Jump to content

Ενυδρειο 120Λτ


koliath20

Recommended Posts

καλησπερα σας,

εχω ενα ενυδρειο 120 λτ

τι ειδους θυρευτη μπορω να βαλω μεσα σε αυτα τα λτρα??

Link to comment
Share on other sites

καποιος ειδος serrasalmus αλλα οταν θα μεγαλωσει θα πρεπει να μπει σε καποιο πολυ μεγαλυτερο ενυδρειο!ή καποιο ειδος παφερ σε αυτα τα λιτρα!

Link to comment
Share on other sites

ωραια!

serrasalmus μπορω να βαλω 1 η πρπ να ειναι κοπαδακι?

και παφερ που μπορω να βρω??

Link to comment
Share on other sites

μπορεις να βαλεις απο πιρανχας 1 serrasalmus sanchezi δες το προφιλ του http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=85991 απο παφερ μπορεις να βαλεις drawf και αλλα γλυκου νερου εκτος απο fahaka puffer (tetraodon lineatus)

και Tetraodon mbu δες καποια εδω http://www.thepufferforum.com/forum/ug.php/v/PufferPedia/Freshwater/?g2_page=1 οταν επιλέξεις κατι πες μας για να σου πουμε και αλλες πληροφοριες

Link to comment
Share on other sites

ωραια τα puffer!!

εαν επιλεξω serrasalmus sanchezi που μπορω να το βρω και ποσο?

Link to comment
Share on other sites

τα sanchezi περιπου στο 100αρικο αναλογα το μεγεθος , προσεχε ειναι ψαρεμενα απο τον αμαζονιο πριν την αγορα του θα πρεπει να εισαι σιγουρος οτι το θες ειναι κριμα να περνεις απο τη φυση ενα ζωο επίσης θες όσμωση απαραιτητα για μενα δες τα θεματα μου για να σου φυγουν οι αποριες , να ξερεις δεν ειναι κινιτηκο και αν δεν εχεις "καψουρα" με τα πιρανχας στο 6μηνο θα θες να το δωσεις

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου εχω 4 red belly εδω και 1,5 χρονο!!

ειναι λιγο ακριβο σε μικρη ηλικια αρα και μεγεθος δεν υπαρχει??

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσες επίσης να σκεφτείς να βάλεις απο παφερ, τα Colomesus Asellus. Ιδιαίτερα ψαράκια αλλά είναι περίεργα στη διατροφή τους.. ΣΕ 120 λίτρα μπορείς ανετότατα να βάλεις περισσότερα από 1. Προέρχονται απο τα αμαζονιακά νερά κάτι που προυποθέτει και τις αντίστοιχες συνθήκες νερού... Για μένα αξίζουν!

Link to comment
Share on other sites

70-100 ευρο κανει ειναι σπανια ψαρια και δεν έρχονται συχνα , ta redbelied σε τι ενυδρειο τα εχεις κανε αν θες μια παρουσίαση να γουστάρουμε :buttrock: :buttrock: :buttrock: απο τα αγαπημένα μου

Link to comment
Share on other sites

εδω ειναι το ενυδρειο μαζι με τις κοκκινες κιλιτσες !!! χαχαχαχα

τωρα εχουν μεγαλωσει και αλλο!

Έγινε επεξεργασία - koliath20
Link to comment
Share on other sites

τουμπανααα , βαλε μαυρο χαρτονι στην πλατη θα δείξει τελεια , και πρωτεινω μαι ριζα με κλαδια και κανενα ευκολο φυτο και θα εισαι σουπερ!!

Link to comment
Share on other sites

εδω ειναι το ενυδρειο μαζι με τις κοκκινες κιλιτσες !!! χαχαχαχα

τωρα εχουν μεγαλωσει και αλλο!

Το τραπεζακι πολυ το φοβαμαι..το ενυδρειο πρεπει να παταει ολοκληρο πανω..

Link to comment
Share on other sites

Ναι φίλε, είναι αρκετά επίφοβη η βάση που του έχεις!

Δες εδώ για την διακόσμηση ενός ενυδρείο με red belly, ώστε να νιώθουν και να κινούνται τα ψαράκια σου πιο άνετα. :)

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τα καλα σαςλογια!!

το τραπεζακι ειναι απο μασιφ χιτο σιδερο και πανω η βαση ειναι μαρμαρο!

Link to comment
Share on other sites

Το σωστό θα ήταν να πατάει ολόκληρη η βάση του ενυδρείου στο μάρμαρο. Να μην υπάρχει δηλαδή τζάμι στον αέρα!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου , όπως σου είπαν τα παιδιά , το ενυδρείο δεν κάνει να προεξέχει καθόλου από τη βάση του ! Είναι πολύ σημαντικό !

//edit Θοδωρή , στο ίδιο δευτερόλεπτο ; :)

Έγινε επεξεργασία - dpap
Link to comment
Share on other sites

δεν είναι θέμα υλικών κατασκευής της βάσης....αλλά το μήκος της βάσης που δεν καλύπτει όλο το ενυδρείο.Έτσι μπορεί να σπάσει το ενυδρείο στα 2 άκρα.

Έγινε επεξεργασία - karrot
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ είχα κάποια στιγμή τέτοια ψάρια και θα σου πρότεινα να τα έχεις υπό φως με χαμηλή δύναμη και πολλα φυτά στο ενυδρειο σου ώστε να δείχνουν τέλεια .

Link to comment
Share on other sites

τα sanchezi περιπου στο 100αρικο αναλογα το μεγεθος , προσεχε ειναι ψαρεμενα απο τον αμαζονιο πριν την αγορα του θα πρεπει να εισαι σιγουρος οτι το θες ειναι κριμα να περνεις απο τη φυση ενα ζωο επίσης θες όσμωση απαραιτητα για μενα δες τα θεματα μου για να σου φυγουν οι αποριες , να ξερεις δεν ειναι κινιτηκο και αν δεν εχεις "καψουρα" με τα πιρανχας στο 6μηνο θα θες να το δωσεις

Ειμαι ασχετος με τους θηρευτες,αλλα μαρεσει να παρακολουθω τα σχετικα θεματα.Γιατι εχουν μια πραγματικη αγρια ομορφια.Επεβαινω στο θεμα,για σε συγχαρω φιλε μου.Γιατι αυτο που διευκρινιζεις ,με βρισκει απολυτα συμφωνο.Και δεν το κανεις για πρωτη φορα.Το λες και να το ξαναλες για παντα.Γιατι πραγματικα δεν εναι σωστο να παιρνουμε γενικα ζωα απο την φυση.

Να εισαι καλα φιλε μου,και μπραβο σου. :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

να εισαι φιλε μου :bigemo_harabe_net-64: βλεπω λιστες για wc ψαρια και το 90% που θα ερθουν θα πεθάνουν σε ακατάλληλα ενυδρεία...........ειναι πολυ κριμα........

Link to comment
Share on other sites

Με το θέμα τον άγριων ψαριών και εγώ συμφωνώ....ήθελα να φτιάξω ένα θέμα με αυτό το αντικείμενο αλλά φοβάμαι ότι θα υπάρξει διαμάχη και γι'αυτό δεν το ξεκίνησα ποτέ.Προσωπικά και εγώ θέλω να αποφεύγω να βάζω άγρια ψάρια και πάντα ρωτάω την προέλευση των ψαριών αν και αμφιβάλω άμα στα μαγαζιά θα γνωρίζουν

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...