Jump to content

Το Πρώτο Μου Ενυδρείο - Απορίες.


Recommended Posts

Θυμάσαι πιο φάρμακο ήταν ; Όπως και να έχει, είναι όπως τα λέτε. Καλό είναι να ενημερωνόμαστε πρώτα αρκετά και μετά να κάνουμε τις επισκέψεις μας στα καταστήματα.

Ευτυχώς υπάρχουν και καλοί επαγγελματίες ακόμα. ;):)

Δεν θυμαμαι Δημητρη , ειλικρινα . Εχουν περασει και 2 χρονια απο τοτε . Συμφωνω μαζι σου , υπαρχουν ναι . Εγω ειμαι τυχερος , εχω τον Θαναση κοντα και οτι θελω παω σε εκεινον .

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 199
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μου εδωσε χλωριο Δημητρη , απλα . Μου εδωσε φαρμακο το οποιο ηταν χλωριο . Ειχα ενα μικρο Oranda τοτε και με το που εβαλα αυτο μεσα ( 5 σταγονες ) το ψαρι καθισε κατω , τελειως ακινητο και την επομενη μερα εγειρε στο πλαι .

Οσο και ασχετος να ειναι ο πετσοπας, χλωριο δεν σου εδωσε.

Πρωτον γιατι δεν πουλαει χλωριο και δευτερον γιατι πουλαει αντιχλωριο (και δεν ειναι φαρμακο - ειναι ενα χημικο που αντιδρα με το χλωριο και το "εξουδετερωνει")

Το ψαρι πεθανε απο αλλο λογο.

Link to comment
Share on other sites

Για να μη κουραζεσαι με κουβαδες, αρση βαρων κλπ, αν σε παιρνει οικονομικα ενας τροπος για αλλαγη νερου ειναι να παρεις ενα βαρελι για ελιες (Πειραιως 145, υψος ΙΟΝ απεναντι, εχω βρει σε καλες τιμες) που θα γεμιζεις με νερο, θα το αφηνεις διπλα στο ενυδρειο για μερικες ωρες να ερθει και σε θερμοκρασια σχεδον ιδια με του ενυδρειου και με μια αντλια eheim compact 1000αρα που θα μειωνεις οσο χρειαζεται τη ροη απο το ρυθμιστη της, θα κανεις ανετα την αλλαγη σου.

Θα χρειαστεις κι ενα αλφαδολαστιχο διαφανες (που ειναι πιο οικονομικο απο τα λαστιχα ποτισματος και μπορεις να ελεγχεις την κατασταση του εσωτερικα λογο διαφανειας - απο καταστημα με υδραυλικα, πρακτικερ κλπ), καταλληλης διαμετρου για να εφαρμοζει στην εξοδο της αντλιας. απο οτι θυμαμαι 1 ιντσας διαμετρου λαστχο παιρνει.

Για την εξοδο του νερου απο το ενυδρειο, θα παρεις ενα ακομα αλφαδολαστιχο που στην ακρη που θα μπαινει στο ενυδρειο, θα βαλεις ενα κομματι filterwool με ενα λαστιχακι για να το κραταει, ετσι ωστε να μη ρουφηξει κανενα ψαρι που θα πλησιασει το λαστιχο. (δεν θα χρησιμοποιεις το ιδιο λαστιχο για την εισαγωγη και εξαγωγη του νερου)

Ή μπορεις να βαλεις αντι για filterwool, ενα μπαστουνι εισοδου για εξωτερικο φιλτρο, μαζι με το ποτηρακι του.

Αν δεν θελεις να ρουφας για να ξεκινησει η εξοδος του νερου απο το ενυδρειο, μπορεις κι εκει να χρησιμοποιησεις την αντλια για να το βγαζεις (ετσι δεν χρειζεσαι filterwool ή μπαστουνι με ποτηρακι για προστασια)

Το νερο της αλλαγης θελει καποια προετοιμασια για να θεωρειται ασφαλης.

Πρεπει να ειναι παρομοιων παραμετρων (πχ θερμοκρασια πεχα σκληροτητα) με το νερο του ενυδρειου για να να αποφευχθει θερμικο ή οσμωτικο σοκ.

Επισης πρεπει να γινει αποχλωριωση και εξαερωση απο τυχων αερια των σωληνων υδρευσης.

Αφηνεις λοιπον τη βρυση να τρεξει λιγο για να ερθει φρεσκο νερο και γεμιζεις το βαρελι με οσα λιτρα χρειαζονται για την αλλαγη.

Σκεπασε το με ενα τουλι να μη πεσει τιποτα μεσα, αλλα ταυτοχρονα να μπορει αεριζεται. (γιαυτο δεν χρησιμοποιεις το πλαστικο καπακι που θα σου δωσουν με το βαρελι)

Το αφηνεις οση ωρα χρειαζεται για να ερθει σε θερμοκρασια χωρου (αν εχεις χρυσοψαρα, τοση πρεπει να ειναι και του ενυδρειου η θερμοκρασια λογικα - αν καποιος εχει τροπικα ψαρια θα πρεπει να το θερμαινει το χειμωνα).

Για αποχλωριωση χρησιμοποιησε την πιο φυσικη μεθοδο. Οσο το αφηνεις να ερθει σε θερμοκρασια χωρου, βαλε στο βαρελι μια δυνατη αεραντλια και μετα απο 4-5 ωρες θα εχει εξατμιστει το χλωριο. (χωρις αεραντλια, χρειαζεται να το αφησεις για κανενα 12ωρο, για σιγουρια - και παντα με ανοιχτο καπακι)

Αν κανει καυσωνα και ζεσταθει πιο γρηγορα το νερο απο τις 4 ωρες που χρειαζονται για αποχλωριωση, χρησιμοποιησε λιγο αντιχλωριο (πχ μιση δοσολογια seachem prime)

Οταν ειναι ετοιμο το νερο, βαλε στο βαρελι την αντλια με το αλφαδολαστιχο και ρυθμισε τη ροη της (εχει διακοπτη) στο 1/4, ετσι ωστε να διαρκεσει η αλλαγη γυρω στη μιση ωρα ή και περισσοτερο αν θελεις.

Μη ξεχασεις πριν την εξαγωγη του νερου, αν εχεις εσωτερικο φιλτρο με την αντλια ψηλα (πχ οπως τα juwel εσωτερικα φιλτρα) να βγαλεις τη πριζα του, για να μην μεινει εκτος νερου και καει.

----------------------------------

Αν εχεις εξωτερικο φιλτρο, ενα τροπος για ευκολη αλλαγη ειναι γραμμενος εδω http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=48046

E, δεν υπάρχεις ρε φίλε!...πιο αναλυτικός πεθαίνεις.

Link to comment
Share on other sites

Το ψαρι το ειχα παρει την προηγουμενη μερα , πες χθες δλδ και σημερα πηρα αυτο . Με το που το εβαλα μεσα , το ψαρι εκατσε κατευθειαν κατω ενω την προηγουμενη ηταν ζωηροτατο .

Ξερω για το αντιχλωριο που λες , χρησιμοποιω το Kent ammonia detox fresh and salt water , αλλα παρατηρησα οτι οι περισσοτεροι απο εδω χρησιμοποιειτε το prime

Link to comment
Share on other sites

Το ψαρι το ειχα παρει την προηγουμενη μερα , πες χθες δλδ και σημερα πηρα αυτο . Με το που το εβαλα μεσα , το ψαρι εκατσε κατευθειαν κατω ενω την προηγουμενη ηταν ζωηροτατο .

Ξερω για το αντιχλωριο που λες , χρησιμοποιω το Kent ammonia detox fresh and salt water , αλλα παρατηρησα οτι οι περισσοτεροι απο εδω χρησιμοποιειτε το prime

Nωριτερα ειδα στο you tube και την προταση της Tetra .

Link to comment
Share on other sites

Για να μη κουραζεσαι με κουβαδες, αρση βαρων κλπ, αν σε παιρνει οικονομικα ενας τροπος για αλλαγη νερου ειναι να παρεις ενα βαρελι για ελιες (Πειραιως 145, υψος ΙΟΝ απεναντι, εχω βρει σε καλες τιμες) που θα γεμιζεις με νερο, θα το αφηνεις διπλα στο ενυδρειο για μερικες ωρες να ερθει και σε θερμοκρασια σχεδον ιδια με του ενυδρειου και με μια αντλια eheim compact 1000αρα που θα μειωνεις οσο χρειαζεται τη ροη απο το ρυθμιστη της, θα κανεις ανετα την αλλαγη σου.

Θα χρειαστεις κι ενα αλφαδολαστιχο διαφανες (που ειναι πιο οικονομικο απο τα λαστιχα ποτισματος και μπορεις να ελεγχεις την κατασταση του εσωτερικα λογο διαφανειας - απο καταστημα με υδραυλικα, πρακτικερ κλπ), καταλληλης διαμετρου για να εφαρμοζει στην εξοδο της αντλιας. απο οτι θυμαμαι 1 ιντσας διαμετρου λαστχο παιρνει.

Για την εξοδο του νερου απο το ενυδρειο, θα παρεις ενα ακομα αλφαδολαστιχο που στην ακρη που θα μπαινει στο ενυδρειο, θα βαλεις ενα κομματι filterwool με ενα λαστιχακι για να το κραταει, ετσι ωστε να μη ρουφηξει κανενα ψαρι που θα πλησιασει το λαστιχο. (δεν θα χρησιμοποιεις το ιδιο λαστιχο για την εισαγωγη και εξαγωγη του νερου)

Ή μπορεις να βαλεις αντι για filterwool, ενα μπαστουνι εισοδου για εξωτερικο φιλτρο, μαζι με το ποτηρακι του.

Αν δεν θελεις να ρουφας για να ξεκινησει η εξοδος του νερου απο το ενυδρειο, μπορεις κι εκει να χρησιμοποιησεις την αντλια για να το βγαζεις (ετσι δεν χρειζεσαι filterwool ή μπαστουνι με ποτηρακι για προστασια)

Το νερο της αλλαγης θελει καποια προετοιμασια για να θεωρειται ασφαλης.

Πρεπει να ειναι παρομοιων παραμετρων (πχ θερμοκρασια πεχα σκληροτητα) με το νερο του ενυδρειου για να να αποφευχθει θερμικο ή οσμωτικο σοκ.

Επισης πρεπει να γινει αποχλωριωση και εξαερωση απο τυχων αερια των σωληνων υδρευσης.

Αφηνεις λοιπον τη βρυση να τρεξει λιγο για να ερθει φρεσκο νερο και γεμιζεις το βαρελι με οσα λιτρα χρειαζονται για την αλλαγη.

Σκεπασε το με ενα τουλι να μη πεσει τιποτα μεσα, αλλα ταυτοχρονα να μπορει αεριζεται. (γιαυτο δεν χρησιμοποιεις το πλαστικο καπακι που θα σου δωσουν με το βαρελι)

Το αφηνεις οση ωρα χρειαζεται για να ερθει σε θερμοκρασια χωρου (αν εχεις χρυσοψαρα, τοση πρεπει να ειναι και του ενυδρειου η θερμοκρασια λογικα - αν καποιος εχει τροπικα ψαρια θα πρεπει να το θερμαινει το χειμωνα).

Για αποχλωριωση χρησιμοποιησε την πιο φυσικη μεθοδο. Οσο το αφηνεις να ερθει σε θερμοκρασια χωρου, βαλε στο βαρελι μια δυνατη αεραντλια και μετα απο 4-5 ωρες θα εχει εξατμιστει το χλωριο. (χωρις αεραντλια, χρειαζεται να το αφησεις για κανενα 12ωρο, για σιγουρια - και παντα με ανοιχτο καπακι)

Αν κανει καυσωνα και ζεσταθει πιο γρηγορα το νερο απο τις 4 ωρες που χρειαζονται για αποχλωριωση, χρησιμοποιησε λιγο αντιχλωριο (πχ μιση δοσολογια seachem prime)

Οταν ειναι ετοιμο το νερο, βαλε στο βαρελι την αντλια με το αλφαδολαστιχο και ρυθμισε τη ροη της (εχει διακοπτη) στο 1/4, ετσι ωστε να διαρκεσει η αλλαγη γυρω στη μιση ωρα ή και περισσοτερο αν θελεις.

Μη ξεχασεις πριν την εξαγωγη του νερου, αν εχεις εσωτερικο φιλτρο με την αντλια ψηλα (πχ οπως τα juwel εσωτερικα φιλτρα) να βγαλεις τη πριζα του, για να μην μεινει εκτος νερου και καει.

----------------------------------

Αν εχεις εξωτερικο φιλτρο, ενα τροπος για ευκολη αλλαγη ειναι γραμμενος εδω http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=48046

:bowdown: :bowdown: :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Για να μη κουραζεσαι με κουβαδες, αρση βαρων κλπ, αν σε παιρνει οικονομικα ενας τροπος για αλλαγη νερου ειναι να παρεις ενα βαρελι για ελιες (Πειραιως 145, υψος ΙΟΝ απεναντι, εχω βρει σε καλες τιμες) που θα γεμιζεις με νερο, θα το αφηνεις διπλα στο ενυδρειο για μερικες ωρες να ερθει και σε θερμοκρασια σχεδον ιδια με του ενυδρειου και με μια αντλια eheim compact 1000αρα που θα μειωνεις οσο χρειαζεται τη ροη απο το ρυθμιστη της, θα κανεις ανετα την αλλαγη σου.

Θα χρειαστεις κι ενα αλφαδολαστιχο διαφανες (που ειναι πιο οικονομικο απο τα λαστιχα ποτισματος και μπορεις να ελεγχεις την κατασταση του εσωτερικα λογο διαφανειας - απο καταστημα με υδραυλικα, πρακτικερ κλπ), καταλληλης διαμετρου για να εφαρμοζει στην εξοδο της αντλιας. απο οτι θυμαμαι 1 ιντσας διαμετρου λαστχο παιρνει.

Για την εξοδο του νερου απο το ενυδρειο, θα παρεις ενα ακομα αλφαδολαστιχο που στην ακρη που θα μπαινει στο ενυδρειο, θα βαλεις ενα κομματι filterwool με ενα λαστιχακι για να το κραταει, ετσι ωστε να μη ρουφηξει κανενα ψαρι που θα πλησιασει το λαστιχο. (δεν θα χρησιμοποιεις το ιδιο λαστιχο για την εισαγωγη και εξαγωγη του νερου)

Ή μπορεις να βαλεις αντι για filterwool, ενα μπαστουνι εισοδου για εξωτερικο φιλτρο, μαζι με το ποτηρακι του.

Αν δεν θελεις να ρουφας για να ξεκινησει η εξοδος του νερου απο το ενυδρειο, μπορεις κι εκει να χρησιμοποιησεις την αντλια για να το βγαζεις (ετσι δεν χρειζεσαι filterwool ή μπαστουνι με ποτηρακι για προστασια)

Το νερο της αλλαγης θελει καποια προετοιμασια για να θεωρειται ασφαλης.

Πρεπει να ειναι παρομοιων παραμετρων (πχ θερμοκρασια πεχα σκληροτητα) με το νερο του ενυδρειου για να να αποφευχθει θερμικο ή οσμωτικο σοκ.

Επισης πρεπει να γινει αποχλωριωση και εξαερωση απο τυχων αερια των σωληνων υδρευσης.

Αφηνεις λοιπον τη βρυση να τρεξει λιγο για να ερθει φρεσκο νερο και γεμιζεις το βαρελι με οσα λιτρα χρειαζονται για την αλλαγη.

Σκεπασε το με ενα τουλι να μη πεσει τιποτα μεσα, αλλα ταυτοχρονα να μπορει αεριζεται. (γιαυτο δεν χρησιμοποιεις το πλαστικο καπακι που θα σου δωσουν με το βαρελι)

Το αφηνεις οση ωρα χρειαζεται για να ερθει σε θερμοκρασια χωρου (αν εχεις χρυσοψαρα, τοση πρεπει να ειναι και του ενυδρειου η θερμοκρασια λογικα - αν καποιος εχει τροπικα ψαρια θα πρεπει να το θερμαινει το χειμωνα).

Για αποχλωριωση χρησιμοποιησε την πιο φυσικη μεθοδο. Οσο το αφηνεις να ερθει σε θερμοκρασια χωρου, βαλε στο βαρελι μια δυνατη αεραντλια και μετα απο 4-5 ωρες θα εχει εξατμιστει το χλωριο. (χωρις αεραντλια, χρειαζεται να το αφησεις για κανενα 12ωρο, για σιγουρια - και παντα με ανοιχτο καπακι)

Αν κανει καυσωνα και ζεσταθει πιο γρηγορα το νερο απο τις 4 ωρες που χρειαζονται για αποχλωριωση, χρησιμοποιησε λιγο αντιχλωριο (πχ μιση δοσολογια seachem prime)

Οταν ειναι ετοιμο το νερο, βαλε στο βαρελι την αντλια με το αλφαδολαστιχο και ρυθμισε τη ροη της (εχει διακοπτη) στο 1/4, ετσι ωστε να διαρκεσει η αλλαγη γυρω στη μιση ωρα ή και περισσοτερο αν θελεις.

Μη ξεχασεις πριν την εξαγωγη του νερου, αν εχεις εσωτερικο φιλτρο με την αντλια ψηλα (πχ οπως τα juwel εσωτερικα φιλτρα) να βγαλεις τη πριζα του, για να μην μεινει εκτος νερου και καει.

----------------------------------

Αν εχεις εξωτερικο φιλτρο, ενα τροπος για ευκολη αλλαγη ειναι γραμμενος εδω http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=48046

Σ'ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες και τον κόπο που έκανες να τις γράψεις τόσο αναλυτικά! ^_^

Από την άλλη, διαβάζοντάς τες τρόμαξα, γιατί νιώθω λες και θα πρέπει να πάω στην οικοδομή και να χτίσω! Έχω ένα διαφημιστικό βιβλιαράκι της sera, για αρχάριους, στο οποίο λέει ότι μπορώ να κάνω αλλαγή νερού χρησιμοποιώντας μία σκούπα βυθού. Την πήρα αυτήν την σκούπα βυθού αλλά ακόμα δεν την έχω χρησιμοποιήσει. Να φανταστείς ακόμα και αυτή μου φαίνεται πυρηνική επιστήμη! :blush:

Δυστυχώς δεν έχω χώρο για βαρέλι. Έκανα όμως κάτι άλλο, χτες πήγα και πήρα ένα πλαστικό δοχείο για να προετοιμάζω το νερό. Είναι 31 λίτρων, όσο και το νερό που πρέπει να αλλάζω. Επιπλέον είναι τετράγωνο, πράγμα που με βοηθάει στην αποθήκευσή του. Θα μπορώ να το βάζω, για παράδειγμα, κάτω από το τραπέζι ή το κρεβάτι. Έχει και καπάκι, με το οποίο σκόπευα να κλείνω το νερό, αλλά ευτυχώς που ανέφερες ότι δεν κάνει γιατί δεν το ήξερα! Θα φτιάξω εγώ ένα καπάκι με μία σίτα, όπως έκανα και για το ενυδρείο. ;)

Θα προσπαθήσω να κάνω την αλλαγή με την σκούπα βυθού και αν δω ότι δεν με εξυπηρετεί, θα δοκιμάσω τον τρόπο που μου προτείνεις.

Και πάλι σ'ευχαριστώ! :)

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έκανα μετρήσεις και για πρώτη φορά τα ΝΟ3 ήταν μεταξύ 10 και 25. Αυτό δεν σημαίνει ότι ο κύκλος του αζώτου ολοκληρώθηκε και ότι το ενυδρείο έστρωσε; :)

Link to comment
Share on other sites

ΝΟ2 έχω 0 και αμμωνία 0-0,25. Αυτή είναι η χαμηλότερη ένδειξη στο υγρό τεστ που έχω της Salifert! Έτσι δεν ξέρω αν έχω 0 ή 0,25 ή κάποια τιμή ενδιάμεσα... Πάντως το δείγμα ήταν διαφανές, όπως πάντα, τα ΝΟ2 0 όπως πάντα, η μόνη μεταβολή ήταν στα ΝΟ3.

Link to comment
Share on other sites

ΝΟ2 έχω 0 και αμμωνία 0-0,25. Αυτή είναι η χαμηλότερη ένδειξη στο υγρό τεστ που έχω της Salifert! Έτσι δεν ξέρω αν έχω 0 ή 0,25 ή κάποια τιμή ενδιάμεσα... Πάντως το δείγμα ήταν διαφανές, όπως πάντα, τα ΝΟ2 0 όπως πάντα, η μόνη μεταβολή ήταν στα ΝΟ3.

Δηλαδή στο χαρτάκι με τα χρώματα έχει στο ίδιο χρωμα το 0 και το 0,25; Αν ειναι 0 και έχεις αυτές τις μετρήσεις 4-5 μέρες τώρα είσαι οκ.
Link to comment
Share on other sites

Το έβγαλα και φωτογραφία.

post-55442-0-54835300-1376689321_thumb.jpg

Ποτέ δεν μου έχει βγει χρωματιστό το δείγμα μέχρι τώρα. Τηρώ με ακρίβεια τις οδηγίες χρησιμοποιώντας χρονόμετρο. Επίσης έχω τσεκάρει ότι δεν έχει λήξει το τεστ. Θα πάρω υγρά τεστ και για τα υπόλοιπα για να μην χρησιμοποιώ πλέον στικ, οπότε θα πάρω και ένα επιπλέον τεστ αμμωνίας αλλά άλλης μάρκας αυτή τη φορά.

Και τα 2 ψαράκια δείχνουν καλά, όλη μέρα κολυμπάνε, τσιμπολογάνε το ξύλο, τα φυτά και τα χαλίκια. Μάλιστα χτες τους έδωσα πρώτη φορά βιταμινούλες με το φαγητό τους. Επίσης έχω πάρει και ένα υγρό σκεύασμα κατά της αμμωνίας για περίπτωση ανάγκης.

:bigemo_harabe_net-62:

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως τσάμπα χάρηκα και πως ο κύκλος του αζώτου δεν έχει ολοκληρωθεί ακόμα. Αν σκεφτείς ότι το έστησα στις 3 Αυγούστου, έχουν περάσει δυόμιση εβδομάδες. Και από ό,τι έχω διαβάσει θέλει 30 με 40 μέρες για να στρώσει. Σήμερα έκανα για πρώτη φορά υγρό τεστ για τα ΝΟ3 και μου βγήκαν 0, ούτε καν 10, που έβλεπα στα στικς. Υποθέτω ότι παίζει ρόλο και το ότι έκανα τη μέτρηση μετά από μία αλλαγή νερού περίπου 20%. :whistling: Αγόρασα τώρα το τεστακι και ήθελα να το εγκαινιάσω και να δω πως γίνεται η μέτρηση!

Επίσης σήμερα το μεσημέρι που έκανα μία μέτρηση με στικ η ολική σκληρότητα μου βγήκε μεταξύ 14 και 21! Γι'αυτό πήγα και πήρα ένα υγρό τεστ ολικής σκληρότητας και τύρφη, σε περίπτωση που χρειαστεί. Τελικά το υγρό τεστ μου έβγαλε ολική σκληρότητα 10 κι έτσι δεν την χρειάστηκα την τύρφη. Η αλλαγή νερού παίζει ρόλο σε αυτή την μέτρηση ή δεν την επηρεάζει;

Αλλαγή νερού δεν σκόπευα να κάνω σήμερα, αλλά είπα να δοκιμάσω την σκούπα βυθού που πήρα. Ως σκούπα βυθού δεν έκανε πολλά πράγματα γιατί εκ των υστέρων κατάλαβα ότι δεν την χρησιμοποίησα καλά, αλλά ως αντλία μια χαρά μου το έβγαλε το νεράκι. :sarcasm: Τουλάχιστον μου έφυγε το άγχος της αλλαγής τώρα που είδα πως θα βγάζω και θα βάζω νερό στο ενυδρείο. Και ως σκούπα βυθού, που θα πάει, θα μάθω να την χρησιμοποιώ!

Οπότε τώρα συνεχίζω να κάνω συχνές μετρήσεις μέχρι να βεβαιωθώ ότι έχει στρώσει και στοκάρω σιγά σιγά σε υγρά τεστ, τροφές, λοιπά σκευάσματα και συμπράγκαλα! :usd:

Έγινε επεξεργασία - kalliroi
Link to comment
Share on other sites

Στα χρυσοψαρα δεν χρειαζοταν τυρφη, και 15 να ηταν η σκληροτητα.

Μη σου πω οτι το 10 εναι στα χαμηλα ορια.

Δεν εχεις μπολιασει? αν θυμαμαι καλα?

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Στην μέτρηση με στικ μου έδειχνε μεταξύ 14 και 21, γι'αυτό πήρα τύρφη, μην τυχόν χρειαστεί να κατεβάσω την σκληρότητα. Ευτυχώς όμως πήρα και υγρό τεστ το οποίο μου έβγαλε 10. Να έχω το νου μου, δηλαδή, μήπως χρειαστεί να την ανεβάσω;

Όχι, δεν χρησιμοποιήσα μπόλι, αλλά βακτήρια. Βέβαια, παράλληλα λειτουργώ και το φιλτράκι από το 25λιτρο ενυδρείο με την όποια βιολογία είχε αποκτήσει μέχρι τότε. Παρακολουθώ τα ψαράκια και το νερό κάθε μέρα και... περιμένω! Πλέον καταγράφω στο ημερολόγιό μου τις μετρήσεις και το τι κανω για να έχω ένα ιστορικό, αν χρειαστεί. :)

Link to comment
Share on other sites

Οχι ενταξει ειναι το νερο της Αθηνας γιαι το ενυδρειο σου.

Μη κανεις τιποτα.

Μονο αποχλωριωση.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Αμμωνια και νο2 ποσο εχεις?

Τα τεστ σε στικς δεν ειναι αξιοπιστα,ειναι για να μετραμε και να εχουμε μια ιδεα που περιπου βρισκομαστε.Να σου πω οτι με στικς μετρουσα ph 6,8 και με υγρα 8!Οπωτε καταλαβαινεις οτι πρεπει να εχεις υγρα τεστ για να μετρας αξιοπιστα.Αν δεις οτι οι μετρησεις σου συνεχιζουν να ειναι περιεργες παρε απο καποιον λιγο μπολι για να τελειωνεις πιο γρηγορα.

Link to comment
Share on other sites

NO2 έχω 0 και αμμωνία 0-0,25.

Τα ΝΟ2 τα μετράω με στικ και την αμμωνία με υγρό.

Όταν λέω 0-0,25 είναι αυτό:

post-55442-0-54835300-1376689321_thumb.jpg
Ε ναι, θα τα πάρω όλα υγρά. Είχα πάρει τα στικ στην αρχή επειδή είναι πιο εύκολα και οικονομικά. Αλλά το είδα και στην πράξη πως είναι καλύτερα τα υγρά. Λιγουρευόμουν το test box της sera, να το πάρω που τα έχει όλα ή είναι υπερβολή για την περίπτωσή μου; :sarcasm:
Link to comment
Share on other sites

Αμμωνια δεν εχεις,τωρα για το νο2 επειδη ειναι με στικ δεν μπορουμε να ειμαστε σιγουροι 100%

Εγω για αρχη θα επαιρνα τις βασικες μετρησεις σε υγρα τεστ,δηλαδη αμμωνια,νο2 και νο3 και μετα θα επαιρνα και τα υπολοιπα (gh,kh,ph)

Οσο για τα νο3 που μετρας 0 ισως φταιει που δεν ταιζεις και πολυ,αν αρχισεις να ταιζεις κανονικα ισως να ανεβουν.

Link to comment
Share on other sites

Αμμωνια δεν εχεις,τωρα για το νο2 επειδη ειναι με στικ δεν μπορουμε να ειμαστε σιγουροι 100%

Εγω για αρχη θα επαιρνα τις βασικες μετρησεις σε υγρα τεστ,δηλαδη αμμωνια,νο2 και νο3 και μετα θα επαιρνα και τα υπολοιπα (gh,kh,ph)

Οσο για τα νο3 που μετρας 0 ισως φταιει που δεν ταιζεις και πολυ,αν αρχισεις να ταιζεις κανονικα ισως να ανεβουν.

Καλημέρα. ΝΟ3 έχω κι εγω πολυ χαμηλά (1-2). Ταίζω κάθε πρωι τόσο ώστε να τρωνε τα ψάρια και μπορει να πέσει και λίγη τροφή αφάγωτη στο βυθό. Μια φορα την ημέρα τάισμα ειναι καλά η θέλει παραπάνω;
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. ΝΟ3 έχω κι εγω πολυ χαμηλά (1-2). Ταίζω κάθε πρωι τόσο ώστε να τρωνε τα ψάρια και μπορει να πέσει και λίγη τροφή αφάγωτη στο βυθό. Μια φορα την ημέρα τάισμα ειναι καλά η θέλει παραπάνω;

Κανονικά θέλει τόσο τάϊσμα ώστε να προλαβαίνουν να καταναλώνουν ΟΛΗ την τροφή μέσα σε μικρό χρονικό διάστημα. Δεν πρέπει να περισσεύει ΚΑΘΟΛΟΥ αφάγωτη τροφή.

Αν τα ταΐζεις πάνω από 1 φορά την ημέρα το σίγουρο είναι ότι δεν κάνει κακό. Ποιο σωστό είναι τα πολλά και μικρά γεύματα, παρά το ένα και μεγάλο.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Τα χρυσόψαρα ζούν και βασιλεύουν και ολοένα μεγαλώνουν. Το μεγάλο έχει γίνει σαν τσιπούρα (όχι, εντάξει, πλάκα κάνω!) και το μικρό έχει γίνει σαν ένα γιουβαρλάκι με πτερύγια! Από τη μία χαίρομαι που μεγαλώνουν, από την άλλη αν συνεχίσουν έτσι, σύντομα θα χρειαστούν μεγαλύτερο ενυδρείο. Επειδή στο σπίτι μου δεν έχω χώρο για λίμνη, σκέφτομαι αν χρειαστεί μελλοντικά να πείσω τους δικούς μου ώστε να φτιάξω μία λίμνη στο μπαλκόνι τους! :whistling:

post-55442-0-33132900-1379539421_thumb.jpg

Να και τα φυτάκια μου:

Οι δύο εχινόδωροι είναι με ταμπλέτα, μιας και δεν έχω υπόστρωμα. Σήμερα μάλιστα κλάδεψα 2 φύλλα και 2 κοτσάνια που είχαν αρχίσει να χαλάνε και τους έριξα σίδηρο. Οι ανούμπιες και ένα κομμάτι από μικροσόρουμ μίνι είναι δεμένα στο ξύλο και οι κρυπτοκορίνες και ό,τι απέμεινε από τις λευκοκεφάλες είναι από το μονομαχοενυδρείο όταν το είχα χωρίς φως και με τις ζέστες. Τις έχω με ταμπλέτες στο χαλίκι και μία φορά την εβδομάδα βάζω λίπασμα. Τα ψάρια δεν έχουν αγγίξει ούτε ένα φυτό. Ακόμα και το κερατόφυλλο, που υποτίθεται ότι θα το τσάκιζαν, είναι άθικτο και μεγαλώνει γρήγορα! Ακόμα και χτες που ήταν μέρα νηστείας τσιμπάγαν την άλγη στο ξύλο, από φυτά τίποτα! :shifty:

post-55442-0-30343100-1379539972_thumb.jpg

Σήμερα τους έφερα και 2 φίλους, δύο σαλίγκαρους που βρήκα στα φυτά που πήρα. Ελπίζω να μην τους φάνε! :umm:

post-55442-0-79100500-1379540163_thumb.jpg

Μήπως ξέρει κανείς το σαλιγκάρι είναι;

Link to comment
Share on other sites

Θα χρειαστεις κι ενα αλφαδολαστιχο διαφανες (που ειναι πιο οικονομικο απο τα λαστιχα ποτισματος και μπορεις να ελεγχεις την κατασταση του εσωτερικα λογο διαφανειας - απο καταστημα με υδραυλικα, πρακτικερ κλπ), καταλληλης διαμετρου για να εφαρμοζει στην εξοδο της αντλιας. απο οτι θυμαμαι 1 ιντσας διαμετρου λαστχο παιρνει.

Διορθωση: μισης ιντσας

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Για να μη κουραζεσαι με κουβαδες, αρση βαρων κλπ, αν σε παιρνει οικονομικα ενας τροπος για αλλαγη νερου ειναι να παρεις ενα βαρελι για ελιες (Πειραιως 145, υψος ΙΟΝ απεναντι, εχω βρει σε καλες τιμες) που θα γεμιζεις με νερο, θα το αφηνεις διπλα στο ενυδρειο για μερικες ωρες να ερθει και σε θερμοκρασια σχεδον ιδια με του ενυδρειου και με μια αντλια eheim compact 1000αρα που θα μειωνεις οσο χρειαζεται τη ροη απο το ρυθμιστη της, θα κανεις ανετα την αλλαγη σου.

Θα χρειαστεις κι ενα αλφαδολαστιχο διαφανες (που ειναι πιο οικονομικο απο τα λαστιχα ποτισματος και μπορεις να ελεγχεις την κατασταση του εσωτερικα λογο διαφανειας - απο καταστημα με υδραυλικα, πρακτικερ κλπ), καταλληλης διαμετρου για να εφαρμοζει στην εξοδο της αντλιας. απο οτι θυμαμαι 1 ιντσας διαμετρου λαστχο παιρνει.

Για την εξοδο του νερου απο το ενυδρειο, θα παρεις ενα ακομα αλφαδολαστιχο που στην ακρη που θα μπαινει στο ενυδρειο, θα βαλεις ενα κομματι filterwool με ενα λαστιχακι για να το κραταει, ετσι ωστε να μη ρουφηξει κανενα ψαρι που θα πλησιασει το λαστιχο. (δεν θα χρησιμοποιεις το ιδιο λαστιχο για την εισαγωγη και εξαγωγη του νερου)

Ή μπορεις να βαλεις αντι για filterwool, ενα μπαστουνι εισοδου για εξωτερικο φιλτρο, μαζι με το ποτηρακι του.

Αν δεν θελεις να ρουφας για να ξεκινησει η εξοδος του νερου απο το ενυδρειο, μπορεις κι εκει να χρησιμοποιησεις την αντλια για να το βγαζεις (ετσι δεν χρειζεσαι filterwool ή μπαστουνι με ποτηρακι για προστασια)

Το νερο της αλλαγης θελει καποια προετοιμασια για να θεωρειται ασφαλης.

Πρεπει να ειναι παρομοιων παραμετρων (πχ θερμοκρασια πεχα σκληροτητα) με το νερο του ενυδρειου για να να αποφευχθει θερμικο ή οσμωτικο σοκ.

Επισης πρεπει να γινει αποχλωριωση και εξαερωση απο τυχων αερια των σωληνων υδρευσης.

Αφηνεις λοιπον τη βρυση να τρεξει λιγο για να ερθει φρεσκο νερο και γεμιζεις το βαρελι με οσα λιτρα χρειαζονται για την αλλαγη.

Σκεπασε το με ενα τουλι να μη πεσει τιποτα μεσα, αλλα ταυτοχρονα να μπορει αεριζεται. (γιαυτο δεν χρησιμοποιεις το πλαστικο καπακι που θα σου δωσουν με το βαρελι)

Το αφηνεις οση ωρα χρειαζεται για να ερθει σε θερμοκρασια χωρου (αν εχεις χρυσοψαρα, τοση πρεπει να ειναι και του ενυδρειου η θερμοκρασια λογικα - αν καποιος εχει τροπικα ψαρια θα πρεπει να το θερμαινει το χειμωνα).

Για αποχλωριωση χρησιμοποιησε την πιο φυσικη μεθοδο. Οσο το αφηνεις να ερθει σε θερμοκρασια χωρου, βαλε στο βαρελι μια δυνατη αεραντλια και μετα απο 4-5 ωρες θα εχει εξατμιστει το χλωριο. (χωρις αεραντλια, χρειαζεται να το αφησεις για κανενα 12ωρο, για σιγουρια - και παντα με ανοιχτο καπακι)

Αν κανει καυσωνα και ζεσταθει πιο γρηγορα το νερο απο τις 4 ωρες που χρειαζονται για αποχλωριωση, χρησιμοποιησε λιγο αντιχλωριο (πχ μιση δοσολογια seachem prime)

Οταν ειναι ετοιμο το νερο, βαλε στο βαρελι την αντλια με το αλφαδολαστιχο και ρυθμισε τη ροη της (εχει διακοπτη) στο 1/4, ετσι ωστε να διαρκεσει η αλλαγη γυρω στη μιση ωρα ή και περισσοτερο αν θελεις.

Μη ξεχασεις πριν την εξαγωγη του νερου, αν εχεις εσωτερικο φιλτρο με την αντλια ψηλα (πχ οπως τα juwel εσωτερικα φιλτρα) να βγαλεις τη πριζα του, για να μην μεινει εκτος νερου και καει.

----------------------------------

Αν εχεις εξωτερικο φιλτρο, ενα τροπος για ευκολη αλλαγη ειναι γραμμενος εδω http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=48046

Όταν μου είχες γράψει αυτό το post, μου είχε φανεί πολύ δύσκολος αυτός ο τρόπος, έλεγα "Πο πο, τί είναι όλα αυτά, αντλίες, παρα-αντλίες" και μου φαίνονταν ακαταλαβίστικα. :bigemo_harabe_net-134: Όταν όμως στην τελευταία αλλαγή έβαλα 30 λίτρα νερό στο ενυδρείο με ένα... ποτηράκι, κατάλαβα πόσο χρήσιμα ήταν αυτά που μου έγραψες. Βρήκα την αντλία που μου πρότεινες και είδα ότι είναι κυκλοφορητής, δεν ήξερα ότι κυκλοφορητής και αντλία είναι το ίδιο πράγμα... :poster_oops: Την σημερινή αλλαγή πάλι θα την κάνω με το ποτηράκι, θα φροντίσω όμως να πάρω αντλία, αλφαδολάστιχο και ό,τι άλλο χρειάζομαι. :bigemo_harabe_net-117:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...