιλτρο 600λιτρα που χτυπάει μονο την επιφάνεια ....

Το co2 θα μπει στο sump...

Έγινε επεξεργασία - nicpapa
Link to comment
Share on other sites

Οκ τοτε φτιαξε sump αν είναι έτσι

Αυτό που λες για την διακοπή δεν θα εχεις πρόβλημα γιατί θα αφήσεις στο sump τόσο κενό ώστε να χωράει όλο το νερό μέχρι το επίπεδο που θα σταματάει η υπερχείλιση να κατεβάζει νερό

Link to comment
Share on other sites

Το πάχος του τζαμιού θέλει αρκετή μελέτη. Μπορεί όντως με 12άρι να είσαι καλυμμένος, αλλά ΜΟΝΟ ο κατασκευαστής μπορεί να πάρει τέτοια ευθύνη. Θα το φτιάξεις μόνος σου? Μια τέτοια κατασκευή θέλει εμπειρία και μελέτη προτού γίνει.

Όχι οτι είναι ακατόρθωτο(εξ άλλου κάπως έτσι ξεκινήσαμε όλοι), απλά θέλει πολύ μελέτη από μεριά σου, γιατί εσύ θα κολυμπάς αν ανοίξει! χαχαχαχαχαχαχαχα!!!

Για την σύνδεση sump-ενυδρείου, μπορεί να γίνει με τρύπες στο ενυδρείο, ή κάποια αγοραστή/DIY υπερχείληση. Το νερό που θα κατεβαίνει στο σαμπ θα είμαι μέχρι το σημείο της υπερχείλησης. Αν ρίξεις μια ματιά στα ενυδρεία με σαμπ θα καταλάβεις. ;)

Υπ όψιν δεν θέλω να σε αποτρέψω, απλά να σε ενημερώσω. ;)

Link to comment
Share on other sites

Το τζαμι δεν θα εχει προβλημα ακομα και με 10αρι εαν ειναι καλης ποιοτητας. Το προβλημα ειναι οι κολλησεις και εκει βοηθανε και οι κοντρες για να μην ανοιξει σαν καρπουζι.

Μια λυση για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο ειναι να βαλεις στις γωνιες του ενυδρειου εξωτερικα γωνιες αλουμινιου του ενος εκατοστου, ετσι θα πεθανει. Δεν θα χτυπαει ασχημα μια που θα ειναι πανω κατω οσο το παχος του τζαμιου.:-)

Link to comment
Share on other sites

Δες εδω την 3η φωτο στην 1η δημοσιευση εαν σου αρεσει το αποτελεσμα.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=40736&hl=

Ααα! Ξεχασα να πω πως μου αρεσει πολυ το βαθος και θα του εδινα και αλλα 10 εκατοστα!:-)

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

Νικο δεν ξερω αν εχει υπαρξει καποιο ενυδρειο σε καποιο διαγωνισμο οπως το εχω σκεφτει για αυτο και θα σουνοω και μπορει να σε εμπνευση η ιδεα.

Λεω η οθονη να ειναι στα 80 εκατοστα και το βαθος το 1,20 για να φταξεις καποιο ιδος φαραγγιου με ατελιωτο βαθος ετσι ωστε να εχει εντονο προοπτικο αποτελεσμα. Οπως ειπα δεν ξερω αλλα η ιδεα με τρωει απο πολυ καιρο να το δω και στην πραξη, και βεβαια με εσενα εκτελεστη το αποτελεσμα θα ειναι σιγουρα σουπερ!:-)

Link to comment
Share on other sites

Το πάχος του τζαμιού θέλει αρκετή μελέτη. Μπορεί όντως με 12άρι να είσαι καλυμμένος, αλλά ΜΟΝΟ ο κατασκευαστής μπορεί να πάρει τέτοια ευθύνη. Θα το φτιάξεις μόνος σου? Μια τέτοια κατασκευή θέλει εμπειρία και μελέτη προτού γίνει.

Όχι οτι είναι ακατόρθωτο(εξ άλλου κάπως έτσι ξεκινήσαμε όλοι), απλά θέλει πολύ μελέτη από μεριά σου, γιατί εσύ θα κολυμπάς αν ανοίξει! χαχαχαχαχαχαχαχα!!!

Για την σύνδεση sump-ενυδρείου, μπορεί να γίνει με τρύπες στο ενυδρείο, ή κάποια αγοραστή/DIY υπερχείληση. Το νερό που θα κατεβαίνει στο σαμπ θα είμαι μέχρι το σημείο της υπερχείλησης. Αν ρίξεις μια ματιά στα ενυδρεία με σαμπ θα καταλάβεις. ;)

Υπ όψιν δεν θέλω να σε αποτρέψω, απλά να σε ενημερώσω. ;)

Εμ γιαυτο ρωτάω...

να δω πρωτα τι διαφορά στην τιμη εχει το 12 με το 14 αρι και αναλογως θα πράξω.

Τρυπες δεν κανω στα τζαμια, αν βρω υπερχειλιση αγοραστη θα το κανω αλλίως θα πάρω ενα Eheim professionell 3 2080 σε συνδυασμο με τα 2 ecco pro 2036 που εχω...

Οι αντλιες ρε παιδια τοσο πολυ καίνε ?

Η υπερχίληση ομως η ετοιμη πως ξεκιναει να τραβαέι μετα απο διακοπη ρευματος?

Ναι μονος θα το κολλήσω!

Το τζαμι δεν θα εχει προβλημα ακομα και με 10αρι εαν ειναι καλης ποιοτητας. Το προβλημα ειναι οι κολλησεις και εκει βοηθανε και οι κοντρες για να μην ανοιξει σαν καρπουζι.

Μια λυση για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο ειναι να βαλεις στις γωνιες του ενυδρειου εξωτερικα γωνιες αλουμινιου του ενος εκατοστου, ετσι θα πεθανει. Δεν θα χτυπαει ασχημα μια που θα ειναι πανω κατω οσο το παχος του τζαμιου.:-)

Οι κοντρες δεν ειναι απλα για να μην ανοιξει στην μεση το τζάμι?

Δεν ειναι κακη η ιδέα για γωνιες αλουμινιου...

Δες εδω την 3η φωτο στην 1η δημοσιευση εαν σου αρεσει το αποτελεσμα.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=40736&hl=

Ααα! Ξεχασα να πω πως μου αρεσει πολυ το βαθος και θα του εδινα και αλλα 10 εκατοστα!:-)

Ακομη 10 εκατοστά ? Ανεβαινει στα λιτρα και ο φωτισμός παραλληλα!!

Ηδη οπως τα υπολόγισα θελει 8 χ 54 watt λάμπες!!

Νικο δεν ξερω αν εχει υπαρξει καποιο ενυδρειο σε καποιο διαγωνισμο οπως το εχω σκεφτει για αυτο και θα σουνοω και μπορει να σε εμπνευση η ιδεα.

Λεω η οθονη να ειναι στα 80 εκατοστα και το βαθος το 1,20 για να φταξεις καποιο ιδος φαραγγιου με ατελιωτο βαθος ετσι ωστε να εχει εντονο προοπτικο αποτελεσμα. Οπως ειπα δεν ξερω αλλα η ιδεα με τρωει απο πολυ καιρο να το δω και στην πραξη, και βεβαια με εσενα εκτελεστη το αποτελεσμα θα ειναι σιγουρα σουπερ!:-)

Δεν το κάνω για διαγωνσιμους αλλα απλά δεν με χωράει το ενυδρειο που εχω , ολα ειναι στριμωγμένα :bigemo_harabe_net-127:

Αντε τι κάνεις?

ξεκίνα το project σου!! :bigemo_harabe_net-82:

Οτι βοηθεια χρειαστείς το λές..

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα, σιγουρα δεν ειναι μονο για να μην ανοιξει, αρχιτεκτωνας ειμαι και κατι ξερω αλλα στην περιπτωση σου δεν εχεις και μεγαλο μηκος για να ανυσηχης ιδιαιτερα και καλα ειναι να διαλεξεις ενα καλο τζαμι, ρωτα τον τζαμα σου και το 12 αρι ειναι μια χαρα.

Οσο για τα λιτρα και τον φωτισμο θα εδινα μεγαλυτερη βαση οσο αφορα το υψος του ενυδρειου παρα τα συνολικα λιτρα που μπορουν να σου βγουν στο τελος.

Μακαρι να ειχα το χρονο και το οικονομικο αλλα για την ωρα εχω ανοιξει αλλα μετωπα και μετα βιας συντιρω τα υπαρχων ενυδρεια.:-)

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα, σιγουρα δεν ειναι μονο για να μην ανοιξει, αρχιτεκτωνας ειμαι και κατι ξερω αλλα στην περιπτωση σου δεν εχεις και μεγαλο μηκος για να ανυσηχης ιδιαιτερα και καλα ειναι να διαλεξεις ενα καλο τζαμι, ρωτα τον τζαμα σου και το 12 αρι ειναι μια χαρα.

Οσο για τα λιτρα και τον φωτισμο θα εδινα μεγαλυτερη βαση οσο αφορα το υψος του ενυδρειου παρα τα συνολικα λιτρα που μπορουν να σου βγουν στο τελος.

Μακαρι να ειχα το χρονο και το οικονομικο αλλα για την ωρα εχω ανοιξει αλλα μετωπα και μετα βιας συντιρω τα υπαρχων ενυδρεια.:-)

Ναι σιγουρα ο φωτισμος εξαρταται απο το υψος του ενυδρειου , τα λίτρα δεν θελω να τα αυξησω απο αποψη θερμανση και αλλαγων νερού!

Αρχιτεκτωνας ε?

Τωρα εχεις χρονο μιας και τελειωσαν τα αυθαιρετα και οι αδειες, τοπογράφος είμαι.

Γιαυτο θελω μεγαλυτερο στο γραφείο να έχω να ασχολουμε μιας και δεν εχει δουλείες... :sarcasm:

Link to comment
Share on other sites

H υπερχείληση όταν σταματήσει η αντλία, κρατάει νερό μέσα της, ωστέ με το που ξαναξεκινήσει η αντλία να κατεβάσει αμέσως. Όμως θα πρέπει να επενδύσεις σε μια καλή υπερχείληση για να μην έχεις θέμα να ξενερίσει. Το καλό με τις τρύπες είναι οτι σου δίνουν περισσότερη ασφάλεια σε αυτό το κομμάτι.

Οι γωνίες που είπε ο Ρικ είναι καλή λύση για να αποφύγεις τις κόντρες.

Link to comment
Share on other sites

για να αποφύγεις τις κόντρες οι γωνίες θα πρέπει να έχουν μεγαλύτερο "πρόσωπο" από το πάχος του τζαμιού που θα χρησιμοποιήσεις δηλαδή αν χρησιμοποιήσεις 12άρι τζάμι θα πρέπει να βάλεις 15άρες γωνίες για να πιάσουν τα τζάμια μεταξύ τους διαφορετικά απλά θα τις βάλεις για ντεκόρ.

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφος λοιπον!:-)

Για αυτο εισαι τοσο καλος στα scapes εεε;

Οντως απο δουλεια ψιχουλα, για αυτο και εχω πεσει με τα μουτρα στην σαλιγκαροτροφια και ο θεος βοηθος!

Αυτο τον καιρο ειμαι συνεχεια στο χωραφι και οτι ρευστο υπαρχει πεφτει στην ολη εγκατασταση οποτε καταλαβαινεις δεν εχω μυαλο για κατι αλλο αυτη την στιγμη.

Οσο για το ενυδρειο σου σιγουρα εσυ ξερεις καλυτερα το τη θελεις και το τη εχεις στο μυαλο σου, απλα οταν ειδα το βαθος μου ηρθε το τη ειχα στο μυαλο μου και το μοιραστικα σαν πηγη εμπνευσης που ισως να σε ενδιεφερε μια που το κατεχεις το μποστανι και εχεις την ορεξη και το μερακι να κανεις θαυματα!

Οσο για τις γωνιες οπως λεει και ο Σαμμη καλο ειναι να ειναι λιγο μεγαλυτερες για να μπορεσεις σαφως να κανεις την δουλεια σου. Οσο για το υψος θα πρεπει να το σκεφτεις καλα γιατι οπως καταλαβαινεις ειναι βασικος παραγοντας σε πολλες παραμετρους οπως, τα συνολικα λιτρα, ο φωτισμος και βατ, το παχος του τζαμιου, κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά νομίζω πως τα συνολικά λίτρα θα πρέπει να τα αφήσει σαν τελευταίο παράγοντα και να πάρει στα σοβαρά το πάχος του τζαμιού το οποίο ευθύνεται για τον βαθμό ασφαλείας, ακόμα και 5cm μεγαλύτερο ύψος μπορεί να αυξήσουν το πάχος του τζαμιού από 12 σε 15άρη ενώ σε αντίθεση μία αύξηση στο πλάτος από 70 στα 80cm δεν θα επιρρεάσει τον βαθμό ασφαλείας άρα και το πάχος του τζαμιού.

Link to comment
Share on other sites

Για αυτο ανεφερα να δοση βαση στο τη υψος θα καταληξη γιατι εκει παιζινται πολλα. Απο εκει και περα οι γωνιες απο την στιγμη που ειναι και diy το ενυδρειο και χωρις κοντρες δινουν μια πολυ καλη ασφαλεια στις κολλησεις ενω το παχος του τζαμιου παιζει σημαντικο ρολο για τις καμψεις που θα υπαρψουν απο το φορτιο του νερου κυριως.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ! αν και με τις γωνίες είμαι λίγο αντίθετος στο να περαστούν παρόλο που δίνουν μια εντύπωση ασφάλειας σε μια Diy κατασκευή, Αν προσέξεις λίγο στην κατασκευή νομίζω πως δεν θα υπάρχει προβλήμα αν και εφόσον τηρήσει όλα τα παραπάνω

Link to comment
Share on other sites

120άρι ενυδρείο χωρίς κόντρες στους 55 ύψος το 12άρι είναι υπέρ αρκετό .

Οσο για τις γωνιές που λέτε , δεν χρειάζονται .

Ποτέ δεν έχει ανοίξει ενυδρείο από τις σιλικόνες αν είναι 100% καθαρές .

Τα ενυδρεία σπάνε , δεν ανοίγουν ποτέ , εφ όσον είναι μέσα στους χρόνους ζωής της σιλικόνης .

Link to comment
Share on other sites

+1000

Link to comment
Share on other sites

Και ομως εχουμε δει διαροες απο ενυδρεια που δουλευανε χρονια απροβληματιστα. Το 120 αρι δεν μου λεει κατι αλλα τα 500 λιτρα του και το υψος του και χωρις κοντρες ειναι παραμετροι που πρωσοπικα θα λαμβανα στα υποψιν συν του οτι αν υπαρχει μια στο εκατομυριο μια πιθανοτητα να ανοιξει η να εχουμε καποια διαρροη με τις γωνιες δεν υπαρχει καποιος λογος ανυσηχιας.

Ειναι θεμα νοοτροπιας σε καποια θεματα τα οποια προσωπικα παντα προτιμο να περνω τα μετρα μου και απο την στιγμη που δεν υπαρχει και η αναλογη εμπειρια στην κατασκευη τους.

Link to comment
Share on other sites

Και ομως εχουμε δει διαροες απο ενυδρεια που δουλευανε χρονια απροβληματιστα. Το 120 αρι δεν μου λεει κατι αλλα τα 500 λιτρα του και το υψος του και χωρις κοντρες ειναι παραμετροι που πρωσοπικα θα λαμβανα στα υποψιν συν του οτι αν υπαρχει μια στο εκατομυριο μια πιθανοτητα να ανοιξει η να εχουμε καποια διαρροη με τις γωνιες δεν υπαρχει καποιος λογος ανυσηχιας.

Ειναι θεμα νοοτροπιας σε καποια θεματα τα οποια προσωπικα παντα προτιμο να περνω τα μετρα μου και απο την στιγμη που δεν υπαρχει και η αναλογη εμπειρια στην κατασκευη τους.

Δεν υπάρχει καμία περίπτωση σε ενα ενυδρείο που έχει κατασκευαστεί έτσι όπως πρέπει και με σιλικόνη υψηλών προδιαγραφών να συμβεί αυτό που λές .

Και όμως εμένα δεν μου λένε τίποτα τα 500 λίτρα χωρίς τη κατανομή τους .

Κοίτα να δείς και 120Χ120 να είναι με το ίδιο ύψος οι πιέσεις είναι ίδιες , το βάρος αλλάζει , αλλα μεταφέρετε όλο στο πάτο του ενυδρείου και εάν πατάει σωστά στη βάση του δεν έχει κανένα πρόβλημα ακόμα και "ποιό λεπτό" να είναι .

Στα εισαγωγικά το " ποιό λεπτό " το έβαλα σε εισαγωγικά για να δώσω έμφαση , μια και καταλαβαίνεις απο δυνάμεις και όχι με την έννοια ότι το συνιστώ .

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαινω τη εννοεις και το ασπαζομε. Αν μου το κολλουσε ο Νινταλ θα το εμπιστευομουν με κλειστα ματια αλλα εαν ειναι να στο κολληση ο τζαμας η εγω που δεν εχω την αναλογη εμπειρια τοτε θα εβαζα γωνιες, οπως και εκανα δηλαδη στο δικο μου, ειδικα απο την στιγμη που δεν παιζουν και κοντρες για να υποβοηθησουν την ολη κατασταση. Απο εκει και περα ο Νικολας εννοειτε πως ειναι ελευθερος να πραξει οπως νομιζει καλυτερα μια που και το ψυχολογικο παιζει σημαντικο ρολο στην ολη κατασκευη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...