Jump to content

Το Πρώτο Μου Ενυδρείο - Απορίες.


Recommended Posts

Σε συνέχεια του θέματος Χρυσόψαρα σε γυάλα άνοιξα νέο θέμα μιας και από χτες τα δύο ψαράκια μετακόμισαν στο ενυδρείο. Νιώθω μια ανακούφιση που τα έβγαλα από τη γυάλα, ωστόσο πρέπει να δω τι θα κάνω γιατί το ενυδρείο είναι μικρό (25 λίτρα) και δεν μπορώ να τα κρατήσω μόνιμα εκεί.

 

Για να μην μπαίνω σε περισσότερα έξοδα, μιας και μόλις μετακόμισα και έχω ήδη επιβαρυνθεί με πάρα πολλά έξοδα σε σχέση με το μέγεθος της τσέπης μου, σκέφτηκα να κρατήσω το μικρό ενυδρείο, να χαρίσω τα δύο χρυσόψαρα και να βάλω έναν μονομάχο. Αλλά και μόνο που το σκέφτηκα, δεν μου πήγαινε η καρδιά, τα έχω ερωτευτεί τα ψαράκια μου... :love: Νιώθω σαν χαζομαμά, συνέχεια τα σκέφτομαι, αναρωτιέμαι αν είναι καλά, και κάθομαι και τα χαζεύω σα να ήταν παιδάκια στην παιδική χαρά... Δεν τα χορταίνω, μάλιστα χτες για πρώτη φορά τα ταίσα από το χεράκι μου και είχε πολύ πλάκα που μου τσιμπούσαν τα δαχτυλάκια. :D  

 

 

 

 

Τώρα κοιτάζω να βρω ένα ενυδρείο τουλάχιστον στα 120 λίτρα. Και το κακό είναι ότι τα Χριστούγεννα και τα γενέθλιά μου αργούν για πω στους γονείς μου: "Θα σας πω εγώ τί δώρο να μου πάρετε... ένα ενυδρείο!"  :whistling:

 

 

 

 

Έχω όμως κάποιες απορίες σχετικά με το ενυδρείο και θα ήθελα τη γνώμη σας:

 

 

 

 

1. Στο ενυδρείο περιλαμβανόταν ένα φίλτρο που κολλάει με βεντούζες στο εσωτερικό του και μέσα έχει ένα μπλε σφουγγαράκι και ένα άσπρο κουτάκι με κάτι μαύρα πραγματάκια (υποθέτω ότι ως πιο έμπειροι θα καταλαβαίνετε για τι μιλάω). Χρειάζεται κάποια παρέμβαση και αλλαγή στο περιεχόμενό του; 

 

 

 

2. Έβαλα και μία αεραντλία, πρέπει να την έχω μόνιμα ανοιχτή ή μήπως ο θόρυβος από το εξωτερικό μηχανηματάκι ενοχλεί τα ψάρια;

 

 

 

 

3. Το ξύλο με την ανούμπια που μου έστειλαν χτες έχει πάνω κάτι μικρά άσπρα σαν αυγουλάκια. Σε επικοινωνία με το κατάστημα μου είπαν να μην ανησυχώ, ότι πιθανότατα είναι αυγά σαλιγκαριών και ότι μπορώ να τα βγάλω. Δοκίμασα να τα ξύσω με ένα μαχαιράκι αλλά είναι πολύ δύσκολο να βγούνε! Διάβασα σε κάποιο άρθρο εδώ ότι τα αυγά σαλιγκαριών ακόμα και γονιμοποιημένα να είναι δεν εκκολλάπτονται σε γλυκό νερό. Να τα αφήσω ή να προσπαθήσω πάση θυσία να τα βγάλω; Αν τα φάνε τα ψάρια πειράζει;

 

 

4. Χτες στην γυάλα η θερμοκρασία του νερού ήταν στους 25 βαθμούς, σήμερα στο ενυδρείο στους 28. Πρέπει να ανησυχήσω ή είναι ανεκτή για καλοκαίρι;  :umm:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 199
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σε συνέχεια του θέματος Χρυσόψαρα σε γυάλα άνοιξα νέο θέμα μιας και από χτες τα δύο ψαράκια μετακόμισαν στο ενυδρείο. Νιώθω μια ανακούφιση που τα έβγαλα από τη γυάλα, ωστόσο πρέπει να δω τι θα κάνω γιατί το ενυδρείο είναι μικρό (25 λίτρα) και δεν μπορώ να τα κρατήσω μόνιμα εκεί.

Για να μην μπαίνω σε περισσότερα έξοδα, μιας και μόλις μετακόμισα και έχω ήδη επιβαρυνθεί με πάρα πολλά έξοδα σε σχέση με το μέγεθος της τσέπης μου, σκέφτηκα να κρατήσω το μικρό ενυδρείο, να χαρίσω τα δύο χρυσόψαρα και να βάλω έναν μονομάχο. Αλλά και μόνο που το σκέφτηκα, δεν μου πήγαινε η καρδιά, τα έχω ερωτευτεί τα ψαράκια μου... :love: Νιώθω σαν χαζομαμά, συνέχεια τα σκέφτομαι, αναρωτιέμαι αν είναι καλά, και κάθομαι και τα χαζεύω σα να ήταν παιδάκια στην παιδική χαρά... Δεν τα χορταίνω, μάλιστα χτες για πρώτη φορά τα ταίσα από το χεράκι μου και είχε πολύ πλάκα που μου τσιμπούσαν τα δαχτυλάκια. :D

Τώρα κοιτάζω να βρω ένα ενυδρείο τουλάχιστον στα 120 λίτρα. Και το κακό είναι ότι τα Χριστούγεννα και τα γενέθλιά μου αργούν για πω στους γονείς μου: "Θα σας πω εγώ τί δώρο να μου πάρετε... ένα ενυδρείο!" :whistling:

Βάλε ένα πόστ στις αγγελίες...όλο και κάποιος μπορεί να χαρίζει κανένα.... :)

Έχω όμως κάποιες απορίες σχετικά με το ενυδρείο και θα ήθελα τη γνώμη σας:

1. Στο ενυδρείο περιλαμβανόταν ένα φίλτρο που κολλάει με βεντούζες στο εσωτερικό του και μέσα έχει ένα μπλε σφουγγαράκι και ένα άσπρο κουτάκι με κάτι μαύρα πραγματάκια (υποθέτω ότι ως πιο έμπειροι θα καταλαβαίνετε για τι μιλάω). Χρειάζεται κάποια παρέμβαση και αλλαγή στο περιεχόμενό του;

Τα μαύρα είναι πιθανόν άνθρακας ο οποίος δέν χρειάζεται.Θα πρέπει να τον αντικαταστήσεις με κάποιο βιολογικό υλικό.Βέβαια συνήθως τα μικρά εσωτερικά φίλτρα είναι 'λίγα' και δέν μπορούν να καλύψουν ένα ενυδρείο με πλήρη υχθιοφόρτωση.Ένα εξωτερικό θα ήταν το ιδανικό.

2. Έβαλα και μία αεραντλία, πρέπει να την έχω μόνιμα ανοιχτή ή μήπως ο θόρυβος από το εξωτερικό μηχανηματάκι ενοχλεί τα ψάρια;

Δέν είμαι οπαδός της αεραντλίας αλλά στην περίπτωση σου έχοντας σαν δεδομένο τα λίγα λίτρα αλλά και το εσωτερικό φίλτρο θα σου έλεγα να την κρατήσεις.Δέν ενοχλεί τα ψάρια.

3. Το ξύλο με την ανούμπια που μου έστειλαν χτες έχει πάνω κάτι μικρά άσπρα σαν αυγουλάκια. Σε επικοινωνία με το κατάστημα μου είπαν να μην ανησυχώ, ότι πιθανότατα είναι αυγά σαλιγκαριών και ότι μπορώ να τα βγάλω. Δοκίμασα να τα ξύσω με ένα μαχαιράκι αλλά είναι πολύ δύσκολο να βγούνε! Διάβασα σε κάποιο άρθρο εδώ ότι τα αυγά σαλιγκαριών ακόμα και γονιμοποιημένα να είναι δεν εκκολλάπτονται σε γλυκό νερό. Να τα αφήσω ή να προσπαθήσω πάση θυσία να τα βγάλω; Αν τα φάνε τα ψάρια πειράζει;

Για να δούμε άν είναι αυγά θα χρειαστεί φωτό.Τώρα ελπίζω η ανούμπια να κρατήσει και να μήν την φάνε τα χρυσοψαράκια σου...

4. Χτες στην γυάλα η θερμοκρασία του νερού ήταν στους 25 βαθμούς, σήμερα στο ενυδρείο στους 28. Πρέπει να ανησυχήσω ή είναι ανεκτή για καλοκαίρι; :umm:

Άν πάει παραπάνω θα χρειαστείς ένα ανεμιστηράκι..

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Έκανα μία αναζήτηση στις αγγελίες και βρήκα κάποιες που με ενδιαφέρουν. Επίσης έβαλα κι εγώ αγγελία. Θα κοιτάξω και στα καταστήματα, αν και είναι ακριβά για μένα τα καινούρια ενυδρεία.

Σχετικά με το βιολογικό υλικό στη θέση του άνθρακα, θα μου πρότεινες κάτι συγκεκριμένο; Είναι σημαντικό να το κάνω ή να περιμένω να βρω ένα μεγάλο ενυδρείο και να ασχοληθώ με αυτό το θέμα μια και καλή; Στο πετ σοπ ρώτησα μήπως θα έπρεπε να χρησιμοποιήσω κάποιο καλύτερο φίλτρο από αυτό που περιείχε το ενυδρείο και μου είπαν ότι τα καλύτερα φίλτρα που είχαν είναι για μεγαλύτερα ενυδρεία.

Έχω βγάλει φωτογραφία το ξύλο, θα την περάσω στον υπολογιστή και θα την ανεβάσω.

Όσον αφορά την θερμοκρασία, άνοιξα το καπάκι και έβαλα από πάνω πρόχειρα δύο καπάκια από αυτά τα πλαστικά ενυδρεία-βαλιτσάκια που έχουν ανοίγματα για να περνάει αέρας. Επίσης άνοιξα το κλιμαστιστικό, το οποίο είναι στην άλλη άκρη του δωματίου σε απόσταση 6 μέτρων. Η θερμοκρασία του νερού έπεσε κατά ένα βαθμό. Τώρα έβαλα ξανά το καπάκι, γιατί φοβήθηκα μην κατέβει απότομα η θερμοκρασία και τα βλάψει.

Προηγουμένως που είχα κλειστό καπάκι και κλιμαστικό τα έβλεπα να πηγαίνουν και να "κάνουν μπάνιο" στις φυσαλίδες της αεραντλίας. Μήπως έσκαγαν τα καημένα και πήγαιναν εκεί για να δροσιστούν; Πάντως από χτες το βράδυ που μετακόμισαν στο νέο τους σπιτάκι δείχνουν πιο δραστήρια, εξερευνούν τον χώρο, βάζουν στο στόμα τους ό,τι βρουνε, πέτρες, φυσαλίδες, τσιμπάνε το ξύλο, την ανούμπια, κολυμπάνε, ακόμα και αυτό που ήταν πιο... νωχελικό μέσα στην γυάλα, μοιάζει να "ξύπνησε".

Όσο τα είχα στην γυάλα τους άλλαζα το νερό κάθε μέρα κατά περίπου 30%. Χτες το βράδυ που τα μετέφερα στο ενυδρείο, έβαλα λίγο παραπάνω από το μισό νερό να είναι πρώτα αποχλωριωμένο και με βακτήρια και το άλλο μισό ή και λιγότερο να είναι το νερό από την γυάλα τους. Σύμφωνα με όσα διάβασα, ακόμα δεν κάνει να τους αλλάξω νερό και πρέπει να περιμένω να ολοκληρωθεί ο κύκλος του αζώτου. Τώρα θα πρέπει να κάνω μετρήσεις; Έχω πάρει ένα υγρό τεστ αμμωνίας. Χρειάζομαι και τεστ για νιτρικά και νιτρώδη; Και στα 2 καταστήματα που ρώτησα μου είπαν ότι είναι περιττό για την περίπτωσή μου.

Link to comment
Share on other sites

οτι εδωσες στα ψαρακια μεγαλυτερο χωρο ειναι θετικο.


βεβαια τα 25 λιτρα για χρυσοψαρα δεν ειναι ενυδρειο ειναι μια μεγαλη γυαλα,και φυσικα ειναι αστρωτο,αρα θα το συμπεριφερεσαι σαν γυαλα οσο αφορα τις ρουτινες........αλλαγη νερου 20-30% καθε 3μερες πιστυεω οτι θα ειναι καλα.


εκει που εχει τον ανθρακα θα αγορασεις βιολογικο υλικο-μακαρονι (3ευρω) απο ενα πετ σοπ......ο ανθρακας δεν χρειαζετε αστον 2 μερες και μετα βαλε το βιολογικο υλικο...το φιλτρο θα το πλενεις μονο οταν πεφτει αρκετα η ροη.


να προσεχεις το ταισμα ειδικα στην αρχη πολυ λιγη τροφη καλυτερα μοιρασε την σε δοσεις πανω απο 2 φορες την ημερα.


η διαδικασια του τεστ ειναι περιτη αφου εχεις βαλει τα ψαρια μεσα...σιγουρα για 20-40 μερες το ενυδρειο σου δεν θα εχει σωστες μετρισεις.


νερο δεν πρεπει να αλλαζουμε κατα το στρωσιμο μονο οταν δεν υπαρχουν ψαρια στο ενυδρειο......αλλιως μεχρι να στρωσει μπορει να μην υπαρχουν ψαρια, αυτο που πρεπει να μην πειραζεις ειναι το φιλτρο σου,θα βαλεις ολα τα υλικα και θα το καθαρισεις μονο οταν πεσει αρκετα η ροη.


την αεραντλια καλυτερα αστην να δουλευει για αρχη....μετα κρινεις μονη σου.


να προσεχεις αν θολωσει το νερο...τοτε πρεπει να κανεις αλλαγη μεχρι να γινει ξανα διαυγες.



Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. :) Θα κάνω αλλαγές νερού λοιπόν, και θα πάρω βιολογικό υλικό. Για παράδειγμα το siporax της sera για το οποίο έχω ακούσει;

Δοκίμασα από περιέργεια χτες στην γυάλα και σήμερα στο ενυδρειάκι να κάνω υγρό τεστ αμμωνίας, και τις 2 φορές το αποτέλεσμα έδειχνε ότι δεν υπάρχει αμμωνία. Δεν ήξερα ότι δεν θα μου δείχνει σωστές μετρήσεις. Πάντως παρατηρώντας τα ψάρια δεν είδα κάποια αλλαγή στα χαρακτηριστικά τους ή στην συμπεριφορά τους, μοιάζουν να είναι καλά.

Όσο για το φίλτρο δεν το πειράζω, με εξαίρεση την Δευτέρα που θα πάρω το βιολογικό υλικό και θα το τοποθετήσω, σωστά;

Και πάλι ευχαριστώ για την βοήθεια! ^_^

Link to comment
Share on other sites

Επειδή βρίσκομαι σε αναζήτηση μεγαλύτερου ενυδρείου, έχω μία απορία: αν πάρω μεταχειρισμένο ενυδρείο, παίζει ρόλο το αν είχαν με θαλασσινό νερό πριν ή δεν έχει σημασία, αρκεί να το καθαρίσω;

Επίσης τι θα χρειαστώ για είναι πλήρες; Αυτά που γνωρίζω είναι το φίλτρο, η αεραντλία, το θερμόμετρο, ένα ανεμιστηράκι τώρα για τις ζέστες... Υποθέτω πως τον χειμώνα θα χρειαστώ και θερμοστάτη...

Link to comment
Share on other sites

Αν πάρεις εξωτερικό φίλτρο δεν θα χρειάζεσαι αεραντλία!!

Λάμπα-ες θα χρειαστείς σίγουρα και επιπλέον χαλίκι!!

Link to comment
Share on other sites

Α, αυτό δεν το ήξερα, σ'ευχαριστώ πολύ! Και το επιπλέον χαλίκι ούτε που το σκέφτηκα. Απορία αρχάριου: οι λάμπες γιατί χρειάζονται, δεν αρκεί το φως που υπάρχει στο δωμάτιο; :bigemo_harabe_net-134:

Link to comment
Share on other sites

Για τα φυτά χρειάζεται κυρίως,βοηθάει στην ανάπτυξή τους!!

Και τώρα στο μικρό ενυδρείο που έχεις καλό είναι να βάλεις ένα μικρο φωτιστικό μιας και έχεις μια ανούμπια μέσα!!

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ για την απάντηση. Διάβασα ότι η ανούμπια είναι φυτό που θέλει χαμηλό / μέτριο φωτισμό. Μάλιστα σε ένα άλλο θέμα μου πρότειναν να βάλω και ένα microsorum pteropus για να εξασφαλίσει σκίαση στην ανούμπια ώστε να μην αναπτυχθεί εύκολα άλγη. Άραγε να είχαν υπόψη τους λάμπα; Θα το κοιτάξω ξανά. :)

Link to comment
Share on other sites

μην παρασειρεσαι απο τον αρχικο ενθουσιασμο...σκεψου καλα τι ενυδρειο θες να φτιαξεις και οταν αποφασισεις το συζηταμε...

μην τα κανεις μπαλακια τα χρυσοψαρα.....αποφασισε τι φυτα θες,την διακοσμιση και φτιαξε κατι που δεν θα βαζεις πολλες φορες τα χερια σου μεσα...οσο και να διχνουν οτι δεν σε φοβουντε τα ψαρακαι τα ενοχλουν οι συχνες αλλαγες και φυσικα φερνει και ασταθεια στο ενυδρειο.

λαμπα θα χρειαστεις οπως και να εχει απλα τα ευκολα φυτα δεν χρειαζοντε πολυ φωτισμο αν πας σε δυσκολα θα μπλεξεις με πολλα....φως CO2 λιπασματα κ.α

το siporax της sera ειναι μια χαρα....η αμωνια σε αστρωτα ενυδρεια δεν ειναι συνεχεια ψιλα....απλα μεταβαλεται ευκολα με καθε ταισμα αλλαγη νερου...και ακαθαρσιες που δημιουργουντε.

τα τεστ δεν δειχνουν την πραγματικη αμωνια καθως ξεκινανε απο τα επιτρεπτα ορια....αμωνια υπαρχει παντα στο ενυδρειο αλλιως θα σταματαγε ο κυκλος του αζωτου.

σε αστρωτα ενυδρεια τα ποσοστα μεταβαλοντε πολυ ευκολα και μπορει να ξεφυγουν απο τα ορια.

εξωτερικο φιλτρο δεν χρειαζεσαι για 25.λιτρα..απο 60 και πανω ειναι μια καλη επιλογη.αλλα ξεκινανε απο 60 ευρω.

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές. Είναι αλήθεια, έχω ενθουσιαστεί και πρέπει να προσέξω να μην κάνω λάθη.

Αυτή τη στιγμή ψάχνω να βρω ένα ενυδρείο 120 λίτρων, καινούριο ή μεταχειρισμένο. Κοιτάζω και σε καταστήματα και σε αγγελίες. Αν βρω σε καλή τιμή ακόμα και μεγαλύτερο από 120 λίτρα, σκέφτομαι να το αγοράσω. Φυτά θέλω να βάλω αληθινά, έχω ήδη μία ανούμπια, αλλά έχω απορίες ως προς τα φυτά. Π.χ. πόσα μπορώ να βάλω; Βέβαια θα πρέπει πρώτα να πάρω το ενυδρείο, αλλά καθώς ψάχνω, θέλω να πληροφορηθώ από τώρα για κάποια θέματα που θα με απασχολήσουν. Επίσης έχω φτιάξει μία λίστα στην οποία σημειώνω τι θα πρέπει να προμηθευτώ. Θέλω να περιορίσω τα έξοδα όσο το δυνατόν περισσότερο, αν όμως κάτι όπως π.χ. το φίλτρο έχει μεγάλη σημασία για τα χρυσόψαρα, δεν θέλω να λυπηθώ να δώσω κάτι παραπάνω.

Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι σχετικά με το ενυδρείο στο οποίο τα έχω τώρα. Έβαλα τα χρυσόψαρα μέσα την Παρασκευή, έχοντας αποχλωριώσει το νερό και έχοντας βάλει βακτήρια. Έκανα μία αλλαγή νερού κατά περίπου 25% την Κυριακή. Θα συνεχίσω να κάνω αλλαγές νερού κάθε 3 μέρες, με την επόμενη αύριο.

Μετά από ένα μήνα περίπου θα έχει έχει "στρώσει";

Πότε χρειάζεται να κάνω μετρήσεις;

Πρέπει να ξαναβάλω βακτήρια;

:bigemo_harabe_net-108:

Link to comment
Share on other sites

Μην ταιζεις καθολου,κανε μετρησεις αμμωνιας καθε μερα και αν χρειαστει κανε αλλαγη νερουμε prime seachem επιτοπου.

Ψαξε αμεσα για μεγαλυτερο ενυδρειο και οσο για φυτα μονο ανουμπιες μπορουν ισως να επιζησουν και καποια φυτα επιφανειας.

Link to comment
Share on other sites

Εγω σου εγραψα τι θα εκανα....αλλαγη νερου 15% καθε 3 μερες ελαχιστη τροφη...ηρεμια στο ενυδρειο και ιδικα στο φιλτρο.

βακτηρια ακουλουθισε τις οδηγιες της συσκευασιας.

μετρησεις αν θες να κανεις καθημερινα για εξασκηση δεν ειναι λαθος....ομως πρεπει να καταλαβεις οτι στις καθηκερινες μετρησεις δεν λαμβανουμε υποψιν το αποτελεσμα αλλα την ταση ...δηλαδη αν εχουν ταση να αυξηθουν τα νιτρικα η αμωνια κ.α ωστε να επεμβουμε πριν περασουν τα ορια.

αρα αν δεις οτι μια μερα σου βγαζει 0 σε αμωνια και την αλλη μερα εχει παει στο δευτερο χρωμα..θα κανεις μια μικρη αλλαγη νερου ωστε να επανελθει.

προσωπικα ομως δεν νομιζω οτι ειναι ευκολο μετα τεστ του εμποριου να καταλαβεις την ταση αν δεν εχεις εμπειρια.

για το μεγαλυτερο ενυδρειο τα λεμε οταν αρχισει να στηνεται.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σας και την βοήθεια. Κάνω μικρές αλλαγές νερού κάθε 3 μέρες, αλλά δυστυχώς δεν ήμουν συνετή με το τάισμα. Το ένα από τα 2 χρυσόψαρα πάντα ήταν πιο νωχελικό και πιο φοβιτσιάρικο (Καλλιρόη), σε αντίθεση με το άλλο που είναι πιο κινητικό και θαρραλέο (Νηρέας). Ο Νηρέας τρώει περισσότερο και δυσκολεύομαι στο τάισμα γιατί πάει και τα τρώει όλα μόνος του. Προσπαθώντας να ταίσω την Καλλιρόη τελικά τρώει περισσότερο ο Νηρέας. Η Καλλιρόη τρώει πιο βιαστικά και δείχνει να φοβάται τον άλλον. Αναρωτιέμαι επίσης μήπως έχει κάποιο πρόβλημα όρασης, γιατί τις προάλλες που προσπαθούσα να την ταίσω, αλλού της έβαζα την τροφή και αυτή αλλού πήγαινε να την φάει. Επιπλέον έχει κάτι σαν λευκή κλωστή που κρέμεται από το ...πίσω μέρος της. Διάβασα ότι μπορεί να είναι σύμπτωμα δυσκοιλιότητας, και πρέπει να της κάνω... δίαιτα, αλλά μου φαίνεται περίεργο, ο Νηρέας θα έπρεπε να έχει τέτοιο πρόβλημα αφού πάει και τρώει τα πάντα και δεν αφήνει την άλλη να φάει. Διάβασα επίσης ότι ενδέχεται να είναι και σύμπτωμα dropsy το οποίο με ανησύχησε. :umm:

Χτες ήταν η μέρα που έκανα μερική αλλαγή νερού, κλασικά προσθέτοντας αντιχλώριο και αφήνοντας το νερό όλο το βράδυ να πάρει θερμοκρασία δωματίου. Σήμερα παρατήρησα ότι το νερό έχει οσμή μούχλας και έτοίμασα πάλι νερό για να κάνω αλλαγή. Είναι φυσιολογικό αυτό ή είναι σοβαρό και πρέπει να κάνω μεγάλη αλλαγή νερού; Επιπλέον το τζάμι του ενυδρείου δείχνει να έχει θολώσει κάπως, ενώ το νερό δεν μου φαίνεται να είναι θολό. Είναι άλγη; Διάβασα ένα άρθρο για τα είδη άλγης αλλά μου φαίνεται πως δεν έχει κάποιο χρώμα ή μορφή όπως αυτά που περιγράφονταν στο άρθρο.

Παρόλο που το ενυδρείο είναι ακόμα άστρωτο, έκανα τεστ αμμωνίας και βγήκε διαφανές, ότι είναι κάτω από 0,25. Έκανα και ένα άλλο τεστάκι, από αυτά που είναι 6 σε 1 αλλά δυσκολεύομαι τόσο στο να ξεχωρίσω τα χρώματα, όσο και στα υπόλοιπα γιατί οι οδηγίες με μπερδεύουν. Για παράδειγμα στην μία μεριά λέει ότι οι αποδεκτές τιμές ph είναι μεταξύ 6,8 και 7,6 και στην άλλη λέει από 6,4 μέχρι 7,5. Επίσης δεν καταλαβαίνω τι μετράω, στο χαρτί λέει να γράφω μεταξύ άλλων KH και CH και στην λίστα με τα χρώματα λέει GH=DT=TH και KH=TAC=Carbonate hardness. Οπότε υποθέτω πως οι μετρήσεις μου είναι οι εξής:

NO3 μεταξύ 0 και 10 (για πρώτη φορά, στις 2 προηγούμενες μετρήσεις μέσα στην εβδομάδα ήταν 0)

ΝΟ2 0 όπως και τις άλλες φορές

GH=DT=TH >14 (είναι υψηλή, σωστά; )

ΚΗ=ΤAC=Carbonate hardness μεταξύ 3 και 6

Ph μεταξύ 7,2 και 7,6 (είναι στο όριο; )

Cl2 είναι 0

Εκτός από την αλλαγή νερού υπάρχει κάτι άλλο που πρέπει να κάνω; Είμαι άπειρη, αλλά προσπαθώ να παρατηρώ το νερό, την συμπεριφορά και την εμφάνιση των ψαριών και να κάνω μετρήσεις. Ανησυχώ για την Καλλιρόη, γιατί από προχθές πολύ συχνά στέκεται ψηλά στο ενυδρείο ακίνητη σα να κοιμάται. Σήμερα έχει αυτήν την λεπτή κλωστή στο πίσω μέρος της και μου φάνηκε και κάτι σαν ένα σκούρο σημαδάκι στο πίσω μέρος του σώματός της πλησιάζοντας προς την ουρά. Είναι σαν ένα από τα λέπια της να έχει κάπως πιο σκούρο χρώμα. Μήπως έχει σχέση με την οσμή της μούχλας και πρέπει να κάνω κάτι άμεσα; Ο Νηρέας πάντως δείχνει καλά, είναι δραστήριος όπως πάντα και δεν είδα κάτι ύποπτο πάνω του. :umm:

Αύριο θα πάω να αγοράσω ένα ενυδρείο 112 λίτρων το οποίο βρήκα σε καλή τιμή ή αν δεν προλάβω θα το παραγγείλω ηλεκτρονικά. Πειράζει αντί για 120 λίτρα που είναι στα 112; Μακάρι να μπορούσα να πάρω ακόμη μεγαλύτερο, αλλά δυστυχώς ο χώρος μου και τα οικονομικά μου είναι περιορισμένα. :(

Έγινε επεξεργασία - kalliroi
Link to comment
Share on other sites

Διάβασα στην ιστοσελίδα ενός ενυδρειόφιλου ότι το βρώμικο σφουγγάρι σε φίλτρο χωρίς βακτηρίδια προκαλεί οσμή μούχλας. Έχω το ενυδρείο από την προηγούμενη Παρασκευή και την Δευτέρα αντικατέστησα τον άνθρακα με βιολογικό υλικό. Έκτοτε δεν έχω ασχοληθεί με το φίλτρο. Πρέπει να το καθαρίσω; Και πώς θα καταλαβαίνω ότι πρέπει να το καθαρίσω; :huh:

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά θα πρέπει να αποφασίσεις τις ρουτίνες σου, τι εννοώ; κάθε πότε θα κάνεις αλλαγές νερού και καθαρισμό του φίλτρου.

Εγώ σε ένα 60αρι έκανα αλλαγές κάθε 15 μέρες και καθάριζα και το εσωτερικό φίλτρο ( σφουγγάρι, βιολογικό ) πάντα με νερό ενυδρείου για να μην σκοτώσεις τη βιολογία σου. Αν η ροή του είναι καλή μπορείς να καθαρίζεις το φίλτρο κάθε 2η αλλαγή νερού. Μια στο τόσο καθάριζα και την αντλία.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή το ενυδρείο είναι μικρό, κάνω αλλαγή κάθε 3 μέρες. Αύριο που θα κάνω πάλι αλλαγή θα καθαρίσω και το φίλτρο. Δεν ξέρω κάθε πότε πρέπει να το καθαρίζω και δεν μπορώ να καταλάβω την ροή. Τις δύο πρώτες μέρες δεν έβλεπα ροή και φοβήθηκα μήπως έχω κάνει κάτι λάθος ή μήπως δεν λειτουργεί. Στο τέλος έβαλα το δάχτυλό μου, ένιωσα ότι υπάρχει ροή και ησύχασα. Έτσι θα καταλαβαίνω την ροή; Φοβάμαι μήπως το φίλτρο μου είναι της πλάκας... :umm:

Link to comment
Share on other sites

Το φίλτρο, καλό είναι να μην το πειραζουμε τόσο συχνα. Όσο προσεκτικοί και να είμαστε, διαταρασσουμε τις ισορροπίες.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή το ενυδρείο είναι μικρό, κάνω αλλαγή κάθε 3 μέρες. Αύριο που θα κάνω πάλι αλλαγή θα καθαρίσω και το φίλτρο. Δεν ξέρω κάθε πότε πρέπει να το καθαρίζω και δεν μπορώ να καταλάβω την ροή. Τις δύο πρώτες μέρες δεν έβλεπα ροή και φοβήθηκα μήπως έχω κάνει κάτι λάθος ή μήπως δεν λειτουργεί. Στο τέλος έβαλα το δάχτυλό μου, ένιωσα ότι υπάρχει ροή και ησύχασα. Έτσι θα καταλαβαίνω την ροή; Φοβάμαι μήπως το φίλτρο μου είναι της πλάκας... :umm:

Το φίλτρο θα πρέπει να το τοποθετήσεις έτσι ώστε να αναταράσει ελαφρώς την επιφάνεια του νερού. Αυτό το κάνουμε για να οξυγονώνουμε το νερο του ενυδρείου. Όταν μειωθεί η ροή θα έχεις και μείωση της ανατάραξης της επιφάνειας του νερού, αυτός είναι για μένα ο τρόπος ελέγχου της ροής.

Το φίλτρο δεν χρειάζεται να το καθαρίζεις πάραπολύ συχνά , χωρίς λόγο , διαταράσεις τις ισοροπίες του.

Link to comment
Share on other sites

Το φίλτρο θα πρέπει να το τοποθετήσεις έτσι ώστε να αναταράσει ελαφρώς την επιφάνεια του νερού. Αυτό το κάνουμε για να οξυγονώνουμε το νερο του ενυδρείου. Όταν μειωθεί η ροή θα έχεις και μείωση της ανατάραξης της επιφάνειας του νερού, αυτός είναι για μένα ο τρόπος ελέγχου της ροής.


Το φίλτρο δεν χρειάζεται να το καθαρίζεις πάραπολύ συχνά , χωρίς λόγο , διαταράσεις τις ισοροπίες του.


ΣΥΜΦΩΝΏ ΑΠΌΛΥΤΑ.


μην καθαρίσεις το φιλτρο σου εινια πολυ νωρίς ακομα και θα χαλασεις οτι βιολογία εχει φτιάξει.


Οσο για το τάισμα μην συνεχίσεις να προσπαθεις να ταΐσεις ενα ψαρι που δεν εχει ορεξη...το ψαρακι σου εχει προβλημα αυτο που βλεπεις πισω του ειναι συμπτωμα ασθενειας...ψαξε στις ασθενειες και θα βρεις οδηγιες.


εγω θα σου προτείνω για αρχη να ταΐσεις αρακα ζεματισμένο για 10 λεπτα και ξεφλουδισμενο....1 μπιζελι ειναι αρκετο.


αν εχεις αεραντλια βαλ'την να δουλευει.


Οσο αφορα τις μερτησεις εισαι στον σωστο δρομο αλλα αν καθαρισεις το φιλτρο θα πας πισω....η οσμη ειναι φυσιολογικη αν εννοείς οτι μυρίζει σαν νερο απο λιμνη...και οχι ακριβως μουχλα.


βασικα θελω να μου πεις τι χρυσοψαρα εχεις γιατι φανταζομαι οτι το ενα ειναι το κλασικο χρυσοψαρο και το αλλο ειναι φανκυ....αυτα που ειναι φουσκοτα και εχουν διπλες ουρες.......αν συμβαινει αυτο λυπάμαι που στο λεω στα 25 λιτρα δεν θα αντέξει το φανκυ γιατι το αλλο θα το κυνηγα συνεχεια και θα το στρεσαρει......στα 112 λιτρα ειναι καλυτερα τα πραγματα αλλα γνωμη μου ειναι μην μπερδεουμε τα κλασικα χρυσοψαρα με τα φανκυ....


Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το πρωί που έκανα μία μικρή αλλαγή νερού καθάρισα το σφουγγαράκι από το φίλτρο το οποίο είχε ακαθαρσίες, γλίτσα και ήταν βρώμικό. Χρησιμοποιήσα νερό από το ενυδρείο για να το κάνω αυτό. Μετά όταν το τοποθέτησα ξανά είδα να φυσάει κάτι μπορμπουλήθες αλλά μόνο στην αρχή, μετά δεν το ξαναείδα να το κάνει. Θα το βάλω πιο ψηλά ώστε να αναταράζει το νερό. Ελπίζω να μην έκανα πολύ κακό, γιατί προφανώς βιάστηκα. :(

Σήμερα δίπλα από το σκούρο σημαδάκι εμφανίστηκε άλλο ένα μικρότερο. Διαβάζοντας για τις ασθένειες δεν βρήκα να αποτελεί σύμπτωμα κάποιας. Θα ξαναδιαβάσω μήπως μου διέφυγε κάτι. Και θα πάω να αγοράσω αρακά αύριο για να τα ταϊσω με αυτόν τον τρόπο. Σήμερα το πρωί έδωσα στο καθένα 2 μπιλάκια τροφή σε πέλετ, το έφαγαν και μετά δεν ήθελαν άλλο. Πάντως έχω παρατηρήσει ότι δεν προτιμούν το πέλετ σε αντίθεση με την τροφή σε φύλλα και την σπιρουλίνα. Μετά ο κινητικός είχε αυτήν την άσπρη κλωστή να κρέμεται για λίγη ώρα από πίσω του. Με ξάφνιασε, με 2 μπιλάκια να έπαθε δυσκοιλιότητα; Μήπως τελικά δεν είναι δυσκοιλιότητα αλλά έχει κι αυτός κάτι; Ή μήπως δεν χωνεύουν αυτήν την τροφή και γι'αυτό δεν την προτιμούν;

Από χτες ο κινητικός είναι περισσότερο κινητικός και κόβει συνέχεια βόλτες, πάνω κάτω, αριστερά δεξιά. Η άλλη αντίθετα την περισσότερη ώρα κάθεται κάτω, αλλά δεν την είδα να βαριανασαίνει. Μάλιστα όταν προσπάθησα να βγάλω φωτογραφία το σημαδάκι πρέπει να ενοχλήθηκε η καημένη και άρχισε να κολυμπάει κι εκείνη. Την περισσότερη ώρα κάθεται κάτω στο χαλικάκι και ξαφνικά την πιάνουν αναλαμπές και αρχίζει να κολυμπάει ή να συναναστρέφεται με τον άλλο σα να μην έχει τίποτα. Μπορεί να είμαι αρχάρια και άπειρη, αλλά μου πέρασε από το μυαλό μήπως τυχόν γεννάει αυγά. :blush:

Και τα δύο χρυσόψαρα είναι common. Στο πετ σοπ από όπου τα αγόρασα τα επέλεξα από ένα ενυδρείο όπου τα χρυσόψαρα ήταν πιο κίτρινα, και όχι τα πιο πορτοκαλί. Από τότε που τα έβαλα στο ενυδρειάκι φαίνεται το χρώμα τους να έγινε λίγο πιο έντονο.

Σχετικά με την οσμή τρόμαξα, μήπως έχω κάποιο σοβαρό πρόβλημα στο νερό μου, αλλά μάλλον είναι φυσιολογικό, όπως λέτε, η ίδια οσμή ακριβώς ήταν στο σφουγγαράκι του φίλτρου.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το πρωί που έκανα μία μικρή αλλαγή νερού καθάρισα το σφουγγαράκι από το φίλτρο το οποίο είχε ακαθαρσίες, γλίτσα και ήταν βρώμικό. Χρησιμοποιήσα νερό από το ενυδρείο για να το κάνω αυτό. Μετά όταν το τοποθέτησα ξανά είδα να φυσάει κάτι μπορμπουλήθες αλλά μόνο στην αρχή, μετά δεν το ξαναείδα να το κάνει. Θα το βάλω πιο ψηλά ώστε να αναταράζει το νερό. Ελπίζω να μην έκανα πολύ κακό, γιατί προφανώς βιάστηκα. :(

Σήμερα δίπλα από το σκούρο σημαδάκι εμφανίστηκε άλλο ένα μικρότερο. Διαβάζοντας για τις ασθένειες δεν βρήκα να αποτελεί σύμπτωμα κάποιας. Θα ξαναδιαβάσω μήπως μου διέφυγε κάτι. Και θα πάω να αγοράσω αρακά αύριο για να τα ταϊσω με αυτόν τον τρόπο. Σήμερα το πρωί έδωσα στο καθένα 2 μπιλάκια τροφή σε πέλετ, το έφαγαν και μετά δεν ήθελαν άλλο. Πάντως έχω παρατηρήσει ότι δεν προτιμούν το πέλετ σε αντίθεση με την τροφή σε φύλλα και την σπιρουλίνα. Μετά ο κινητικός είχε αυτήν την άσπρη κλωστή να κρέμεται για λίγη ώρα από πίσω του. Με ξάφνιασε, με 2 μπιλάκια να έπαθε δυσκοιλιότητα; Μήπως τελικά δεν είναι δυσκοιλιότητα αλλά έχει κι αυτός κάτι; Ή μήπως δεν χωνεύουν αυτήν την τροφή και γι'αυτό δεν την προτιμούν;

Από χτες ο κινητικός είναι περισσότερο κινητικός και κόβει συνέχεια βόλτες, πάνω κάτω, αριστερά δεξιά. Η άλλη αντίθετα την περισσότερη ώρα κάθεται κάτω, αλλά δεν την είδα να βαριανασαίνει. Μάλιστα όταν προσπάθησα να βγάλω φωτογραφία το σημαδάκι πρέπει να ενοχλήθηκε η καημένη και άρχισε να κολυμπάει κι εκείνη. Την περισσότερη ώρα κάθεται κάτω στο χαλικάκι και ξαφνικά την πιάνουν αναλαμπές και αρχίζει να κολυμπάει ή να συναναστρέφεται με τον άλλο σα να μην έχει τίποτα. Μπορεί να είμαι αρχάρια και άπειρη, αλλά μου πέρασε από το μυαλό μήπως τυχόν γεννάει αυγά. :blush:

Και τα δύο χρυσόψαρα είναι common. Στο πετ σοπ από όπου τα αγόρασα τα επέλεξα από ένα ενυδρείο όπου τα χρυσόψαρα ήταν πιο κίτρινα, και όχι τα πιο πορτοκαλί. Από τότε που τα έβαλα στο ενυδρειάκι φαίνεται το χρώμα τους να έγινε λίγο πιο έντονο.

Σχετικά με την οσμή τρόμαξα, μήπως έχω κάποιο σοβαρό πρόβλημα στο νερό μου, αλλά μάλλον είναι φυσιολογικό, όπως λέτε, η ίδια οσμή ακριβώς ήταν στο σφουγγαράκι του φίλτρου.

Για το σημαδάκι , αν μπορείς βγάλε μας μια φωτογραφία. Όσο για τα περίεργα περιττώματα, δοκίμασε με αρακά για κανα δυό ημέρες. Αν δεν δεις αλλαγή, ίσως να δοκίμαζες βιταμίνες ή τροφή εμπορισμένη σε σκορδόζουμο. Ακόμα είναι νωρίς όμως, μην σε πιάνει άγχος.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με τον αρακά ούτως ή άλλως έπρεπε να το ξεκινήσω κάποτε.

Διάβασα ξανά το άρθρο με τις ασθένειες αλλά σε καμία δεν αναφέρονταν σκούρα στίγματα. Σε μία αναζήτηση στο διαδίκτυο, βρήκα σε ένα άλλο φόρουμ να αναφέρεται το Black Spot και να λέει ότι σε τέτοια περίπτωση γίνεται θεραπεία για παράσιτα.

Τώρα θα ανεβάσω και την φωτογραφία.

Έγινε επεξεργασία - kalliroi
Link to comment
Share on other sites

post-55442-0-03498400-1372711900_thumb.jpg

Τα σκούρα σημαδάκια είναι στο πίσω μέρος του σώματός της. Χτες ήταν ένα, σήμερα είναι 2. Το μαύρο χρώμα στην άκρη του πτερυγίου πάνω το είχε από τότε που την πήρα, μάλιστα στην αρχή έτσι την ξεχώριζα από τον άλλον.

post-55442-0-84523900-1372712047_thumb.jpg

Αυτές οι μπαλίτσες είναι πάνω στην ανούμπια που μου έφεραν. Από το κατάστημα μου είπαν ότι μάλλον είναι αυγά σαλιγκαριών και ότι δεν πειράζει τα ψάρια.

Έγινε επεξεργασία - kalliroi
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...