Jump to content

Το Πρώτο Μου Ενυδρείο - Απορίες.


Recommended Posts

Αν το ενυδρειο σου δεν ειναι σκετο τζαμι αλλα εχει πλαστικη βαση δεν χρειαζεται να του βαλεις κατι απο κατω. Στην πρωτη φωτο για ακαθαρσιες μου φαινονται.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 199
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Λογικο το αγχος και η ανησυχια σου Καλλιροη καθως ειναι το πρωτο σου ενυδρειο , ετσι ημουν και γω . Αλλα δεν χρειαζεται τοσο αγχος , ειναι δυο - τρια βασικα πραγματα τα οποια οταν τα μαθεις και τα εφαρμοζεις , δεν θα αγχωνεσαι πλεον . Θα ειναι ρουτινα για σενα και θα τα χαζευεις ωρες ατελειωτες καθως θα ξερεις πως τους παρεχεις τα βασικα τοσο για την υγεια τους , οσο και για τα χρωματα τους .

Γεγονος ειναι οτι τα χρυσοψαρα θελουν χωρο , καλη φιλτρανση της δεξαμενης καθως λερωνουν πολυ , αλλα θελουν επισης και προσοχη στην τροφη . Επειδη ακριβως ειναι ψαρια λαιμαργα και οσο τροφη και να βαλεις , θα την καταναλωσουν .

Ευχομαι καλη επιτυχια και να θυμασαι , οχι αγχος . :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το νέο ενυδρείο ακόμα δεν έχω ξεκινήσει να το στήνω ακόμα, προχτές το έβγαλα από το κουτί του και το τοποθέτησα. (πλάκα πλάκα ήταν μια δουλειά κι αυτό, γιατί χρειάστηκα βοήθεια, φοβόμουν να το κάνω μόνη μου μην πέσει και σπάσει, μου πέφτει βαρύ). Πρέπει να βρω φελιζόλ ή το άλλο υλικό που μου πρότειναν και να κάνω μια αρχή.

Τελικά θα παραμείνει στο έπιπλο μπροστά από το καλοριφέρ, το οποίο δεν πρόκειται να ανάψω, και αν χρειαστεί το πολύ πολύ θα κλείσω την παροχή στο συγκεκριμένο σώμα. Δυστυχώς δεν έχω αλλού χώρο.

Το ψαράκι ζει και βασιλεύει και μάλιστα έχει μεγαλώσει! Φροντίζω να μην το ταϊζω πολύ όπως στην αρχή γιατί παθαίνει δυσκοιλιότητα πάρα πολύ εύκολα. Την προηγούμενη εβδομάδα του έδωσα πρώτη φορά αρακά, και αύριο πάλι ξανά. Σήμερα ενώ δεν το τάισα καθόλου το πέτυχα δύο φορές να έχει ...το κακάκι κολλημένο στο ...ποπουδάκι του (δεν ξέρω πως να εκφραστώ πιο κόσμια :blush: ) και αναρωτιέμαι. Χτες το τάισα μόνο ένα φυλλαράκι σπιρουλίνας και σήμερα τίποτα! Πώς στο καλό το παθαίνει αυτό; Τί να τρώει άραγε; Η ανούμπια δείχνει άθικτη.

Επίσης σχεδόν κάθε μέρα κάνω τεστ αμμωνίας και βγαίνει καθαρό, τεστ 5 σε ένα και δεν φαίνεται να έχει καθόλου ΝΟ2 αλλά και καθόλου ΝΟ3 ή σχεδόν καθόλου). Τα κάνω σχεδόν κάθε μέρα για εξάσκηση, για να παρακολουθώ τί γίνεται αλλά και γιατί θα σκάσω, δεν πρέπει κάποτε να μετρήσω ΝΟ3 για να θεωρηθεί το ενυδρείο στρωμένο; Από την προηγούμενη εβδομάδα δεν έχω κάνει αλλαγή νερού παρά μόνο προσθήκες λόγω εξάτμισης. Επίσης την προηγούμενη εβδομάδα με την αλλαγή νερού καθάρισα λίγο το φίλτρο με νερό ενυδρείου και χωρίς να πειράξω τα μακαρόνια γιατί είχε στουμπώσει και δεν είχε καθόλου ροή. Μετά από από αυτό το νερό θόλωσε αλλά σε 2 μέρες έγινε πάλι καθαρό από μόνο του.

Link to comment
Share on other sites

Χτες πήρα φελιζόλ πείπου ενός εκατοστού (το συμπαγές, όχι το κλασικό), το έκοψα και το τοποθέτησα κάτω από το ενυδρείο. Επειδή το ενυδρείο και το έπιπλο είναι μαύρο, το άσπρο φελιζόλ που παρεμβάλεται ανάμεσά τους δεν είναι ό,τι πιο όμορφο αισθητικά. Μάλλον θα το καλύψω με μαύρη μονωτική ταινία.

Ήθελα να πάρω και ένα background της juwel για την πλάτη του ενυδρείου αλλά κοστίζουν αρκετά και για την ώρα έβαλα ένα πόστερ.

Επίσης πήρα ένα μαγνητάκι με ξυράφι για την άλγη στο τζάμι του μικρού ενυδρείου στο οποίο έχω τώρα το χρυσόψαρο. Καθάρισα την άλγη πανεύκολα και γρήγορα. Το μεγαλύτερο μέρος της άλγης άρχισε να αιωρείται στο ενυδρείο, πολύ λίγη κατάφερα να αποσπάσω και να βγάλω έξω. Λίγη από την άλγη την τσίμπησε και το ψαράκι!

Σήμερα που έχω χρόνο θα ξεκινήσω να το στήνω. Προς το παρόν είναι έτσι:

post-55442-0-43424400-1375530045_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά πάει, περιμένουμε τη συνέχεια. :)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ! :)

Ναι, έχει καπάκι, με δύο λάμπες 18 W, Day Lite λέει η μία και Warm Lite η άλλη. Θα το βάλω στο τέλος.

Έστησα το φίλτρο σύμφωνα με τις οδηγίες της συσκευασίας: έβαλα την αντλία, τον θερμοστάτη και τα σφουγγάρια (μπλε, πράσινο με βακτηρίδια, μαύρο με άνθρακα και άσπρο υαλοβάμβακα). Έχω και βιολογικό υλικό (μακαρόνι) αλλά δεν το έβαλα, αυτό το βάζω στην θέση του άνθρακα μετά από μερικές μέρες αν θυμάμαι καλά;

Έβαλα τα χαλικάκι, αυτή τη φορά πήρα λεπτότερο και έχω ξεκινήσει να βάζω νερό. Το βάζω από μία τρύπα του φίλτρου με ένα ...ποτιστήρι με μακρύ στόμιο! Ελπίζω να τελείωσω πριν τα μεσάνυχτα! :wacko:

Το στόμιο του φίλτρου καλά το έχω βάλει να κοιτάει προς τα πάνω;

Και τον θερμοστάτη μήπως δεν χρειάζεται να τον έχω τοποθετημένο τώρα που είναι καλοκαίρι;

Εδώ βρίσκομαι:

post-55442-0-37239100-1375549271_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ! :) Γιατί αυτό είχε η συσκευασία και ακολούθησα τις οδηγίες της. Να μην τον βάλω καθόλου, να βάλω στην θέση του κατευθείαν το μακαρόνι; Ακόμα δεν το έχω βάλει σε λειτουργία το φίλτρο.

Μετακόμισα το ξυλαράκι με την ανούμπια και είδα μετά κάτω στο χαλίκι ένα κομμάτι ρίζας μόνο του. Μάλλον είχε μπλεχτεί με τα χαλίκια κι εγώ απλά σήκωσα το ξυλαράκι και την έκοψα... :unsure: Την σφήνωσα στο ξύλο μπας και τυλιχτεί και μεγαλώσει. Ιδού:

post-55442-0-32067500-1375551293_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τον άνθρακα δε τον χρειάζεσαι. Πρέπει να βάλεις το μακαρόνι για να κάνουν τις αποικίες τους τα βακτήρια και να στρώσει το ενυδρειο σιγα σιγα. Ο άνθρακας ειναι για άλλες δουλειές.

Link to comment
Share on other sites

Το πρασινο σφουγγάρι αναφέρει οτι τραβάει αμμωνία και νιτρώδη; αν ναι το αφαιρείς και βάζεις μακαρονι στη θέση του. Τον άνθρακα αν θέλεις άφησε τον μέσα για τέσσερεις ημερες και στη συνεχεία αντικατασταση με μακαρονι. Το στόμιο αν μείνει έτι μήπως θα σου πετάει το νέρο εξω ;

Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη, γιατί αυτό με τον άνθρακα; Δηλαδή 3-4 μέρες στο φιλτρο και μετά αντικατάσταση με μακαρόνι; ..... περιέργεια.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, το πράσινο σφουγγάρι είναι για τα νιτρικά, λέει, είναι εμποτισμένο με βακτήρια. Και αυτό και το σφουγγάρι με άνθρακα ήταν σε σφραγισμένα σακουλάκια. Εφόσον έχω μακαρόνια, τα βάζω στη θέση του πράσινου σφουγγαριού.

Δεν θυμάμαι αν το είχα διαβάσει εδώ ή αν μου το είχαν πει σε κατάστημα, πως ο άνθρακας απλά τραβάει τις οσμές, γι'αυτό τον αφήνουμε για λίγες μέρες και μετά τον αντικαθιστούμε με μακαρόνι.

Ετοιμάζω ...μακαρονάδα λοιπόν! :bigemo_harabe_net-112:

Link to comment
Share on other sites

Εεε... θα το γυρίσω το στόμιο, ούτε που μου πέρασε από το μυαλό ότι θα έχω... συντριβάνι! :lmao:

Link to comment
Share on other sites

Πάνω που ξεκίνησα να βάζω τα μακαρόνια, σταμάτησα! Μα δεν πρέπει να τα βάλω σε μία κάλτσα; Δεν έχω κάλτσα, πρέπει να αγοράσω, τώρα από Δευτέρα; Ή μπορώ να τα βάλω και έτσι; :bigemo_harabe_net-134:

Link to comment
Share on other sites

Τα περισσότερα με χίλια ζόρια τα έβγαλα, δύο τρία όμως μακαρονάκια πρέπει να έπεσαν στον πάτο του φίλτρου ή στην δεξιά πλευρά που είναι η αντλία και ο θερμοστάτης! Προσπάθησα με μια κουτάλα να δω αν μπορώ να εντοπίσω κάτι αλλά μάταια...

Το φίλτρο είναι κολλημένο στο ενυδρείο, να τα αφήσω έτσι ή θα έχω πρόβλημα με το φίλτρο και τον θερμοστάτη; :umm:

Link to comment
Share on other sites

λογικά αυτό είναι το φίλτρο σου. 21600(1).jpg

οπότε η αντλία σου είναι έτσι και αλλιώς ψηλά για να της δημιουργήσει πρόβλημα ένα μακαρόνι. Το πολύ πολύ να κλείνει λίγο ένα σημείο εισόδου νερού χαμηλά στην σχάρα αλλά δεν νομίζω να υπάρξει πρόβλημα. Θα το έβλεπες στην ροή. Φυσικά καλό είναι να αποφεύγονται τέτοια αλλά μέχρι να το βγάλεις μην τρελαίνεσαι, δεν υπάρχει λόγος. Ούτε με τον θερμοστάτη υπάρχει πρόβλημα έτσι και αλλιώς τώρα δεν δουλεύει.

Link to comment
Share on other sites

καλά βρε μια κάλτσα -καλτσόν ουδέτερη χωρίς χρώμα δεν έχεις? Δεν χρειάζεται κάτι φοβερά εξειδικευμένο :bigemo_harabe_net-134: .

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αυτό είναι το φίλτρο! Στην αρχή πανικοβλήθηκα, μετά όμως με έναν φακό είδα ότι πρέπει να ήταν 7 με 8 μακαρόνια (έχω τα μίνι) στην δεξιά πλευρά ακριβώς κάτω από την θέση του θερμοστάτη και της αντλίας. Πήρα 2 καλαμάκια (αυτά για τα σουβλάκια), τα έδεσα και προσπάθησα να τα περάσω σαν σουβλάκια για να τα βγάλω! Τελικά όλα έπεσαν από κάτω, το φίλτρο στον πάτο έχει τρύπες. Ε, και τα άφησα εκεί. Πειράζει; Αλλιώς θα πρέπει να σπρώξω το χαλίκι και να τα ψαρέσω με κάποιον τρόπο κάτω από το φίλτρο. Πρέπει ντε και καλά να τα βγάλω ή μπορώ να τα αφήσω εκεί; :bigemo_harabe_net-58:

Έχω καλτσάκια τύπου καλσόν στο χρώμα του δέρματος. Αν μπορώ να τα χρησιμοποιήσω, καλώς. Μιλάμε για κάλτσα κυριολεκτικά, έτσι; :D Πώς θα τα κλείσω; Να δέσω κόμπο την ίδια την κάλτσα; Ή με κανένα λαστιχάκι; Έχω και αυτά τα πλαστικά του ΙΚΕΑ για τα τρόφιμα. :P

Link to comment
Share on other sites

Με κόμπο στην κάλτσα θα χάσεις χώρο. Δέσει με πετονιά. Εγω να σου πω την άποψή μου θα έβαζα κάλτσα μονο προσωρινά μέχρι να βρω ενα δυχτάκι. Η κάλτσα έχει πολυ μικρές τρύπες που μπορεί να στομώσουν απο τη μπίχλα και να μην έχουμε καλή ροή του νερού μέσα απο αυτό....εκτός κι αν φοράς δυχτιωτά καλσόν οπότε είσαι ok ........ :)

Link to comment
Share on other sites

κοίτα αν βγήκαν εκτός φίλτρου και απλά είναι στο ενυδρείο και δεν θές να παιδεύεσαι ή να βρέξεις τα χέρια ....τότε ναι δεν υπάρχει πρόβλημα, αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί να μην τα πιάσεις και να τα βγάλεις απλά. Πλένεις χεράκια -βουτάς χεράκια-πλένεις χεράκια :bigemo_harabe_net-76: έχω βάλει εγώ χέρια μέσα ...όπως και όλοι μας.

Για τις κάλτσες ναι απλές νάυλον. Για το θαλασσινό μου είχα βάλει κάτι καλτσόν κοντά μέχρι τον αστράγαλο ένα πράγμα. Τις δένεις με ένα κόμπο ,ούτε σκοινιά ούτε τίποτα. Αυτά του ΙΚΕΑ δεν τα ξέρω αλλά αν είναι κατάλληλα για τροφή ,λογικά είναι οκ. Αλλά πάλι δεν ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

Για τον άνθρακα : Είναι για το φόβο των ιουδαίων. Κανονικά μπαίνει απο απο θεραπείες γιατί "τραβάει" τα υπολείμματα. :)

Link to comment
Share on other sites

Για να απομακρύνω τα μακαρόνια κάτω από το φίλτρο θα δυσκολευτώ πολύ. Το φίλτρο είναι κολλημένο στην γωνία του ενυδρείου και έχει ένα πολύ μικρό κενό μεταξύ αυτού και του πάτου. Εγώ λοιπόν όταν έστρωσα το χαλικάκι δεν το έσπρωξα να πάει και από κεί κάτω, το έστρωσα γύρω γύρω. Δυστυχώς τα χέρια μου δεν χωράνε κάτω από το φίλτρο, πρέπει να είναι λιγότερο από ένα εκατοστό το κενό. Η αλήθεια είναι ότι προτιμώ να τα αφήσω εκεί τα μακρόνια, αν όμως είναι απαραίτητο να τα απομακρύνω, αναγκαστικά θα βουτήξω τα χέρια μου μέσα, θα σπρώξω το χαλίκι και με μια σπάτουλα από την κουζίνα θα προσπαθήσω να τα ψαρέψω... :bigemo_harabe_net-90:

Όσο για το καλσόν, προτιμώ να το αφήσω και να κάνω υπομονή μέχρι τη Δευτέρα, για να πάω να πάρω ένα καλτσάκι, ούτως ή άλλως θέλω να πάρω υλικά για την διακόσμηση, ξύλα, φυτά και πέτρες. Δεν νομίζω να πάθει τίποτα το φίλτρο αν μείνει για δύο μέρες με τα υλικά από τη μάνα του.

Έχει περάσει πάνω από μία ώρα, νομίζω πως ήρθε η ώρα να ρίξω τα βακτήρια και να κάνω την ψαρομετακόμιση...

Link to comment
Share on other sites

Για τον άνθρακα : Είναι για το φόβο των ιουδαίων. Κανονικά μπαίνει απο απο θεραπείες γιατί "τραβάει" τα υπολείμματα. :)

Ναι αλλα γιατί άνθρακα και μετά μακαρόνι και όχι ταυτόχρονα μαζί και μετα αφαίρεση του άνθρακα. Αυτές τις τέσσερις μέρες δε θα ήταν καλο να υπάρχει μακαρόνι για να σχηματιστούν οι αποικίες σύντομα; Γιατι να πανε χαμένες;
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...