Jump to content

Το Πρώτο Μου Ενυδρείο - Απορίες.


Recommended Posts

Ναι με αυτό τα έδεσα. Είχα δει παλαιότερα σε αυτό το βίντεο http://www.youtube.com/watch?v=0xJT-HH2HMI&feature=player_embedded&t=0 δέσιμο ανούμπιας με αυτό το πράσινο σύρμα. Ωστόσο, θα πάρω πετονιά και θα τα ξαναδέσω και για λόγους αισθητικής.

Έφτιαξα και το κάλυμμα με την σίτα! Είναι λίγο πρόχειρο, αλλά είμαι περήφανη γιατί είναι το πρώτο πράγμα που έφτιαξα μόνη μου για το ενυδρείο μου! Θα το αφήσω όλο το βράδυ να κολλήσει. Το έβαλα για λίγο και πάνω στο ενυδρείο για να δω ότι όντως κάνει ως προς τις διαστάσεις και τα έβγαλα.

Ιδού:

post-55442-0-42161400-1375994610_thumb.jpg

Και τα φυτά:

post-55442-0-66332600-1375994401_thumb.jpg

Επίσης στο microsorum pteropus κλάδεψα μερικά φύλλα που δεν ήταν σε καλή κατάσταση. Έχω πάρει και λίπασμα, αλλά ακόμα δεν το έχω χρησιμοποιήσει.

Έγινε επεξεργασία - kalliroi
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 199
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Φίλη Καλλιρρόη, διάβασα για πρώτη φορά το θέμα σου, και πραγματικά απόλαυσα τον ενθουσιασμό σου, την αγάπη και το ενδιαφέρον σου για τα ψαράκια που φιλοξενεις! Είμαι σίγουρος πως θα πάνε όλα καλά με τα ψαράκια σου και με τον χρόνο που τους αφιερώνειΣ, σύντομα θα έχεις τις γνώσεις που χρειάζεται για να χειρίζεστε κάθε τι που θα προκύψει με άνεση!

Κάποια πραγματάκια που συγκράτησα και θα ήθελα να σχολιάσω:

* Τα δύο φυτά που πήρες μαζί με την ανουμπια είναι κάποιο είδος εχινοδορου. Δεν είναι πολλές οι περιπτώσεις όπου φυτά σαν αυτά επιβιώνουν σε ενυδρείο με χρυσόψαρα. Ελπίζω να διάψευστω και να μη φαγωθούν.

* δεν ξέρω τι καλτσάκι πήρες για το φίλτρο αλλά να ξέρεις ότι όσο πιο αραιή ύφανση έχει, τόσο καλύτερο είναι γιατί εμποδίζει λιγότερο την διέλευση του νερού.

* το αντιχλωριο δρα σχεδόν ακαριαία και δε χρειάζεται να περιμένεις. Ο λόγος που πρέπει να παραμένει το νερό στο δοχείο αλλαγής, είναι για να πάρει το νερό θερμοκρασία δωματίου. Δλδ στην περίπτωση σου κοντά στη θερμοκρασία του ενυδρείου σου.

* το ψαράκι σου έχει συνηθίσει σε χαμηλό φωτισμό και για αυτό πανικοβάλλεται Ποσά watt είναι συνολικά ο φωτισμος σου; Γενικά όλα τα ψαράκια αρέσκονται σε σκιερά μέρη και σε "γυμνά" ενυδρεία στρεσαρονται έντονα.

Link to comment
Share on other sites

Και κάτι ακόμα που δεν αφορά μόνο εσένα , αλλά όλους τους καινούργιους του χόμπυ! Ποτέ μα ποτέ μην ακούτε τις συμβουλές των καταστηματαρχών η των υπαλλήλων των πετ σοπ . Κατα ένα πολύ μεγάλο ποσοστό εκπορεύονται από την άγνοια ή το συμφέρον. Αργότερα, η εμπειρία θα σας δείξει ποιον να εμπιστεύεστε και ποιον όχι. Επίσης πάντα να διασταυρώνετε ότι διαβάζετε και να μην αρκείστε στη γνώμη του ενός :)

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ, theodor72! Τώρα έχω ένα ψαράκι προς το παρόν, δυστυχώς το άλλο πέθανε... Με τα φυτά δεν έχω ασχοληθεί όσο θα ήθελα, και έβγαλα λίγο βιαστικά συμπεράσματα ως προς το είδος τους. Θα το ψάξω όμως περισσότερο για να δω πως πρέπει να τα φροντίσω. Σχετικά με το αντιχλώριο, είχα διαβάσει στις οδηγίες του ότι το αφήνουμε τουλάχιστον μία ώρα προτού βάλουμε τα βακτήρια, και είχα καταλάβει ότι ήταν περισσότερο για τα βακτήρια και όχι για την θερμοκρασία. :rolleyes:

Την πρώτη φορά που άνοιξα τον φωτισμό το καημένο τρόμαξε, και γι'αυτό τον έκλεισα. Είναι 18 W η κάθε λάμπα, έχει δύο λάμπες. Τώρα πλέον όταν ανοίγω τον φωτισμό δεν φοβάται, είναι ΟΚ, μόνο εκείνη την πρώτη φορά είχε πανικοβληθεί. Εξ'άλλου το ξύλο έτσι όπως είναι δημιουργεί λίγη σκιά, και έχει και 2 φυτά παραπάνω. Εμένα πάντως ακόμα άδειο μου φαίνεται το ενυδρείο, θα ήθελα περισσότερα φυτά... :blush: Όσο για την συμβουλή σου στο τέλος, συμφωνώ... ;)

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ, theodor72! Τώρα έχω ένα ψαράκι προς το παρόν, δυστυχώς το άλλο πέθανε... Με τα φυτά δεν έχω ασχοληθεί όσο θα ήθελα, και έβγαλα λίγο βιαστικά συμπεράσματα ως προς το είδος τους. Θα το ψάξω όμως περισσότερο για να δω πως πρέπει να τα φροντίσω. Σχετικά με το αντιχλώριο, είχα διαβάσει στις οδηγίες του ότι το αφήνουμε τουλάχιστον μία ώρα προτού βάλουμε τα βακτήρια, και είχα καταλάβει ότι ήταν περισσότερο για τα βακτήρια και όχι για την θερμοκρασία. :rolleyes:

Την πρώτη φορά που άνοιξα τον φωτισμό το καημένο τρόμαξε, και γι'αυτό τον έκλεισα. Είναι 18 W η κάθε λάμπα, έχει δύο λάμπες. Τώρα πλέον όταν ανοίγω τον φωτισμό δεν φοβάται, είναι ΟΚ, μόνο εκείνη την πρώτη φορά είχε πανικοβληθεί. Εξ'άλλου το ξύλο έτσι όπως είναι δημιουργεί λίγη σκιά, και έχει και 2 φυτά παραπάνω. Εμένα πάντως ακόμα άδειο μου φαίνεται το ενυδρείο, θα ήθελα περισσότερα φυτά... :blush: Όσο για την συμβουλή σου στο τέλος, συμφωνώ... ;)

Το Kent ammonia detox ( αντιχλωριο ) δρα σε εικοσι λεπτα

Link to comment
Share on other sites

Και κάτι ακόμα που δεν αφορά μόνο εσένα , αλλά όλους τους καινούργιους του χόμπυ! Ποτέ μα ποτέ μην ακούτε τις συμβουλές των καταστηματαρχών η των υπαλλήλων των πετ σοπ . Κατα ένα πολύ μεγάλο ποσοστό εκπορεύονται από την άγνοια ή το συμφέρον. Αργότερα, η εμπειρία θα σας δείξει ποιον να εμπιστεύεστε και ποιον όχι. Επίσης πάντα να διασταυρώνετε ότι διαβάζετε και να μην αρκείστε στη γνώμη του ενός :)

Θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω με τον απόλυτο τρόπο που το γράφεις !!!

Γιατι κι εγω θα μπορούσα να πω την ίδια κουβέντα γι αυτα που γράφονται εδω μέσα !!!

Και να μη καθίσω να αναφέρω ονόματα απο επαγγελματίες που έχουν αναγνωριστεί , γιατί θα ξεχάσω αρκετούς και δεν είναι σωστό .

Καλο είναι να μη τα ισοπεδώνουμε όλα !!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το ενα φυτο που εχεις δεν ειναι μικροσορουμ αλλα καποιος εχινοδορος,οπωτε θα πρεπει να το φυτεψεις στο χαλικακι.

Link to comment
Share on other sites

Juwell -Guppy 60: Έχεις δίκιο, κάθε προϊόν μπορεί να έχει το δικό του τρόπο δράσης. Άρα διαβάζουμε τις οδηγίες χρήσης. :)

Φίλε Σταμάτη, έχεις δίκιο πως είμαι απόλυτος, αλλά εξακολουθώ να θεωρώ πως σαν αρχάριος δεν μπορεί να κρίνει αν ο επαγγελματίας είναι αξιόλογος ή όχι. Φυσικά υπάρχουν αναγνωρισμένοι και πανάξιοι επαγγελματίες. Σίγουρα όμως δεν είναι η πλειοψηφία. Αλλά όπως είπα με τον χρόνο θα τους ξεχωρίσει ο νέος χομπίστας και θα τους εμπιστευτεί. Τέλος πάντων, δεν είναι αυτό το θέμα μας και φυσικά είναι μια προσωπική και μόνο άποψη...

Όσο για όσα γράφονται εδώ μέσα, το είπα παραπάνω: να μην αρκούμαστε στη γνώμη του ενός. Πάντα να διασταυρώνουμε και να φιλτράρουμε. Διάβασμα και συλλογή όσο το δυνατόν περισσότερον απόψεων και πηγών.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές σας! :)

Συνολικά μέχρι τώρα, έχω ψωνίσει από 3 καταστήματα. Είναι ένα που το εμπιστεύομαι περισσότερο, αλλά και στα άλλα 2 έχω εξυπηρετηθεί από υπαλλήλους που άλλους τους εμπιστεύομαι περισσότερο και άλλους λιγότερο. Το ίδιο και ισχύει και στο φόρουμ. Εμπιστεύομαι εσάς που είστε πιο έμπειροι από μένα, αν και δεν αποκλείεται η πιθανότητα να μπει εδώ μέσα κάποιος ημιμαθής, για παράδειγμα, να τον ακούσω και να κάνω λάθος. Προσπαθώ να έχω τα μάτια και τα αυτιά μου ανοιχτά και όσο γίνεται να αξιολογώ την κάθε πληροφορία. Το τι έχω διαβάσει στο ίντερνετ, δεν λέγεται, κάπου είχα πετύχει σε μία ιστοσελίδα να λέει ένας "ρίξε χλωρίνη στο ενυδρείο" με τα ψάρια μέσα!!! :jawdrop:

rastafarian σ'ευχαριστώ, αρχικά τον είχα φυτεμένο στο χαλικάκι και μόλις χτες τον έδεσα. Καλύτερα θα είναι στο χαλίκι, είναι πιο όμορφος φυτεμένος! Στην θέση του στο ξύλο θα βάλω την ανούμπια που τώρα έχω στην πέτρα και την πέτρα θα την αφήσω μόνη της. Ο εχινόδωρος χρειάζεται και υπόστρωμα; Μόνο αυτό το ψιλό χαλίκι έχω βάλει...

Link to comment
Share on other sites

Αν ειχες υποστρωμα θα του εκανε καλο αλλα απο τη στιγμη που δεν εχεις μπορεις να βαλεις ταμπλετες λιπανσης κοντα στις ριζες του (1-2cm πιο διπλα),θα παρει τα πανω του.Ενα αλλο φυτο που μπορεις να βαλεις και ειναι σκληρο,ειναι η vallisneria.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όταν έφτιαχνα το ενυδρείο δεν θέλησα να μπω σε διαδικασίες με υποστρώματα γιατί μου φάνταζαν δύσκολα και πολύπλοκα. Τώρα που άρχισα να διαβάζω για τα φυτά είδα είδη που μου αρέσουν και που θα μπορούσα να έχω αλλά λίγα μπορώ να έχω χωρίς υπόστρωμα. Είδα και για τις ταμπλέτες και με την πρώτη ευκαιρία θα πάω να πάρω. Για την βαλισνέρια δεν το ήξερα, δεν ήταν στην λίστα που είχα με τα φυτά που κάνουν για χρυσόψαρα, σ'ευχαριστώ! Επίσης κάπου διάβασα ότι μπορούμε να βάλουμε στην επιφάνεια κερατόφυλλο κι ας το τρώνε, αυτό αναπτύσσεται γρήγορα. Πρέπει να ρίξω περισσότερο διάβασμα για τα φυτά και αν χρειαστεί θα ανοίξω ξεχωριστό θέμα εκεί. :bigemo_harabe_net-134:

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έβαλα για πρώτη φορά υγρό λίπασμα, ακολουθώντας τις οδηγίες της συσκευασίας. Μόλις το έριξα μέσα στο ενυδρείο, το ψάρι πήγε και κάθισε για ένα με δύο λεπτά ακίνητο σε μία γωνία! Ευτυχώς μετά άρχισε πάλι να κινείται και να συμπεριφέρεται κανονικά. Υποθέτω πως το ενόχλησε το λίπασμα. Υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος τρόπος με τον οποίο πρέπει να το ρίχνω; :umm:

Link to comment
Share on other sites

Οπως και να το ρίξεις, μέσα στο νερό θα πέσει. Εγω γεμίζω σύριγγα και φαααπ, στο νερό. Επειδή ήταν η πρώτη φορά μάλλον ψάρωσε το ψάρι σου. Τις πρώτες φορές που έριχνα εγω, τα ψάρια μαζεύονταν εκει γύρω και κάνανε σα χαζά.......άσχετο, το φιλτρο σου έχει kalliroi;.....εννοώ καλή ροή; (Σεφερλίζω ή μου φαίνεται;)

Link to comment
Share on other sites

Τα φυτά που έχεις, μπορούν να αναπτυχθούν και χωρίς λιπάσματα. Σίγουρα θα βοηθηθούν, αλλά θέλει πολύ προσοχή στην δοσολογία.

Ποιο λίπασμα πήρες;

Οι δόσεις που αναφέρει η συσκευασία είναι για ενυδρείο πλήρως φυτεμένο. Πρέπει να ξέρεις πως όταν στο νερό σου υπάρχει περίσσεια θρεπτικών συστατικών, δλδ λιπάσματός, την περίσσεια αυτή την εκμεταλλεύονται οι άλγες. Επίσης, για να έχουμε μέγιστη απορρόφηση των θρεπτικών συστατικών, χρειάζεται κατάλληλος φωτισμός και παρουσία στο νερό CO2. Με λίγα λόγια τα φυτά σου, λόγω ποσότητας αλλά και συνθηκών, δεν μπορούν να απορροφήσουν όλο το λίπασμα που τους δίνεις. Καλό είναι λοιπόν, να ξεκινήσεις με το 1/3 ή και λιγότερο της δόσης που αναγράφει το μπουκαλάκι.

Η άμμος σου ποσά εκατοστά πάντα πάχος έχει;

Link to comment
Share on other sites

Safarpn, είναι δυνατόν το φίλτρο μου να μην έχει kalliroi; :lol2: Η αλήθεια είναι πως σε σχέση με την αρχή, έχει μειωθεί αρκετά η ροή του, αν κρίνω από την μειωμένη ανατάραξη στην επιφάνεια. Πρέπει να το τακτοποιήσω, ακόμα το έχω με τα υλικά τα δικά του. :whistling:

theodor72, το λίπασμα που πήρα λέγεται.. δεν ξέρω ποιος είναι ο τίτλος και ποια η μάρκα... γράφει λοιπόν HAQUOSS EXCELLENCE D3 SE FERTILIZER και αναφέρει έναν Dr. Kaufmann :mail1:. Σχετικά με την δοσολογία αναφέρει: 1 καπάκι = 5ml, 1ml για 4 λίτρα νερό, άρα για 5 καπάκια είναι για 100 λίτρα, όσο και έβαλα. Με 3 φυτά, προφανώς λίπανα και... την άλγη σύμφωνα με τα λεγόμενά σου! Πόσο θα έπρεπε να βάζω στην περίπτωσή μου; 1 καπάκι φτάνει; :umm:

Στο ενυδρείο έχω στρώσει λεπτό χαλικάκι, όχι άμμο, πρέπει να είναι γύρω στα 4 εκατοστά.

Σήμερα ξε-έδεσα τον εχινόδωρο και τον φύτεψα στο χαλικάκι, ξε-έδεσα την ανούμπια από την πέτρα και την σφήνωσα μέσα στο ξύλο, έτσι κάθισε χωρίς να χρειαστεί να την δέσω καθόλου, ήταν λες και το ξύλο είχε θέση για αυτήν! Δοκίμασα να βυθίσω το ξύλο, αλλά ακόμα επιπλέει, πάντως το κατέβασα λιγάκι.

post-55442-0-42986100-1376256922_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Safarpn, είναι δυνατόν το φίλτρο μου να μην έχει kalliroi; :lol2: Η αλήθεια είναι πως σε σχέση με την αρχή, έχει μειωθεί αρκετά η ροή του, αν κρίνω από την μειωμένη ανατάραξη στην επιφάνεια. Πρέπει να το τακτοποιήσω, ακόμα το έχω με τα υλικά τα δικά του. :whistling:

theodor72, το λίπασμα που πήρα λέγεται.. δεν ξέρω ποιος είναι ο τίτλος και ποια η μάρκα... γράφει λοιπόν HAQUOSS EXCELLENCE D3 SE FERTILIZER και αναφέρει έναν Dr. Kaufmann :mail1:. Σχετικά με την δοσολογία αναφέρει: 1 καπάκι = 5ml, 1ml για 4 λίτρα νερό, άρα για 5 καπάκια είναι για 100 λίτρα, όσο και έβαλα. Με 3 φυτά, προφανώς λίπανα και... την άλγη σύμφωνα με τα λεγόμενά σου! Πόσο θα έπρεπε να βάζω στην περίπτωσή μου; 1 καπάκι φτάνει; :umm:

Στο ενυδρείο έχω στρώσει λεπτό χαλικάκι, όχι άμμο, πρέπει να είναι γύρω στα 4 εκατοστά.

Σήμερα ξε-έδεσα τον εχινόδωρο και τον φύτεψα στο χαλικάκι, ξε-έδεσα την ανούμπια από την πέτρα και την σφήνωσα μέσα στο ξύλο, έτσι κάθισε χωρίς να χρειαστεί να την δέσω καθόλου, ήταν λες και το ξύλο είχε θέση για αυτήν! Δοκίμασα να βυθίσω το ξύλο, αλλά ακόμα επιπλέει, πάντως το κατέβασα λιγάκι.

enydreio.jpg

Μη ρίχνεις όλο αυτο το λίπασμα. Να ρίχνεις το 1/3 ή 1/4 της προτεινόμενης δοσολογίας (καθόλου θα έλεγα εγω με τα φυτα που εχεις). Οσο για το ξύλο, θα βυθιστεί μονο του. Αν δε σε ενοχλεί αισθητικά άστο έτσι και κάποια στιγμή (όχι πολυ μακριά απο τώρα) θα κάτσει στον πάτο. Ωραία ρίζα έχεις.

Link to comment
Share on other sites

Είπα να ρίξω λίπασμα γιατί δεν τα είδα πολύ καλά τα φυτάκια μου από την στιγμή που τα έβαλα μέσα. Δηλαδή τα καινούρια, και περισσότερο τον εχινόδωρο, που τα ταλαιπώρησα λίγο, δένοντας, ξε-δένοντας, φυτεύοντας, ξε-φυτεύοντας και κλαδεύοντας... :rolleyes:

Το ξύλο, δεν με πειράζει που δεν έχει καθίσει ακόμα, μου αρέσει και έτσι, μου θυμίζει ρίζες ενός δέντρου μέσα σε μια λίμνη... :wub:

Το ψαράκι πάντως το λατρεύει, του αρέσει να χώνεται εκεί μέσα και όλη την ώρα το τσιμπολογάει. :)

Υ.Γ. Ευχαριστώ, Safarpn!

Link to comment
Share on other sites

Τα φυτα θελουν το χρονο τους μεχρι να προσαρμοστουν,οπωτε θα βλεπεις και χαλασμενα φυλλα και κιτρινα στην αρχη,ειναι φυσιολογικο.Εγω με τα φυτα που εχεις δεν θα εριχνα τιποτα απο λιπασματα,ισως μονο μιση ταμπλετα κοντα στις ριζες του Εχινοδορου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα σάπια φύλλα πρέπει να βγάζουμε από το ενυδρείο, σωστά; Δυσκολεύομαι πολύ και δεν μου αρέσει να βουτάω τα χέρια μου κάθε τρεις και λίγο. Είδα ότι υπάρχουν κάτι εργαλεία σαν τσιμπίδες και σκέφτηκα να πάρω. Οι ταμπλέτες έχουν μπει στην λίστα με τα ψώνια. Επίσης θέλω να βάλω κι άλλα φυτά... αλλά σιγά σιγά... :usd:

Link to comment
Share on other sites

Να σας γνωρίσω το νέο συγκάτοικο του Νηρέα:

post-55442-0-59111500-1376322843_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αν ήταν κάτω από το σπίτι μου θα είχα εγκαταστήσει εσωτερική σκάλα! Δυστυχώς το κοντινότερο κατάστημα είναι περίπου μισή ώρα απόσταση, το κατάστημα από όπου πήρα φυτά και διακοσμητικά είναι μακρυά, έκανα ολόκληρο ταξίδι, για να μην μιλήσω για το σημερινό από όπου πήρα το ψάρι, ακόμα πιο μακρυά! Αλλά ήθελα να δω από κοντά ψαράκια, φυτά και διακοσμητικά, επομένως έκανα τον κόπο. Και άξιζε!

Νέο ζήτημα: εδώ και 2 εβδομάδες είχα ξεχάσει το φίλτρο με τα υλικά που είχε η συσκευασία: μπλε σφουγγάρι, πράσινο σφουγγάρι (με εμποτισμένα βακτήρια), μαύρο σφουγγάρι με άνθρακα και υαλοβάμβακα. Αποφάσισα λοιπόν σήμερα να βάλω βιολογικό υλικό (μακαρόνι). Ο υαλοβάμβακας είχε γίνει καφέ, τα αφουγγάρια δεν είχαν βρωμίσει πάρα πολύ. Ξεκινάω λοιπόν να ξεπλύνω το μπλε σφουγγάρι, με νερό ενυδρείου φυσικά και στη συνέχεια αρχίζω να γεμίζω την κάλτσα με τα μακαρόνια. Καθώς την γεμίζω λοιπόν σκέφτομαι: "Ξέπλυνα το μπλε σφουγγάρι, αν αντικαταστήσω τα άλλα δύο με μακαρόνια, που θα βρεθούν τα βακτήρια να τα αποικήσουν;" και θυμήθηκα ότι η Καλλιρόη, το χρυσόψαρο που πέθανε, εμφάνισε τα συμπτώματά της όταν είχα αντικαταστήσει τον άνθρακα με μακαρόνι στο φιλτράκι. Έτσι λοιπόν πήρα την πρωτοβουλία και έκανα τα εξής:

  • τοποθέτησα το μπλε σφουγγάρι, το είχα ήδη ξεπλύνει
  • τοποθέτησα το πράσινο σφουγγάρι, το οποίο λογικά θα έχει αποικηθεί από βακτήρια, αφού όταν το είχα βάλει την προηγούμενη φορά είχα ρίξει βακτήρια στο νερό
  • έβαλα μία κάλτσα με μακαρόνια
  • έβαλα πάνω πάνω υαλοβάμβακα

Έχω την εξής απορία: μήπως είναι καλό να έχω πάντα βακτήρια έτοιμα για χρήση; Επίσης σε περιπτώσεις αλλαγής νερού ή καθαρισμού του φίλτρου δεν πρέπει να προσθέτω βακτήρια;

Link to comment
Share on other sites

Σε αλλαγη νερου πρεπει να προσθετεις ξανα βακτηρια . Καλο ειναι το φιλτρο ( αν δεν υπαρχει λογος ) να μην το πειραζεις συνεχεια . Εκτος και αν δεις οτι επεσε η ροη του νερου και πρεπει να καθαριστουν τα σφουγγαρια :)

Link to comment
Share on other sites

Είχα ρωτήσει παλαιότερα κάθε πότε πρέπει να βάζω βακτήρια, αλλά μάλλον έτσι όπως το είχα θέσει δεν ήταν κατανοητή η ερώτησή μου και νόμιζα ότι βακτήρια βάζουμε μόνο στην αρχή. Σ'ευχαριστώ! :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...