Jump to content

Άσπρες Κηλίδες Σε Θηλυκό Gourami


Recommended Posts

Καλησπέρα σας. Για να ακούσω λοιπόν τις γνώμες σας για το πρώτο σοβαρό πρόβλημα μέχρι στιγμής στο ενυδρείο μου:

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ : Σήμερα, μετά από 22 μέρες στο ενυδρείο μου, το ένα από τα τρια θηλυκά
Gourami που εχω, παρουσιάζει στο κεφάλι και προς τη ράχη, εκεί που αρχίζει το ραχιαίο πτερύγιο 2 κηλίδες λευκές σε κάθε πλευρά του.
ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- Λίτρα:105 καθαρά
- Φίλτρανση : ΕΗΕΙΜ 2213, από κάτω προς τα πάνω: Σφουγγάρι, αρκετό κεραμικό υλικό, Υαλοβάμβακας, σφουγγάρι
- Ιστορικό : Στήθηκε 1/4/2013 και τα ψάρια μπήκαν αφού έστρωσε το ενυδρείο μετά από 40 μέρες περίπου και τμηματικά (πριν τα τέτρα, ήταν 5 αρλεκίνοι αλλά έγινε αλλαγή).
- Ψάρια: 4 Gourami (1-3), 13 Cardinal Tetra
- Ρουτίνες : Ταίσμα 1 φορά την ημέρα, αλλαγή νερού 30% κάθε 10 μέρες (μέχρι πριν λίγο καιρό έκανα κάθε 7 μέρες) με νερό όσμωσης σε ποσοστό 70% Α/Ο και 30% βρύσης με την απαραίτητη ποσότητα αντιχλωρίου και προετοιμασία σε βαρέλι με θερμοστάτη.

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- PH:7,2
- KH: 8
- GH: >7
- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία): 0
- ΝΟ2 (νιτρώδη): 0
- ΝΟ3 (νιτρικά): 5
- Θερμοκρασία: 25
ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:
-Υγρά Τεστ: Sera - Tropic Marine
-Strips: Esha
-Ηλεκτρονικά: -

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ
- Είδος Ψαριού: Gourami
- Ιστορικό Ψαριού:Μέχρι σήμερα δε διέφερε σε τίποτα από τα υπόλοιπα 2 θηλυκά τουλάχιστον.
- Συμπτώματα που παρουσιάζει : Περιττώματα κανονικά, χρωματισμός κανονικός, όρεξη ικανοποιητική, αναπνοή κανονική (όπως ολα τα υπόλοιπα), κινητικότητα κανονική αλλά λίγο περισσότερο στην κάτω ζώνη.
- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου: Στο ενυδρείο καμία ασθένεια μέχρι τώρα, ούτε κάποιο ψάρι.

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα)
-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε: -
-Δοσολογία: -
-Χρόνος Χρήσης: -
-Αναλυτική περιγραφή: -

ΓΕΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ: Ένα από τα άλλα δύο θηλυκά, σα να ξεκινάει τα ίδια.

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:

Link to comment
Share on other sites

.....εδώ είναι το ένα από τα άλλα 2 θηλυκά που έχω ....ή κάτι ξεκινάει κι αυτό ή έτσι μου φαίνεται. Απο χθές ξεκίνησα και diy co2 αν αυτό λέει κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Είναι σαν χνούδι ή εσοχές ; Σαν πληγές ;

Link to comment
Share on other sites

Σαν αποχρωματισμός περισσότερο. Δε φαίνονται σα πληγές ή εσοχές.

Link to comment
Share on other sites

Απο χθες που το είδα τελευταία φορά, γιατι λείπω απο το σπίτι μέχρι και αύριο, το ίδιο ήταν αλλα η συμπεριφορά του και η όρεξή του ειναι απόλυτα φυσιολογική. Σα να μην έχει κάτι. Τι να πω; Αν ήταν άρρωστο λογικά θα είχε συμπτώματα περίεργα σε διάφορους τομείς, έτσι δεν ειναι;

Link to comment
Share on other sites

Aν το εχεις μαζι με αλλα ψαρια πολυ πιθανον να εγινε κανας μικροτσακωμος και απλα να εφυγαν μερικα λεπια

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα που γύρισα μετά απο 5 μέρες απουσίας είδα ότι εξαπλώθηκε. Τώρα φαίνεται σα να λείπουν λέπια. Να ρίξω κάτι μέσα; Κανένα φάρμακο; Ενα ακόμα θηλυκό έχει σε πολυ μικρή έκταση και το τρίτο απειροελάχιστη θα έλεγα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχίζει να το παθαίνουν και τα αλλα gourami μαζί και το αρσενικό. Είμαι επαρχία ρε γαμωτο και πρέπει άμεσα να βρω την αγωγή για να την ξεκινήσω. Δε πρέπει να ειναι απο την απότομη πτώση του ph και gh γιατι αυτή η πτώση δεν εγινε απο τη μια μέρα στην άλλη αλλα σε διάστημα ενάμιση μήνα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...