Jump to content

Ιπποκαμπος Σε Ενυδρειο


Recommended Posts

Καλησπερα παιδια θελω να αγορασω εναν ιπποκαμπο αλμυρου νερου και θελω να σας κανω καποιες ερωτησεις σχετικα με τους ιπποκαμπους:

1). Ο ιπποκαμπος σε ποσα λιτρα ενυδρειου μπορει να ζησει?

2). Το αλμυρο νερο μπορω να το πέρνω απο τη θαλασσα? χρειαζεται κατι επιπλεον στο νερο?

3). Ποιο ειναι το κοστολογιο διατροφης του?

4). Μηπως ξερετε κανενα μαγαζι που να πουλαει ιππκαμπους?

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Ας ξεκινησουμε απο τα ευκολα.

Ποια ειναι η εμπειρια - σχεση σου με το θαλασσινο ενυδρειο;

Link to comment
Share on other sites

Ειναι η πρωτη φορα που ασχολουμε με αλμυρο νερο και με ενδιαφερει το συγκεκριμενο ειδος επισης εχω ενα ενυδρειο με γλυκο νερο

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να δεις αυτό εδώ και θα σε βάλει στα λίγο μέσα στα πράγματα http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=45443

Γενικά όμως δεν είναι κάτι εύκολο και θέλει να έχεις εμπειρία στη θάλασσα.Δες το άρθρο και από εκεί και πέρα ξεκίνα τις ερωτήσεις σε ότι δεν καταλαβαίνεις και έχεις απορία.

Link to comment
Share on other sites

Το διαβασα πολυ ωραιο αρθρο απλα θα ηθελα να ρωτησω ποια ειδη ιπποκαμπων ερχονται στην ελλαδα?

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως kuda,erectus,reidi.

Link to comment
Share on other sites

Κατά καιρούς φέρνουν διάφορα μαγαζία,δεν υπάρχει κάποιο συγκεκριμένο που να έχει πάντα.Αλλά πριν να σε απασχολήσει αυτό έχεις αρκετά πράγματα που πρέπει να μάθεις.Αλλίως 2-3μέρες μαξ να τους κρατήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ που κοίταζα κάποια στιγμή να πάρω και διάβασα λιγάκι παραπάνω!

Είδα πως δεν είναι και εύκολο και το παράτησα τουλάχιστον για την ώρα!

Ότι αποφασίσεις πάντως πες μας να ξέρουμε διότι είναι αρκετοί αυτοί που τους ενδιαφέρει αλλά δεν τολμούν να το δοκιμάσουν!

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως λογω της κρισης στην Αθηνα κανενα καταστημα δεν εχει αυτη την στιγμη και λενε .......θα φερουν τον Σεπτεβρη,μηπως ξερετε κανενα καταστημα εκτος αθηνων που να πουλαει ιπποκαμπους?

Link to comment
Share on other sites

Φίλε να σε ρωτήσω κάτι?Και να τους βρεις τι θα τους κάνεις?Έχεις ενυδρείο?Πόσο καιρό τρέχει?Είναι κατάλληλο για ιππόκαμπους?

Link to comment
Share on other sites

Εχω ενυδρειο 150 λτ εδω και 2 εβδομαδες εχω αγορασει ειδικο φιλτρο που μου συστησε το πετ σοπ αλλα δε βρισκω ιπποκαμπους πουθενα

Link to comment
Share on other sites

μην κοιτας αυτα που σου λεει το pet shop .... χωρις να εχω ιδεα απο ιπποκαμπους ξερω οτι ειναι δυσκολοι , αρκετα δυσκολοι .... δεν φθανει να εχεις ενυδρειο και φιλτρο για να ζησει μια ζωη ... για το που θα βρεις μην σε αγχωνει υπαρχουν μαγαζια που μπορεις να παραγγειλεις , το θεμα ειναι οτι χριαζεσαι να στηριξεις καπου την βιολογια σου , σκιμμερ εχεις ?? το φιλτρο τι ειναι χημικο η βιολογικο ??

με τις πληροφοριες που δινεις δεν μπορει να σου δωσει και κανεις την απαντηση που θες ... ασε το που θα βρεις ιπποκαμπους και κοίτα πρωτα να μπορεις να τους ζησεις !

Link to comment
Share on other sites

Μερικες καλες πλήροφοριες μπορεις να βρεις εδω

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=44362

και εδω

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=44316

Οπως σου ειπαν τα παιδια ριξε διαβασμα και μαζεψε οσες πληροφοριες μπορεις πριν αγορασεις αυτα τα ζωντανα.

Ειμαι σιγουρος πως αν ξερεις τι χρειαζονται και μπορεσεις να τους τα προσφερεις,θα καταφερεις να τα κρατησεις με επιτυχια :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα ξανα παιδια βρηκα τους kuda ενα ζευγαρι εχω βρει εσωτερικο φιλτρο και αλγη που χρειαζονται.σε ποσα λιτρα το λιγοτερο ζουν? τη skimmer χρειαζονται?

Link to comment
Share on other sites

kuda, 1 ζευγάρι (30 λίτρα) - συνιστώμενο ενυδρείο τουλάχιστον 60 λίτρα.Τι ύψος έχει το ενυδρείο σου?

Link to comment
Share on other sites

Εχω ενυδρειο 150 λτ εδω και 2 εβδομαδες εχω αγορασει ειδικο φιλτρο που μου συστησε το πετ σοπ αλλα δε βρισκω ιπποκαμπους πουθενα

εχεις η δεν εχεις ενυδρειο?

Link to comment
Share on other sites

Καλυτερα να μην ασχοληθεις μ αυτο το ειδος καθως η εμπειρια σου ειναι μηδαμινη στο θαλασσινο

Ο ιπποκαμπος ειναι ενα ειδος που χρειαζεται ιδιαιτερη φροντιδα

Υπαρχουν πολλα ομορφα ειδη που μπορεις να ξεκινησεις

Δες εδωhttp://www.liveaquaria.com/product/aquarium-fish-supplies.cfm?c=15

Link to comment
Share on other sites

Φίλε έχεις η δεν έχεις ενυδρείο τελικά?Χρειάζεσαι ψηλό ενυδρείο.Αλλά αν δεν το έχεις και να το πάρεις θες αρκετό καιρό για να βάλεις οτιδήποτε θαλασσινο μέσα πόσο μάλλον ιππόκαμπους.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...